جنگل جیغ؛ آرامش روز، هراس شب

جنگل جیغ

خورشید در حال غروب است و جنگل برای خوابی عمیق آماده می شود. آرامشی عجیب سراسر منطقه را در برگرفته است. ناگهان صدای جیغ بلندی از قلب جنگل، سکوت فضا را می شکند و وهم و هراس را به جانمان می اندازد. صدا تکرار می شود، تکثیر می شود و وحشتی عجیب سرتا پای وجودمان را فرا می گیرد. اینجا جنگل جیغ است جنگلی در شرق کشور، یکی از مرموزترین مناطق طبیعی ایران، با ما همراه باشید تا با این منطقه اسرار آمیز بیشتر آشنا شویم.

همه ما در کنار روزمرگی های زندگی نیازمند شادی، آرامش و گاهی هیجان هستیم و برای پر کردن اوقات فراغتمان به بهترین نحو ممکن به سراغ مکان هایی می رویم که بتواند ما را کمی از دغدغه های زندگی و دنیایی که در آن هستیم فارغ کند.

برخی به سراغ سینما می روند و عده ای رستورانها را انتخاب می کنند. افرادی طبیعت را بهترین مکان برای آرامش دانسته و برخی نیز برای بدست آوردن شادی و هیجان راهی شهربازی ها می شوند.

اما اگر علاقه مند به طبیعت هستید و در عین حال دوست دارید هیجانی واقعی غافلگیرتان کند، پیشنهاد ما به شما سفر به جنگل جیغ است. اینجا آرامش و هراس به طرز عجیبی با یکدیگر عجین شده اند.

آشنایی با جنگل جیغ

جنگل جیغ یکی از دیدنیهای استان خراسان رضوی است که در روستای سربرج مشهد قرار دارد. این جنگل اسرار آمیز هر ساله میزبان گردشگرانی از نقاط مختلف ایران است. جنگل سربرج که سالهاست به جنگل جیغ شهرت پیدا کرده مانند همه جنگلهای ایران از طبیعتی زیبا و سرسبز برخوردار است. در طول روز با صدای پرندگان و سرسبزی طبیعت می توان آرامش دلچسبی را در این جنگل زیبا تجربه نمود. اما شب هنگام ورق برمی گردد و همزمان با تاریک شدن جنگل، صداهایی عجیب از درختان به گوش می رسد و این صدا تا سپیده صبح ادامه دارد.

افسانه های جنگل جیغ

همزمان با شروع  این ماجرا، گمانه زنی های بسیاری پیرامون این صداهای اسرارآمیز شکل گرفت. عده ای آن را مربوط به هجوم ملخها دانسته و برخی معتقد بودند این صدا مربوط به صدای زوزه باد است که در لابه لای شاخ و برگ  و تنه درختان می پیچد.

اما این صداهای وهم آلود برای افکار ماجراجو موجب شد افسانه و قصه های بسیاری در مورد این مکان نقل کنند.

برخی این جنگل را نفرین شده می دانند و معتقدند  این مکان در تسخیر شیاطین بوده و شب هنگام به پایگاهی برای اجنه و ارواح تبدیل می شود. عده ای نیز پا را فراتر گذاشته و این صداها را به ضجه های زنی تشبیه کرده اند که در آتش می سوزد.

جنگل جیغ

اما حقیقت ماجرا چیست؟

شروع صدا در این جنگل همزمان با سال ۱۳۹۰ اتفاق افتاد، در این سال بارندگی ها موجب شد آب رودخانه سربرج بالا آمده و پس از مدتی خشکسالی، جانی تازه بگیرد.

با شروع صداها و دنباله دار شدن فریادهای شبانه، ترس و نگرانی، ساکنین روستا را بر آن داشت برای پیگیری مساله به بخشداری رجوع کنند تا پرده از اسرار ماجرا گشوده شود.

با اعزام نیروی کارشناس به محل و بررسی علل و عوامل ماجرا سرانجام کارشناسان به این نتیجه رسیدند که این صدای عجیب مربوط به نوع خاصی از جیرجیرک است که در گویش محلی به آن کز می گویند. این جیرجیرکها با افزایش بارندگی به سمت این جنگل هجوم آورده و در فاصله دو کیلومتری از حاشیه رودخانه بر روی درختها لانه کرده اند. تعداد آنها به قدری زیاد است که گاهی در یک درخت حدود سه هزار جیرجیرک زندگی می کنند. عمر این جیرجیرکها حدود ۴۰ روز برآورد شده و پس از آن جیرجیرکهای تازه متولد شده وظیفه وهم آلود کردن این جنگل را به عهده می گیرند.

چگونه برویم؟

اگر قصد دیدن جنگل جیغ را دارید و یا می خواهید برای افزایش آدرنالین، شبی پر ماجرا را پشت سر بگذارید پیشنهاد می کنیم در فصل دل انگیز بهار یا تابستان به استان خراسان رضوی، شهرستان طرقبه شاندیز و روستای سربرج سفر کرده و با برپایی کمپ در دل جنگل، شب شگفت انگیزی را تجربه کنید. بهترین کار همراه شدن با تورهای گردشگری است.

ملزومات  و نکات سفر به جنگل

اگر قصد اقامت شبانه در این منطقه را دارید وسایل مورد نیازی چون کمپ، چادر مسافرتی، کیسه خواب، کفش و لباس مناسب به همراه داشته باشید. خوراکی های مورد نیاز را می توانید از روستا تهیه کنید تا با این کار کمکی نیز به اقتصاد روستا کرده باشید. سعی کنید در بطریهای شخصی همراه خود آب بیاورید تا با خرید آب، زباله جدیدی تولید نشود.

جنگل جیغ فرصت مناسبی برای آشنایی با پرندگان بومی منطقه و تماشای آسمان شب است و همراه داشتن دوربین دو چشمی از ملزومات آن است.برای برپایی آتش نیز زغال همراه خود داشته باشید تا مجبور به شکستن شاخه های درختان نشوید.کیسه زباله را فراموش نکنید، هیچ اثری در طبیعت از خود به جای نگذارید و در صورت امکان زباله هایی که در اطراف محل اقامتتان بود جمع کنید.

مقاله های مرتبط:

گرفتن عکس، پیاده روی در جنگل، آشنایی با گیاهان و درختان منطقه، تماشای پرندگان و شنیدن فریادهای شبانه جنگل از تجربیاتی است که این سفر برای شما به دنبال خواهد داشت.

مائده معیری
دانش آموخته ایرانشناسی، عاشق سفر و قلم