سفر به اردبیل

اردبیل از باستانی ترین شهر های ایران است . به خاطر موقعیت جغرافیایی و آب و هوای کوهستانی و سردش معمولاً مسافران ، کمتر به آن سفر می کنند. اما اگر بدانند چه جاذبه های تاریخی و طبیعی در آن پیدا می شود شاید نظر اکثر مسافران تغییر کند.قطعا یکی از هدف های اصلی از سفر کردن لذت بردن است و بدون شک با آشنایی بیشتر از مقاصد مسافرتی می توان به مقاصدی که با شما سازگارتر است رفته و از مسافرت خود لذت ببرید.

سرعین

چشمه آب گرم سرعین

سرعین بهترین چشمه های آب گرم با خاصیت درمانی در کل خاورمیانه را دارد.سرعین شهری کوچک در سی کیلومتری غرب اردبیل واقع شده است این شهر دارای ده ها چشمه آب گرم معدنی می باشد که از کوه سبلان سرچشمه می گیرند.برخی از این چشمه ها در محل استخر وجود دارند و برخی دیگر با گسترش گردشگری به مجتمع های آب درمانی سرازیر می شود و در آنجا به داخل استخر هایی لوله کشی می شوند.

تپه آناهیتا

تپه باستانی آناهیتا

جاذبه های سرعین به همینجا ختم نمی شود تپه باستانی آناهیتا از دیگر جاذبه های این شهر است. قدمت این اثر تاریخی به هزاره ی اول و دوم پیش از میلاد مسیح بر می گردد. که در آن معابد و آتشکده های متعددی وجود داشت.

پیست اسکی آلوارس

پیست اسکی آلوارس

از دیگر جاذبه های گردشگری این شهر می توان به پیست اسکی آلوارس که در نزدیکی روستایی به همین نام در دامنه های کوه سبلان است اشاره کرد. این پیست اسکی بیش از ۶ ماه از سال فعال است .حضور عشایر و آب و هوای مطلوب و جاده های مناسب برای رسیدن به این پیست اسکی می تواند سفر را جذابتر نماید.

ویلا دره

ویلا دره

سرعین را خیلی ها فقط با آب گرم می شناسند اما روستایی بنام ویلا دره از توابع سرعین پر از جاذبه های طبیعی برای گردشگران و طبیعت دوستان است. آبشار ، چمنزارهای سبز ، کندو های عسل ، آب های معدنی ، غار های کوچک و بزرگ که این روز ها محلی برای استراحت گردشگران شده  و مراکز اقامتی ، تفریحی که آماده پذیرایی از مسافران هستند. بخشی از این روستای زیباست.

مسجد جامع (جمعه مسجد)

مسجد جامع اردبیل

مسجدی که بنای اولیه آن در واقع یک اتشکده است. مسجد جامع اردبیل از دوران سلجوقی پابرجاست و دچار تغییرات و همچنین تخریبات زیادی در طول تاریخ شده است .اگر به دیدن مکان های تاریخی علاقمند باشید این مسجد را از دست ندهید زیرا با تیزبینی در هر گوشه و کنار این مسجد می توانید نشانی از دوره های تاریخی را بیابید.

دریاچه نئور

دریاچه نئور

این دریاچه در مرز بین اردبیل و گیلان واقع شده است و نئور به معنای شهر آب است . آب این دریاچه شیرین است و می توانید در آن ماهیگیری کنید و در دشت زیبای اطراف آن ماهی کبابی نوش جان کنید. البته ماهی های دریاچه قبل از یخ زدن سطح آب در فصل های سرد جمع می شوند .پس پیشنهاد می کنیم در نیمه اول سال برای بازدید به این دریاچه سفر کنید.

دریاچه شورابیل

دریاچه شورابیل

شورابیل تنها دریاچه طبیعی داخل شهری در ایران است و در اطراف آن برای گردشگران امکانات تفریحی زیادی در نظر گرفته شده است . پیست دوچرخه سواری ،  قایق رانی ، پیست دو میدانی ، باغ وحش و شهربازی سرپوشیده و روباز از این امکانات هستند . تعدادی از بهترین هتل ها و مراکز اقامتی اردبیل نیز در اطراف این دریاچه هستند تا مسافران با آسایش کامل به سفر خود بپردازند.همچنین اطراف این دریاچه زیبا یک مسیر پیاده روی با چمن های مصنوعی ایجاد شده است که طولانی ترین جاده سلامتی در کشور است.

جنگل فندق لو

جنگل فندق لو

زیبایی این جنگل واقعاً نفس گیر است. در این جنگل  درختان فندق ، سیب وحشی ، ازگیل ، تمشک ، توت فرنگی ، گوجه سبز ، و به وجود دارد. یک استخر آب گرم به نام مشه سویی نیز در دل این جنگل  وجود دارد که آب آن خاصیت درمانی دارد و خیل عظیمی از گردشگران به خاطر همین استخر چند روزی را در این جنگل چادر می زنند. سمور ، قرقاول ، عقاب طلایی و مارال از حیوانات این جنگل هستند که طبیعت این جنگل را بکر تر می کنند. این جنگل شامل یک پیست اسکی روی چمن نیز می باشد.

کلیسای مریم مقدس

کلیسای مریم مقدس

یکی از جذاب ترین مکان های تاریخی اردبیل کلیسای مریم مقدس است . لوح روی در ورودی کلیسا حکایت از قدمت این کلیسا دارد. قدمت این کلیسا به سال ۱۸۷۶ میلادی بر می گردد . با اینکه حتی یک خانواده ارمنی هم دیگر در اردبیل ساکن نیست اما این کلیسا همچنان گردشگران زیادی را به خود جذب می کند اگر شما هم به اماکن مقدس ادیان دیگر علاقه مندید بازدید از این کلیسا را فراموش نکنید.

مقبره شیخ صفی الدین اردبیلی

مقبره شیخ صفی الدین اردبیلی

مجموعه ای که دوست داران تاریخ آن را فراموش نمی کنند . در محوطه این مجموعه غیر از آرامگاه شیخ صفی الدین ، می توانید آرامگاه شاه اسماعیل اول و همسرش و افراد تاثیر گذار دوران صفویه را ببینید. غیر از آرامگاه ها،  مسجد ، قندیل خانه و چینی خانه از بخش های دیگر این مجموعه می باشند که می توانید به آنها سر بزنید.

گردنه حیران

گردنه حیران

یکی از محبوبترین جاذبه های طبیعی اردبیل که همواره پوشیده از مه است. از یک طرف به کوه های پوشیده از جنگل مشرف است  و از طرف دیگر به دره ای که رود آستارا چای از آن می گذرد  که مرز ایران و آذربایجان نیز می باشد.

پل معلق مشکین شهر

پل معلق مشکین شهر

اگر به دنبال هیجان هستید طولانی ترین پل معلق خاورمیانه پیشنهاد ما به شماست . این پل معلق که قسمتی از آن شیشه ای است بر روی رودخانه خیاوچای و در پارک جنگلی مشکین شهر واقع شده است.ارتفاع پل ۸۰ متر است و عرض آن ۲ متر می باشد. ماجرا به اینجا ختم نمی شود کمی آن طرف تر از پل ، امکان تفریحی هیجان انگیزی به نام زیپ لاین فراهم شده است تا بتوانید هیجان بیشتری را تجربه کنید. در مجموعه گردشگری نیز می توانید از امکانات پاراگلایدر ، هارد سافت ، اسب سواری و دوچرخه سواری استفاده کنید.همچنین در آینده نزدیک بالن سواری را هم می توانید در این مجموعه تجربه نمایید.

بازار صفویه

بازار صفویه

بعد از پایان گردش نوبت به خرید می رسد.بازار صفویه یک بازار سنتی با معماری جذاب و دیدنی می باشد که در آن می توانید صنایع دستی مخصوص اردبیل را به عنوان سوغاتی تهیه کنید .

بازار بزرگ قیصریه

بازار قیصریه

از دیگر بازار های اردبیل بازار بزرک قیصریه است که با معماری سنتی بی نظیر که بازارهایی مثل بازار زرگران ، سراجان ، چاقو سازان ، آهنگران ، بازارچه زنجیرلی ، پارچه فروشان ، کفاشان و مسگران را شامل می شود

 

اگر به اردبیل سفرکردید عسل ، سرشیر ، حلوای سیاه ، آش دوغ و ماست خامه ای را فراموش نکنید.