آبشار وقت ساعت ؛ یکی از زیباترین آبشارهای لرستان

آبشار وقت ساعت لرستان
آبشار وقت ساعت لرستان

ایران دارای جاذبه های گردشگری بسیاری است، کوه، دشت و صحرا، دریا و ساحل و البته آبشارهای بسیار زیبا که دیدن از آن ها خالی از لطف نیست. شاید بتوانیم آبشار را یکی از زیباترین پدیده های طبیعی بدانیم که بسیاری از طبیعت گردها را شیفته ی خود می کند. در این مطلب قصد داریم به یکی از استان های بسیار زیبای ایران برویم و شما را با آبشار زیبایی به نام آبشار وقت ساعت آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

معرفی آبشار وقت ساعت

کسانی که دوست دارند از زیباترین آبشارهای ایران دیدن کنند، یک راه هیجان انگیز پیش روی خود دارند و آن سفر به استان لرستان است. لرستان سرزمین آبشارهاست، جاییست که در آن شما می توانید در زیباترین مناطق طبیعی غرق شوید و از چشم اندازهای فوق العاده ای دیدن کنید.

همان طور که گفتیم، به لرستان، سرزمین آبشارها می گویند، پس مسلما در این استان شاهد آبشارهای مختلفی خواهید بود که یکی از زیباترین آن ها آبشار وقت ساعت نام دارد. با ما باشید چرا که قصد داریم در ادامه مطلب به معرفی این آبشار زیبا بپردازیم.

آبشار وقت ساعت لرستان
آبشار وقت ساعت لرستان

آبشار وقت ساعت کجاست؟

آبشار وقت و ساعت در شهرستان دورود استان لرستان واقع شده است و می توان به جرات آن را یکی از زیباترین آبشارهای ایران نامید که در سال ۱۳۷۲ توسط کوهنوردان دورود کشف شد. این آبشار درون یک غار و در جنوب این شهرستان واقع شده است. ارتفاع و عمق آن به ترتیب به ۱۵ و ۵۰ متر می رسد و دارای آب زلال و بسیار شفافی می باشد. به واسطه ی جاری شدن این آبشار از انتهای سقف غار، صداهای عجیب و غریبی از درون آن به گوش می رسد.

چرا این آبشار نام وقت و ساعت را به خود اختصاص داده است؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید در گذشته افراد از این آبشار به عنوان ساعت استفاده می کردند. چرا که این آبشار در گذشته یک ساعت می جوشید و سپس یک ساعت متوقف می شد. به همین دلیل افراد از این آبشار به عنوان ساعت استفاده می کردند. اما هم اکنون این جوشش و توقف های یک ساعته، جای خود را به جوشش ۵۰ دقیقه ای و توقف های دو ساعته داده اند.

مسیر دسترسی به آبشار وقت و ساعت چیست؟

برای اینکه از آبشار وقت ساعت دیدن کنید، می بایست به شهرستان دورود استان لرستان بروید و در امتداد ریل راه آهن، به سمت جنوب حرکت کنید. سپس به روستاهای ده کولیان، چم چید و چنار می رسید. از این نقطه می بایست به اندازه ی ۳ ساعت کوه پیمایی کنید تا به دهانه ی غاری که این آبشار در آن قرار گرفته، برسید.

برای بازدید از این آبشار می توانید از قطار هم استفاده کنید. کافیست در ایستگاه چم چید از قطار پیاده شوید و از آن جا باقی مسیر را بدون وسیله ی نقلیه طی کنید.

آبشار وقت ساعت لرستان
آبشار وقت ساعت لرستان

در اطراف این آبشار چه خبر است؟

چنانچه برای بازدید از این آبشار به این منطقه بروید، می توانید از چاه کوه پریز دیدن کنید. کسانی که برای دیدن از این چاه به این منطقه می آیند، از انداختن سنگ درون چاه و تولید صداهای دلنشین، لذت می برند.

همچنین لازم به ذکر است که دراین منطقه صخره ای زیبا قرار گرفته که گویا طرحی از یک دختر و پسر دارد و در کوه چبیلستون واقع شده است. علاوه بر این، غار شهه نیز در منطقه بر زیبایی جاذبه های گردشگری حوالی آبشار وقت و ساعت می افزاید.

گونه های مختلف گیاهی و جانوری در اطراف این غار به چشم می خورد. به عنوان مثال اینجا زیستگاه گیاهانی مانند مو وحشی، تاک، زرشک و تمشک و حیواناتی مانند خرس، گرگ، کفتار و گربه سانان مختلف می باشد.

با توجه به ویژگی هایی که از این غار ذکر کردیم، به شما پیشنهاد می کنیم، در سفر به لرستان، حتما برای بازدید از این آبشار برنامه ریزی کنید و از تماشای آن لذت ببرید.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...