بهترین مناطق برای غواصی در ایران کدامند؟

بهترین مناطق برای غواصی در ایران
بهترین مناطق برای غواصی در ایران

یکی از هیجان انگیزترین فعالیت های تفریحی، غواصی است. غواصی یعنی رفتن به زیر آب و شنا در دنیای موجودات آبزی، تماشای از نزدیک ماهی های رنگارنگ و گیاهانی که زیر آب سکنی گزیده اند و تجربه ای کاملا متفاوت از تفریحات آبی. آیا می دانید بهترین مناطق برای غواصی کدامند؟ با ما باشید چرا که قصد داریم در این بخش از مجله آراد، به معرفی بهترین مناطق برای غواصی ایران بپردازیم.

بهترین مناطق برای غواصی در ایران
بهترین مناطق برای غواصی در ایران

معرفی بهترین مناطق برای غواصی در ایران

خوب است بدانید در شهرهای مختلفی از ایران و جهان، مناطقی وجود دارد که می توانید غواصی کنید. اگر دوست دارید این ورزش هیجان انگیز را تجربه کنید، ادامه مطلب را دنبال کنید:

سفر به کیش و غواصی در این جزیره

همان طور که می دانید، کیش دارای جاذبه های گردشگری بسیاری است و مسافران می توانند در این جزیره ی زیبا به انواع تفریحات مختلف بپردازند. یکی از همین تفریحات هیجان انگیز غواصی است. کیش منطقه ایست که دارای مناطق بسیار بکر و دست نخورده ای می باشد و ریف های مرجانی که در شرق این جزیره قرار گرفته اند، یکی از زیباترین و بهترین مناطق برای غواصی در ایران را پدید می آورند.

از آنجایی که آب و هوای کیش گرم است، شما می توانید در تمامی فصول سال، حتی در فصل های سرد و زمستانی برای غواصی به کیش بروید. لازم به ذکر است که چه غواص حرفه ای باشید و چه آماتور که این ورزش را برای بار اول است که تجربه می کنید، می توانید در کیش غواصی کنید چرا که هردو منطقه پر عمق و کم عمق برای غواصی وجود دارند.

بهترین مناطق برای غواصی در ایران
بهترین مناطق برای غواصی در ایران

برای غواصی در کیش به کجا برویم؟

شما برای غواصی در کیش گزینه های مختلفی را پیش روی خود خواهید داشت. بیگ کورال و ژوراسیک پارک یکی از ریف های مرجانی است که در شرق کیش قرار گرفته است. در این منطقه آبزیان بسیار زیبایی زندگی می کنند و شما می توانید به راحتی در دنیای زیر آب غواصی کنید.

یکی دیگر از مناطقی که در کیش می توانید برای غواصی انتخاب کنید، کشتی یونانی است. عمق آب در این منطقه به چیزی بین ۴ الی ۸ متر می رسد و اکسیدهای آهن، شن های اطراف این کشتی یونانی را سرخ رنگ کرده که بر جذابیت آن افزوده است.

برای غواصی در کیش، گزینه ی دیگری نیز پیش رویتان است و آن کلبه هور است. این منطقه ی غواصی در غرب کیش واقع شده و می تواند یکی از بهترین مکان ها برای غواصی در زمان هایی که مناطق شرقی این جزیره قابل دسترس نیستند، باشد. در این منطقه صخره ها و موجودات آبزی وجود دارند و شما می توانید در چیزی حدود ۵ متر عمق شنا کنید.

در اینجا لازم است بگوییم که هزینه غواصی در کیش چیزی بین ۱۵۰ الی ۲۰۰ تومان است و شما می توانید با پرداخت این مبلغ یک تجربه ی فوق العاده را برای خود فراهم سازید.

غواصی در قشم

در قشم نیز مانند کیش، امکانات غواصی برای شما فراهم است. شما می توانید به آب های زیبای قشم بروید، پس از آموزش های لازم، با مربی حرفه ای غواصی، در دنیای زیر آب شنا کرده و لذت ببرید.

بهترین مناطق برای غواصی در ایران
بهترین مناطق برای غواصی در ایران

نکاتی مهم برای غواصی

اگر تصمیم دارید این تفریح لذت بخش را تجربه کنید، لازم است نکاتی مهم درباره ی غواصی را بدانید تا با اطمینان خاطر از آن لذت ببرید.

غواصی بسیار هیجان انگیز است، شما را با دنیایی آشنا می کند که هرگز ندیده اید. اگر نکات مهم غواصی را بدانید و از قوانین بسیار ساده ای پیروی کنید، می توانید به راحتی و در کمال امنیت، در دنیای زیر آب شنا کنید.

 

بهترین مناطق برای غواصی در ایران
بهترین مناطق برای غواصی در ایران

– غواصی کردن برای تمامی افراد مجاز است، به شرطی که دارای مشکلاتی مانند آسم، دیابت، مشکلات ریوی و یا قلبی نباشند و یا در محدوده ی سنی مناسب قرار داشته باشند. البته خوب است قبل از غواصی، به پزشک خود مراجعه کرده، چکاپ پزشکی انجام دهید و با این کار ایمنی خود را تضمین کنید. در نظر داشته باشید که فردی که برای غواصی به زیر آب می رود، به کالری بسیاری نیاز دارد و می بایست دارای بدن سالمی باشد.
– در غواصی تمام نکات آموزشی را فراگیرید و به آن ها توجه کنید. لازم به ذکر است که یکی از مهم ترین نکات در غواصی، نوشیدن به اندازه ی آب است.
– اگر برای بار اول است که غواصی می کنید، هیچ نگرانی از این بابت نداشته باشید چرا که راهنماهای غواصی، شما را به بیش از عمق ۱۰ متر برای شنای زیر آب نمی برند.
– برای غواصی بهتر است روی فرم باشید و اندام متناسبی داشته باشید. همچنین لازم است که سیستم قلبی و عروقی شما به خوبی کار کنند چرا که در طول غواصی کمتر هوا تنفس می کنید. پس قبل از غواصی حتما باید چکاپ پزشکی شوید تا از سلامت سیستم های مهم بدنتان اطمینان حاصل شود.
– تجهیزات مناسب غواصی داشته باشید. دقت کنید که برای شنا در دنیای زیر آب می بایست تمامی وسایل لازم را که مربی معین می کند، با خود ببرید تا در طول غواصی با مشکلی مواجه نشوید.
– ماسک اکسیژنی که خریداری می کنید، باید کاملا اندازه ی صورتتان باشد تا هیچ نگرانی از بابت نفوذ آب به داخل ماسک نداشته باشید و در نتیجه به راحتی زیر آب نفس بکشید.
– آرامش خود را حفظ کنید. قرار نیست اتفاقی بیفتند و شما تنها برای لذت بردن به زیر آب می روید. سعی کنید از انجام دادن فعالیت های اضافه پرهیز کنید، به عنوان مثال لازم نیست دست هایتان را زیاد تکان دهید؛ چرا که با این کار انرژی زیادی می سوزانید و در نتیجه اکسیژن مخزن را به سرعت تمام می کنید. آرامش آب و موجودات دریایی را حفظ کنید و از تماشای آن لذت ببرید.
– در طول غواصی عادی نفس بکشید، لازم نیست که برای صرفه جویی در مصرف اکسیژن، نفس خود را نگه دارید. چرا که با این کار میزان دی اکسید خونتان را بالا می برید و این کار می تواند در غواصی خطرناک باشد.
– در کل بهتر است قبل از غواصی و هنگام شنا زیر آب، به توصیه های راهنمای حرفه ای غواصی که کنار شماست، گوش فرا دهید.

همان طور که مشاهده کردید، شما می توانید به راحتی برای غواصی کردن، به جنوب کشور و جزیره های زیبای کشورمان سفر کرده و در بهترین و زیباترین مناطق، در زیر آب در کنار ماهی ها و آبزیان شنا کنید.

 

 

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...