گردشگری مزرعه در ایران، یک تجربه متفاوت

مزرعه گردشگری خورشید
مزرعه گردشگری خورشید

گردشگری مزرعه یا اگروتوریسم (AgroTourism)، یکی از گونه‌های گردشگری است که این فرصت را به گردشگر می‌دهد تا یک روز کامل را دریک مزرعه سپری کند و با انجام فعالیت‌های روزانه در یک مزرعه، مانند دیدار مناظر روستایی ، برداشت محصول، چیدن میوه و سبزی، اسب سواری، برداشت عسل، درست کردن لبنیات، تهیه کردن نان و … یک زندگی روستایی را بدون دغدغه‌های شهرنشینی، تجربه کند.

گردشگری مزرعه

گردشگری مزرعه یکى از شاخه هاى در حال رشد صنعت گردشگرى است، که هم برای مزرعه‌داران و هم برای گردشگران دارای منافع بی شماری است. فروش مواد لبنی، تخم مرغ، گوشت، میوه، سبزیجات، صیفی جات، عسل و غلات بخش مهمی از فعالیت یک مزرعه‌دار است که سودی دو طرفه را برای مزرعه دار و گردشگر دارد، از یک طرف مزرعه‌دار با حداقل هزینه، تولید خود را بدون واسطه و حمل و نقل می‌فروشد و گردشگر هزینه‌ی کمتری را برای خرید مواد غدایی تازه و ارگانیک می‌پردازد. کودکان نیز در ضمن مزرعه‌گردی از تولید و فرآوری محصولی که هر روز استفاده می کنند آگاه می شوند و این آگاهی در مصرف آنان نقش مهمی دارد.

مهمترین دستاورد مزرعه گردی، مشارکت و همراهی در تجربه زندگی بومی است.

با آراد مگ همراه باشید تا سفری به این مزرعه زیبا داشته باشیم.

مزرعه گردشگری خورشید، اولین مزرعه گردشگری ایران

برای اولین بار در ایران، مزرعه گردشگری خورشید با رویکرد تجربه یک روز زندگی روستایی به همراه اعضای خانواده در منطقه دماوند شروع به فعالیت کرده است.امکانات مزرعه گردشگری خورشید بر پایه دوستی با طبیعت و انس با حیوانات می‌باشد.

برای دیدار با این مزرعه جذاب و سپری کردن یک روز هیجان‌انگیز و متفاوت نسبت به زندگی روزمره، کافیست وارد جاده دماوند بشوید و ۴ کیلومتر به طرف جاده فیروزکوه  پیش بروید و با گذر از شهرک صنعتی شماره۲، در سمت راست جاده به مزرعه گردشگری خورشید خواهید رسید و یک زوج خوش ذوق در مزرعه خورشید میزبان شما خواهند بود.
علی خدابخشی مهندس کشاورزی درشاخه دامپروری ومحبوبه ملکی کارشناس تربیت بدنی و کارشناس گردشگری، مزرعه گردشگری خورشید را در تیرماه سال ۹۷ افتتاح نمودند.

تراکتور سواری در مزرعه

با سوار بر واگن تراکتورِ دلیجان، اطراف مزرعه را سیاحت کنید و در ایستگاه آخر به باغ دره خورشید برسید و اوقات خوشی را در این مکان دلپذیر سپری کنید. و اگر علاقه‌مند باشید می‌توانید کار با تراکتور را نیز تجربه کنید.

تراکتور سواری
تراکتور سواری

کندوی عسل شیشه ای 

شاید دیدن پروسه تولید عسل، بوسیله‌ی زنبور‌های عسل برای شما هم جالب و دیدنی باشد. کندوهای شیشه‌ای مزرعه خورشید، این امکان را برایتان میسر کرده‌اندذتا از نزدیک شاهد این شاهکار خلقت باشید و از دیدن آن لذت ببرید.

ماهی‌گیری در مزرعه

اگر به ماهیگیری علاقه‌مند هستید اما تا کنون فرصت تجربه آن را پیدا نکرده‌اید، استخر پرورش ماهی مزرعه گردشگری خورشید بهترین مکان برای تجربه کردن آن است. شما می‌توانید علاوه بر تجربه آرامش بخش ماهی‌گیری از خوردن ماهی کبابی صید خودتان برای وعده ناهار نیز لذت ببرید.

ماهیگیری
ماهیگیری

پل معلق 

طولانی‌ترین پل معلق کابلی مرکز ایران به طول ۱۶۰ متر و ارتفاع ۴۵متر در این مزرعه گردشگری قرار دارد که می‌توانید با گذر از این پل، هیجان وصف نشدنی را تجربه کنید و با پیاده‌روی بر روی این پل معلق از چشم انداز قله دماوند نیز لذت ببرید.

شیردوشی

یکی دیگر از فعالیت‌های جذاب مزرعه گردی، دامداری است. شما می‌توانید ارتباط نزدیکی با حیوانات و ماکیان برقرار کنید و حتی خودتان شیر حیوانات را بدوشید و با استفاده از آن دیگر محصولات لبنی را تهیه کنید و از خوردن محصولات طبیعی و ارگانیکی که دست رنج خودتان است، لذت ببرید.

الاکلنگ غول پیکر

یکی از پر طرفدارترین  قسمت‌های مزرعه خورشید که برای تمام گروه‌های سنی جذاب است، بازی با غول پیکر‌ترین الاکلنگ ایران است که الگوی آن از باغ گل کوکنهوف هلند برگرفته شده است .که نشان می‌دهد وزن شما چه مقدار از از طرف مقابلتان کمتر یا بیشتر است.

الاکلنگ
الاکلنگ

فرغون سواری

یکی دیگر از قسمت‌های شاد و فرح بخش در مزرعه خورشید، بخش فرغون سواری است. که تمامی افراد در گروه‌های سنی مختلف علاقمند هستند تا برای یک بار هم که شده آن را تجربه کنند. و سوار بر فرغون از محیط  اطراف لذت ببرند.

فرغون سواری
فرغون سواری

ماسه‌بازی

یکی از گروه‌های سنی که از مزرعه گردی در مزرعه خورشید لذت خواهند برد کودکان هستند، چراکه قسمت‌های مختلفی برایشان تعبیه شده است که بازی با شن و ماسه یکی از آن‌هاست.

 بازی با شن و ماسه باعث رشد خلاقیت و تصویر سازی ذهنی کودکان می‌شود و یکی از بازی‌های مفید برای کودکان محسوب می‌شود. البته  شما نیز می‌توانید در کنار کودکان خود از این سرگرمی لذت ببرید و در این مکان با قدم نهادن در ماسه های مزرعه ،آرامش خاصی را تجربه کنید.

حوضچه‌های بازی کودک

حوضچه های کودک، محلی شاد و خنک و پر انرژی برای کودکان مزرعه است تا در فصل تابستان تنی به آب بزنند و از آب بازی با هم سن و سال‌های خود در مزرعه لذت ببرند.

الاغ سواری

این فعالیت بسیار شادی بخش، که در برخی از کشورها همچون یونان یک جذابیت گردشگری محسوب می‌شود باعث خواهد شد تا با شیوه‌های حمل ونقل توسط چهارپایان در سال‌های دور، آشنا شوید وعلاوه بر ایجاد یک فضای فرح‌بخش، می‌تواند ارتباط نزدیکی بین گردشگر و حیوانات اهلی برقرار کند.

 پرندگان و حیوانات مزرعه خورشید

در مزرعه خورشید حیوانات اهلی متنوعی برای تولیدات دامی وهمچنین برای آشنایی بیشتر گردشگران وجود دارد .گاو و گاومیش ، خر و الاغ ،بز و بزغاله ،گوسفند و بره و زنبور عسل از اعضای خانواده حیوانات مزرعه خورشید هستند.

همچنین شما می‌توانید در مزرعه خورشید با پرندگانی همچون شترمرغ ، مرغ و خروس، اردک وغاز ،بوقلمون ومرغ وخروس شاخدار از نزدیک دیدار کنید.

رستوران و سالن اجتماعات

رستوران مزرعه خورشید با سرویس سرو صبحانه بوفه  وخوراک جوجه یا دیزی برای ناهار؛ هم در نمایی شیشه ای سربسته و هم در فضای روباز فرحبخش ،آماده ارائه محصولات لبنی و تولیدی مزرعه می‌باشد .
سالن اجتماعات مزرعه خورشید با بهره‌گیری از پوشش و لباس محلی نقاط مختلف ایران تزئین شده است و با چیدمان تخت‌های سنتی و سیستم خنک کننده و گرم کننده، فضای دلچسبی را برای استراحت و یا مراسم و گردهمایی‌های گردشگران فراهم نموده است.

رستوران

یک روز مزرعه گردی و سفر به مزارع و گشت و گذار در باغ هاى روستایى، براى شما که در شهر زندگی می‌کنید تجربه‌ی بسیار جذاب و هیجان انگیزی خواهد بود و روحیه‌ای تازه‌ای به زندگی‌تان خواهد بخشید.