بهترین مقاصد گردشگری عید فطر ۹۸

مقاصد گردشگری عید فطر 98

نزدیک به یک هفته تا عید فطر ۹۸ زمان باقی مانده و جای دارد تا با بهترین مقاصد گردشگری عید فطر امسال، آشنا شویم. برنامه ریزی برای سفر در این ایام، حال و هوای خود را داشته و می تواند چیزی بسیار متفاوت باشد. شما ممکن است در پایتخت به تهران گردی مشغول شده و یا به سراغ روستاها و طبیعت گردی های مختلف، در جای جای کشور بروید.

از آن جایی که احتمالا بیشتر ما، بارها و بارها به شهرهای بزرگ و مشهور کشور سفر کرده و تجربه ی بازدید از مشهد، شیراز و اصفهان و مانند آن ها را داریم؛ در این مطلب کمی ریزبینانه تر به ایران پهناور نگریسته و مقاصد گردشگری متفاوتی را انتخاب می کنیم.

مقاصد گردشگری عید فطر ایران

جنگل ابر شاهرود از بهترین مقاصد گردشگری عید فطر ۹۸

جنگل ابر به سان تکه ای از بهشت می ماند که به طور اتفاقی روی زمین افتاده و ما انسان ها، مالک آن شده ایم. برای رفتن به جنگل ابر، باید به شهر زیبای شاهرود بروید. این جنگل در فصل بهار، در اوج شکفتگی به سر برده و ابرها به زمین نزدیک شده اند.

در اینجا به جنگل های هیرکانی با عمر ۴۰ میلیون سال رسیده و خود را در اعماق طبیعت، احساس می کنید. هر چه بالاتر روید، ابرها بیشتر دربرتان می گیرند و خود را در میان آن ها رها شده، خواهید یافت. در این منطقه دو آبشار مشهور به نام های شرشر و آلوچال نیز وجود دارند که در اکثر مواقع سال، به ویژه بهار و تابستان پر آب هستند.

از آن گذشته، حتما زمانی را نیز برای بازدید از روستای ابر اختصاص دهید. این روستا به اندازه ی ۲ کیلومتر دورتر از جنگل واقع بوده و دشتی فوق العاده دیدنی را در خود جای داده است.

جنگل ابر شاهرود

دریاچه چورت در ساری

این دریاچه داستانی غم انگیز و در عین حال زیبا دارد. با رخ دادن زلزله ی سال ۱۳۱۸ خورشیدی، مسیر عبور چشمه چورت، مسدود گشته و به سبب آن دریاچه چورت پدید آمد. از آن زمان به بعد حضور دریاچه در این منطقه؛ موجب خلق فضایی رویایی شده و شرایط زیست محیطی ویژه ای به وجود آورد.

با سال ها اضافه کردن انواع و اقسام ماهی ها به این دریاچه، اکنون آن را بستر ماهی های متعددی می یابیم که شادمانه در آب دریاچه به این سو و آن سو می روند. آب و هوای این منطقه در بیشتر مواقع سال مه آلود و ابری بوده و خنکی خاصی در آن جریان دارد. با سفر به دریاچه چورت، می توانید از روستای چورت نیز دیدن کرده و با مردم مهربان آن آشنا شوید.

دریاچه چورت از بهترین مقاصد گردشگری عید فطر 98

روستای پالنگان کردستان از بهترین مقاصد گردشگری عید فطر ۹۸

روستای پالنگان در بخش کوهستانی کردستان واقع شده و شکل پله ای آن، فوق العاده می نماید. این روستا به دو بخش تقسیم شده و هر قسمت آن در بخشی از دو کوه مقابل هم، قرار گرفته است. اگر پیش از این از ماسوله دیدن کرده باشید، پالگان را نیز شبیه به آن خواهید یافت.

از معماری دیدنی خانه ها که بگذریم، رودخانه ی میان دو بخش روستا، (دو کوه)؛ فوق العاده جذاب و هیجان انگیز می نماید. این رودخانه همیشه پرآب بوده و به دلیل شیب مسیر، تند و پرتلاطم است.

روستای پالنگان کردستان

روستای جواهرده در رامسر

روستای جواهرده رامسر در طبیعی بی مانند غرق شده و بهترین زمان سفر به آن را باید فصل بهار بدانیم. در این روستا هوایی مطبوع جریان داشته و چندین آبشار و دریاچه زیبا را در آن خواهید یافت. به ویژه دریاچه قو فوق العاده دیدنی ست و فضایی سحرانگیز و تماشایی دارد. همچنین در مسیر رسیدن به جواهرده، از رودخانه ی صفارود نیز دیدن کرده و مجذوب شکوه آن می گردید.

قله های واژک، سماموس و سرخ قله در اطراف روستای جواهرده جای گرفته اند و به نوعی فضای رویایی و سرسبز آن را در بر دارند. در سفر به این منطقه؛ چشمه های کوه کنین، برشی و سلیمان را از دست ندهید. از جاذبه های تاریخی آن نیز می توان به گورهای گبری با تاریخ ۳ هزار ساله اشاره کرد. این گورها در هیبت خمره هایی هستند که قادر به حفظ اشیاء گران بها و هر چیز ارزشمندی در خود بوده اند و بعدها به عنوان گور از آن ها استفاده شده است.

روستای جواهرده در رامسر

روستای زیارت در گرگان

این روستا در حومه ی گرگان قرار داشته و مسیر جنگلی و سرسبز دارد. پیچ های تند و سربالایی جاده گرگان به روستای زیارت؛ باعث می شود که رانندگی با دقت تری داشته و کمتر به عبور سریع، متوسل شوید. همین موضوع باعث می شود که فرصت افزون تری برای تماشای درختان سر به فلک کشیده و دالان سرسبز مسیر داشته باشید.

در این روستا با بافت سنتی خانه ها آشنا شده و مردمی را می یابید که در میهمان نوازی و خوشرویی زبانزد هستند. کوچه های کاه گلی و بافت پله کانی برخی از خانه ها، بسیار دیدنی ست و چیزی شبیه به ماسوله را در ذهن تداعی می کند. آبشار دوقلو، آبشار خال دره و آبشارهای دره تل انبار؛ از آبشارهای مشهور روستای زیارت هستند. به علاوه چشمه ی آبگرم زیارت نیز در اینجا قابل توجه است. کتیبه چشمه که سنگ نوشته ای به زبان عربی است، قدمتی به سال ۱۰۳۵ هجری قمری دارد و به نخستین محل خروج آب، از زیر آن صورت می گیرد. در روستای زیارت گرگان می توانید به زیارت بابا ثنبرسر، امامزاده صالح، امامزاده عبدالله و … بروید.

روستای زیارت در گرگان

قلعه رودخان در گیلان از بهترین مقاصد گردشگری عید فطر ۹۸

قلعه رودخان را شاید پیش از این دیده باشید؛ اما سفر به این منطقه در آخرین روزهای بهار نیز لطف خاص خود را دارد. این قلعه در دوران ساسانیان ساخته شده و یک بار نیز در عصر سلجوقیان مورد بازسازی قرار گرفته است. واقع بودن آن در قلب جنگل و سبک معماری اش، به راستی دیدنی و مجذوب کننده می نماید. برای وارد شدن به قلعه باید به ۳۰ کیلومتری شهر فومن رفته و ۹۳۵ پله را طی کنید.

قلعه رودخان

روستای لافت در جزیره قشم

گردشگری در شمال کشور کافی ست، اکنون جهت فلش را چرخانده و به جنوب ایران می رویم. روستای لافت در جزیره قشم، نگینی در جزایر جنوبی کشور است و حتما باید از آن دیدن نمایید. این روستای بندری و خانه های بادگیری اش، چیزی ست که تنها در قصه ها ردپایش را دیده اید. در اینجا بادهای موسمی وزیدن داشته و می توانید در جنگل های حرا به گشت و گذار بپردازید. اگر حال و هوای گرمسیری را هوس کرده باشید، روستای لافت قشم از بهترین ها برایتان خواهد بود. به علاوه دسترسی روستا به دریا و ساحل نیز جذابیت خود را داشته و به خود سرگرمتان می سازد. در این ساحل انواع پرندگان دریایی از جمله لک لک ها، مرغ ماهی خوار و مرغ سقا را مشاهده می کنید. اگر کمی خوش شانس باشید، حرکت دسته جمعی خرچنگ های دریایی و صدف ها را نیز خواهید دید.

روستای لافت در قشم

قلعه ی پرتقالی ها نیز در همین منطقه واقع شده است. تاریخ ساخت این قلعه به سال ۱۵۰۷ میلادی می رسد و از آثار تاریخی مشهور جنوب کشور به حساب می آید.

جاده اسالم به خلخال از بهترین مقاصد گردشگری عید فطر ۹۸

اگر به دنبال رویایی ترین جاده ی کشور می گردید، باید به جاده ی اسالم به خلخال بروید. هزاران بار پیمودن این جاده نیز برای کشف زیبایی ها و اعجاز آن، کافی نخواهد بود.

برای پیمودن این جاده باید به شهر اسالم در استان گیلان بروید و از آن جا به سمت شهر خلخال در بخش جنوبی استان اردیبل بروید. آب و هوای این منطقه در بیشتر مواقع سال خنک و ابری بوده و کمتر می توان طعم گرما و تابستان را در آن احساس کرد.

در مسیر این جاده از پیچ های آرام و تند بسیار گذشته و پیوسته چتر درختان را بالای سر خود مشاهده خواهید کرد. هر آن قدر که از اسالم دور شده و به سمت خلخال پیش بروید؛ انبوهی درختان کمتر شده و با دشت های پهناور روبرو خواهید شد.

طبیعت بکر و دست نخورده و پوشش گیاهی متنوع، در این منطقه عالی به نظر می رسد. در نهایت نیز به شهر زیبای خلخال رسیده و می توانید روزی را به گردش در میان جاذبه های آن بگذرانید. به ویژه منطقه تفریحی ازنو، پارک اللر باغی و آبگرم کیوی در خلخال فوق العاده هستند.

جاده اسالم به خلخال

دریاچه زریوار در مریوان

دریاچه زریوار از مقاصد گردشگری یک روزه در غرب ایران است. این دریاچه در استان کردستان و در ۳ کیلومتری غرب مریوان واقع شده است. قایق سواری در این دریاچه از جمله تفریحات منطقه به شمار می رود و پرنده نگری نیز در حومه ی آن جریان دارد. اگر به ماهیگیری علاقه مند باشید، دریاچه زریوار برای این منظور عالی خواهد بود. ماهیگیری در اینجا آزاد بوده و همیشه عده ای را مشغول به آن می بینیم. به دنبال کمی هیجان بیشتر هستید؟ می توانید از پاراگلایدر سواری لذت برده و بر فراز دریاچه به آسمان بروید.

لازم به ذکر است که دریاچه مریوان در شمار میراث طبیعی ایران قرار دارد و منطقه حفاظت شده حیات وحش نیز در حومه آن تعبیه شده و تحت نظارت سازمان محیط زیست قرار دارد.

دریاچه زریوار در مریوان

اگر شما موارد دیگری در دسته ی مقاصد گردشگری عید فطر ۹۸، می شناسید؛ آن ها را در بخش نظریات با خوانندگان ما در میان بگذارید.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...