رصد آسمان شب در مناطق کویری ایران

آسمان کویر

هر کس یک بار مسحور افسون کویر شود، تا پایان عمر رهایش نخواهد کرد. این جمله معروف از دکتر آلفونس گابریل، جغرافیدان و جهانگرد فقید اتریشی است. او بارها به کویرهای ایران سفرکرده و کتابی، با عنوان «عبور از صحاری ایران» نیز نوشته است.

اهل سفر می‌گویند که کویر با خلق و خوی ایرانی‌ها سازگاری عجیبی دارد. کویرهای پهناور ایران می‌توانند یکی از مهم‌ترین انگیزه‌های سفر به ایران برای منجمانی باشند که در جست‌وجوی آسمانی صاف، تاریک و بدون غبار برای رصد اجرام آسمانی هستند. نقاط کویری بهترین مکان برای رصد ستارگان و باران‌های شهابی در روزهای خاص هستند. علاوه بر این، فضای آرامش‌بخش و دنج کویر، وجود رمل‌ها و نمکزارها و رودهای شنی، از دیگر نکات جذاب کویرند.

با آراد مگ همراه شوید تا شما را با مشهورترین کویرهای ایران برای رصد ستارگان آشنا کنیم.

مرنجاب

 یکی از معروف‌ترین و بهترین کویرها برای رصد آسمان شب و ستاره‌ها کویر مرنجاب است. این کویر به دلیل نزدیکی به استان تهران و قرارگیری در میان قم و کاشان، موقعیت بسیار خوبی برای کویر نوردی دارد. بنابراین علاوه بر علاقه‌مندان نجوم و ستاره شناسی، عاشقان کویر و تفریحات کویری را هم به سوی خود جذب می‌کند. در این منطقه برای اقامت مهمانان و گردشگران، کاروانسرای مرنجاب مرمت شده و برای اقامت‌های شبانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس از بازدید تلسکوپی آسمان شب یا رویدادهای مهم نجومی، خود را برای گردش و تفریح در روز این کویر نیز آماده کنید. این کویر در حاشیه پارک ملی کویر قرار گرفته و به همین دلیل تورهای پیاده‌روی در کویر نیز در آن برگزار می‌شود.

کویر مرنجاب

از دیگر جاذبه‌های اطراف آن، شهر زیرزمینی نوش آباد در نزدیکی روستای آران و بیدگل و همچنین دریاچه نمک قم است. آب انبارها، چاه‌های دستکند، کاروانسرا و پوشش گیاهی با درختچه‌های بیابانی از دیگر جاذبه‌هایی هستند که در طول روز می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید. برای کسانی که می‌خواهند سفری یک روزه از تهران به کویر داشته باشند، یکی از ساده‌ترین و بهترین انتخاب‌ها، کویر مرنجاب است.

برای رصد آسمان شب و حرکت در جاده منتهی به کویر مرنجاب، بسیار محتاط بوده و به هیچ عنوان از جاده خارج نشوید. چرا که مسیرهای باتلاقی در اطراف آن وجود دارند، که خطرناک هستند.

مسیر دسترسی:

پس از رسیدن به کاشان باید مسیر روستای آران و بیدگل را پیش بگیرید. در جاده روستای آران و بیدگل و بعد از عبور از اولین خروجی کاشان، وارد جاده سمت راست شوید. در این جاده به سمت روستای مرنجاب و دریاچه نمک حرکت کنید. ۴ کیلومتر مانده تا روستای مرنجاب، به جاده خاکی دیگری می‌رسید. در این جاده خاکی باید ۲۵ کیلومتر پیشروی کنید تا به اولین راه دسترسی به دریاچه نمک برسید. این راه در سمت چپ جاده قرار گرفته و اگر ۵ کیلومتر در آن رانندگی کنید، به آب انبارها و تپه‌های ماسه‌ای و در نهایت در انتها به دریاچه نمک و کاروانسرا خواهید رسید.

کلوت‌های شهداد

یکی از جذاب‌ترین طبیعت‌های ایران که از پدیده‌های زمین شناسی مهم کشورمان نیز محسوب می‌شوند، کلوت‌های شهداد هستند. هر چند که مسیر دسترسی از سمت خراسان جنوبی برای نواحی شمالی کویر لوت، به این منطقه وجود دارد اما پیشنهاد می‌کنیم که از استان کرمان برای رصد آسمان شب به این منطقه بروید. درواقع بهترین مسیر برای رسیدن به کلوت‌های شهداد از کرمان می‌گذرد.

کلوت‌های شهداد

کلوت‌ها در واقع کوه‌هایی تشکیل شده از شن‌ها و ماسه‌هایی هستند که در طول زمان، به یکدیگر چسبیده و سخت شده‌اند. در نهایت اشکال کوه مانندی به نامکلوت به وجود آورده‌اند. اشکال عجیب و شگفت انگیز کلوت‌ها هر رهگذری را در این جاده‌ها، حتی برای لحظه‌ای کوتاه متوقف می‌کند. جاده‌ای در این کویر وجود دارد که شهر نهبندان در خراسان جنوبی را به شهر شهداد در شرق و شمال شرق کرمان متصل می‌کند.

در مسیر کلوت‌های شهداد، کمپ‌های کپر مانند ساخته شده است که در شب می‌توانید در آن‌جا ساکن شوید و به راحتی کهکشان راه شیری و آسمان شب را رصد کنید.

همچنین امکانات رفاهی این مجموعه، شامل سرویس‌های بهداشتی و دسترسی به آب آشامیدنی، اقامت گردشگران را آسان‌تر می‌نماید. هر چند که درون این کمپ چراغ پروژکتور بزرگی وجود دارد اما اگر کمی به سمت نواحی بیرون از کمپ قدم بزنید، به منطقه‌ای کاملاً تاریک و ایمن برای رصد آسمان شب خواهید رسید.

از جاذبه‌های اطراف کلوت‌های شهداد می‌توان به آب انبارهای زیرزمینی در دل کویر، شهرهای خشتی و البته مناطق سردسیری مانند سیرچ و باغ بالا اشاره کرد. اگر به شهر شهداد بروید هم، می‌توانید از شهر کوتوله‌ها یا شهر باستانی این منطقه دیدن کنید.

مسیر دسترسی:

از کرمان وارد جاده ماهان شوید. در جاده هفت باغ، مسافت ۲۰ کیلومتری را طی نموده تا به سه راهی برسید. در سه راه جاده سمت چپی را به سیرچ و در نهایت شهداد ادامه دهید. نرسیده به شهداد، باید وارد جاده نهبندان شده تا به کمپ شهداد برسید.

کویر متین آباد

کویر متین آباد نام خود را از روستای مجاورش، گرفته و یکی از بهترین مقاصد کویری ایران برای کویر نوردان و طبیعت دوستان است. اگر تصمیم به سفر به کویرهای ایران گرفته‌اید و در شهرهایی مانند تهران، اصفهان، کاشان یا دیگر استان‌های مابین این استان‌ها ساکن هستید، کویر متین آباد انتخاب مناسبی برای رصد آسمان شب است.

کویر متین آباد

از این شهرها، با طی مسافتی کوتاه به این کویر خواهید رسید و به راحتی می‌توانید در کویر متین آباد و برای یک شب‌مانی پرستاره اقامت داشته باشید. کمپ این کویر، نوساز است؛ بنابراین تمام امکانات رفاهی برای اقامت، مانند امکانات سرمایشی و گرمایشی در آن فراهم شده است. برای اقامت شبانگاهی می‌توانید از میان کمپ چادری، کومه کاه‌گلی و اتاق‌های مدرن یکی را انتخاب کنید. همین ویژگی باعث شده تا برای رصد آسمان شب در هر فصلی بتوانید وارد کویر متین آباد شوید.

متین‌آباد حیات وحش منحصر به فردی دارد و در آن می‌توانید پرندگانی از قبیل زاغ بور، هوبره، تیهو و چکاوک را از نزدیک ببینید. در کمپ متین آباد می‌توانید با پوشش گیاهی منحصر به فرد کویری و گیاهان زراعی و کشاورزی محلی آشنا شوید. از سوی دیگر عکاسی از مناظر بدیع، رصد ستارگان در شب و ماجراجویانه‌تر از این‌ها، شترسواری، پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری در کویر، استفاده از ویژگی‌های آب و هوایی به همراه آرامش موجود در منطقه و مدیتیشن روی شن‌های کویری بهنوعی گردشگری سلامت را پیشروی شما می‌گذارد. در حال حاضر ۲۵ شتر تربیتشده در این کویر انتظار مسافران را می‌کشند.

مسیر دسترسی:

مسیر آزادراه قم به سمت کاشان و اصفهان را پیش بگیرید. حدود ۶۰ کیلومتر که از کاشان را که سپری کردید، به خروجی ابیانه و بادرود می‌رسید. بعد خارج شدن از آزادراه، مسیر سمت راست جاده به سمت بادرود را پیش بگیرید. بعد از بادرود مسیر تابلوها را به سمت کویر متین آباد پیش بروید. باید در طول مسیر از روستاهای خالدآباد، دهباد و فمی هم بگذرید. جاده کمپ کویری متین‌آباد، قبل از روستا قرار گرفته و خاکی است. نرسیده به روستای متین آباد جاده دو کیلومتری کمپ را رانندگی کنید تا به مکان مناسب رصد آسمان شب برسید.

صحرای طبس؛ عروس کویرهای ایران

صحراهای طبس، به‌خصوص کویر روح مرغوم و کویر نایبن، به دلیل موقعیت‌های خاصی چون امنیت، فاصله با کره نوری شهرها و روستاها، نبود گرد و غبار محلی و خارجی، کم بودن رطوبت هوا، همواره مورد استقبال ستاره‌شناسان و رصدگران اجرام آسمانی است. به دلیل دسترسی آسان، توسط حمل و نقل ریلی و هوایی و جاده‌ای، وجود اقامتگاه‌ها و مراکز درمانی مناسب، تعدد کاروانسراها و جاذبه‌های گردشگری و طبیعی در کنار رصد ستارگان بر مزیت این محدوده جغرافیایی جهت ورود گردشگران نجومی و تورهای ستاره شناسی افزوده است.

از منظر نجومی، منطقه نایبندان  طبس در مقیاس بورتل (مقیاسی جهت سنجش تاریکی) دارای رتبه می‌باشد. در برخی نقاط این کویر هیچ گونه آلودگی نوری وجود ندارد. این منطقه بهترین و تاریکترین منطقه بررسی‌شده در پروژه آلودگی نوریمی‌باشد. نور گگن شاین در این منطقه به وضوح دیده می‌شود و حتی در برخی اوقات سیارات مشتری و زهره که همانند ستاره‌ای پرفروغ دیده می‌شود، به علتتاریکی محیط بر روی زمین سایه ایجاد می‌کنند.

کویر نایبند طبس

کویر نایبند طبس

منجمان برای رصد ستارگان باید از شهرها فاصله بگیرند و در آسمان تاریک و پرستاره به مطالعه بپردازند. علت کم ستاره بودن آسمان شهرها، پدیدهای است که آلودگی نوری نام دارد. لامپ‌های موجود در معابر و خیابان‌ها حداقل ۲۰ الی ۵۰ درصد نور خود را به علت طراحی نامناسب و اشتباه به آسمان می‌فرستند. وقتی تعداد لامپ‌های یک منطقه، به فراتر از ۱۰ عدد برسد، آن قسمت از نورهایی که به آسمان می‌رود، باعث روشن شدن زمینه آسمان می‌شود و ستارگان کم نور را محو می‌کنند. هرچه یک شهر بزرگ‌تر و تعداد لامپ‌های آن بیشتر باشد، آسمان روشن‌تر است. متأسفانه به دلیل اینکه آلودگی نوری تا ارتفاع زیادی در جو بالامی‌رود، بنابراین اثر آلودگی نوری را می‌توان تا کیلومترها مشاهده کرد.

با اینکه پیدا کردن آسمان کاملاً بکر و تاریک در دنیا کار سختی است، اما هنوز در برخی از مناطق ایران آسمان کاملاً تاریک پیدا می‌شود، که یکی از این نقاط، کویر نایبندان است. طبق بررسی‌های انجام شده، این کویر بهترین مکان رصدی ایران محسوب می‌شود.

کویر زمان آبادِ خارتوران؛ آفریقای ایران

یکی از کویرهای ایران که منطقه‌ای با زیستگاه حفاظت شده دارد، خاتوران سمنان است. این منطقه به سبب نزدیکی‌اش به مرزهای شمالی کویر مرکزی و داشتنحیات وحش از حیوانات بومی ایرانی (یوزپلنگ ایرانی و گور ایرانی) شهرت یافته است. همچنین یکی از بهترین مکان‌ها برای رصد آسمان شب برای گردشگرانی است که در استان سمنان یا خراسان رضوی زندگی می‌کنند.

وجود درختچه‌های تاغ، آن هم در کنار رودخانه‌های شوری مانند، کال شور سبز، محیط زیستی عجیب و ناشناخته به وجود آورده است.

کویر خارتوران

خوشبختانه مسیر دسترسی به کویر زمان آباد آسفالت بوده و به راحتی می‌توانید خود را به این مکان برسانید. اقامتگاه بومگردی و خانه اهالی در روستای زمان آباد میزبان شما هستند تا اقامتی به‌یادماندنی برایتان رقم بزنند. شتر سواری و کویر نوردی، از دیگر جاذبه‌های این کویر زیبا هستند که می‌توانید از آن لذت ببرید.

مسیر دسترسی:

از سمنان، مسیر مشهد را پیش بگیرید. از شهر میامی عبور کنید. قبل از رسیدن به شاهرود وارد جاده بیارجمند شوید. از این شهر، مسیر جاده خانخودی و کاشمر راپیش گرفته و پس از ۱۱۰ کیلومتر رانندگی، به زمان‌آباد خواهید رسید. روستای رضاآباد در همین حوالی نیز می‌تواند مکان دیگری برای رصد آسمان شب باشد.

کویر مزینان داورزن

کویر مزینان داورزن نیز یکی از بهترین طبیعت‌های کویری کشور است که در حاشیه شمالی کویر مرکزی قرار گرفته است. منطقه کویر نمکی و نمکزاری که در مسیر رودکال شور سبزوار به درون کویر مرکزی ایران ایجاد شده‌اند، از دیگر جاذبه‌های کویر مزینان محسوب می‌شوند. بهتر است به تنهایی در این کویرها چادر نزنید و حتماً مراقب حیوانات وحشی در این مناطق باشید. اگر به صورت گروهی وارد این منطقه شوید، هیچ نگرانی از این موضوع نخواهید داشت. گروه‌ها و تورهای بسیاری برای رصد آسمان شب وارد کویر مزینان می‌شوند و شب را در این مکان سپری می‌کنند.

مزینان

روستای مزینان، اقامتگاه بومگردی بسیار باصفایی دارد که اتاق‌هایی از اهالی را به سبکی روستایی برای اقامت گردشگران آماده نموده است. همچنین پیشنهاد می‌کنیم حتماً از غذاهای محلی این روستا که مواد غذایی استفاده شده در آن‌ها از محصولات ارگانیک روستا است، امتحان کنید.

مسیر دسترسی:

در جاده سمنان-مشهد باید شهر شاهرود را پشت سر بگذارید. پس از رسیدن به شهر داورزن، دوراهی را که به سمت مزینان می‌رود، ادامه دهید تا به روستای مزینان وپس از آن کویر مزینان برسید.

روستای خور (خوسف) خراسان جنوبی

هر چند که در تمام مناطق کویری استان خراسان رضوی، کویرهای زیبایی مانند کویر حاشیه و شهرهایی مانند فردوس و بشرویه، وجود دارد، اما در این منطقه، کویر روستای خور، مانند نگینی در بین دیگر کویرها می‌درخشد. هر ساله کویر پیمایی بسیار طولانی از شهر بشرویه آغاز می‌شود که می‌توانید با تمام شدن فصل تابستان و شروع فصل پاییز، در این تورها ثبت نام کنید.

روستای خور، روستایی بین شهرهای بیرجند و طبس است که به راحتی قابل دسترسی است و همانند دیگر روستاهای بیابانی ایران، این روستا نیز پر از خانه‌های خشتی با بادگیرها و کوچه‌های تنگ و پر پیچ و خمی است که نظر هر گردشگری را به خود جلب می‌کند. از دیگر جاذبه‌هایی که در این روستا به چشم می‌خورد و به هنگام روز می‌توانید از دیدن آن بهره‌مند شوید، قلعه خشتی، آبگرم خور، دره گوده و آب انبار روستا است.

روستای خور

مسیر دسترسی:

جاده طبس به بیرجند را طی کنید. پس از عبور از دیهوک، به روستای عرب‌آباد خواهید رسید. در سه راهی عرب آباد، جاده سمت چپ را انتخاب نموده و بعد از ۱۲۶ کیلومتر از عرب آباد، به روستای خور (خوسف) می‌رسید.

 کویر مصر در کنار کویر روستای خور

یکی از معروف‌ترین مناطق کویری ایران که هنگام رصد آسمان شب پرستاره‌ترین نما را به شما نشان می‌دهد، منطقه‌ای کویری در کنار روستای مصر به همراه کاروانسرای مصر است.

وجود چاه آب عمیق، سرسبزی منطقه بیابانی و کشت درخت گز و … جهت جلوگیری از جابجایی شن‌های روان، بلوار به عرض حدود ۵۰ متر داخل روستا، وجود خانه‌های قدیمی و بازسازی آنها جهت اسکان توریست، موتور سواری، شترسواری در کویر و از همه مهم‌تر وجود نیزارهایی وسیع و سرسبز در فاصله ۵ کیلومتری روستا و وجود تپه‌های شنی در اطراف آن از جمله عواملی هستند که باعث جذب توریست در دل کویر گشته است و حضور توریست‌های خارجی برای دیدن عجایب کویر مرکزی ایران در آن فراوان است. بسیاری از منجمان ایرانی و خارجی آسمان صاف و تاریک این مکان را برای برپایی کارگاه‌های رصدی خود انتخاب می‌کنند و همچنین بسیاری از عکاسان از طبیعت کویری آنجا برای عکاسی استفاده می‌نمایند.

کویر مصر

اگرچه این مکان تا پایتخت فاصله زیادی دارد، اما برای اهالی کاشان، اصفهان، خراسان جنوبی و یزد، می‌تواند مکان مناسبی برای کویر نوردی و رصد آسمان باشد.

در میان طبیعت شنی کویر مصر می‌توانید با پاهای برهنه قدم بزنید و از شب‌های روشن و پرستاره آن لذت ببرید.

برای اقامت نیز در روستا، خانه‌ها و اقامتگاه‌های بومگردی متعددی ساخته شدهاست. همچنین می‌توانید به روستای فرحزاد در نزدیکی مصر نیز بروید. اگر از سمت سمنان و جندق به سمت روستا بروید، آبشار جندق، در بین راه از شما میزبانی می‌کند.

مسیر دسترسی:

اگر از سمنان حرکت کنید باید جاده حسینان را پیش بگیرید تا پس از رسیدن به جندق، به مسیر روستا برسید. از سمت کاشان، باید مسیری را که به سمت بیرجند و طبس گلشن می‌رود را پیش بگیرید. بعد از نایین، انارک و چوپانان به سه راهی می‌رسید. در اینجا مسیر جندق را پیش بروید تا به این کویر زیبا برسید.

کویر سه قلعه

آسمان کویر سه قلعه در استان خراسان جنوبی، آن‌قدر تاریک و به‌دور از آلودگی نوری است که توانسته است عنوان پنجمین آسمان تاریک جهان را از آن خود کند و همچنین میزبان دو رویداد نجومی کشور باشد. شهر سه قلعه در ۲۵ کیلومتری شهرستان سرایان قرار دارد. فاصله زیاد سه قلعه از پایتخت، سفر به آن را برای پایتخت‌نشینان کمی دشوار کرده است. و بهتر است برای سفر به آن برنامه چندروزه‌ای بریزند تا از دیگر جاذبه‌های گردشگری استان خراسان جنوبی نیز دیدن کنند. آبان ماه، زمان برداشت زعفران در این منطقه است. از این رو می‌تواند بهترین زمان سفر به این منطقه باشد. اقامتگاه بومگردی نمکزار سه قلعه در مجاورت رمل‌های ماسه‌ای کویر قرار دارد که گزینه‌ی مناسبی برای اقامت در این کویر است.

سه قلعه

بعد از رصد آسمان‌های کویری ایران، با ما همراه باشید تا با پرستاره‌ترین آسمان‌های ایران نیز آشنا شویم.

پرستاره ترین آسمان های ایران

آسمانی تیره پر از ستاره‌های درخشان؛ این چیزی است که می‌تواند افراد را مسحور خودش کند و رویای زیبا را در ذهن غوطه‌ور سازد. امروزه به سبب وجود آلودگی‌های هوا، دیدن این آسمان زیبا که نعمتی طبیعی است در همه‌جا و بهراحتی میسر نیست اما با این حال در ایران نقاطی وجود دارند که هنوز هم درخشش ستاره‌هایش خواب را از چشم می‌گیرد و انسان را وادار می‌کند تا ساعت‌هابه تماشایش بنشیند.

البته آلودگی تنها دلیلی نیست که ما را از تماشای آسمان زیبا و پرستاره محروم می‌کند، گاهی نورهای مصنوعی مثل نور چراغ خانه‌ها و خیابان‌ها و حتی نور طبیعی مثل نور ماه هم باعث این امر است. نقاطی که آب و هوای خشک دارند و مناطق کویری و مخصوصاً مناطقی که از فضای شهری به دور هستند بهترین مکان‌ها برای دیدن پر ستاره‌ترین آسمان‌ها هستند که در ادامه تعدادی از این مناطق را به شما معرفی می‌کنیم.

پر ستاره ترین آسمان های ایران در آسمان کویر

همان طور که گفتیم یکی از پرستاره‌ترین آسمان‌های شب را در مناطق کویری دارند و مطمئن باشید که فقط یک بار این آسمان‌ها را ببینید دیگر تا آخر عمرتان نمی‌توانید آن را فراموش کنید، غوغای میلیون‌ها ستاره در آسمان شب، شگفت انگیز است، بهترین مناطق کویری ایران برای دیدن ستاره‌ها را می‌توان کویر مرنجاب، کویر مصر و کویر جندق و کویر شهداد کویر سه قلعه است که قبلاً با آن‌ها آشنا شدیم.

پر ستاره ترین آسمان های ایران در مناطق تاریخی

در بالا از دیدن پرستاره‌ترین آسمان‌های ایران در مناطق کویر گفتیم و حال نوبت به معرفی بهترین آسمان‌ها شب در مکان‌های تاریخی ایران می‌رسد. یکی از جلوه‌های طبیعی‌ای که افراد را وادار می‌کند تا سختی سفر را به جان بخرند دیدن آسمان پر ستاره در اماکن تاریخی ایران است، تعداد جاذبه‌های تاریخی در ایران بسیار است، به طوری که در هر شهر و منطقه‌ای، جاذبه‌های دیدنی و حیرت‌آور وجود دارد اما فقط در تعدادی از این جاذبه‌ها آسمان شب هم دیدنی است.

پاسارگاد

یکی از این مکان‌های تاریخی که دیدن آسمان پرستاره در آن حال و هوای دیگری دارد، منطقه‌ی پاسارگاد در استان فارس است که آرامگاه کوروش هم در همان‌جا قرار دارد که به عنوان اولین شهر گردشگری نجومی ایران نیز شناخته شده است.

پاسارگاد

علاوه بر پاسارگاد، آسمان پر ستاره‌ی شب را می‌توانید در مناطق دیگری مثل زیگورات چغازنبیل، قصر بهرام، کاروانسرای خرانق، رصدخانه مراغه و قره کلیسا ببینید.

پر ستاره ترین آسمان های ایران در مناطق طبیعی

باداب سورت

اگر بخواهید شب را در طبیعت و جایی به غیر از کویر بمانید و جادوی ستاره‌ها را در دل تاریکی شب ببینید، چشمه‌ی باداب سورت یکی دیگر از جاهایی است که به شما برای دیدن پرستاره‌ترین آسمان‌های ایران پیشنهاد می‌کنیم. در منطقه‌ی چشمه‌های باداب سورت که در شمال ایران واقع شده است می‌توانید ستاره‌ی قطبی را نیز ببیند.

باداب سورت

کوه دماوند

یکی دیگر از بهترین نقاط ایران برای دیدن آسمان پر ستاره شب، کوه دماوند است. جایی که تا چشم کار می‌کند و بدون همراه داشتن هیچ وسیله‌ی خاصی می‌توان ستاره‌های درخشان را به روشنی و شفافیتی کامل دید. شما می‌تواند وسایل کمپینگ را به همراه خودتان ببرید در کوهپایه چادر بر پا کنید و شب را در هوای پاک دماوند در بیرون سپری کنید و زیر ستاره باران این آسمان به خوابی خوش را تجربه کنید.

کوه دماوند

مقاله مرتبط:
دره ستارگان قشم

حتی از اسم آن هم مشخص است که قرار است با چه جای شگفت‌انگیزی روبرو شویم، جایی پر از ستاره‌های درخشان و پرنور. کافی است چند لحظه‌ای در زیر آسمان شب در آن جا بایستید تا خودتان ببینید که چه نام با ربطی به آن داده‌اند. جایی که پاتوق گروه‌های نجومی برای رصد ستاره‌ها است. یکی از دلایلی که باعث شده تا ستاره‌ها در این منطقه تا این اندازه به چشم بیایند، دور بودن کل منطقه از آلودگی‌های نوری است.

دره ستارگان

یکی دیگر از بهترین مکان‌هایی که می‌توانید در آن جا به تماشای ستاره‌ها بنشینید، تنگه چاهکوه است که مردم محلی برای باورند که در این منطقه ستاره‌ها با زمین برخورد داشته‌اند و به همین دلیل غوغای ستاره‌ها در آن بیشتر است.

بهترین زمان سفر به کویر برای رصد ستارگان

درباره‌ی زمان سفر هم باید گفت که بهتر است شبی را برای رصد آسمان انتخاب کنید که ماه در آسمان نباشد. چرا که نور ماه، به خصوص ماه کامل، مانع از دیده شدن بسیاری از ستاره‌ها و همچنین نوار راه شیری می‌شود. بنابراین بهتر است شب‌های ابتدایی یا انتهای ماه قمری (که ماه در حالت هلال قرار دارد) را برای سفر انتخاب کنید.

با سفر به این مناطق، تجربه آرامش و سکوت کویر و هزاران ستاره‌ای که در دل تاریکی سوسو می‌زنند شبی به‌یادماندنی را برایتان به ارمغان می‌آورد. به خصوص اگر برای اولین بار زیر آسمانی تاریک قرار بگیرید و منظره‌ی باشکوه نوار راه شیری را در آسمان ببینید. تجربه‌ای که حتی می‌تواند شما را شیفته آسمان شب کند.