کوه‌های مریخی در ایران

کوه های مریخی
کو ه های مریخی

تا به حال به سیاره‌ای دیگر سفر کرده‌اید؟ تا به حال مریخ نوردی کرده اید؟ ما شما را به یک سفر فضایی دعوت می کنیم، سفری خیال انگیز به کوه‌های مریخی در یکی از نقاط جنوبی کشور پهناورمان ایران. کافیست به جنوب شرقی ایران سفر کنید و پا در جاده­‌ای شگفت انگیز بگذارید تا آغازگر یک مسیر رویایی باشید. جاده­‌ای که زیباترین جاده استان سیستان و بلوچستان و یکی از زیباترین جاده‌­های ایران لقب گرفته است.

کوه‌های مریخی در چابهار

چابهار با مناظق زیبا و دل­فریبش یکی از شهرهای زیبای ایران به شمار می رود؛ شهری در همسایگی دریای عمان که به هندوستان ایران معروف است. از چابهار به سمت شهرک مسکونی گواتر که بروید، وارد جاده‌­ای خیال انگیز می‌شوید تا به کوه‌های مریخی برسید.

جاده رویایی، مسیر رسیدن به کوه‌های مریخی

سمت راست جاده منظره چشم نواز ساحل و دریا با ماسه‌­های سرخ به چشم می­‌خورد که نشان از مسیری دل انگیز دارد، جلوتر که می‌­روید دریاچه­‌ای صورتی رنگ که به لیپار شهرت دارد برایتان دلبری می‌­کند که گویی دریاچه­‌ای مملو از شیر توت فرنگی در برابراتان قرار گرفته است که همین تصور خیالی بر رویایی بودن آن افزوده است . بعد از سپری کردن حدود ۴۰ کیلومتر از این جاده خیال انگیز  نگاهتان به سمت چپ جاده که بیفتد کوه‌­های مریخی خود نمایی می­‌کنند و ازین لحظه سفر فضایی آغاز می‌­شود؛ گویی دیگر روی زمین نیستید و بدون سفینه به سیاره ای دیگر سفر کرده‌اید! حال خود را در جاده‌­ای می­بینید که کوه‌های مریخی با جلوه­‌ای فرازمینی  شما را احاطه کرده­‌اند.

بافت کوه‌های مریخی

بافت کوه­‌های مریخی از رسوبات آهکی بقایای بدن جانداران دریایی (سخت پوستان و ماهی­ها) به همراه ماسه و خاک رس تشکیل شده است و به سبب جنس رسوبی و نوع خاص فرسایش آن شبیه به ناهمواری‌های سطح مریخ به نظر می­‌رسند. اگرچه بر روی کوه‌های مریخی نشانی از زندگی گیاهی به چشم نمی­‌خورد اما جاذبه سنگ­ها، خود به تنهایی می­تواند چشم هر گردشگری را خیره کند.

کوه‌های مینیاتوری

به دلیل شیار­های ریز و ظریف و زیبایی که در اثر فرسایش روی کوه­‌های مریخی پدید آمده و تصویری اعجاب انگیز و غیر واقعی که ایجاد کرده، به این کوه‌ها، لقب مینیاتوری نیز داده‌­اند. کوه­‌های مینیاتوری رنگی خاکستری روشن دارند که با تغییر نور، رنگ های متفاوتی در روز به خود می­گیرند و جلوه­‌ای بی نظیر را رقم می­زنند. کوه­‌هایی که ارتفاعشان از ۵ متر تا  بیش از ۱۰۰ متر متغیر است که همین تفاوت در ارتفاعشان بر اعجابشان افزوده است.

کوه‌های مینیاتوری
کوه‌های مینیاتوری

شیارها و تراش­های موجود بر روی کوه‌های‌مریخی، حکایت از فرسایش در طول هزاران سال دارد که حاکی از آن است که کوه‌­های مریخی قدمتی ۵ میلیون ساله دارند. کوه‌های مریخی به صورت رشته کوهی با  امتداد ۱۰ کیلومتر در ادامه‌ رشته کوه‌های زاگرس  شکل گرفته­‌اند.

فرسایش سریع به وسیله باد و باران، ظاهر آن­ها را عجیب و مریخی کرده است تا به پدیده­‌ا‌‌ی این چنین جذاب بدل شوند. این نوع فرسایش بر خلاف فرسایش­‌های آرام، زمین را پر از دندانه­‌های ریز و درشت کرده و مقاومت نامساوی لایه­‌های زمین ستون‌­های کلاهک دار و کوه­‌هایی که گویی با چاقو بریده شده‌­اند را پدید آورده است.

کوه‌های مریخی از نظر زمین شناسی

زمین‌شناسان کوه‌های مریخی را نوعی بَدبوم یا سرزمین بد یا بدلند (Badland) می‌نامند که برای کشاورزی یا زمین چراگاهی فاقد ارزش هستند. بدبوم به نواحی مرتفع و خشکی گفته می­‌شود که باران­‌های سنگین، آنها را به دره­‌های تنگ عمیقِ بریده شده تبدیل کرده­‌است. ریزش‌­های جوی معمولا در این نواحی به حدی کم است که در آن اثر زیادی از پوشش گیاهی نیست و به همین سبب به سرزمین­های بد شهرت یافته‌اند. این کوه‌ها سالیان دراز را در دل خاک بوده‌­اند تا تغییرات جوی و باران­‌ای موسمی‏، منجر به رو نماییشان شده است.

نشانه­‌هایی مثل وجود فسیلِ‌ صدف و ماهی و آبزی در برخی نقاط این منطقه، علاوه بر افزودن جذابیت­‌های چشم نواز، این احتمال را می­‌دهد که کوه­‌های مریخی زمانی غرق در آب­‌های عمان بوده­‌ا‌ند و یا با جزر و مد دریا خودشان را به این منطقه رسانده­‌اند و اثر این چنینی بر جای گذاشته­ا‌ند.

کوه‌های مریخی
کوه‌های مریخی

مریخ نوردی

کوه­‌‌‌های مریخی بافت سختی دارند؛ از این رو برای فتح کردن کوه‌­ها باید تجربه و تجهیزات صخره نوردی داشته باشید. هر ساله  همایش‌­هایی تحت عنوان مریخ نوردی در این منظقه برگزار می­‌شود و ورزشکاران زیادی از سراسر کشور در آن حضور می­‌یابند تا تجربه‌ای بی بدیل را برای خود رقم بزنند.

آسمان شب در دل کوه‌های مریخی

اگر به ستاره‌نگری علاقمندید و می­خواهید ۱۴ صور فلکی را هم زمان رصد کنید، حتما یک شب را در حوالی کوه‌های مینیاتوری به صبح برسانید و از آسمان کهکشانی آن نهایت لذت را ببرید.

سایر جذابیت‌ها

اگر­چه به دلیل ساختار منطقه، اثری از پوشش گیاهی در میان کوه­‌های مریخی وجود ندارد اما  وجود پرندگانی هم چون فلامینگو، عقاب دشتی، حواصیل و تیهو،  بر زیبایی این منطقه افزوده است. یک کمپ گردشگری با مساحتی بالغ بر ۷ هکتار بین کوه‌های مریخی و ساحل دریای عمان احداث شده که با ارائه خدمات مناسب و داشتن امکانات خوب باعث می شود تا با آسودگی خاطر از سفر لذت ببرید.

چابهار با آب و هوای همیشه بهاری­اش میزبان شما درتمامی فصول سال است تا در هر زمان که دلتان بخواهد سفری فراز‌‌‌‌‌مینی را تجربه کنید و از سایر جاذبه‌های چابهار نیز لذت ببرید.