۲۰ آبشار زیبای ایران

آبشار

آبشار یکی از زیبایی‌های طبیعی و نوعی پدیده‌ی زمین‌شناسی است که در آن، آب یک رودخانه در مکانی مرتفع با سرعت به پایین دره یا دامنه کوه می‌ریزد و این ریزش ناگهانی آب، زیباترین جلوه طبیعت را پدید می‌آورد.

در سراسر جهان، آبشارهای زیبای فراوانی وجود دارد که مرتفع‌ترین آن‌ها به‌نام آبشار آنجل، با ارتفاع ۹۸۹ متر در کشور ونزوئلا قرار گرفته است. و معروف‌ترین آبشار جهان نیز آبشارهای نیاگارا هستند که شامل سه آبشار با عنوان‌های نعل اسبی، آمریکایی و نقاب عروس می‌باشند که بخشی از این آبشارها در کانادا و بخشی از آن در کشور امریکا است.

آبشار؛ چشم اندازی است که شما را مبهوت هیبت و عظمت خود می‌کند و صدای برخورد آب با زمین، شما را به دنیایی دیگر می برد. در کشور پهناور ایران نیز آبشارهای متعددی وجود دارد که جزئی از جاذبه‌های طبیعی کشورمان هستند. با آراد مگ همراه می‌شویم تا ما را با زیباترین آبشارهای ایران آشنا کند.

۱. آبشار شلماش

آبشار شلماش

آبشار زیبای شلماش در شهر سردشت استان آذربایجان غربی واقع شده است. برای دیدار با این پدیده طبیعی خیره‌کننده از شهر سردشت به سمت روستای شلماش، جاده‌ای جنگلی و رویایی را پیش بگیرید تا با لذت از این مسیر زیبا به یکی از جاذبه‌های طبیعی چشم‌نواز برسید. این آبشار سه طبقه، از رودخانه زاب کوچک سرچشمه می‌گیرد. برای دیدار هر سه طبقه این پدیده‌ی زیبا ۳۸۰ پله را باید بپیمایید تا به عمق دره و پایین آبشار برسید. در اردیبهشت‌ماه، این آبشار در پرآب‌ترین حالت خود قرار دارد و بهترین زمان سفر به این منطقه اوایل بهار تا اواسط پاییز است؛ چراکه در این بازه زمانی، هوا بسیار مطبوع و لذت‌بخش است.  در زمستان این آبشار یخ می‌زند و در نوع خود تماشایی است اما هوای این منطقه در فصل زمستان به شدت سرد است.

۲. آبشارهای شیرآباد

آبشارهای شیرآباد

آبشارهای شیرآباد در دل جنگل‌های شیرآباد استان گلستان قراردارند. آبشارهایی که از چشمه‌های کوه قلعه‌ساران سرچشمه می‌گیرند و به رودخانه شیرآباد می‌ریزند. وقتی قدم در پارک جنگلی شیرآباد می‌گذارید، انبوه درختان، آرامش جنگل و صدای پرندگان شما را جادو می‌کند، کم کم با پیشروی در دل جنگل، آبشارها یکی پس از دیگری خودنمایی می‌کنند. اولین آبشار با ۲۵ متر ارتفاع به شما خوش‌آمد می‌گوید. جلوتر که بروید با آبشار دوم به ارتفاع ۱۲ متر ملاقات خواهید کرد و در پایان بلندترین آبشار با ارتفاع ۳۰ متر پذیرای شماست.

آبشار اول میزبان تمامی کسانی است که قدم بر سر این جنگل زیبا می‌گذارند و می‌خواهند چند ساعتی را در کنار خانواده از طبیعت بکر و زیبا لذت ببرند. اما مسیر دسترسی به آبشار دوم و سوم کمی سخت‌تر است و دوستداران واقعی طبیعت را به سوی خود می‌کشاند. حوضچه‌های آبی که آبشارها به آن می‌ریزند پر آب است و امکان آب‌تنی را برای گردشگران فراهم کرده است. علاوه بر آب‌تنی، صخره‌نوردی و آبشارنوردی از دیگر تفریحات این منطقه به شمار می‌رود. با حدود ۴۰ دقیقه جنگل نوردی نسبتا سخت، به غار دیو سپید، یکی از مطرح‌ترین جاذبه‌های گردشگری این منطقه خواهید رسید. این غار حدود ۲۳۵ متر طول دارد و در ارتفاع ۳۱۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. فصل بهار با دارابودن مطبوع‌ترین آب و هوا، بهترین فصل برای سفر به این منطقه می‌باشد.

۳. لاتون

آبشار لاتون

آبشار لاتون که در شهرستان آستارای استان گیلان قرار دارد، با ارتفاع ۱۰۵ متر بلندترین آبشار چهار فصل ایران لقب گرفته است. آب آن از دامنه‌های شرقی کوه اسپیناس می‌آید. این آب، ۳ حوض بزرگ طبیعی با ۳ آبشار ۱۰ متری را پشت سر می گذارد و به لاتون می‌رسد.

برای دیدار با این جاذبه طبیعی باید ۴ ساعت در میان جنگل‌های گیلان پیاده‌روی کنید. در این مسیر زیبا جاذبه‌های دیگری نیز وجود دارد که در طی رسیدن به این جاذبه‌ی زیبا، می‌توانید از آن‌ها بهره‌مند شوید. آب گرم کوته کومه که در ابتدای مسیر قرار دارد می‌تواند لذت یک آب‌تنی فرح‌بخش را به شما هدیه کند. و روستای آسیو واشون، قلعه لاتون و قلعه اسپیناس از جاذبه‌هایی هستند که در طول مسیر با آن‌ها ملاقات خواهید کرد و می‌توانید دقایقی را در کنار این دیدنی‌های فرح‌بخش، نفسی تازه کنید. حدود ۱۵۰۰ متر قبل از رسیدن به این پدیده طبیعی، منطقه‌ای با نام «خلف سو» وجود دارد که با داشتن یک چشمه و چند کلبه برایتان دلبری می‌کند و خستگی‌های مسیر را از تننتان بیرون خواهد کرد. بعد از گذر از این منطقه، آبشار لاتون از پس درختان، خودنمایی می‌کند.

از آنجایی‌که آب وهوای منطقه لاتون گرم و شرجی است بهترین زمان سفر به آن اواخر زمستان و اوایل بهار است که از آب و هوای ناب و فرح‌بخشی برخوردار است. از این رو تابستان فصل مناسبی برای پیمودن این مسیر نیست. اما اگر تحمل کمی سوز و سرما را داشته باشید، پاییز رنگارنگ آن وسوسه برانگیز و تماشایی است.

۴. آبشار مارگون

مارگون

این آبشار چشم‌نواز و زیبا در شهر اردکان استان فارس قرار دارد. از بالای کوهی که آبشار مارگون از آن به پایین می‌ریزد تعداد زیادی چشمه وجود دارد و به همین سبب آبشار مارگون یکی از بلندترین آبشارهای چشمه‌ای جهان نیز محسوب می‌شود. بیشتر آبِ مارگون از کمر و دیواره وسط کوه به پایین سرازیر می‌شود و در پایین آن رودخانه‌ای به‌وجود می‌آورد که تا نزدیکی شهر اردکان امتداد دارد. در انتهای این رود، آب به صورت نهری بزرگ به رودخانه کُمهر می‌پیوندد.

برای رسیدن به این جاذبه طبیعی زیبا و پرابهت، باید مسیر ۸۰۰ متری سنگ فرش شده‌ای را از میان صخره‌ها و لابه‌لای درختان طی کنید. در دل صخره‌هایی که آبشار مارگون از آن خارج می‌شود یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی وجود دارد، غار بزرگی که البته از سمت آبشار نمی‌توان وارد آن شد و برای ورود به این غار باید کوه را دور بزنید.منطقه این آبشار منطقه‌ای حفاظت‌شده است و به راحتی می‌توانید در اطراف آن به گشت و گذار بپردازید کمپینگ کنید و از طبیعت‌گردی لذت ببرید. وجود درختان میوه نظیر زالزالک، سیب و بوته‎‌های زرشک و گل‌هایی همچون لاله واژگون و گل ختمی، بر تماشایی بودن این منطقه افزوده است.

پدیده طبیعی مارگون در ۲۰۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. فصل بهار، با آب و هوای خنک و کوهستانی و جلوه‌های زیبا از دشت‌های گل و سرسبزی وصف‌نشدنی، بهترین فصل سفر به این منطقه است. البته در تابستان نیز هوای این منطقه به جهت اینکه در ارتفاع واقع شده است، خنک و مطلوب است. اما پاییز و زمستان به دلیل هوای سرد، فصل مناسبی برای سفر به این منطقه زیبا نیست.

۵. آب ملخ

آب ملخ

آبشار آب‌ملخ در استان اصفهان، ۶۰ کیلومتری شهر سمیرم در روستای آب‌ملخ قرار دارد. آب این پدیده طبیعی و زیبا، پس از ریزش از کوه و گذر از پلی سبز به رودخانه ماربر می‌ریزد. از روستای آب‌ملخ باید حدود یک ساعت در کنار رودخانه پیاده‌روی کنید تا به پای آبشار آب‌ملخ برسید.

بالای آبشار پلی قراردارد که آب آبشار از ۲ طرفش سرریز شده و راه به داخل غاری دارد که سرچشمه آبشار است و یکی از دیگر جاذبه‌های گردشگری آن منطقه محسوب می‌شود.

اگر به ماهیگیری نیز علاقه‌مندید، در این منطقه علاوه بر جاذبه‌های گردشگری می‌توانید از ماهیگیری نیز لذت ببرید.

دلیل نام‌گذاری این آبشار، هجوم ملخ‌هایی به مزارع روستا بوده است که اهالی روستا توانستند با آب این آبشار که به طور شگفت انگیزی دارای خاصیت کشندگی ملخ‌ها است از شر آن‌ها خلاص شوند.

قطعه سنگ بزرگی به صورت کاملا طبیعی در این مکان قرار گرفته و مانند یک پل، ۲ سوی رودخانه را به یکدیگر متصل می‌کند و اهالی روستا معتقدند این قطعه سنگ بزرگ با آن پوشش سبز رنگ چشم نواز همانند یک تخت، به عنوان محلی برای استراحت حضرت سلیمان بوده است به همین دلیل نام تخت سلیمان را نیز به این آبشار زیبا نسبت داده‌اند.

یکی دیگر از بخش‌های هیجان‌انگیز سفر به این منطقه طلوع و غروب ۳ ساعته خورشید است. چراکه روستای آب ملخ به دلیل موقعیت جغرافایی خود  تنها ۳ ساعت در طول روز از نور خورشید بهره‌مند است و اگر شما این ۳ ساعت را در این مکان حاضر باشید می‌توانید شاهد طلوع و غروب خورشید باشید که بسیار تماشایی خواهد بود.

۶. آب سفید

آب سفید

آبشار آب سفید یکی از زیباترین آبشارهای استان لرستان است که با ارتفاع ۷۰ متر و عرض تاج ۸ متر، عروس آبشارهای ایران لقب گرفته است. این عروس زیبا که در ۷۵ کیلومتری جاده‌ای در الیگودرز قرار دارد در دامنه کوه‌های زاگرس و در کنار قالی‌کوه خودنمایی می‌کند.

سرچشمه‌ی آب سفید، دامنه کوه‌های کازینستان و حرا‌ست که در میان مسیر به کاکلستان می‌پیوندد و با ریختن به رودِرودبار لرستان سرانجام به آغوش رودخانه دز می‌رسد. آب آبشار آب سفید که از تونلی در دل یک کوه سنگی بیرون می‌آید از سالم‌ترین آب‌های معدنی به شمار می‌آید. برای دیدار با این عروس زیبا، باید از میان دره‌ها و روستاهای زیبای کالکستان و قلیان و زیارتگاه مومد حسن عبور کنید.

حاصل برخورد مخلوط آبِ آبشار و هوا با سنگ‌ها، حباب‌های سفیدی است که این حباب‌های سفید، باعث سفید دیده شدن آب آبشار ‌می‌شوند به همین دلیل آب سفید لقب گرفته است. در فصول بهار و تابستان هوا در این منظقه گردشگری بسیار خنک و دلچسب است که سفر کردن در این فصول از سال و بهره‌مند شدن از هوای دلپذیر و مناظر دل‌انگیزش می‌تواند اوقات خوشی را برایتان به ارمغان بیاورد. البته لباس سرخ و نارنجی رنگ پاییزی و یخ زدن آب سفید در زمستان نیز تماشایی است.

در این منطقه برای رفاه حال گردشگران امکاناتی نظیر نماز‌خانه، سکوی استراحت، غرفه‌های مواد غذایی و سیاه چادر و نمایشگاهی جهت آشنایی با فرهنگ عشایرِ منطقه، تعبیه شده است.  این منطقه دارای پوشش‌های گیاهی و جانوری بی‌نظیری است که در میان آن‌ها می‌توان به بلوط ایرانی، ارس، زالزالک، انجیر وحشی، نسترن وحشی، تمشک و لاله‌های واژگون و همچنین حیواناتی نظیر پلنگ، خرس قهوه‌ای، کفتار، گرگ، شاهین، کبوتر چاهی، سهره، شاه بوف، کبک، چکاوک، قمری اشاره کرد که در نوع خود تماشایی هستند.

۷. آبشار گنجنامه

آبشار گنجنامه

آبشار گنجنامه با ارتفاع ۱۲ متر، یکی از جاذبه‌های گردشگری استان همدان است که در مجموعه گردشگری گنجنامه در کنار کتیبه‌های تاریخی هخامنشی قرار گرفته است و از دره عباس‌آباد و گنجنامه عبور می‌کند. بهترین فصول برای دیدار با  این پدیده‌ی دائمی و چهار فصل گنجنامه، بهار و تابستان است و آبشارنوردی و سنگ‌نوردی از تفریحات رایج کنار این آبشار در این فصول هستند. این آبشار در زمستان به جهت کاهش محسوس دما در این منطقه، یخ می‌زند و یخ‌نوردان را به سوی خود می‌کشاند. نام این آبشار به‌عنوان بیست و یکمین اثر طبیعی ملی در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد.

۸. آبشار بیشه

آبشار بیشه

آبشار بیشه، یکی از معروف‌ترین و زیباترین آبشارهای ایران است که متعلق به شهرستان خرم‌آباد استان لرستان است.

آبشار بیشه با ۴۸ متر ارتفاع و ۲۰ متر عرض تاج، در میان رشته ‌کوه‌های زاگرس خودنمایی می‌کند و گردشگران زیادی را به سوی خود جلب کرده است. آب این پدیده زیبا بعد از ریزش، ده متری را طی می‌کند و به رودخانه سزار می‌پیوندد.

برای رسیدن به این جلوه زیبای طبیعت باید راه ۳۵ کیلومتری شهر دورود یا ۶۵ کیلومتری شهر خرم آباد به سمت آبشار را طی کنید. شما می‌توانید مسیر رسیدن به آبشار را با اتومبیل یا با قطار بپیمایید. مسیر ریلی دورود به ایستگاه بیشه از میان جنگل‌های بلوط و زاگرس عبور می‌کند و بر خلاف جهت رود سزار رو به بالا در دل کوه به پیش می‌رود تا زیباترین و تماشایی‌ترین تصاویر را در طول مسیر نظاره‌گر باشید. در اطراف آبشار امکانات خوبی ازجمله پلاژ، چادر، بازارچه محلی، رستوران و فروشگاه مواد غذایی برای رفاه حال گردشگران تعبیه شده است. و همچنین در اطراف آبشار امکان کرایه اسب و تجربه اسب‌سواری نیز برای شما فراهم است.

آبشار بیشه در منطقه‌ای کوهستانی قرار گرفته و به همین سبب زمستان‌های آن سرد و پر برف و تابستان‌های معتدلی دارد. طبیعت سرسبز و هوای خنک کنار آبشار در فصل بهار حال و هوای خوشی را برای گردشگران به ارمغان می‌آورد و پاییز در این منطقه با درختان رنگارنگ و چشم‌نواز بسیار تماشایی است.

۹. آبشار گلوکان

آبشار گلوکان

گلوکان یکی از آبشارهای بلند تهران و یکی از جاذبه‌های گردشگری پایتخت است که در شهرستان شمیرانات واقع شده است. ارتفاع این آبشار به حدود ۴۰ متر می‌رسد که به شکل دو طبقه درآمده است. این آبشار در انتهای یک دره بسیار زیبا در مسیر روستای کلوگان به امامه قرار دارد که برای دیدن آن باید از روستای کلوگان گذر کنید و به دشت زیبای کلوگان برسید؛ پس از گذر از دشت به دره زیبایی خواهید رسید که پر از آبشارهای کوچک فصلی و رودخانه‌ای است.

در طول  این  مسیر که طی کردن آن حدود یک ساعت زمان می‌برد،  قله‌هایی مثل مهر چال و اورجین وجود دارد که مورد علاقه کوهنوردان است. این منطقه در فصل بهار مملو از شکوفه‌های زیبای میوه می‌شود و هوای دلپذیری دارد و تابستان‌های آن نیز خنک و مطبوع است. در پاییز می‌توانید از مناظر زیبای خزان در این منطقه لذت ببرید و عکس‌های رنگارنگ جذابی بگیرید. در زمستان نیز معمولا این منطقه پوشیده از برف می‌شود و مکان مناسبی برای برف بازی و کوه نوردی در برف است.

۱۰. آبشار دودوزن

دودوزن

آبشار دودوزن یکی از جاذبه‌های استان گیلان است که در ۲۴ کیلومتری شفت واقع شده است. با فاصله گرفتن از جاده شفت و ورود به جاده آبشار، پا در مسیری رویایی می‌گذارید و گویی وارد بهشت شده‌اید. درختان انبوه و سرسبز، جاده مه‌آلود و نم نم باران همه این‌ها بر رویایی بودن آن می‌افزاید. پس از گذر از کنار روستاهای احمدسر گراب، شالماء، سفید نرگس، بازارچه علیسرا، بقعه آقا سید کاس و آقا سید رضی و سیاه نرگس به روستای خرم کش می‌رسید. از روستای خرم‌کش بخشی از مسیر را باید پیاده‌روی کنید و خود را به پایین دره‌ای که آبشار به آن می‌ریزد برسانید. در طول مسیر چشمه‌ای زیبا به استقبالتان می‌آید و دست‌فروشان محلی، سوغات آن منطقه را به شما پیشکش می‌کنند. آب این آبشار از چشمه دودوزن سرچشمه می گیرد. زمین شناسان، عمر این آبشار زیبا را حدود ۱۵۰ سال تخمین زده‌اند.

یکی از جاذبه‌های اطراف این آبشار زیبا، وجود یک پل چوبی است که امکان عبور از عرض رودخانه را برای تان فراهم می‌کند. می‌توانید روی این پل بایستید و از تماشای آبشار از نمایی متفاوت لذت ببرید.

در سفر به این آبشار گزینه‌های بسیاری برای اقامت پیش روی شما قرار می‌گیرند. می توانید در قلعه رودخان، ماسوله، فومن و یا روستای امامزاده ابراهیم در هتل‌ها یا خانه‌های محلی اقامت کنید و بازدید از آبشار را در برنامه سفرتان بگنجانید. کمپ در طبیعت نیز یکی از انواع اقامتی است که امکان تجربه آن را دارید. به سبب قرار گیری آبشار در منطقه‌ای کوهستانی آب و هوای خنک و مطبوعی انتظار شما را می‌کشد. در فصل پاییز، منطقه جنگلی لباس رنگارنگی به تن می‌کند و جلوه‌ای بی‌نظیر خواهد داشت. پوشش برف منطقه و یخ‌زدگی آبشار در زمستان نیز در نوع خود وصف‌ناپذیر است.

۱۱. کبودوال

آبشار کبودوال

آبشار خزه‌ای کبودوال، یکی از جاذبه‌های طبیعی استان گلستان است و تنها آبشار خزه‌ای ایران محسوب می‌شود که در شهرستان علی‌آباد کتول واقع شده است.

برای رسیدن به این آبشار زیبا باید مسیری سنگفرش شده را در دل جنگل و دامنه کوه هارون به مدت دو ساعت بپیمایید. با عبور از روی پل‌های کوچک و بزرگ با یک پیاده‌روی دلچسب به آبشار کبودوال خواهید رسید. پارک طبیعی کبودوال با تنوع و تراکم پوشش گیاهی یکی از زیستگاه­‌های گیاهی با ارزش است .این منطقه از معتدل ترین مناطق ایران به شمار می‌رود و در تمام فصول سال زیبایی‌های خاص خود را دارد اما در بهار و تابستان به دلیل طبیعت سرسبز و آب و هوای خوب و دلپذیر، گردشگران بیشتری را به سوی خود می‌کشاند. اما گفتنی است که فصل‌های پاییز و زمستان این منطقه نیز بسیار تماشایی است.

۱۲. آبشار نیاسر

آبشار نیاسر

آبشار زیبای نیاسر با ارتفاع ۵۳ متر در شهر نیاسر، استان اصفهان قرار گرفته است. سرچشمه این آبشار، از چشمه‌ای به‌نام چشمه تالار یا اسکندریه است که در کنار چهارطاقی نیاسر جا خوش کرده است. در مسیر این آبشار، ۱۳ آسیاب آبی وجود دارد. محله‌ای که این جاذبه‌ی زیبای طبیعی در آن قرار دارد یکی از محله‌های تاریخی – فرهنگی نیاسر محسوب می‌شود. مسیر پله‌ها از پای آبشار تا پای کوشک، سنگ‌ها و بستر آبشار و درختان و گیاهان اطراف آن و همچنین وجود غار رئیس نیاسر در کنار آبشار از جاذبه‌های دیدنی این منطقه هستند. علاوه بر این مناظر زیبا و چشم‌اندازهای فوق‌العاده‌ در آبشار نیاسر، گیاهان دارویی هم در این  مکان یافت می‌شوند که هرکدام خواص مخصوص به خود را دارند. گیاهانی مانند

پر سیاوش برای درمان سردرد و سینه درد، علف شوره برای کمردرد و سردرد و خیار بوته مار یا هندونه مار که از آن برای پا درد استفاده می‌کنند. این منطقه به دلیل نزدیکی به کاشان در فصل بهار به خصوص اردیبهشت‌ماه که بازار گلاب‌گیری داغ است، گردشگران زیادی را به سوی خود می‌کشاند.

۱۳. آبشار لونک

آبشار لونک

آبشار لونک، یکی دیگر از آبشارهای دیدنی ایران است که در استان گیلان و در جاده سیاهکل به دیلمان قرار دارد. ۲۰ کیلومتر بعد از شهر سیاهکل با جاده‌ای زیبا روبه‌رو خواهید شد که آبشار لونک را دل خود جای داده است. جاذبه زیبای لونک که از تلفیق دو آبشار به‌وجود آمده است در پارک جنگلی لون واقع شده است. این آبشار ۲۰ متر عرض و ۶ متر ارتفاع دارد و به رودخانه شیم می‌ریزد.

در فصول بهار و پاییز میزان آب در این مجموعه آبشارها به حداکثر میزان خود می‌رسد و در تابستان از شدت آب آن کاسته می‌شود. هنگام افزایش آب، دو آبشار به یک‌دیگر می‌پیوندند و چشم‌اندازی زیبا را خلق می‌کنند. از جمله امکانات رفاهی و تفریحی در نظر گرفته‌شده در این منطقه می‌توان به پارکینگ، رستوران، آلاچیق با منقل‌های بتونی کباب، سرویس بهداشتی و آب لوله‌کشی و بازارچه صنایع دستی اشاره کرد.

۱۴. آبشار شاهان دشت

آبشار شاهان دشت

شاهان‌دشت؛ بلندترین آبشار استان مازندران با ۶۲ متر ارتفاع  در ۹۶ کیلومتری تهران، در روستای شاهان‌دشت شهرستان آمل قرار دارد. برای ملاقات با این جاذبه‌ی زیبای طبیعی از روستا، باید حدود نیم ساعتی را پیاده‌روی کنید. آب‌تنی و آبشارنوردی یکی تفریحاتی هستند که می‌توانید آن‌ها را در کنار این آبشار تماشایی، تجربه کنید. یک جاذبه‌ گردشگری تاریخی به نام قلعه ملک بهمن که قدمت آن به دوران صفویه باز می‌گردد نیز در کنار این آبشار خودنمایی می‌کند. بهترین زمان سفر به این منطقه فصول بهار و تابستان است، به‌خصوص از اردیبهشت تا شهریور که از هوای بسیار دلپذیری برخوردار است. نام آبشار شاهان‌دشت نیز در فهرست آثار طبیعی و ملی ایران به چشم می‌خورد.

۱۵. آب‌پری رویان

آب پری رویان

آبشار آب‌پری رویان، یکی از آبشارهای ایران که در پارک جنگلی رویان مازندران جا خوش کرده است. این پدیده‌ی زیبا از ریزش‌های جوی در میان سنگ‌هایی که از کوه ریزش کرده‌اند پدید آمده‌ و از لحاظ ظاهری با آبشارهای دیگر متفاوت است. محلی‌های این منطقه معتقدند، بالای این آبشار محل زندگی یک پری بوده است از این رو نام آن را آب‌پری نهاده‌اند. اطراف این آبشار را جنگل احاطه کرده است و زیبایی‌های طبیعی فراوانی به چشم می‌خورد و لذت واقعی طبیعت‌گردی را به شما هدیه می‌کند. به سبب قرارگیری این آبشار در پارک جنگلی، امکانات مناسبی نظیر آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی و آلاچیق برای گردشگران فراهم است.

۱۶. آبشار فدامی

آبشار فدامی

آبشار فدامی یکی دیگر از شاهکارهای خلقت است که در شهرستان داراب استان فارس واقع شده است. و با ارتفاع ۱۵ متر و  فاصله ۸۰۰ متری از سطح دریا، دارای خصوصیتی منحصربه‌فرد است که آن را از دیگر آبشارها متمایز کرده و گردشگران و طبیعت دوستان فراوانی را به سوی خود می‌کشاند.خصوصیت بی‌نظیر آن در نوع آب آن می‌باشد.  این آبشار دارای مجموعه‌ای از چهار نوع آب است؛ آب شور و شیرین، سرد و گرم. آب شیرین آن در فصل تابستان خنک و گوارا و در زمستان گرم است؛ آب شورش در تابستان گرم و در زمستان خنک است. و این ۴ نوع آب در پایین آبشار به‌هم می‌پیوندند.

تعداد زیادی غار با عمق‌های مختلف و اشکال و قندیل‌های زیبا و همچنین فعالیت‌های ژئوفیزیکی و زمین‌شناسی از جمله گسل‌ها،‌ طاق دیس‌ها، ناودیس‌ها، کانی‌ها و بلورهای مختلف سنگی و رسوبی و نمکی از دیگر جاذبه‌های این منطقه زیبا هستند.

۱۷. آبشار ویسادار

آبشار ویسادار

آبشار زیبای ویسادار در رضوانشهر استان گیلان جای گرفته است. این آبشار با ارتفاع ۱۵ متر، سومین آبشار مرتفع گیلان محسوب می‌شود. شنا کردن در آبگیر این آبشار از تفریحات فرح‌بخش این جاذبه گردشگری است. همچنین روبه روی این آبشار یک پلی قرار دارد که با قرار گرفتن بر روی این پل، از روبه رو و بالای این آبشار می‌توانید نظاره‌گر این پدیده بی‌نظیر طبیعی باشد و عکس‌های زیبایی را به ثبت برسانید. در تمام فصول سال این منطقه، زیبا و بی‌نظیر است اما از لحاظ آب و هوا از فروردین تا آبان‌ماه بهترین زمان برای سفر به این منطقه چشم‌نواز است.

۱۸. آبشار زمرد حویق

زمرد حویق

آبشار زمرد در استان گیلان، شهرستان تالش ودر شهر حویق واقع شده است. به سبب قرارگیری دو آبشار در کنار هم به این آن، آبشار دوقلو نیز می‌گویند. این پدیده‌ی زیبا و چهار فصل یکی از جاذبه‌های گردشگری استان گیلان است که طبیعت‌گردان فروانی را به سوی خود می‌کشاند. در آبگیرهای آن، ماهی‌های قزل‌آلا شناورند و یکی ازتفریحات این منطقه علاوه بر آب‌تنی، ماهی‌گیری است. برای رسیدن به این نقطه جذاب و تماشایی باید جوانب احتیاط را رعایت کنید چراکه روی تخت‌سنگ‌هایی که در طول مسیر قرار دارند جلبک روییده و سطح آن‌ها را لغزنده کرده است.

۱۹. آبشار شوی

آبشار شوی

یکی دیگر از پدیده‌های زیبای طبیعی در دامنه رشته‌کوه‌های زاگرس، استان خوزستان قرار دارد. برای دیدار با این جاذبه طبیعی که در ۱۰ کیلومتری دزفول جا خوش کره است و با ارتفاع ۸۵ متری، یکی از مرتع‌ترین آبشارهای ایران محسوب می‌شود، باید چند ساعتی را پیاده‌روی کنید. بعد از عبور از دره سرتنگ دزفول، سه آبشار کوچک‌تر با ارتفاع‌هایی بین ۵ تا ۲۰ متر، قبل از رسیدن به آن قرار دارند که به گردشگران خوش‌آمد می‌گویند و مسیر را برایشان لذت‌بخش می‌کنند. از آنجایی‌که هوای این منطقه گرم است از این رو بهترین زمان برای سفر به این نقطه از کشور آواخر زمستان و اوایل بهار است.

۲۰. آبشار ریجاب یا پیران

آبشار پیران

یکی از زیباترین و مرتفع‌ترین آبشارهای ایران در استان کرمانشاه و در ۱۰ کیلومتری شهرستان سر پل ذهاب جای گرفته است. این پدیده‌ زیبای طبیعی با حدود ۱۰۰ متر ارتفاع از بلندترین آبشارهای ایران محسوب می‌شود. برای دیدار با این جاذبه‌ی ‌زیبا و چشم‌نواز طبیعی، کافی است حدود ده کیلومتر از سر پل ذهاب فاصله بگیرید تا به روستای زیبای شالان برسید؛ بعد از حدود ۱۵ دقیقه پیاده‌روی در منطقه‌ای خوش آب و هوا، آبشار سه طبقه ریجاب که با نام پیران نیز شناخته می‌شود، خودنمایی می‌کند. یکی از تفریحات گردشگران در این منطقه به دلیل داشتن صخره‌های زیبا و متعدد، صخره‌نوردی است که همین امر صخره‌نوردان زیادی را به این منطقه می‌کشاند.

از آنجایی‌که این پدیده‌ی زیبا و جذاب در ارتفاعات و دامنه کوه‌های زاگرس قرار گرفته است، فصول پاییز و زمستان سردی دارد و بهترین زمان سفر به این نقطه بکر و زیبا، فصل بهار و تابستان است که علاوه بر هوای دلپذیر، سرسبزی منطقه نیز چشم‌نواز است.

نکاتی که باید برای سفر به این مناطق بدانیم:

از طبیعت زیبا و دوست داشتنی که در اختیارمان است محافظت کنیم و زباله‌هایمان را در طبیعت رها نکنیم تا زیبایی‌هایش را از دست ندهد و سلامتش تهدید نشود.

سعی کنیم همان‌گونه که به طبیعت وارد می‌شویم به همان‌صورت طبیعت را ترک کنیم، به‌طوری که افرادی که بعد از ما به آن منطقه سفر می‌کنند خیال کنند اولین نفرند که قدم به آنجا می‌گذارند.

برای سفر و برنامه‌ی خود مسؤولیت‌پذیر باشیم و درباره‌ی منطقه‌ای که به آن سفر می‌کنیم مطالعه کنیم تا با آداب و رسوم و فرهنگ افراد منطقه آشنا شویم و به اعتقادات و فرهنگ مردم بومی منطقه‌ احترام بگذاریم.

نکته

برای دیدار با هر کدام از این آبشارها، مسیری را باید پیاده‌روی کنید، از این رو حتما کفش مناسب بپوشید و چون احتمال خیس شدن نیز برایتان وجود دارد، یک دست لباس همراه خود داشته باشید. دوربین عکاسی برای ثبت لحظات جذاب سفر و به همراه داشتن تنقلات سبک و مغزی از ملزومات است، فراموش نکنید.

شما کدامیک از آبشارهایی که معرفی شد را از نزدیک دیده‌اید؟

به نظر شما جای کدام آبشارها در این مقاله خالیست؟