کویر ، سکوت و امتداد شن‌های روان

کویر سکوت و امتداد شن‌های روان

بیابان‌ها یک‌پنجم مساحت کل زمین را دربرمی گیرند؛ و سالانه رطوبت بسیاری را براثر تبخیر از دست می‌دهند. با آرادمگ همراه باشید.

تصور عموم بر این باور است که بیابان ها گرم هستند، اما بیابان های سرد مانند کویرهای قطب شمال و جنوب همیشه سرد هستند.

در بعضی کویرها، گونه های موجود به علت تغییر آب وهوا، در معرض خطر هستند. گرم تر شدن کره زمین، محیط زیستِ بیابان ها را تغییر می دهد. بعضی گونه های پرنده های بیابانی به علت این تغییرات، در معرض خطر هستند و گرما موجب کم آبی بدن آنها و منجر به مرگشان می شود.

در ادامه به بررسی ده کویر بزرگ جهان می پردازیم.

کویر قطب جنوب «Antarctic Desert»

desert-aradmag-01

قطب جنوب بزرگترین کویر جهان است. همچنین بادگیرترین، سردترین و خشک ترین قاره زمین محسوب می شود. میزان بارندگی سالانه کمتر از ۲۰۰ میلی متر است. مساحت این کویر ۵،۵۰۰،۰۰۰ متر مربع است.

به دلیل حرارت زیاد و گرما و کمبود آب، ساکنین دائمی در قطب جنوب وجود ندارد. ساکنان موقت گروه هایی هستند که برای تحقیق در آنجا ساکن شده اند.

آفتاب سوختگی و مشکلات بینایی، از موارد نگران کننده ساکنین قطب جنوب است.

کویر قطب شمال «Arctic Desert»

desert-aradmag-02

این کویر ۵،۴۰۰،۰۰۰ متر مربع مساحت دارد. بیابان های قطب شمال، مناطقی از کانادا، دانمارک، نروژ، سوئد و روسیه را اشغال می کند. در زمستان، دمای هوا تا ۴۰ درجه سانتیگراد پایین می آید. کویر قطب شمال با وزش بادهای شدید همراه است.

کاهش میزان یخ دریا در این منطقه افزایش پیدا کرده است که باعث کوچک تر شدن کویر قطب شمال شده است. این تغییر تاثیر زیادی بر اکوسیستم جهانی دارد.

Sahara Desert

desert-aradmag-03

این کویر یکی از بزرگترین بیابان های گرم جهان است؛ که مساحتی در حدود ۳.۳ میلیون مربع را اشغال می کند. بیشترین مناظر این بیابان، صخره ای است؛ و بخش زیادی از آفریقای شمالی، کوه های اطلس و نواحی ساحلی مجاور دریای مدیترانه را در بر می گیرد.

در قسمت مرکزی این صحرا هیچ گونه گیاهی رشد نمی کند.

صحرای عرب «Arabian Desert»

desert-aradmag-04

چهارمین کویر بزرگ در روی زمین صحرای عرب است که ۹۰۰،۰۰۰ متر مربع مساحت دارد. این بیابان در غرب آسیا واقع شده است و بخش های بسیاری از عراق، یمن، اردن، عمان و خلیج فارس را درگیر می کند. مرکز صحرای عرب، روب الخالی، نام دارد که بزرگترین منطقه ماسه ای در جهان است.

آب و هوایی بسیار خشک دارد و میزان بارش در سال به ۱۰۰ میلی متر می رسد.

صحرای گبی «Gobi Desert»

desert-aradmag-05

کویر گبی در بخش هایی از شمال و شمال غربی چین و جنوب مغولستان واقع شده است. صحرای گبی به کویر سایه ی باران معروف است، زیرا مجاورت آن با کوه های هیمالیا موجب نرسیدن باران به صحرا می شود؛ و کوه ها از وزش بادهای موسمی جلوگیری می کنند.

همچنین آب و هوای این کویر سرد است و مساحت آن ۵۰۰،۰۰۰ متر مربع می باشد.

Kalahari Desert

desert-aradmag-06

کالاهاری، ساوانی (علفزارهای گرمسیری) پهناور و خشک است که در جنوب آفریقا واقع شده است و ۳۶۰،۰۰۰ متر مربع مساحت دارد. مناطق بسیاری از این کویر با شن قرمز پوشیده شده است. کالاهاری دارای حوضچه ها و دره های خشک است. تنها رودخانه دائمی در این صحرا «اوکااونگا» است.

این صحرا، محل رویش گیاه های بیابانی مانند گونه های خاصی از کاکتوس است.

کویر بزرگ ویکتوریا «Great Victoria Desert»

desert-aradmag-07

بزرگترین کویر استرالیا، صحرای ویکتوریاست که ۲۲۰،۰۰۰ متر مربع مساحت دارد.

مهمترین شاخصه ی این کویر، رعد و برق است. سالانه حدود ۲۰-۱۵ رعد و برق وجود دارد. در زمستان حرارت به ۲۰ درجه سانتی گراد می رسد و تابستان دمای هوا بین ۴۰-۳۲ درجه سانتی گراد است.

بارش باران به طور میانگین به ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلی لیتر در سال می رسد.

کویر پاتاگونیا «Patagonian Desert»

desert-aradmag-08

پاتاگونیا با مساحت ۲۰۰،۰۰۰ متر مربع، بزرگترین کویر در منطقه آرژانتین است.

کویر پاتاگونیا از شرق با اقیانوس اطلس و از غرب با کوه های آند، همجوار است. آب و هوای آن سرد است. دمای هوا به ندرت به بالای ۱۲ درجه سانتی گراد می رسد. به دلیل هوای کوهستان، جو این صحرا نسبتا بادی است.

صحرای سوریه «Syrian Desert»

desert-aradmag-09

صحرای بی نظیر سوریه، ترکیبی از صحرای نیمه خشک و استپ (سبزدشت، منطقه ای دارای درختان خاردار و بوته های کوتاه) است. صحرای سوریه با کویر عربی ادغام شده است؛ و بخش هایی از سوریه، اردن، عراق و عربستان سعودی را در بر می گیرد.

مساحت این کویر همانند پاتاگونیا، ۲۰۰،۰۰۰ متر مربع است.

The Great Basin Desert

desert-aradmag-10

صحرایی کاملاً سرد که در ایالات‌متحده آمریکا واقع‌شده است. از شرق با کوه‌های راکی و از غرب با سیرای نوادا هم‌مرز است. همچنین در مجاورت کویرهای موجاوه و سونوران از سمت جنوب و فلات کلمبیا از سمت شمال، قرار دارد.

بارش باران در این کویر، ۷ تا ۱۲ میلی‌لیتر در سال است. مساحت آن نیز ۱۹۰،۰۰۰ مترمربع است.