رد پای رستم در ارتفاعات الیمستان

میان روستاهای سرسبز و توریستی مازندران روستای الیمستان شهرتی ویژه دارد. این روستا در ارتفاعات کوه قرار گرفته و طبیعت کم نظیر، درختان انبوه، کوه‌‎های سر به فلک کشیده، هوای مه آلود و آب و هوای پاک آن هر ساله گردشگران بسیاری را چون آهنربایی قوی به سوی خود جذب می‌کند. با ما در آراد مگ همراه باشید تا با روستای سرسبز الیمستان آشنا شویم.

موقعیت روستای الیمستان

روستای الیمستان یکی از روستاهای توریستی و زیبا در استان مازندران است که در بخش مرکزی آمل قرار دارد. به دلیل وفور گیاهی به نام الیما نام این روستاف الیمستان انتخاب شد.

همین طبیعت سرسبز و زیبا باعث شده تا این منطقه به «طلای سبز» ایران شهرت پیدا کند. این روستا در دهستانی به نام چلاو قرار دارد و جمعیت اندکی در آن ساکن هستند.

کشاورزی، دامداری و زنبورداری، شغل اصلی ساکنین این روستاست و لبنیات و عسل مرغوب آن طرفداران بسیاری دارد.

به دلیل ارتفاع زیاد از سطح دریا، روستای الیمستان زمستانهای سرد و تابستانهای بسیار خنک و مطبوعی دارد. چشمه سارها و رودهای جاری با آب خنک و زلال تامین کننده آب آشامیدنی این روستاست.

جاذبه های الیمستان

مهمترین جاذبه این روستا طبیعت ناب و جنگلهای انبوه آن است که می‌تواند یکی از اصلی ترین گزینه‌ها برای سفر به این منطقه باشد.

قله الیمستان یا امامزاده قاسم

قله الیمستان با ارتفاعی در حدود ۲۵۱۰ متر آشنای کوهنوردان است. این قله در فصول بهار و تابستان میزبان کوهنوردان بسیاری است که برای صعود به قله و کسب آرامش در این پهنه سبز راهی این روستا می‌شوند.

در تمام طول مسیر دامنه شرقی، منظره باشکوه قله دماوند پیش چشم کوهنوردان است و آنها را همراهی می ‌کند.

برای صعود به قله حتما تجهیزات مناسب کوهنوردی به همراه داشته باشید و از کوهنوردان آشنا به مسیر کمک بگیرید چرا که این منطقه تا به حال گمشدگان بسیاری داشته است. کل مسیر از ابتدای جنگل الیمستان تا قله حدود هفت و نیم کیلومتر است.

امامزاده قاسم

امامزاده قاسم بنای ساده و بی‌پیرایه‌ای است که در ارتفاعات قله الیمستان قرار دارد. این محل، پاتوق کوهنوردان است و بسیاری از کوهنوردان برای دمی استراحت و یا اقامه نماز در این مکان توقف می‌کنند.

نقش پای رستم

یکی دیگر از دیدنی‌های این منطقه که آشنای دیرینه کوهنوردان است منطقه نقش پای رستم نام دارد. در این منطقه که نزدیک به قله است دو گودال عمیق به عمق ده متر وجود دارد که محل اصابت دو شهاب سنگ است.

این دو گودال عمیق موجب شده بومیان افسانه‌ای زیبا برای آن نقل کنند. به باور آنها این دو گودال جای زانوهای رستم است. انها معتقدند رستم در این مکان زانو زده و از آب دریای مازندران نوشیده است. بومیان به این منطقه رستم مال نیز می‌گویند.

روستاهای اطراف

در اطراف روستای الیمستان روستاهای بسیاری وجود دارد که به معرفی تعدادی از آنها می‌پردازیم.

روستای لهاش

روستای لهاش در جنوب غربی روستای الیمستان و در فاصله پنج کیلومتری ان قرار دارد. از جاذبه‌های این روستا بنای مذهبی امامزاده حسن (ع) است.

امامزاده بنایی هشت ضلعی بوده و گنبد مخروطی شکل هفت ترک دارد و مسجدی ساده و مستطیل شکلی به آن متصل است. این امامزاده از نوادگان امام حسن مجتبی (ع) است و هر ساله میزبان کوهنوردان بسیاری است که به قصد صعود به قله الیمستان از این منطقه عبور می‌کنند.

روستای فیلبند و سنگچال

روستای سنگچال و فیلبند نیز یکی از روستاهای زیبای این منطقه‌اند که در شرق روستای الیمستان قرار دارند. گرچه فاصله هوایی روستای الیمستان تا این دو روستا کمتر از ۱۰ کیلومتر است اما فاصله زمینی آنها به دلیل نداشتن دسترسی مستقیم به ترتیب ۴۰ و ۶۰ کیلومتر است. این روستاها نیز جزو روستاهای توریستی شهرستان آمل بوده  و مناظر بسیار شگفت انگیزی دارند.

مناظر مه آلود، اقیانوسی از ابر، اب و هوای کوهستانی و طبیعت بکر و باشکوه فیلبند، هر ساله گردشگران بسیاری را در فصل بهار و تابستان روانه این روستای زیبا می‌کند.

علاوه بر طبیعت زیبا، قلعه ای باستانی نیز در ارتفاعات روستای سنگچال وجود دارد که می‌تواند برای علاقه مندان به تاریخ نیز جذاب باشد. این دور روستا در یک مسیر وجود دارند و هر دو از جاده هراز قابل دسترسی هستند.

روستای شاه زید

یکی دیگر از روستاهای زیبای این منطقه که در شمال غربی روستای الیمستان و در آن دست جاده هراز قرار دارد روستای زیبای شاه زید است. از مرکز روستای الیمستان تا این روستا حدود ۳۰ کیلومتر است. روستای شاه زید نیز به دلیل قرار گرفتن در منطقه‌ای کوهستانی دارای آب و هوایی خنک و ییلاقی در تابستان بوده و عبور رودخانه و نهرهای فراوان به همراه آستان مقدس امامزاده زید موقعیت ممتازی به ان بخشیده است.

از امامزاده شاه زید، مسیر جنگلی بسیار زیبایی وجود دارد که به قله کله سر منتهی می‌شود. این مسیر زیاد شناخته شده نیست و قله آن حدود ۲۰۲۵ متر ارتفاع دارد. از این نقطه عظمت دماوند خیره کننده است.

عکاسی

 این روستا گزینه مناسبی برای عکاسان طبیعت است. هوای مه آلود، اسبهای در حال چرا، طبیعت ناب و وفور گیاه زرشک کوهی و خودنمایی قله دماوند از کادرهای مناسب برای عکاسان است.

اقامت

برای اقامت در این روستا می‌توانید فضایی امن در دشت یا در دل جنگل و کنار چشمه ساری، پیدا کرده و در طبیعت کمپ خود را برپا کنید. لذت این مناظر باشکوه با نوشیدن چای ذغالی تکمیل می‌شود.

اگر هم قصد اقامت دائم دارید می‌توانید با کسب اجازه از روستائیان برای یک یا دو شب خانه های انها را اجازه کنید. البته به ندرت ممکن است این اتفاق بیوفتد چرا که ساکنین این روستا تمایل زیادی به پذیرفتن گردشگران ندارند. در ورودی روستا تابلویی نصب شده و ورود گردشگران به منطقه مسکونی ممنوع اعلام شده است.

زائر سرای امامزاده حسن لهاش نیز گزینه دیگری برای اقامت گردشگران این مسیر است. این امامزاده همانطور که قبلا به آن اشاره شد در مسیر روستای لهاش به الیمستان قرار گرفته و دارای سرویس بهداشتی، آب آشامیدنی و اتاقکهایی برای اقامت مسافران است.

وسایل مورد نیاز در سفر به الیمستان

اگر برای سفری یکروزه به این منطقه سفر می‌کنید نیاز به وسایل زیادی ندارید. مهمترین چیز داشتن یک کفش مناسب برای جنگل نوردی و در صورت امکان کوهنوردی است. بهتر است یک کوله پشتی به همراه داشته باشید که حداقل امکانات چون غذای سبک، تنقلات، آب، زیر انداز، چراغ قوه و لباس کافی را درون آن قرار دهید. عینک، کرم ضد افتاب و کلاه نیز از وسایلی است که نیاز به  آنها خصوصا در فصل تابستان احساس می‌شود.

چه فصلی به الیمستان برویم؟

این منطقه در تمام فصول سال زیباست. تابستانی خنک و دلنشین دارد. بهار آن پر طراوت و سرسبز است. پاییز هزار رنگ و جادو کننده‌ای دارد و مناظر زمستانی آن شگفت انگیز است. بهترین زمان سفر به الیمستان برای افرادی که اولین بار است قصد سفر به این مکان و کوهنوردی در ارتفاعات را دارند، فصل بهار و اوایل پاییز است.

در هر فصل که به این منطقه سفر کردید حتما لباسها و تجهیزات مناسب چون کوله پشتی، کیسه خواب، نقشه، جی پی اس و سایر ضروریات یک سفر کوهستانی را به همراه داشته باشید.

مسیر دسترسی به الیمستان

روستای الیمستان در فاصله بیست کیلومتری مسیر آمل به تهران در جاده هراز واقع شده است.

با دیدن تابلو امامزاده لهاش باید وارد مسیر فرعی شوید.  پس از طی هفت کیلومتر در میان جاده‌ای جنگلی به این روستای مرتفع و سرسبز خواهید رسید. پس از پشت سر گذاشتن روستا، جنگل و قله زیبای الیمستان قرار دارد.

مائده معیری
دانش آموخته ایرانشناسی، عاشق سفر و قلم