معرفی چشمه علی | شهر ری و دامغان

چشمه علی دامغان
چشمه علی دامغان

در ایران جاذبه های گردشگری مختلفی وجود دارد، از کوه و جنگل گرفته تا آبشار و چشمه و … . در این میان برخی از جاذبه های گردشگری، جزء اماکن تاریخی محسوب می شوند که اتفاقا طرفداران بسیاری دارند. ما امروز قصد داریم به معرفی چشمه علی بپردازیم که محبوبیت ویژه ای برای گردشگران دارد.

چشمه علی کجاست؟

شاید برایتان جالب باشد بدانید که دو مکان گردشگری به نام چشمه علی در ایران وجود دارد که یکی از آن ها در شهر ری و دیگری در دامغان قرار گرفته است. با ما باشید تا با این دو آشنا شوید.

چشمه علی شهر ری

چشمه علی شهر ری
چشمه علی شهر ری

یکی از محبوب ترین مکان های گردشگری در شهر ری، چشمه علی است. جالب است بدانید که قدمت این چشمه به پش از دوران ساسانیان بر می گردد و این یعنی چشمه علی شهر ری یکی از اماکن تاریخی این منطقه محسوب می شود. حتی در برخی از کاوش ها، ظروف سفالی کشف شده است که قدمت آن ها به ۵۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح بر می گردد.
این چشمه در دامنه های ارتفاعات البرز و در همسایگی ابن بابویه قرار گرفته است. آب این چشمه مدتی رو به خشکی می رفت – در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶ به دلیل راه اندازی خط مترو تهران، آب این چشمه خشک شد، اما پس از عایق بندی، آب به این چشمه بازگشت – و بسیار کم شده بود، اما با بازگشت آب به این چشمه، جذابیت آن نیز به روزهای اوج خود بازگشته است.
این چشمه نام های مختلفی در طول تاریخ داشته است. در دوران اشکانیان و ساسانیان مردم این چشمه را به نام چشمه سورینی می شناختند. اکنون نیز مردم این چشمه را به عنوان چشمه علی می شناسند.
این چشمه و مناطق اطرافش در دوران گذشته یکی از مهم ترین مناطق برای سکونت افراد بوده است و بسیاری از مردم این منطقه فرش های خود را در این چشمه می شستند، چرا که به گمان آن ها این چشمه خاصیت هایی دارد که فرش در بالاترین کیفیت تمیز می شود.

راه های رسیدن به چشمه علی شهر ری

چشمه علی شهر ری
چشمه علی شهر ری

برای بازدید از چشمه علی شما می بایست به شهر ری بروید.
اگر با اتومبیل عازم این جاذبه گردشگری می شوید، می بایست مسیر خود را از بزرگراه آوینی برگزینید و از آن جا وارد منطقه ۲۰ تهران یعنی شهر ری شوید. سپس می بایست وارد خیابان شهید غیوری شده، به خیابان تقوی نیا و ۲۲ بهمن بروید و مسیر خود را برای رسیدن به این چشمه بپیمایید.
لازم به ذکر است که برای رسیدن به چشمه علی، شما می توانید از خطوط مترو تهران نیز استفاده کنید. کافیست در ایستگاه مترو شهر ری پیاده شوید و از آنجا با استفاده از تاکسی، به ابن بابویه و از آنجا به خیابان غیوری بروید و در نهایت خود را در این جاذبه ی گردشگری بیابید.

چنانچه برای بازدید از چشمه علی به شهر ری رفتید، پیشنهاد می کنیم از جاذبه هایی مانند آتشکده بهرام، دژ رشکان، برج طغرل، قلعه کاسنی ری، آرامگاه ابن بابویه، حرم حضرت عبد العظیم، باروی ری و … نیز دیدن کنید.

چشمه علی دامغان
چشمه علی دامغان

چشمه علی دامغان

همان طور که گفتیم، چشمه ی دیگری به نام چشمه علی در ایران وجود دارد که در دامغان قرار گرفته است. این چشمه در ۳۵ کیلومتری شمال شهرستان دامغان واقع شده است.
برای بازدید از این چشمه، می بایست مسیر خود را از راه دامغان به ساری جایی که از کیاسر می گذرد، انتخاب کنید.
این چشمه یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری دامغان محسوب می شود و سالانه افراد زیادی برای بازدید از آن، در این منطقه توقف می کنند.
جالب است بدانید که این چشمه همانند همتای خود در شهر ری، قدمت تاریخی دارد و کاوش ها حاکی از آن است که این چشمه یکی از تفرجگاه های تابستانی پاشاهان قاجار بوده است. به همین دلیل در این منطقه عمارتی به دستور آغامحمدخان و فتحعلی‌شاه ساخته شده است.

چشمه علی دامغان
چشمه علی دامغان

چشمه علی در دو بخش دیده می شود، یکی در بخش شمالی عمارت و دیگری در بخش جنوبی که وسعت بخش شمالی بیشتر است و توجه بسیاری را به خود جلب می کند.
آب این چشمه از مجموعه ی چشمه های پای چنار قدیمی و کف استخر غربی تامین می شود و به واسطه ی قدمت و ویژگی هایی که دارد، همواره مورد توجه بسیاری از گردشگران بوده است.
به چشمه علی دامغان که بروید، علاوه بر چشمه، عمارتی را خواهید دید که سال ساخت آن به دوران قاجار بر می گردد. دو طبقه و ایوان این عمارت به وسیله ی آب چشمه محاصره شده است و طبقات فوقانی آن، چشم انداز پانورامیک از دو طرف دریاچه را به بازدید کننده می دهد.
این چشمه جاذبه ای توریستی این شهر محسوب میشود.

چنانچه دوست داشته باشید از چشمه های تاریخی دیدن کنید، این دو چشمه علی از جمله بهترین چشمه ها می باشد که بازدید از آن ها بسیار دلچسب خواهد بود.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...