کویر حاج علی قلی

کویر حاج علی قلی یکی از جاذبه‌های دیدنی ایران است.  این کویر در استان سمنان واقع شده است. و مساحتی حدود ۲۳۹۱ کیلومتر مربع دارد. و در جنوب شرقی دامغان قرار گرفته است. کویر حاج علی قلی دارای دو رودخانه است. هر دوی آن ها از کوهای البرز سرچشمه می گیرند. رودخانه دامغان و رودخانه حسین آباد دو رودخانه ی اصلی کویر هستند. این دو رودخانه دره ای با عمق ۵ متر را در دل کویر به وجود آورده اند. دریاچه حسین آباد دارای دره های عمیق و مخروط افکنه های وسیع است. و از زیبایی های بی بدیل این کویر به شمار می رود. شوره‌زارها، اشکال و شبکه‌های نمکی بی نظیر هستند. با آراد مگ همراه باشید.

.دریاچه نمک کویر حاج علی قلی

از دیگر زیبایی های کویر، دریاچه حاج‌ علی‌ قلی است. این دریاچه زیبایی و آرامش کویر را چند برابر می کند. پدیده ی آئینه ای شدن زمین در کویر حاج علی قلی از دیگر شگفتی های این کویر است. این جاذبه ی طبیعی در هنگام بارندگی به وجود می آید. البته باید به خاطر داشت در فصل های بارندگی، زمین کویر بسیار لیز خواهد بود.

.بهترین زمان سفر به کویر

پاییز، زمستان و نیمه ی اول بهار بهترین زمان های سفر به کویر حاج علی قلی هستند. روزهای گاهی خیلی گرم و شب های گاهی خیلی سرد هستند. در این فصل ها باید قبل از سفر خود را نسبت به شرایط اقلیمی آماده کرد. و امکانات لازم را همراه داشت.

.در کویر چه وسایلی ضروری است؟

همچون دیگر سفرها، در ابتدا یک کفش راحتی خوب برای پیاده روی های طولانی لازم است. زیرا می تواند سفر را دل چسب تر کند. این سفر در ردیف سفرهای طبیعت گردی قرار می گیرند. و نیاز به کفش سبک و یا صندل نیز  مهم خواهد بود. با استفاده از صندل و کفش سبک می توان به راحتی روی شن ها قدم زد. و  حتی دیرتر احساس خستگی کرد. برای روزهای گرم کویر حاج علی قلی، بهتر است لباس خنک همراه داشته باشیم. و داشتن لباس گرم برای گذراندن شب ضروری است. شب های کویر بسیار سرد و سوزناک است. برای جلوگیری از ورود شن های روان به دهان و بینی، یک اسکارف هم پیشنهاد می شود. دوربین عکاسی و یا موبایل هم که همیشه در سفرها هستند.

.چطور به کویر حاج علی قلی برویم؟

برای رفتن به کویر حاج علی قلی باید از تهران به سمت مشهد حرکت کرد. پس از رسیدن به دامغان از کمربندی دامغان وارد جاده ی معلمان می شویم. به روستای صلح‌آباد می رسیم. روبروی پمپ بنزین، جاده ی روستای خورزان وجود دارد. در روستای خورزان می بایست آب آشامیدنی خود را برای سفر به کویر تامین کرد. و پس از گذر از جاده ای خاکی حدود ۷ کیلومتر، به دریاچه نمک می‌رسیم. بهتر است برای پیدا کردن مسیر درست از محلی ها کمک بگیریم. حضور محلی ها و یا افراد بلد راه، به سهولت رسیدن به کویر کمک خواهد کرد. مسیر دوم از شهرستان شاهرود به معلمان است. و از جاده ی خاکی چاه جم به کوه خرس می رسید. و از بخش جنوبی کویر حاج علی قلی وارد کویر می شوید. مسیر سوم مسیر دامغان به معلمان است. از این مسیر وارد جاده ی خاکی ده فرات می شوید. و بعد به کوه خرس خواهید رسید.

شهین غمگسار
مترجم هستم. با واژه‌ها سروکار دارم. و گاهی می نویسم.