گرجستان «بهشتی در منطقه قفقاز»

Georgia-aradmag-013
گرجستان-Georgia

گرجستان سرزمین شگفتی‌های بی‌پایان است که علاوه بر حفظ اصالت خود تحت تأثیر جامعه مدرن نیز قرار گرفته است. این کشور به کوه‌های بلند قفقاز می‌نازد که مرز بین قاره‌های اروپا و آسیا را تشکیل می‌دهند و این امر سال‌هاست که کشور گرجستان را به منطقه ارتباطی مهمی تبدیل کرده است. با آرادمگ همراه باشید.

Georgia-aradmag-001
تفلیس-گرجستان

سنت‌های شرقی و غربی در این سرزمین به یکدیگر پیوند خورده‌اند و همین امر بر زیبایی‌ها و جاذبه‌های آن افزوده است؛ کشور گرجستان در منطقه قفقاز اوراسیا واقع شده و از جنوب با کشورهای ترکیه و ارمنستان و از شمال نیز با کشور روسیه هم مرز است، پایتخت گرجستان شهر «تفلیس» است که طبق معمولِ ساختار شهری بیشتر کشورها، بزرگ‌ترین شهر آن نیز محسوب می‌شود.

جمعیت ساکن در کشور گرجستان حدود ۳ میلیون نفر است که درصد کمی از این جمعیت که حدود ۲ درصد تخمین زده شده است، روس هستند و ۶ درصد از این جمعیت ارمنی و بخش قابل توجهی از جمعیتِ ساکن که حدود ۸۵ درصد است، گرجی ها هستند؛ طبق سرشماری‌های انجام شده تقریبا یک میلیون از مردم گرجستان در شهر تفلیس سکونت دارند.

Georgia-aradmag-002
گرجستان

یکی از چهارده الفبای جهان زبان گرجی است که زبان رسمی این کشور نیز محسوب می شود اما زبان‌های روسی و انگلیسی نیز توسط تعداد کثیری از مردم در زندگی روزمره استفاده می شود. در مورد مذهب و دین باید به ارتدکس اشاره کرد که مردم گرجستان پیرو کلیسای ارتدکس هستند؛ اما کاتولیک، اسلام و یهود نیز از دیگر گرایش‌های موجود در این کشور هستند.

Georgia-aradmag-003
گرجستان

آب و هوای کشور گرجستان در نیمه غربی و شرقی آن متفاوت است؛ در بخش‌های غربی این کشور آب و هوای نیمه گرمسیری که بیشتر مواقع با رطوبت بالا همراه است، حاکم است و بارندگی شدید نیز جزئی از ویژگی‌های اقلیمی این بخش از گرجستان است. در قسمت‌های شرقی آب و هوا کاملا متفاوت است و به سمت خشکی می‌رود. در فصل سرد و روزهای سرما و یخبندان، میزان بارندگیِ برف در طول سال به بیش از ۳ هزار متر می‌رسد.

علاوه بر شهر تفلیس که پایتخت و بزرگ‌ترین شهر کشور گرجستان محسوب می شود؛ شهرهای «پوتی، روستاوی، کوتایسی و باتومی» از مهمترین شهرهای این کشور به حساب می آیند.

Georgia-aradmag-004
گرجستان

همانطور که اشاره شد گرجستان کشوری کوهستانی است که رشته‌کوه‌های قفقاز از میان این سرزمین عبور کرده است؛ در گرجستان کوه‌های مرتفع بسیاری وجود دارد که برخی از آن‌ها شناخته شده تر و مهمتر هستند؛ قله «شخارا» یکی از مرتفع‌ترین قله‌ها در این کشور است که ارتفاع آن به ۵۲۰۱ متر می رسد که در مرکز رشته‌کوه‌های قفقاز واقع شده است.

کوه «اوشبا» قله معروف دیگری از کوه‌های گرجستان است که با ارتفاع ۴۷۱۰ متر در بخش جنوبی مرز روسیه قرار گرفته است؛ کوه «کازبک» نیز با ارتفاع ۵۰۴۷ متر یکی دیگر از مرتفع‌ترین قله‌های کشور گرجستان است که یک کوه آتشفشانی غیر فعال است، کوه «جانگا» نیز یکی دیگر از قله‌های مهم این سرزمین است که کمتر به آن اشاره شده است، قله جانگا حدود ۵۰۵۹ متر ارتفاع دارد.

Georgia-aradmag-005
گرجستان

یکی از جاذبه‌های طبیعی این سرزمین رودخانه‌های آن است که مناظر زیبا و بی نظیری را به وجود آورده‌اند؛ رود مهم «ریونی» که از کوه‌های قفقاز سرچشمه می‌گیرد ۳۳۳ کیلومتر طول دارد و یکی از طولانی‌ترین رودخانه‌های گرجستان است. رود «اینگوری» نیز یکی از زیباترین رودهای موجود در کشور گرجستان است که حدود ۲۱۳ کیلومتر طول دارد و یکی از بزرگ‌ترین سدهای قفقاز نیز بر روی این رودخانه احداث شده است.

شهر تفلیس در گرجستان یکی از پربازدیدترین و باستانی‌ترین شهرهای این کشور است که جاذبه‌های گردشگری بیشماری را در خود جای داده است. قلعه «ناریکالا» یکی از قدیمی‌ترین آثار تاریخی گرجستان است که قدمت آن به قرن چهارم میلادی برمی‌گردد؛ علاوه بر محبوبیت این قلعه بین مردم گرجستان، محل قرارگیری آن که بر فراز کوهی مقدس به نام «متاتسمیندا» نیز از دیگر دلایل شهرت قلعه ناریکالا است.

Georgia-aradmag-006
گرجستان

بزرگ‌ترین کلیسای کشور گرجستان کلیسای «سامِبا» است که در مرکز شهر تفلیس واقع شده است. نکته قابل توجه در مورد این کلیسا وجود ۹ کلیسای دیگر در این مجموعه است و همچنین ۵ کلیسای کوچک نیز در طبقات زیرین این مجموعه عظیم واقع شده است. قدمت این کلیسا به سال ۱۹۹۵ برمی‌گردد و یکی از بزرگ‌ترین کلیساهای ارتدکس در جهان نیز محسوب می‌شود.

در هر شهری خیابانی معروف و مهم وجود دارد که در آن رستوران، کافه و مراکز خرید متنوعی وجود دارد که این خیابان تبدیل به یکی از شلوغ‌ترین مکان‌های گردشگری هر شهر محسوب می شود؛ در تفلیس نیز خیابان «روستاولی» نمونه‌ای از این دسته خیابان‌هاست که محبوبیت بسیاری دارد.

Georgia-aradmag-007
گرجستان

خارج از شهر تفلیس مجسمه‌ای نمادین به اسم مجسمه مادر وجود دارد که به نوعی سمبل این شهر محسوب می‌شود که مردم محلی به آن «کارتلیس» می‌گویند. یکی از خانه‌های مشهور اپرا در جهان در کشور گرجستان واقع شده است؛ خانه اپرای «پالیاشویلی» در این کشور و همچنین در دنیا از شهرت فراوانی برخوردار است و مراسم و کنسرت‌های متعددی در آن برگزار می شود، جشنواره ملی گرجستان نیز در این خانه اپرا برگزار می‌شود.

شهر باتومی همانطور که ذکر شد یکی از مهمترین شهرهای گرجستان است که در زمینه گردشگری نیز از رتبه بالایی برخوردار است؛ کلیسای جامع «مادر مقدس» یکی از مهمترین و زیباترین آثار تاریخی این کشور محسوب می‌شود که قدمت آن به سال ۱۸۹۸ برمی‌گردد و ساخت آن تا سال ۱۹۰۳ طول کشیده است، این کلیسا در گذشته برای کاتولیک های رومی بنا نهاده شد، معماری ظاهری و داخلی این بنا توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب کرده است.

Georgia-aradmag-008
گرجستان

یکی از جاذبه‌های نمادین شهر باتومی مجسمه‌های علی و نینو است؛ گردشگرانی که به باتومی سفر می‌کنند حتما از این دو مجسمه دیدن می‌کنند زیرا این دو نماد داستانی جالب و عاشقانه دارند؛ علی مسلمان بود و نینو شاهزاده‌ای اهل گرجستان که عاشق و دلباخته یکدیگر بودند که در جریان از هم گسیختگی شوروی این دو نیز از هم جدا شدند.

مجسمه «مِدیا» نیز مجسمه مشهور دیگری است که در شهر باتومی قرار دارد؛ مدیا شاهزاده‌ای یونانی و یکی از اساطیر یونان باستان است که عاشق شخصی به نام «یاسون» می شود که در جستجوی پشم زرین است، این عشق به ازدواج ختم می شود اما یاسون بعد از مدتی به مدیا خیانت می‌کند و مدیا بر اثر جنونی که از این اتفاق به او دست می‌دهد فرزندان خود، معشوقه سایون و فرزندان او را به قتل می‌رساند.

Georgia-aradmag-009
شهر باستان ساوانا-گرجستان

باغ گیاه شناسی باتومی از دیگر جاذبه‌های گردشگری این شهر به شمار می‌آید که بیش از صد هکتار مساحت دارد؛ گونه های متفاوتی از گیاهانی که در قفقاز یافت می شوند در این باغ وجود دارند؛ به طور کلی حدود ۲ هزار گونه گیاهی در این باغ وجود دارد.

یکی از میدان‌های اصلی شهر باتومی میدانی به نام اروپا است که جشن سال نو به طور سالانه در آن برگزار می‌شود؛ میدان اروپا قدمتی طولانی دارد. از دیگر جاذبه‌های طبیعی باتومی آبشار «ماخونتستی» است که حدود ۵۰ متر ارتفاع دارد و چشم اندازی زیبا و بی نظیر در این منطقه قابل مشاهده است. گردشگرانی که به باتومی سفر می‌کنند بی‌شک از بلوار باتومی دیدن می‌کنند؛ این بلوار در واقع پارکی یک کیلومتری است که امتداد آن به ساحل می‌رسد و در هر ساعت از شبانه روز این بلوار زنده و مملو از جمعیت است.

Georgia-aradmag-010
گرجستان

شهر باستانی «ساوانا» یکی از جاذبه‌های گردشگری کشور گرجستان است که به خیابان‌های سنگفرش و زیبا مزین شده است؛ در این شهر همچنین موزه‌ها و مناظر تاریخی بیشماری وجود دارد که توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب می‌کند. مناظر زیبا و پارک‌های سرسبز شهر ساوانا بین گردشگران شناخته شده هستند و بزرگ‌ترین پارک آن «فورسیت» است که محبوب ترین پارک موجود در این شهر محسوب می شود.

جنگل ملی «چاتاهوچی» جاذبه‌ای طبیعی و ارزشمند در کشور گرجستان است که در بخش‌های شمالی این کشور واقع شده و حدود ۷۵۰ هزار هکتار مساحت دارد؛ رودخانه ها، آبشارها و دریاچه‌های این جنگل از چشم‌اندازهای زیبای آن هستند و در فصل تابستان گردشگران می‌توانند از امکانات موجود در این جنگل مانند قایقرانی و کمپینگ استفاده کنند.

Georgia-aradmag-011
گرجستان

یکی از جاذبه‌های عجیب و جالب کشور گرجستان کلیسای صخره‌ای آن است که در شهر «چیاتورا» واقع شده است؛ این کلیسا در قرن ششم میلادی بر روی صخره‌ای به ارتفاع حدود ۴۰ متر ساخته شده است و نکته قابل توجه در مورد این کلیسا نحوه ساخت آن بر بالای صخره و نحوه رفت و آمد آن در گذشته است که هیچکس به نتیجه مشخصی نرسیده که چگونه راهبان به این کلیسا رفت و آمد می کرده‌اند؛ همچنین بیش از ده سال یکی از این راهبان در این کلیسا سکونت داشته است.

Georgia-aradmag-012
گرجستان

کشور کوچک گرجستان از جاذبه‌های شگفت انگیزی برخوردار است که تا اینجا به برخی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم؛ یکی دیگر از این جاذبه ها شهر «اوپلیستیکه» است؛ این شهر بزرگترین شهر سنگی در دنیا است که از سه قسمت تشکیل شده و قسمت میانی آن توسط تونلی به بخش‌های زیرین مرتبط شده است. قدمت این شهر سنگی به عصر برنز برمی‌گردد و تا قرون دوازدهم و سیزدهم میلادی در این شهر مردمانی سکونت داشته‌اند.