تاریخی های ایراندیدنی های ایرانگردشگری

مازندران ؛ نگین سبز ایران (بخش اول)

معرفی جاذبه‌های طبیعی و گردشگری استان مازندران

مازندران یکی از استان‌های شمالی کشور است که دارای جاذبه‌های طبیعی و گردشگری بی‌شماری است. نوار ساحلی دریای خزر، دامنه‌های جنگلی و کوهستانی، رودخانه‌های پرآب، چشمه‌های آب‌معدنی پرشمار، آبشارها، غارها و بیش از ۸۰۰ اثر تاریخی و فرهنگی ثبت‌شده در این استان قرار دارد.

با آراد مگ همراه می‌شویم تا سفری به یکی از محبوب‌ترین و خوش‌ آب و هواترین نقاط ایران داشته باشیم و با جاذبه‌های گردشگری و طبیعت بکر آن بیشتر آشنا شویم.

مازندران

استان مازندران در شمال ایران و در کرانه‌های جنوبی دریای مازندران قرار دارد. شهر ساری مرکز این استان است و یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای ایران به شمار می‌رود. این استان با استان‌های گلستان، سمنان، تهران، البرز، قزوین و گیلان مرز مشترک دارد.

قله‌ی دماوند، مرتفع‌ترین کوه ایران و بزرگترین آشتشفشان آسیا و خاورمیانه نیز در شهرستان آمل این استان قرار دارد. استان مازندران دارای ۲۲ شهرستان است.

راه‌های دسترسی به مازندران

اگر استان ساحلی مازندران را به سه قسمت شرقی، مرکزی و غربی تقسیم کنیم قسمت شرقی را شهرهای بهشهر، نکا، ساری، قائم شهر، سوادکوه و بابل تشکیل می دهند که مجموعه تاریخی عباس آباد در بهشهر، تپه باستانی گوهر تپه، زیبایی‌های بکر و طبیعت سوادکوه در این بخش قرار دارند. اگر تمایل به دیدن این بخش از مازندارن را دارید جاده تهران- فیروزکوه را برای رفتن به این استان برگزینید.

در قسمت مرکزی شهرهایی چون بابلسر، نور، محمودآباد و نوشهر قرار دارند که برچسب توریستی‌ترین و مجهزترین شهرهای مازندران را به خود اختصاص داده‌اند. در این مجموعه نیز طبیعت سرسبز و باطراوت شهر چون جنگل الیمالات، جنگل تاریخی نور، باغ اکولوژی نوشهر گرد هم آمده‌اند. راه دسترسی به این شهرها نیز جاده تهران- هراز می‌باشد. قسمت غربی شمل چالوس، نمک آبرود، تنکابن و رامسر است که دیدنی‌هایی از جمله هتل قدیم رامسر، جنگل زیبای چالدره، مجموعه توریستی تفریحی نمک آبرود، هتل هایت را در بر گرفته است. جاده این مسیر نیز از آزاد راه تهران- کرج خروجی چالوس آغاز شده و به چالوس متصل می شود اما راه فرعی نیز از انتهای جاده اوشان- فشم به دیزین منتهی می‌شود که برای شرق‌نشینان تهرانی گزینه بسیار مناسبی است.

جاذبه‌های گردشگری مازندران

استان مازندران دارای طبیعت بکر و جاذبه‌های گردشگری فراروانی است که در طول سال گرشگران را از سراسر ایران به سوی خود می‌کشاند. به ویژه پایتخت‌نشینان به سبب نزدیک بودن این استان به استان تهران، در اکثر تعطیلات دل را به جاده می‌زنند تا چند روزی را در کنار دریای خزر و جنگل‌های بکر به آرامش برسند. در ادامه به معرفی محبوب‌ترین و برجسته‌ترین جاذبه‌های این استان می‌پردازیم.

دریاچه شور مست سواد کوه

دریاچه شورمست سوادکوه

یکی از برترین جاذبه‌های استان سرسبز مازندران در مرتفع‌ترین بخش شهر پل‌سفید سوادکوه واقع شده است. این جاذبه طبیعی که در میان جنگل‌های توسکا جا خوش کرده است، دریاچه شورمست نام دارد، تنها دریاچه طبیعی این شهر است. این دریاچه ۹۴۰ متر از سطح دریا فاصله دارد. یکی از دلایل محبوبیت این جاذبه، دسترسی آسان آن است که به راحتیو حتی با اتئمبیل شخصی تا خود دریاچه می‌توانید برانید.

قایق سواری، پیاده روی در دل جنگل های منطقه زیبای لفور سواد کوه، دوچرخه سواری در مسیرهای جنگلی، برپایی پیک نیک، کمپ و یا شب‌مانی در اتاقک های چوبی اطراف دریاچه و ماهیگیری از تفریحاتی است که نصیب کسانی می‌شود که به این منطقه سفر می‌کنند.

پارک جنگلی نور مازندران

پارک جنگلی نور

پارک جنگلی نور یا پارک سعیدی آشتیانی با مساحت ۳۶۰۰ هکتار، عنوان بزرگترین پارک جنگلی طبیعی در خاورمیانه را به خود اختصاص داده است. ورودی غربی این پارک در کیلومتر ۵ جاده اصلی نور به محمودآباد قرار دارد به سبب دسترسی آسان این پارک به جاده ساحلی نور و نزدیکی آن به شهرهای رستم رود، محمودآباد، نور و آمل، گردشگران فراوانی را به سوی خود می‌کشاند.

این پارک جزو آخرین باقیمانده جنگل‌های جلگه‌ای در ایران محسوب می شود و نزدیکی به دریا و چشم اندازهای زیبا از ویژگی های آن به شمار می رود. از تفریحات این پارک جنگلی می‌توان به رانندگی آرامش بخش، پیک نیک، عکاسی،  پرنده نگری، پیاده روی و گشت و گذار، پارک بازی کودکان، اسب سواری، دوچرخه سواری و موتور چهارچرخ اشاره کرد.

فیلبند مازندران

فیلبند مازندران

ییلاق فیلبند در شهرستان بابل استان مازندرانقرار دارد. این روستا از توابع دهستان خوشرود به شمار می رود و در واقع اهالی روستای دیواملکشاه در روزهای گرم سال برای ییلاق به فیلبند می‌روند. ییلاق فیلبند ۲۳۰۰ متر بالاتر از سطح دریا دارد و به همین سبب مرتفع‌ترین روستای بخش شرقی استان مازندران به شمار می‌رود که به آن بام شرقی مازندران نیز می‌گویند. فیلبند در فصول سرد سال، به دلیل سوز و سرما و بارش برفِ شدید خالی از سکنه می‌شود و تنها تعداد کمی از اهالی در این ییلاق زندگی می‌کنند. مهمترین و جذابترین ویژگی فیلبند اقیانوس ابری است که بیشتر اوقات روستا را در بر م گ‌یرد و چشم انداز فوق العاده‌ای به آن می بخشد. بسیاری از گردشگران تنها برای تماشای این دریای ابر به این روستا می‌آیند تا فراتر از ابرها، آن را زیر پای خود حس کنند.

عکاسی از دریای ابر فیلبند و طلوع و غروب های سحرانگیز، گشت و گذار در طبیعت روستای فیلبند و کوه نوردی در فیلبند از تفریحات این روستای زیبا به شما می‌روند.

جنگل دالخانی رامسر

جنگل دالخانی

در فاصله ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر رامسر جنگلی سحرآمیز با نام جنگل دالخانی قرار دارد. جنگلی نیمه کوهستانی که در ارتفاعات کوهستان البرز و در مسیر جاده ییلاقِ جنت رودبار واقع شده است. این جنگل در ارتفاع ۸۰۰ متری از سطح دریا واقع شده و با ۶۰۰ هزار مترمربع مساحت یکی از جاذبه های بکر شهر رامسر به شمار می‌رود.

جنگل‌پیمایی، پیک نیک، عکاسی از طبیعت بکر، خوشمزه‌های محلی مانند انواع ماهی های پرورشی، عسل و میوه های محلی که در طول مسیر با آن‌ها روبرو خواهید شد، پیچ هفت شهیدان و در نهایت دیدار با روستای زیبای گرسماسر و ییلاق جنت رودبار از تفریحاتی است نصیب گردشگرانی خواهد شد که به جنگل دالخانی سفر می‌کنند. 

دریاچه ولشت مرزن‌آباد

دریاچه ولشت مازندران

بزرگترین دریاچه آب شیرین مازندران و یکی از ۱۰ دریاچه آب شیرین ایران در مرزن‌آباد استانن مازندران جا خوش کرده است. این دریاچه ۱۵۰ هزار متر مربع وسعت و ۲۰ متر عمق دارد. آب دریاچه ولشت از طریق جوشش چشمه‌ها و بارش باران و برف تامین می‌شود. میزان حجم آب دریاچه به حدود ۳ میلیون متر مکعب می‌رسد. این دریاچه آب شیرین به عنوان هفتاد و یکمین اثر طبیعی ایران توسط سازمان میراث فرهنگی از سال ۱۳۸۸ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفته است و تمامی مناطق اطراف آن در لیست مناطق حفاظت شده سازمان حفاظت از محیط زیست قرار دارد.

چشم انداز طبیعی این جلوه خدادادی به همراه ویژگی های باستان شناسی، مردم شناسی و هنرهای سنتی منطقه یکی از مقاصد زیبای شمال کشور را شکل داده است. انواع قایق سواری، ماهی‌گیری در دریاچه، پیکنیک و عکاسی از چشم‌اندازهای بی‌نظیر از تفریحات این منطقه به شمار می‌روند.

جنگل الیمستان مازندران

جنگل الیمستان

در ۵۲ کیلومتری شهرستان آمل روستایی با نام الیمستان قرار دارد که جنگلی با همین نام را در دل خود جای داده است. جنگلی رویایی و در اغلب مواقع مه‌آلود. با ورود به این جنگل با منظره زیبای قله دماوند، انبوه درختان سبز و دشت‌های پر گل، رو به رو خواهید شد که منظره‌ای وصف‌ناپذیر را رقم زده است. این جنگل محل رویش گیاهی به نام الیماست که در اردیبهشت ماه می‌روید و به همین دلیل نام الیمستان را برای آن برگزیده‌اند. الیما گیاهی بومی شبیه پیازچه است و در کنار جوی آب می‌روید و به صورت خوراکی برای تهیه خورش یا پلو از آن استفاده می‌کنند.

از تفریحات و جاهای دیدنی این منطقه می‌توان به جنگل‌نوردی، پیکنیک و عکاسی، فتح قله الیمستان، بازدید از نقش پای رستم، زیارت مقبره امامزاده قاسم، دوچرخه سواری و گشت و گذار در روستای الیمستان اشاره کرد.

دریاچه ممرز نوشهر

دریاچه ممرز نوشهر

در گوشه‌ای از شهرستان نوشهر، یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری استان مازندران جا خوش کرده است. در میان جنگل‌های انبوه دریاچه‌ای به چشم می‌خورد که از گردشگران و مهمانانش دلربایی می‌کند. این دریاچه، ۷۰۰ متر طول و ۳۰۰ متر عرض دارد.

آنچه که در اولین نگاه به دریاچه ممرز، توجه شما را به خود جلب می‌کند، بازمانده‌ی تنه درختانی است که در میان دریاچه قرار دارند و به درختان مرده مشهورند. وجود این درختان یکی از شگفتی‌های این دریاچه به شمار می‌رود. در زمان‌هایی که آب دریاچه کاهش پیدا می‌کند، این درختان سر از آب بیرون می‌آورند و در فصولی که سطح آب دریاچه بالاست، این درختان زیر آب پنهان می‌شوند. آفرود، پیک‌نیک، عکاسی از طبیعت شگفت‌انگیز، گشت و گذار در دل جنگل‌های انبوه و اطراف دریاچه، از تفریحات این منطقه هستند. چهره منحصر به فرد این دریاچه و زیبایی کم نظیر آن نیز باعث شده تا نامش در فهرست میراث ملی طبیعی ایران قرار گیرد.

جنگل راش سوادکوه

جنگل راش

یکی از زیباترین و ارزشمندترین جاذبه‌های طبیعی ایران را می‌توانید در ۵۰ کیلومتری شیرگاه و در روستای سنگده ببینید. جنگل راش یا مرسی سی در جوار این روستا جای خوش کرده و دلبری می‌کند. آنچه که به این جنگل اهمیتی دو چندان می بخشد، حضور درختان زیبای راش است که درختی کمیاب در مناطق کم ارتفاع شمال کشور به شمار می‌روند. در این جنگل بی‌انتها که کمی پیش بروید با آبشاری با نام اوبن رو به رو خواهید شد که چشم‌اندازی زیبا به این جنگل بخشیده است.

جنگل‌نوردی، پیک نیک در کنار رودخانه خروشان، بازدید از آبشار اوبن، دوچرخه‌سواری در دل جنگل و عکاسی از مناظر بی‌نظیر جزء تفریحاتی هستند که با سفر به این منطقه زیبا و بکر نصیبتان خواهد شد.

چشمه باداب سورت مازندران

باداب سورت نام جاذبه‌ای بی‌نظیر است که همانندش در دنیا به ندرت یافت می‌شود. چشمه‌ای پلکانی رنگین که قدمتی هزار ساله دارد و با عناصر طبیعی باد و آب شکل گرفته است. این شاهکار خلقت ۱۸۴۱ متر ارتفاع از سطح زمین در روستای اروست در بخش چهاردانگه‌ شهرستان ساری قرار دارد. این اثر از شمال به ارتفاعات جنگلی با درختان سوزنی برگ محدود می‌شود و از جنوب به دره‌های پایین دست مشرف است. در شرق باداب سورت ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوته‌ای و درختچه‌ وجود دارد و در غرب آن نیز روستای اروست دیده می‌شود.

 

آب چشمه باداب سورت شور و دارای دمای معتدل است. به سبب وجود املاح و اکسید آهن، از خواص درمانی نیز بهره‌مند است. بسیاری این جاذبه را زیباترین چشمه جهان نیز می‌دانند و از آن با عنوان دومین چشمه آب شور جهان یاد می‌کنند که پس از چشمه پاموک‌کاله ترکیه قرار دارد.

دیدنی‌ها و تفریحات چشمه باداب سورت

پلکان رنگین کمانی، چشمه شور و برمودای اروست، چشمه‌های اکسیر حیات ( چشمنه ترش، چشمه ساه‌تی )، چشمه خشک‌شده با نام گودال زمان از دیدنی‌های اطراف این چشمه به شمار می‌روند. از تفریحاتی که در این منطقه نصیب گردشگران می‌شود می‌توان آب‌تنی در حوضچه شور باداب سورت، عکاسی از شاهکار خلقت و دیدنی‌های اطراف آن، تماشای آسمان شب و تفریحات هوایی مانند پرواز با کایت و چتر را نام برد.

این اثر طبیعی فوق‌العاده از  سال ۱۳۸۷ نامش در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. در مرداد ۱۳۹۳ با امضای معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور حریم حفاظتی و منظری این اثر به تصویب رسید و باداب سورت نخستین میراث طبیعی دارای حریم ایران شد.

آبشار شاهان دشت

آبشلر شاهان دشت مازندران

شاهان‌دشت؛ بلندترین آبشار استان مازندران با ۶۲ متر ارتفاع  در ۹۶ کیلومتری تهران، در روستای شاهان‌دشت شهرستان آمل قرار دارد. برای ملاقات با این جاذبه‌ی زیبای طبیعی از روستا، باید حدود نیم ساعتی را پیاده‌روی کنید. آب‌تنی و آبشارنوردی یکی تفریحاتی هستند که می‌توانید آن‌ها را در کنار این آبشار تماشایی، تجربه کنید. یک جاذبه‌ گردشگری تاریخی به نام قلعه ملک بهمن که قدمت آن به دوران صفویه باز می‌گردد نیز در کنار این آبشار خودنمایی می‌کند. بهترین زمان سفر به این منطقه فصول بهار و تابستان است، به‌خصوص از اردیبهشت تا شهریور که از هوای بسیار دلپذیری برخوردار است. نام آبشار شاهان‌دشت نیز در فهرست آثار طبیعی و ملی ایران به چشم می‌خورد.

آبشار آب پری

آبشار آب پری مازندران

آبشار آب‌پری رویان، یکی از آبشارهای ایران که در پارک جنگلی رویان مازندران جا خوش کرده است. این پدیده‌ی زیبا از ریزش‌های جوی در میان سنگ‌هایی که از کوه ریزش کرده‌اند پدید آمده‌ و از لحاظ ظاهری با آبشارهای دیگر متفاوت است. محلی‌های این منطقه معتقدند، بالای این آبشار محل زندگی یک پری بوده است از این رو نام آن را آب‌پری نهاده‌اند. اطراف این آبشار را جنگل احاطه کرده است و زیبایی‌های طبیعی فراوانی به چشم می‌خورد و لذت واقعی طبیعت‌گردی را به شما هدیه می‌کند. به سبب قرارگیری این آبشار در پارک جنگلی، امکانات مناسبی نظیر آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی و آلاچیق برای گردشگران فراهم است.

تنگ دار نوشهر

تنگ دار نوشهر

در توابع نوشهر استان مازندران روستای زیبایی با نام کشک‌سرا قرار دارد که در حاشیه این روستا تنگه‌ای به چشم می‌خورد. در میان این تنگه که به تنگ یا تنگه‌دار معروف است رودخانه‌ای دائمی با نام کُرکُرود جا خوش کرده است. مسیر رودخانه‌نوردی در طول تنگ ۱۶۰۰ متر است و پس از پشت سر گذاشتن آن با بالا رفتن از کوه به محوطه جنگلی خانیکان می‌ریزد.

۴۰۰ متر اول این تنگ، آب حداکثر تا زانوهایتان می‌رسد، اما هرچه بیشتر پیش می‌روید، دیوارهای تنگه به هم نزدیکتر می‌شوند و در نتیجه عمق آب بیشتر می‌شود. عمق آب در فصل‌های مختلف متفاوت است؛ در بهار بیشترین مقدار آب و پایان تابستان کمترین عمق را دارد. درطول این مسیر، حتی در کم آب‌ترین فصل، دست‌کم سه‌بار عمق رودخانه به‌ اندازه‌ای می‌رسد که ناچارید با شنا از آن بگذرید؛ اما اگر شنا بلد نیستید نگران نباشید؛ به کمک طناب، جلیقه نجات و همراهان‌تان می‌توانید از این بخش‌ها عبور کنید.

در اطراف این تنگه پارک جنگلی خانیکان قرار دارد که ۵ دقیقه با پارکینک دره فاصله دارد. در این پارک جنگلی با پیمودن مسیر حدود ۵ کیلومتر به سرچشمه‌های رودخانه کرکرود و بالادست تنگه می‌رسید که مناظری بسیار چشم‌نواز را به شما هدیه می‌کند. بهترین زمان سفر به این جنگل زیبا و لذت بردن از مناظر زیبای آن فصول بهار و پاییز است. در بهار با شکوفه‌های زیبا و در پاییز با لباس رنگارنگ پاییزی میزبانتان خواهد بود.

تالاب میانکاله مازندران

تالاب میانکاله مازندران

میانکاله شبه جزیره‌ای باریک است و از شمال به دریای خزر، از جنوب به خلیج گرگان، از غرب به تالاب زاغمرز راه دارد. در شرق آن جزیره آشوراده قرار دارد و با تنگه باریکی به طول کمتر از یک کیلومتر به بندر ترکمن می‌رسد. تالاب میانکاله در این شبه جزیره قرار دارد.

برای رسیدن به تالاب میانکاله اگر مسیرتان را از شهر ساری انتخاب کنید در طول این مسیر با جاذبه‌های دیدنی دیگری نیز آشنا خواهید شد. یکی از این مقصدها دشت ناز ساری است که در نزدیکی شهر ساری قرار گرفته است که یکی از پناهگاه‌های حیات وحش ایران به شمار می‌رود. دشت ناز به وسعت ۵۵ هکتار، اصلی‌ترین مرکز تکثیر و نگهداری از تعدادی گونه‌های کمیاب و در حال انقراض ایرانی به ویژه گوزن زرد خالدار محسوب می‌شود. درختان بلوط و کهنسال، پرواز دسته‌جمعی کبوترهای جنگلی و قرقاول از دیگر جاذبه‌های این پناهگاه هستند.

مسیر تالاب

پس از گذشتن از دشت ناز و شهر ساری وارد بهشهر خواهید شد در جاده ساحلی و در مسیر رسیدن به تالاب میانکاله بعد از عبور از نیروگاه حرارتی برق نکا، تالابی به نام تالاب لپو زاغمرز قرار دارد. طلوع و غروب خورشید از این تالاب بسیار تماشایی است که گردشگران فراوانی برای دیدن آن به این منطقه سفر می‌کنند.

بعد از گذر از تاللاب لپو زاغمرز به سمت بندر امیرآباد که پیش بروید و با پشت سر گذاشتن این بندر، به اندازه ۵ کیلومتر به سمت شرق حرکت کنید تا به دروازه ورودی پناهگاه حیات وحش میانکاله برسید. در نظرداشته باشید که حتما باید مجوز بازدید از تالاب میانکاله را در دست داشته باشید در غیر این صورت نگهبان تالاب تحت هیچ شرایطی به شما اجازه ورود نمی‌دهد. مهمترین و جذاب‌ترین جنبه تفریحی و گردشگری تالاب میانکاله پرنده‌نگری آن است پس حتما لوازمی مانند دوربین‌های شکاری، دفترچه‌های راهنما، چکمه‌های بلند را همراه داشته باشید.

پس از طی مسافتی، به نزدیکی‌های تالاب می‌رسید چکمه‌های تان را به پا کنید که باید راه تان را از میان درختچه‌ها، علف‌ها و گیاهان بلند باز کنید تا به دشتی وسیع برسید. مسیر کمی مرطوب با گلی غلیظ است که حالت چسبندگی دارد اما وقتی به ساحل تالاب می‌رسید، زمین خشک و رفت و آمد راحت خواهد شد. حال وقت آن رسیده تا دوربی‌های خود را بیرون بیاورید و به دنبال پرنده‌ها بگردید تا یکی پس از دیگری برایتان دلبری کنند.

پرندگان تالاب

از معروف‌ترین پرندگانی که در این تالاب می‌توانید نظاره‌گرشان باشید می‌توان به فلامینگو، عقاب دریایی دم سفید، قوه، چارخو، خوتکا، چنگر، دراج، پلیکان، حواصیل خاکستری، چوب‌پا، قرقاول خزری و کفچه نوک اشاره کرد. لازم به ذکر است، شکار پرندگان در این تالاب ممنوع می‌باشد. در اطراف این تالاب تماشایی، جاذبه‌های دیدنی دیگری مانند جنگل انار، مراتع سرسبز، ساحل، شنزارهای وسیع نیز وجود دارد که گشت و گذار در میان این جاذبه‌های زیبای طبیعی خالی از لطف نیست.

پارک جنگلی سی سنگان

پارک جنگلی سی سنگان

پارک جنگلی سی سنگان با ۶۰۲ کیلومتر مربع وسعت، در ۳۵ کیلومتری نوشهر قرار دارد و از شمال به دریای خزر، از جنوب به کوه‌های البرز، از غرب به روستای توسکاتک و از شرق به روستای صلاح الدین کلا منتهی می‌شود. این پارک که یکی از مشهورترین پارک‌های جنگلی و ساحلی مازندران است ابتدا به منظور حفاظت از گونه‌های نادر گیاهی و جانوری به ویژه گونه نادری از شمشادها تاسیس شد که به تدریج امکانات تفریحی دیگری نیز به آن اضافه شد تا مقصدی محبوب برای اهالی استان مازندران و گردشگرانی که به این استان سفر می‌کنند باشد. البته سی سنگان هنوز تنها ذخیره گاه بزرگ شمشاد در ایران و خاورمیانه به شمار می رود و مساحت زیادی از پوشش گیاهی جنگلی و ساحلی را به خود اختصاص داده است. از گونه‌هایی که در این پارک نگهداری می‌شود می‌توان به شمشاد،  بلوط‌های ۱۰ متری و درختچه خشبی اشاره کرد.

این پارک از بهترین و با ارزش ترین پارک های طبیعت گردی موجود در ایران به شمار می رود که هم در بخش ساحلی و هم در بخش جنگلی خود امکانات اقامتی و رفاهی خوبی برای رفاه حال گردشگران فراهم کرده است. قایق‌سواری، اسب‌سواری، کمپینگ، جت اسکی، موتور چهارچرخ، شاتل، کارتینگ و عکاسی از مناظر ساحلی و جنگلی از تفریحاتی است که با رفتن به پارکک جنگلی سی سنگان نصیبتان خواهد شد.

نمک آبرود

نمک آبرودشهرکی توریستی با وسعت ۶۵۰ هکتار در مسیر چالوس به تنکابن به نام نمک آبرود قرار دارد که تله کابین آن شهرت و محبوبیت بالایی دارد . این شهرک از شمال به دریای خزر و از جنوب به ارتفاعات مدوبن از رشته کوه البرز، محدود می‌شود.

 

یکی از پرطرفدارترین بخش‌های شهرک توریستی نمک آبرود، تله کابین آن است که در جنوب شرقی آن قرار دارد. این تله کابین امکان صعود به بالای قله‌های زیبای مدوبن و دیوحمام را فراهم می‌کند و  همچنین می‌توانید از تماشای منظره زیبای پانورامای جنگل و دریای خزر لذت ببرید.

سورتمه نمک آبرود، زیپ‌لاین نمک آبردو، پارک ماجراجویی نمک آبرود، پل معلق، پینت بال، پیست کارتینگ و پیست موتور چهار چرخ، پیست دوچرخه‌سواری، باشگاه تیراندازی، گلایدر، پاراگلایدر، چتر، بالگرد، کایت و پیکنیک و عکاسی از مناطق بکر و طبیعت چشم‌نواز از امکانات و تفریحات این شهرک توریستی به شمار می‌روند که اوقات خوشی را برای گردشگران به ارمغان می‌آورند.

پل ورسک

پل ورسک

ورسک نام یکیاز مشهورترین و زیباترین پل های تاریخی ایران در روستایی به همین نام  در شهرستان سوادکوه است که سال ۱۳۱۵ افتتاح گردید.

این پل که باعث شد مسیر دسترسی به شمال ایران هموارتر شود و بزرگترین پل راه آهن شمال لقب گرفت. در حال حاضر از این پل تنها برای عبور قطار استفاده می‌شود و قطارهای مسافربری تهران-ساری، تهران-گرگان و همچنین قطارهای باری و سوختی از روی آن عبور می‌کنند. برای نقشه برداری، طراحی و ساخت پل ورسک، بهترین مهندسان اروپایی توسط شرکت کامپساکس به خدمت گرفته شدند. پل ورسک  از آنجایی که نقش مهمی در پیروزی متفقین در جنگ جهانی دوم داشت، پل پیروزی لقب گرفت.

با سفر به این منطقه، علاوه بر دیدن این پل تاریخی می‌توانید از آبشار ورسک، سه خط طلا، منظره‌ها و چشم اندازهای زیبای جاده فیروزکوه، نماهای فوق العاده راه آهن شمال که در دل طبیعت مازندران مسیری رویایی دارد، جنگل و آبشارهای دیدنی شهرستان سوادکوه نیز دیدن کنید. این پل به جهت مهندسی بی‌نظیرش و اهمیتی در تاریخ ایران داشت نام آن از سال ۱۳۵۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

دریاچه فراخین

دریاچه فراخین

دریاچه فراخین یکی از بکرترین و ناشناخته‌ترین جاذبه‌های استان مازندراناست که در نزدیکی روستای ویسر قرار دارد. این دریاچه‌ی کوچک اما چشم‌نواز و تماشایی که مانند تالابی جنگلی در میان درختان سر به فلک‌کشیده جنگل‌های هیرکانی جا خوش کرده است در ارتفاع ۲۲۰۰ متری قرار دارد و آب آن چشمه فراخین و بارش باران و برف تامین می‌شود. مسیر دسترسی به این دریاچه بسیار زیبا و رویایی است و از قلب جنگل عبور می‌کند. پیاده‌روی در دل جنگل، هکاسی از مناظر بکر و تماشایی، دوچرخه‌سواری و قایق‌سواری از تفریحاتی است که با سفر به این منطقه زیبا نصیبتان خواهد شد.

هفت آبشار تیرکن

هفت آبشار تیرکن

در مرز میانی سوادکوه و بابل، روستایی به نام تیرکن قرار دارد که در میان جنگل‌های لفور این روستا، هفت آبشار کوچک و بزرگ جا خوش کرده‌اند که به هفت آبشار سوادکوه و هفت آبشار تیرکن معروفند.

این آبشارها که در یک مسیر زیبای ۳ کیلومتری قرار دارند. اصلی‌ترین آبشار آخرین آبشار است که ارتفاعی ۹ متری دارد و بسیار تماشایی است که به حوضچه‌ای می‌ریزد و این جاذبه طبیعی در دل جنگل بسیار چشم‌نواز است. عکاسی از منطق بکر و جنگلی و از آبشارهای زیبا و طبیعی، جنگل‌نوردی و گرفتن حس خوب از طبیعت بی‌نظیر، پیک‌نیک و آب‌بازی از تفریحاتی است که این منطقه به مهمانانش پیشکش می‌کند.

 از آنجایی که هفت آبشار در نزدیکی روستای درازکلا واقع شده است می‌توانید از آستان مقدس امام زاده علی (علیه السلام) در درازکلا دیدن کنید و از فضای معنوی آن نیز بهره ببرید. در محدوده‌ی این مجموعه آبشارها و مراتع اطراف آن گونه‌های مختلفی از گیاهان و درختانی از جمله توسکا، ممرز، کهلو، کراد، انجیلی، افرا، وولی، نمدار، ملج، شیردار و ازگل دیده می‌شود که پوششگیاهی این منطقه را تشکیل می‌دهند.

پارک ملی لار

پارک ملی لار

در منطقه البرز مرکزی و نزدیک به دامنه جنوب غربی کوه سر به فلک کشیده دماوند، یکی از مناطق طبیعی و شگفت انگیز ایران جاخوش کرده است که با نام پارک ملی لار شناخته می شود. این پارک که در مرز استان مازندران و تهران قرار دارد، دو نوع اکوسیستم کوهستانی مرتفع و آبی را شامل می شود و گیاهان و جانوران گوناگونی را در خود جای داده است.

منطقه ی لار حدود ۷۳۵۰۰ هکتار وسعت دارد و در حدود ۳۱۰۰۰ هکتار آن به عنوان پارک ملی شناخته می شود. در محدوده این پارک ملی و حتی در حاشیه ی آن اثری از نقاط شهری و روستایی به چشم نمی خورد و به همین سبب یکی از چشم اندازهای بکر و تماشایی از طبیعت را در اختیار شما قرار می دهد.

دیدنی ها و جاذبه های پارک ملی لار
دریاچه سد لار

در پارک ملی لار، دریاچه‌ای قرار دارد که یکی از مرتفع‌ترین دریاچه‌ها محسوب می‌شود. این دریاچه در اثر ساخت سد لار به وجود آمده است. سد لار که خود یک جاذبه و مکان تفریحی است، به منظور تامین آب اراضی کشاورزی استان مازندران، تولید برق آبی برای کمک به شبکه سراسری و تامین قسمتی از نیاز آب شرب تهران احداث گردیده است

 دریاچه دیوآسیاب

در پارک ملی لار، دریاچه‌ای دایره شکل و با عمق ۲ متر و قطر ۲۰ متر با نام  دریاچه دیوآسیاب رخ‌نمایی می‌کند. آب این دریاچه که در میان یک تپه‌ی آهکی و در ارتفاع حدود سه هزار متری از سطح دریا واقع شده است از اعماق زمین تامین می‌گردد و مزه‌ای ترش و رنگی آبی مایل به خاکستری دارد. دمای آن نیز بین ۵ تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد است.

دشت شقایق‌ها

پارک ملی لار در اواخر فصل بهار تن‌پوشی از گل‌های شقایق به تن می‌کند و جلوه‌ای چشم‌نواز را از خود به نمایش می‌گذارد. این زیبایی بی حد و حصر، هر ساله گردشگران زیادی را به سوی خود می‌کشاند.

کوه های پارک ملی لار

کوه دماوند، کوه دیو آسیاب، کوه یخ کمر، کوه گل زرد، کوه پهنک، کوه زرشکی، کوه کمردشت، کوه نمک کوسر کوه سیاه چال، کوه آرو برارو، کوه اسب کلک، کوه کافر راه و کوه کبود نام کوه‌هایی است که در پارک ملی لار قد علم کرده‌اند و تعدادی از آن‌ها از مقاصد محبوب کوه‌نوردان به شمار می‌روند.

رودخانه‌ها و آبشار لار

رود لار، رود دیو آسیاب، رود سفیدآب، رود ورارود، رود الرم، چهل بره، آب امام پهنک و آب سیاه چال در سراسر این منطقه جریان دارند با عبور خود حیات را به گیاهان این منطقه ارزانی می‌دارند. همچنین وجود آبشاری زیبا در دماوند، زیبایی این منطقه را تکمیل کرده است. پنیک‌نیک، عکاسی از جای جای این طبیعت زیبا، ماهیگیری، دوچرخه‌سواری و آفرود از تفریحاتی است که گردشگران می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

پوشش گیاهی و جانوری

حدود ۴۰۰ گونه گیاهی در لار وجود دارند که تعدادی از این گیاهان همچون گون و خرگوشک و آویشن و شنگ، لواش، سیرک، شکرتیغال، مریم گلی، پیازک، قارچ وحشی، کاسنی،زرشک، بابونه بومادران، گلپر، شیرین بیان، باریجه، چای کوهی، بارهنگ و والک به دلیل درا بودن خواص دارویی گردشگران فراوانی را به منطقه می‌کشانند.

جانوران بسیاری نیز در پارک ملی لار زندگی می‌کنند که گونه‌های مختلفی دارند از جمله:

صد گونه از پرندگان شامل: کبک، عقاب، سارگپه، درنا، فلامینگو، دلیجه و کبک دری که در این میان عقاب طلایی، تنها در این قسمت از ایران دیده می‌شود.

پستانداران: کل و بز، قوچ، خرگوش، سمور، میش البرز مرکزی، خرس قهوه ای، پلنگ، گرگ، روباه، گراز و گربه وحشی .

دوزیستان و خزندگان: افعی، افعی دماوندی، افعی البرزی، مار، مارمولک، بز مجه، لاک پشت، قورباغه.

آبزیان: ماهی قزل آلای خال قرمز که بومی رودخانه و دریاچه لار است و از نوادر جهان محسوب می شود.

حشرات: کژدم زرد، سرگین قلتان، سنجاقک، پشه آبرو

دشت دریاسر تنکابن

دشت دریاسر تنکابن

در جنوب شهر تنکابن یکی دیگر از جاذبه‌های استان مازندران قرار گرفته است. در ارتفاع ۲ هزار متری از سطح دریا و در میان ۴ کوه، دشتی زیبا با نام دشت دریاسر دامن خویش را بر زمین پهن کرده است. دشت دیاسر از غرب به گردنه‌ی سیالان، قله‌های خشچال و کندیگان و از شرق به طالقان محدود شده است.‌ الموت بلندترین کوهی است که این دشت را محاصره کرده است.

 این دشت علاوه بر زیبایی‌های چشم‌نوازش، حکم یک مرز را دارد که پوشش سبز و جنگلی را از پوشش برفی و یخچالی کوه الموت جدا کرده است. در سفر به این منطقه می‌توانید. پیاده‌روی در دشت زیبا، عکاسی از کوه و دشت و منابع طبیعی، کوهنوردی، پیک‌نیک و تماشای آسمان شب پر نور و پر ستاره از تفریحات دشت دریاسر است که سخاوتمندانه به مهمانانش پیشکش می‌کند.

غار آبی دانیال

غار آبی دانیال

یکی از متفاوت‌ترین جاذبه‌های استان مازتدرانن در سلمانشهر این استان و در روستایی با نام دانیال پنهان است. از روستای دانیال تا رسیدن به یکی از شگفتی‌های طبیعت باید از مسیری بکر و جنگلی عبور کنید. مسیری که خود یک طبیعت‌گردی جذاب محسوب می‌شود. بعد از حدود ۱ ساعت جنگل‌نوردی و گذر از رودخانه، چشمتان به دهانه غاری می‌افتد که نوید یک ماجراجویی لذت‌بخش را به شما می‌دهد.

غار دانیال با ۲۱۵۸ متر طول و ۷۴.۲ متر عمق، یکی از غارهای‌های آبی و رودخانه‌ای ایران به شمار می رود که در رشته کوه البرز واقع شده است و از نظر بزرگی در میان غارهای آبی ایران بعد از غار قوری قلعه روانسر در کرمانشاه مقام دوم را دارد. از این غار با عناوین کرد کوی، گرده کوه و چاری نیز یاد شده است. ارتفاع سقف در قسمت های مختلف آن ممتفاوت بوده و از ۰.۵ تا ۵۰ متر متغییر است.  دمای فضای آن بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد است که در تمام فصول ثابت می باشد. با ورود به غار چشمتان به پدیده‌های طبیعی با نام چکنده‌ها یا استالاکتیت‌ها خواهد افتاد که رسوبات استوانه‌ای یا مخروطی شکل هستند که در طول سالیان طولانی به شکل قندیل بر سقف یا دیواره‌های غارهای آهکی شکل می‌گیرند.

آب درون غار

آب زلال درون غار از چندین چشمه‌ی کوچک و جویبارها، سرچشمه می‌گیرد و دمای آب در غار حدود ۱۷ درجه و از کیفیت بالایی برخوردار است که در صورت آلوده نشدن قابل آشامیدن است. در غار دانیال جانورانی همچون پشه، خفاش و آبزیان محدودی از جمله قورباغه و خرچنگ زندگی می‌کنند.

دریاچه آویدر

دریاچه آویدر مازندران

دریاچه آویدر که در ۳۰ کیلومتری شرق نوشهر و در نزدیکی پارک جنگلی سیسنگان قرار دارد بر اثر احداث سدی خاکی با همین نام، به وجود آمده است که با نام دریاچه و سد صلاح الدین کلا نیز شناخته می‌شود. از آنجایی‌که دریاچه و سد آویدر با دریا فاصله دارد و در قلب یک منطقه‌ی کوهستانی و در ارتفاع ۱۲۵ متری از سطح دریا قرار گرفته است، رطوبت هوای آن نسبت به سایر نقاط مازندران کمتر بوده و از آب و هوایی خنک و دلپذیر برخوردار است.

یکی از ویژگی‌های کم نظیر این دریاچه وجود یک جزیره‌ی سبز رنگ در میان آب است. وجود این جزیره نشان میدهد که پیش از احداث سد و آبگیری آن، یک تپه در این قسمت وجود داشته است.  گشت و گذارو عکاسی در اطراف دریاچه و سد آویدر، پیک‌نیک، ماهیگیری، اسب‌سواری و دوچرخه‌سواری از تفریحات این منطقه به شمار می‌رود.

روستای کندلوس

روستای کندلوس مازندران

در نزدیکی شهر مرزن آباد و بر دامنه‌های البرز مرکزی، روستایی به نام کندلوس جا خوش کرده است. این روستا شامل محله‌های مختلفی از جمله درزی‌کلا، ملاکلا، جورسری، جیرسری، بنیم سری و سری دله می‌باشد.

معماری این روستا بسیار تماشایی است. خانه‌های قدیمی با نمای چوبی، سقف‌های چوبی، پنجره‌های کوچک، دیوارهای کاه‌گلی، کوچه‌های سنگ فرش شده و سقف‌های شیروانی شما را به دنیایی دیگر می‌برند. در ساخت بناهای قدیمی، سنگ، گل، خشت و چوب به کار رفته و در ساخت و سازهای جدید، سیمان، گچ، آجر، بلوک و تیرآهن استفاده شده است.

 روستای کندلوس سکونتگاهی با قدمت ۴۰۰۰ سال است و ارزش تاریخی فراوانی دارد.

موزه مردم شناسی کندلوس

مجموعه فرهنگی کندلوس ساختمانی دو طبقه با ۴۰۰ متر زیربنا و به قصد اشاعه فرهنگ اصیل و بومی منطقه، با طراحی مهندسان و کمک اهالی در این روستا ساخته شده است. این مجموعه موزه ی مردم شناسی کندلوس را در خود جای داده است که شهرتی جهانی دارد و به عنوان نخستین موزه روستایی جهان شناخته می‌شود. در این موزه همه‌ی اشیا از هزاره دوم قبل از میلاد تا دوره قاجاریه به نمایش گذاشته شده و سیر تحول تاریخی و فرهنگی آن دیار را به تصویر کشیده است که شامل بخش اسناد تاریخی، بخش کتب خطی و اسناد تذهیب شده، بخش ابزار زیستی مانند قفل، قیچی و چپق و نظایر آن، بخش بافته‌ها و پوشاک، بخش زیورآلات و بخش نقاشی‌های سنتی و قهوه خانه‌ای می‌شود.

 موزه گیاهان دارویی کندلوس

موزه گیاهان دارویی مجتمع کشاورزی کندلوس در سال ۱۳۶۵ به منظور کشت، پرورش، تولید و بسته‌بندی گیاهان دارویی و معطر و نیز تولید اسانس‌ها و روغن‌های گیاهی در این روستا تاسیس گردید. باغ بوتائیک ( موزه گیاهان دارویی ) از مهم‌ترین بخش‌های این موزه می‌باشد که برای نخستین بار در ایران و در زمینی به مساحت ۱۰ هکتار احداث شده است و محصولات خود را به کشورهای مختلف جهان صادر می‌کند.

جاذبه‌های روستا
دیو چشمه

بزرگترین چشمه آب معدنی سرد منطقه، با نام دیو چشمه در نزدیکی این روستا قرار دارد و آب گوارایی ازآن می‌جوشد. چشمه‌های آب معدنی دیگری نیز، در پایین روستا واقع هستند.

آبشار کندلوس

در ۵ کیلومتری روستا در دل جنگل، آبشاری با ارتفاع ۱۰ متر دلبری می‌کند که برای رسیدن و دیدار با این جاذبه‌ی طبیعی زیبا باید حدود ۱ ساعت پیاده‌روی کنید.

آرامگاه امامزاده فضل و فاضل

 در قسمت شرقی روستا، یک آرامگاه با برج آجری کوچک و چهار ضلعی و ایوانی چوبین به چشم می خورد که کتیبه ای از آیات قرآنی را در صحن خود جای داده است. این آرامگاه متعلق به امامزاده فضل و فاضل بوده و قدمتی ۱۰۰ ساله دارد.

این روستا در منطقه‌ای کوهستانی قرار دارد و از این رو زمستان‌هایش بسیار سرد بوده اما در بهار و تابستان با آب و هوایی معتدل و دلپذیر از مهمانانش پذیرایی می‌کند. گشت و گذار در کوچه پس کوچه‌های روستا، عکاسی از طبیعت دل‌انگیز و معماری زیبای روستا، کوهنوردی و خرید سوغاتی و صنایع دستی و خوشمزه‌های محلی از تفریحات این روستای زیبا محسوب می‌شوند.

سخن پایانی

بدون شک استان سرسبز مازندران ، یکی از زیباترین مناطق ایران است و به سبب جاذبه‌های طبیعی و گردشگری فراوان و متنوع، مقصدی جذاب برای گردشگران محسوب می‌شود. سعی کردیم در این مقاله محبوب‌ترین و زیباترین مناطق گردشگری این استان را به شما معرفی کنیم تا اگر به زودی قصد سفر به استان را دارید، این بار با شناختی بیشتر و به مناطقی که تا به حال از آن‌ها دیدن نکرده‌اید سفر کنید و از آن لذت ببرید.

در مقاله‌ای دیگر به معرفی غذاهای محلی و بی‌نظیر مازندران و سوغاتی‌ها و صنایع دستی این استان خواهیم پرداخت.

با ما همراه باشید.

کدامیک از جاذبه‌هایی که در این مقاله به آن اشاره شده است را از نزدیک دیده‌اید؟

کدام جاذبه مازندران را از سایر جاذبه‌ها بیشتر دوست دارید؟

جای کدام جاذبه کردشگری در این مقاله خالی است؟

نتجربیات سفرتان به استان مازندران را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
karnavaleligashtkojarowikipedia
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن