آب سفید عروس آبشار‌های ایران

راهی استان لرستان می‌شویم و از الیگودرز وارد جاده‌ای بی نظیر خواهیم شد تا بعد از سپری کردن چندین کیلومتر ،  با عروسی زیبا  به نام آب سفید که از تونلی در دل کوه سنگی رخ می‌نماید دیدار کنیم. با آراد مگ همراه باشید.

آبشار‌های استان لرستان

در استان لرستان بیش از ۳۳ رودخانه دائمی جریان دارد  و وجود صخره‌ها در مسیر این رودها، منجر به خلق مرتفع‌ترین و زیباترین آبشارهای  ایران در این استان شده است.

دسترسی آسان به آبشار‌ها باعث شده تا بسیاری از مردم، تعطیلات آخر هفته را در کنار این آبشارهای زیبا سپری کنند. آبشارهای لرستان هرکدام در نوع خود آبشارهای منحصر به‌ فردی هستند که چشم اندازی بی نظیر دارند. آبشار آب سفید، یکی از ۷ آبشار این استان است.

آب سفید، عروس آبشار‌های ایران

برای ملاقات با عروس آبشار‌های ایران راهی استان لرستان می‌شویم و از الیگودرز وارد جاده‌ای بی نظیر خواهیم شد تا بعد از سپری کردن حدود ۷۵ کیلومتر ، از این عروس زیبا در دل دامنه‌ کوه‌های زاگرس در کنار کوه بلند قالی‌کوه واقع در زلقی دیدن کنیم.

آبشاری که در دره‌های تاریک در اثر فعالیت‌های زمین شناختی و فرسایش توسط آب طی چندین هزار سال پدید آمده است. آب سفید با داشتن قامتی ۷۰ متری و عرض تاج ۸ متری توانست دلبری کند و عروس آبشار‌های ایران قلب بگیرد. سرچشمه‌ی آب سفید، دامنه کوه‌های کازینستان و حرا‌ست که در میان مسیر به کاکلستان می‌پیوندد و با ریختن به رودِ رودبار لرستان سرانجام به آغوش رودخانه دز می‌رسد. آب آبشار آب سفید که از تونلی در دل یک کوه سنگی بیرون می‌آید  از سالم‌ترین آب‌های معدنی به شمار می‌آید.

آب سفید
آب سفید

مسیر آبشار آب سفید

وقتی برای دیدار با آبشار عروس، قدم در جاده می‌گذارید با مه کوهستانی و رودهای خروشانی که در میان دره‌ها در جریانند از شما استقبال می‌شود و با گذر از روستاهای زیبای کالکستان و قلیان، این بار درختان برافراشته بلوط و گردو هستند که بدرقه‌تان می‌کنند. در همین مسیر از کنار زیارتگاه «مومد حسن» نیز خواهید گذشت که جایگاهش در میان مردم بختیاری بسیار محترم است. وجود سد پرآب «خان آباد» نیز بر تماشایی کردن این جاده رویایی افزوده است. دور شدن از این مناظر دلپذیر، نوید نزدیکی ملاقات با عروس آبشار‌ها را به شما می‌دهد. آبشار منحصر به فردی که چشم اندازی بی نظیر دارد.

علت نام‌گذاری آبشار آب سفید

حاصل برخورد مخلوط آبِ آبشار و هوا با سنگ ها، حباب‌های سفیدی است که این حباب‌های سفید، باعث سفید دیده شدن آب آبشار ‌می‌شوند به همین دلیل آب سفید لقب گرفته است که در زبان محلی لرستان به «او اسبید» مشهور است. البته با نام‌های آبشار سفید آب و آبشار سفید نیز شناخته می‌شود.

بهترین فصل سفر به آبشار آب سفید

در فصول بهار و تابستان هوا در این منظقه گردشگری بسیار خنک و دلچسب است که سفر کردن در این فصول از سال و بهره‌مند شدن از هوای دلپذیر و مناظر دل‌انگیزش می‌تواند اوقات خوشی را برایتان به ارمغان بیاورد. البته لباس سرخ و نارنجی رنگ پاییزی و یخ زدن آبشار در زمستان نیز حتما تماشایی است.

امکانات اطراف آبشار آب سفید

 وجود آبشار آب سفید و زیبایی های طبیعی اطراف آن گردشگران زیادی را به این منطقه می‌کشاند و یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های طبیعی استان لرستان به شمار می‌آید که از این رو امکاناتی از جمله نماز‌خانه، سکوی استراحت، غرفه های مواد غذایی و سیاه چادر و نمایشگاهی جهت آشنایی با فرهنگ عشایرِ منطقه، جهت رفاه حال گردشگران تعبیه شده است.

امکانات رفاهی دیگری همچون دریاچه مصنوعی، آلاچیق، سکوی ماهیگیری، درمانگاه، پاسگاه پلیس، تله کابین، پیست اسکی، سوئیت های اقامتی، سالن همایش، پیست اسب سواری و دوچرخه سواری، امکانات تیراندازی، باغ وحش (برای تکثیر حیوانات وحشی)، پارک بازی برای کودکان، رستوران سنتی و کافی شاپ در حال شکل گیری است تا این منطقه را به یک قطب گردشگری محبوب تبدیل کند. تا دوستداران طبیعت با خیالی آسوده به این منطقه زیبا و دل‌انگیز سفر کنند و اوقات خوشی را در کنار عروس آبشار‌های ایران سپری کنند.

پوشش گیاهی و جانوری

این منطقه دارای پوشش گیاهی و جانوری ویژه‌ و چشم نوازی است. از سرو کوهی، که ریشه‌اش درون سنگ و صخره رشد می‌کند و یکی از درختان بی نظیر این منطقه است گرفته تا گونه‌های گیاهی همچون بلوط ایرانی، ارس، زالزالک، انجیر وحشی، نسترن وحشی، تمشک و لاله‌های واژگون، همه بر جذابیت و زیبایی‌های اطراف آبشار سفید افزوده‌اند.

لاله واژگون
لاله واژگون

حیواناتی همچون پلنگ، خرس قهوه‌ای، کفتار، گرگ، شاهین، کبوتر چاهی، سهره، شاه بوف، کبک، چکاوک، قمری در این منطقه زندگی می‌کنند. استان لرستان علاوه بر آبشار‌های بی نظیر و چشم نوازش، دارای جاذبه‌های دیدنی دیگری نیز می‌باشد؛ می‌توانید با سفر به این استان خاطرات خوشی را برای خود بسازید و تصاویر کم نظیری را به ثبت برسانید.