ایتالیا «مهد فرهنگ و هنر رنسانس»

Italy-aradmag-025
Italy

شهر رُم پایتخت این کشور است؛ ایتالیا یکی از پرجمعیت‌ترین کشورها در اروپا به شمار می‌آید. درون کشور ایتالیا دو کشور مستقل دیگر نیز به نام‌های «واتیکان» و «جمهوری سن مارینو» وجود دارد. ایتالیا یکی از کشورهای جهان است که بیشترین تعداد کوه‌های آتشفشانی را دارد و در طول سال‌ها این کوه‌ها فوران‌های آتشفشانی پرقدرتی داشته‌اند. با آرادمگ همراه باشید.

یکی از کشورهایی که بیشترین آثار ثبت شده در فهرست جهانی یونسکو را دارد ایتالیا است.کشور ایتالیا همچنین یکی از مراکز اصلی و مهم در صنعت مد و فشن است و برخی از طراحان مهم جهان، ایتالیایی هستند. در ادامه به معرفی شهرهای ایتالیا و جاذبه‌های تاریخی و گردشگری آن می‌پردازیم.

رُم «Rome»

شهر رُم بزرگ‌ترین و یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای ایتالیا محسوب می‌شود. این شهر زیبا که به شهر ابدی شهرت دارد بناها و جاذبه‌های تاریخی شگفت انگیزی را در خود جای داده است و هر ساله میلیون‌ها گردشگر برای بازدید از این آثار بی نظیر به رُم سفر می‌کنند.

Italy-aradmag-001
رُم-ایتالیا

شهر رُم همچنین به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان شناخته شده است که حدود ۶ قرن قبل از میلاد مسیح نشانه‌های سکونت در آن مشاهده شده است. یکی از نکات قابل توجه درباره این شهر ساختمان‌های بتنی آن است که از قدیمی‌ترین بناهای بتنی در جهان هستند.

از مهمترین نشانه‌های شهر رُم وجود کلیساها و چشمه‌های این شهر است. بیش از ۸۰۰ کلیسا در شهر رُم وجود دارد و تعداد چشمه‌های شهر به بیش از ۲۰۰ عدد می‌رسد.

یکی از آثار تاریخی مهم در رُم «فواره تروی» است که در پشت این فواره ساختمانی به نام کاخ «پُلی» قرار دارد که معماری آن به سبک باروک است. در ساخت این فواره از مجسمه‌هایی افسانه‌ای مانند خدای اقیانوس و تریتون استفاده شده است. قدمت ساخت این فواره به سال ۱۷۳۲ برمی‌گردد و معمار آن شخصی به نام «نیکولا سالوی» است.

از دیگر آثار باستانی و مهم شهر رُم میدان مشهوری به نام «کولوسئوم» است که در زمان‌های گذشته مبارزات گلادیاتورها در این مکان انجام می‌شده است. قدمت این مکان با معماری شگفت انگیزش به سال ۸۰ میلادی بازمی‌گردد، کولوسئوم محل برگزاری مسابقات و مبارزات بسیار زیادی بوده است.

Italy-aradmag-002
رُم-ایتالیا

یکی دیگر از مناطق تاریخی شهر رُم خیابانی قدیمی به نام «آپیا» است. این خیابان امروزه به عنوان یکی از مراکز گردشگری این شهر محسوب می‌شود. یکی از اتفاقات تاریخی که در این خیابان اتفاق افتاده، داستان به صلیب کشیده شدن اسپارتاکوس و بیش از ۵ هزار نفر از برده‌های او بوده است.

همانطور که گفته شد شهر رُم کلیساهای بسیاری دارد که هر کدام زیبایی و معماری بی نظیر مخصوص به خود را دارند. یکی از این کلیساهای قدیمی کلیسای «باسیلیکای سن پیتر» است که قدمت آن به قرن پانزدهم میلادی برمی‌گردد. این نکته قابل ذکر است که ساختمان اصلی و اولیه این کلیسا در سال ۳۴۹ میلادی و به دستور امپراتور کنستانتین ساخته شد.

کلیسای باسیلیکا از بزرگ‌ترین کلیساهای شهر رُم به حساب می‌آید و طراحی داخلی و خارجی بنا بسیار شگفت‌انگیز است. از دیگر کلیساهای مهم این شهر می توان به کلیسای «سنت جان لاتران» و «سانتا ماریا ماجوره» اشاره کرد؛ کلیسای سنت جان سال‌های زیادی یکی از کلیساهای مهم مسیحی محسوب می‌شد و قدمت آن به سال ۳۲۴ میلادی برمی‌گردد. کلیسای سانتا ماریا نیز به قرن پنجم میلادی برمی‌گردد و ترکیبی از سبک‌های مختلف معماری در آن دیده می شود.

Italy-aradmag-003
رُم-ایتالیا

یکی از میدان‌های مهم شهر رُم میدان «ناوونا» است. ساختمان‌های اطراف میدان ناوونا به سبک باروک ساخته‌شده‌اند و یکی از مهمترین و بزرگ‌ترین ساختمان‌های اطراف این میدان بنای «پامفیلی» است که در حال حاضر سفارت برزیل در این مکان واقع شده است. از دیگر جاذبه‌های میدان ناوونا می توان به کلیسای سنت آگنس و دو فواره‌ی «نپتون» و «مورو» اشاره کرد.

از مهمترین بناهای تاریخی شهر رُم باید به بنای «پانتئون» اشاره کرد که به دستور امپراتور هادریان در سال ۱۲۵ میلادی ساخته شد. یکی از جذابیت‌های پانتئون، گنبد زیبای آن است که دارای شانزده ستون به ارتفاع ۱۱ متر است.

قلعه «سنت آنجلو» یکی دیگر از آثار مهم و باستانی شهر رُم است که قدمت آن به قرن ششم میلادی برمی‌گردد و به عنوان آرامگاهی برای امپراتور هادریان ساخته شد. در حال حاضر این قلعه یک موزه ملی است که آثار تاریخی و باستانی بسیاری در این موزه وجود دارد.

فلورانس «Florence»

شهر زیبای فلورانس زادگاه مشهورترین هنرمندان جهان مانند داوینچی است. رنسانس یکی از مهمترین نشانه‌ها در تاریخ شهر فلورانس است و به نوعی رنسانس بینشی جدید و روشن در اروپا از خود به جای گذاشت.

Italy-aradmag-004
فلورانس-ایتالیا

یکی از میادین مهم در فلورانس میدان «پیازا دلا سیگنوریا» است که به میدان «سینیوریا» شهرت دارد. در میدان مجسمه‌های مشهور بسیاری مانند مجسمه هرکول قرار دارد.

یکی از مهمترین و شاهکارترین آثار تاریخی شهر فلورانس کلیسای جامع «سانتا ماریا دل فیوره» است. معماری این کلیسا از سبک گوتیک الهام گرفته است، شیشه‌های رنگی و نقاشی‌های ارزشمند و بسیاری از آثار هنری دیگر که در این کلیسا وجود دارد جذابیت‌های آن را دوچندان کرده است.

کاخ موزه «پلازا پیتی» یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری شهر فلورانس است که قدمت آن به قرن پانزدهم میلادی برمی‌گردد. کاربری این موزه در گذشته کاخی سلطنتی بوده که حاکمان وقتِ فلورانس در آن سکونت داشته‌اند اما در حال حاضر کاربری آن به موزه تغییر کرده است.

Italy-aradmag-005
فلورانس-ایتالیا

کلیسای «سانتا کروچه» از دیگر جاذبه‌های این شهر است که به دلیل مقبره‌های مهمی که در آن وجود دارد توجه گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده است؛ هنرمندان مشهوری مانند میکل آنژ، دانته و گالیله از افراد مهمی هستند که در این مکان آرام گرفته‌اند.

یکی از قدیمی‌ترین پل‌های کشور ایتالیا در شهر فلورانس قرار دارد که در دره «آرنو» واقع شده است و یکی از مکان‌های مورد علاقه گردشگران در شهر فلورانس است. این پل زیبا و منحصر به فرد «پونته وکیو» نام دارد و یکی از جاذبه‌های این پل وجود مغازه‌های طلا و جوهرات است که گردشگران به همین دلیل به بازدید از این پل علاقه بسیاری دارند.

از دیگر جاذبه‌های گردشگری شهر فلورانس باید به میدان «میدان میکل آنجیولو»، کلیسای «سانتا ماریا نوولا»، گالری «اوفیتزی» اشاره کرد.

ونیز «Venice»

شهر ونیز یکی از آرام‌ترین و زیباترین شهرهای ایتالیاست که هیچ خودرویی در آن رفت و آمد نمی کند. در شهر آبی ونیز تمام افراد با قایق‌ و کشتی‌ به نقاط دیگر شهر می‌روند و حتی پلیس‌ها و دیگر موارد ضروری در شهر نیز به همین طریق رفت و آمد می‌کنند.

Italy-aradmag-006
ونیز-ایتالیا

یکی از مکان‌های محبوب در ونیز پل «افسوس» نام دارد که سفید رنگ است و بر روی رودخانه «ریو دی پالاتزو» واقع شده است. درواقع دلیل محبوبیت این پل بین مردم و گردشگران، داستان‌ها و افسانه‌های کهن عاشقانه است.

از دیگر مکان‌های مهم و توریستی در شهر آبی ونیز میدان «سن مارکو» است که به نام یکی از حواریون حضرت عیسی به نام «سن مارکو» به این عنوان شهرت پیدا کرده است؛ درواقع این شخص در این مکان به خاک سپرده شده است. در طول روز این میدان بسیار شلوغ است و با وجود گردشگران تبدیل به مکانی زنده و شاد شده است. در این میدان کلیسایی نیز وجود دارد که به همین نام مشهور است و از جاذبه‌های این کلیسا برج ناقوس آن است که ارتفاع آن به بیش از ۸۰ متر می رسد.

یکی از بزرگ‌ترین کارخانه‌های کشتی سازی در جهان متعلق به شهر ونیز بوده است. در حال حاضر این کارخانه به یکی از مکان‌های گردشگری شهر ونیز تبدیل شده است.

Italy-aradmag-007
ونیز-ایتالیا

یکی از جاذبه‌های آبی شهر ونیز «گراند کانال» است که به نوعی راه ارتباطی مهم در این شهر محسوب می‌شود. گردشگران هر ساله از این کانال دیدن می‌کنند و از امکانات و تفریحاتی نظیر رستوران و مرکز خرید استفاده می‌کنند. بر روی این کانال پلی مهم و قدیمی قرار دارد که به پل «ریالتو» شهرت دارد و قدمت آن به قرن شانزدهم میلادی برمی‌گردد. در گذشته بر روی این پل داد و ستدهای تجاری متنوعی انجام می‌شده است.

در قرن هفدهم میلادی شهر ونیز درگیر بیماری طاعون می‌شود و بعد از گذراندن این دوره سخت برای سپاسگزاری از شرِ این بلا و بیماری کلیسایی به نام «مانتا ماریا دلا سالوت» ساخته می‌شود و بعدها به یکی از مهمترین کلیساهای شهر ونیز تبدیل می شود. از دیگر جاذبه‌های اطراف گراند کانال کاخی به نام «سانتا سوفیا» است که گردشگران هنگام بازدید از کانال بی شک از این کاخ و معماری شگفت انگیز آن دیدن می‌کنند.

Italy-aradmag-008
ونیز-ایتالیا

در شهر آبی ونیز جزیره‌ی محبوبی به نام «سن جورجو ماجوره» قرار دارد که گردشگران بسیاری هر ساله به این منطقه سفر می کنند و از آرامش و زیبایی‌های بکر جزیره لذت می برند.

یکی از مشهورترین جاذبه‌های دیدنی در شهر ونیز کلیسای «سنت مارک» است که قدمت آن به سال ۱۰۹۲ برمی‌گردد و از شناخته‌شده‌ترین آثار تاریخی کشور ایتالیا محسوب می شود. معماری این کلیسای باشکوه به سبک بیزانس است و معماری و طراحی‌های انجام گرفته در آن بسیار زیبا و منحصر به فرد هستند. کلیسای سنت مارک در میدانی به همین نام واقع شده است و آثار و بناهای زیبای بسیاری در کنار کلیسای سنت مارک به زیبایی و شکوه این میدان افزوده است.

میلان «Milan»

شهر میلان یکی از شهرهای فرهنگی و مهم در کشور ایتالیا محسوب می شود و به نوعی شهر مُدِ ایتالیا، میلان است که در سال فشن شوهای بسیاری در آن برگزار می شود.

Italy-aradmag-009
میلان-ایتالیا

یکی از مشهورترین آثار هنرمند بنام «لئوناردو داوینچی» در شهر میلان قرار دارد. درواقع اثر «شام آخر» از داوینچی در کلیسای «سانتا ماریا دل گرازیه» قرار دارد. این کلیسا یکی از کلیساهای مهم به سبک گوتیک در شهر میلان است که قدمت آن به سال ۱۴۶۵ برمی‌گردد.

یکی از بزرگ‌ترین کلیساهای جهان در شهر میلان قرار دارد. کلیسای جامع «ال دوئومو» با قدمتی به تاریخ قرن چهاردهم میلادی یک از مهمترین جاذبه‌های گردشگری شهر میلان است که به نام «سانتا ماریا ناسنته» نیز شهرت دارد. از منحصربه‌فردترین جاذبه‌های این کلیسا ستون‌های باشکوه آن است که تعداد آن‌ها به ۵۲ ستون می‌رسد. معماری کلیسای ال دوئومو به سبک گوتیک است و بیش از دو هزار مجسمه از جنس سنگ مرمر در این کلیسا وجود دارد.

Italy-aradmag-010
میلان-ایتالیا

یکی دیگر از زیباترین بناهای تاریخی شهر میلان قلعه «اسفورزا» است که قدمت آن مربوط به سال ۱۳۶۸ است که در گذشته توسط برخی از حاکمان وقتِ میلان و همچنین خانواده سلطنتی فورزا اداره می‌شده است. در حال حاضر این قلعه به موزه تبدیل شده و آثار هنری و تاریخی ارزشمندی در آن برای بازدید عموم به نمایش گذاشته شده است.

از دیگر جاذبه‌های گردشگری شهر میلان کلیسای «آمبروز» است که توسط شخصی به همین نام ساخته شد و قدمت آن به سال ۳۶۸ میلادی برمی‌گردد. معماری و طراحی اجزای داخلی و خارجی این کلیسا به سبک رمانسک است و یکی از معروف‌ترین قسمت‌های این کلیسا محراب آن است که توسط شخصی به نام «کارولینگین» ساخته شده و معماری آن بسیار باشکوه و منحصر به فرد است.

یکی از مشهورترین سالن‌های اپرا «اسکالا» در جهان در شهر میلان قرار دارد که کنسرت‌های موسیقی و اجراهای اپرای بی نظیری در آن برگزار می شود. در شهر میلان گالری‌ها و موزه‌های متنوعی وجود دارد که می توان از بین آن‌ها به موزه «باگاتی والسچی» و گالری نقاشی «بررا» اشاره کرد.

Italy-aradmag-011
اپرا اسکالا میلان-ایتالیا

یکی از تفریحات محبوب بین گردشگران رستوران «اتمسفرا» است که درواقع این رستوران یک تراموا است. گردشگران هنگام تماشای شهر میلان با تراموای اتمسفرا می‌توانند از غذای خود در این رستوران متحرک نیز لذت ببرند.

ناپل «Naples»

یکی از شهرهای باستانی در کشور ایتالیا شهر ناپل است. شهر ناپل از آنجا که نشانه‌های سکونت در آن به دوران نوسنگی برمی‌گردد تبدیل به یکی از شهرهای قدیمی در جهان شده است. همچنین شهر ناپل یکی از شهرهای بزرگِ اروپا نیز محسوب می شود.

Italy-aradmag-012
ناپل-ایتالیا

یکی از مشهورترین جاذبه‌های گردشگری شهر ناپل کلیسای «سانسورو» است که قدمت آن به سال ۱۵۹۰ میلادی برمی‌گردد. در این کلیسا مجسمه‌های برنزی بسیاری وجود دارد که شکل‌هایی عجیب و خاص دارند و توسط شاهزاده‌ای به نام «ریموندو سانگرو» در قرن هجدهم میلادی ساخته شده‌اند.

کاخ ناپل از دیگر جاذبه‌های تاریخی شهر ناپل است که قدمت آن به قرن شانزدهم میلادی برمی‌گردد و متعلق به حکومت «بوربون» بوده است. در این کاخ سلطنتی اشیاء نفیس و گرانقیمت زیبایی وجود دارد که توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می کند.

از کلیساهای معروف در شهر ناپل باید به کلیسای جامع آن اشاره کرد که معماری آن به همراه ستون‌های بیشمار از جذابیت بسیاری برخوردار است.

Italy-aradmag-013
ناپل-ایتالیا

سالن تئاتر و اپرای «کارلو» از دیگر جاذبه‌های این شهر است. معماری این سالن و رنگ‌های زیبا و سلطنتی که در آن به کار رفته نشان از هنر و ذوق فردی سلطنتی دارد؛ این سالن تئاتر به دستور پادشاهی از حکومت بوربون احداث شد.

کوچه‌ها و خیابان‌ها در شهر ناپل از محبوبیت بسیاری برخوردار هستند؛ خیابان «اسپاکاناپولی» یکی از این خیابان‌هاست که در تمام طول روز جمعیت بسیاری را در خود جای می دهد. علاوه بر گردشگران، مردم شهر ناپل نیز هر روز به این خیابان‌ها رفت و آمد داشته و از سرزندگی و انرژی مثبتی که در این خیابان‌ها در جریان است، نهایتِ استفاده را می‌کنند.

Italy-aradmag-014
ناپل-ایتالیا

یکی از آتشفشان های فعال در جهان در شهر ناپل واقع شده است و به نوعی این آتشفشان از خطرناک‌ترین آتشفشان ها در جهان است زیرا در طی چند سال گذشته همچنان فعالیت داشته است. این کوه آتشفشانی در سال ۷۹ بعد از میلاد مسیح با فعالیت‌های خود منجر به نابودی دو شهر به نام‌های «هرکولانیوم» و «پمپئی» شد که در حال حاضر ویرانه‌های شهر قدیمی پمپئی به مکانی برای بازدید گردشگران تبدیل شده است.

ناگفته نماند که یکی از دلایل شهرت شهر ناپل پیتزاهای آن است که طعم آن‌ها بسیار منحصر به فرد است و بنا به شواهدی که از گذشته به دست آمده شهر ناپل درواقع مکان شکل‌گیری پیتزا محسوب می شود.

تورین «Turin»

شهر تورین بین گردشگران از شهرت کمتری برخوردار است اما این شهر نیز مانند دیگر شهرهای ایتالیا از آثار تاریخی و هنری خاصی برخوردار است. شهر تورین در گذشته پایتخت کشور ایتالیا بوده است. یکی از مهمترین آثار در شهر تورین بنای «آنتونلیانا» است که مرتفع‌ترین ساختمان در شهر تورین است. در حال حاضر کاربری این بنا یک موزه ملی است که در گذشته کنیسه بوده است.

Italy-aradmag-015
تورین-ایتالیا

قصر «پالاتزو ماداما» از دیگر آثار تاریخی شهر تورین است که در حال حاضر یک موزه است که نقاشی‌ها و مجسمه‌های ارزشمندی در آن نگه‌داری می شود. معماری این قصر ترکیبی از سبک‌های رایج در قرون وسطی و باروک است. قصر «رآل» بنای تاریخی دیگری است که در نزدیکی قصر ماداما قرار دارد و در گذشته محل سکونت خانواده‌های اشرافی بوده است.

یکی از داستان‌های قابل توجه در شهر تورین پارچه‌ای از جنس کتان است که به نقل از بومی‌ها بدن حضرت عیسی مسیح درون این پارچه کتانی قرار گرفته است. این پارچه در کلیسای جامع شهر تورین قرار دارد.

پارک «ولنتینو» در شهر تورین از جاذبه‌های گردشگری آن محسوب می شود که دلیل محبوبیت آن وجود روستایی به سبک قرون وسطی است که معماری خانه‌های این روستا بسیار جذاب و دیدنی است.

Italy-aradmag-016
تورین-ایتالیا

یکی از آثار به جا مانده از قرن اول میلادی دروازه «پالاتین» است که دو قسمت شهر را به هم متصل می‌کند. از مهمترین قسمت‌های شهر تورین میدان «سن کارلو» است که رستوران‌ها و کافه‌های زیادی در اطراف این میدان قرار دارند. در مرکز این میدان مجسمه زیبایی از شخصی به نام «دوک فیلیبرت» قرار دارد.

جزیره ساردینیا «Sardinia»

Italy-aradmag-017
جزیره ساردینیا-ایتالیا

در کنار جاذبه‌های تاریخی کشور ایتالیا نباید از جاذبه‌های طبیعی آن نیز غافل شد. جزیره ساردینیا یکی از این جاذبه‌های طبیعی است که در حال حاضر گردشگران بسیاری را به خود جذب کرده است. جزیره ساردینیا یکی از مکان‌های محبوب برای مسافرانی است که می‌خواهند از هیاهوی شهرها دور بمانند و در روستاهای کوهستانی و دور به تفریح و گشت و گذار بپردازند.

جزیره ساردینیا در دریای مدیترانه واقع شده و ماهیگیری، کشاورزی و کار در معدن‌های سرب از مشاغل رایج در این جزیره زیباست.

دریاچه کومو «Como»

نام دریاچه کومو از شهری به همین نام که در نزدیکی این دریاچه قرار دارد، گرفته شده است. دریاچه کومو یکی از بزرگ‌ترین دریاچه‌های موجود در کشور ایتالیا است که در نزدیکی شهر میلان قرار گرفته است. دریاچه زیبای کومو همچنین یکی از عمیق‌ترین دریاچه‌های ایتالیا نیز محسوب می شود.

Italy-aradmag-018
دریاچه کومو-ایتالیا

در شهر کومو نیز مانند دیگر شهرهای ایتالیا جاذبه‌های گردشگری متنوعی وجود دارد که کلیسای جامع این شهر یکی از این جاذبه‌هاست.

جزیره کاپری «Capri»

Italy-aradmag-019
جزیره کاپری-ایتالیا

از دیگر جذابیت‌های طبیعی کشور ایتالیا جزیره کاپری است که در دریای «تیرینی» واقع شده است. این جزیره سبز و زیبا در گذشته و امروز مکانی برای تمدید آرامش بوده است و بسیاری از امپراتورهای روم برای دورماندن از هیاهو و شلوغی شهرها به این جزیره بکر و بی نظیر سفر می‌کرده‌اند. جزیره کاپری دارای دو شهر به نام‌های «کاپری» و «آناکاپری» است که در این دو شهر چندین جاذبه گردشگری وجود دارد.

ورونا «Verona»

شهر ورونا از دیگر مقاصد گردشگری مهم در کشور ایتالیا به حساب می آید. یکی از مهمترین و مشهورترین مکان‌ها در شهر ورونا خانه «ژولیت» است؛ درواقع این بنا نمادی از شاهکار ادبی ویلیام شکسپیر «رومئو و ژولیت» است که مجسمه‌ای از جنس برنز نیز در حیاط این خانه وجود دارد که نمادی از ژولیت است.

Italy-aradmag-020
ورونا-ایتالیا

از دیگر آثار تاریخی شهر ورونا کلیسای «سن زنو ماجوره» است که قدمت آن به قرن دوازدهم میلادی برمی‌گردد. علاوه بر معماری زیبای سبک رمانسک این کلیسا وجود نقاشی‌های دیواری داخل آن نیز از دیگر دلایل شهرت کلیسا به شمار می‌آید.

شاعر بنام ایتالیایی «دانته» در سال‌هایی از عمرش در شهر ورونا زندگی کرده است و مجسمه‌ای از او در میدان «پیاتزا سینیوری» در این شهر ساخته شده است.

یکی از زیباترین بناها در شهر ورونا کلیسای «سانتا ماریا آنتیکا» است که قدمت آن به قرن دوازدهم میلادی برمی‌گردد. این کلیسا درواقع کلیسایی متعلق به خاندان اشرافی «اسکالیجر» بوده است که مدتی بر شهر ورونا حکمرانی کرده‌اند.

یکی از نمادهای کهن و مهم در شهر ورونا آمفی تئاتر رومی آن است که قدمت آن به قرن یکم میلادی برمی‌گردد. در حال حاضر داخل این بنای آجری فستیوال‌ها و کنسرت‌های موسیقی برگزار می شود و در گذشته مکانی برای مسابقات گلادیاتورها بوده است.

Italy-aradmag-021
ورونا-ایتالیا

در شهر ورونا کلیساهای بسیاری وجود دارد که در بین آن‌ها کلیسای «سن زنو» و کلیسای جامع از شهرت بیشتری برخوردار هستند. کلیسای جامع نیز مانند کلیسای سن زنو متعلق به قرن دوازدهم میلادی است و معماری آن‌ از سبک رمانسک الهام گرفته است.

در شهر ورونا نیز مانند دیگر شهرهای ایتالیا مکانی وجود دارد که نسبت به دیگر مناطق شهر از سرزندگی و انرژی بیشتری برخوردار است. میدان «اِربه» یکی از این مکان‌هاست که سرزندگی و جنب و جوش مردم در طول روز در آن دیده می شود. مجسمه مریم مقدس یکی از جذابیت‌های این میدان است که به شکلی زیبا و شگفت‌انگیز در مرکز این میدان خودنمایی می کند.

سیسیل «Sicily»

Italy-aradmag-022
سیسیل-ایتالیا

یکی دیگر از جزایر زیبای کشور ایتالیا جزیره سیسیل است که به نوعی بزرگ‌ترین جزیره این کشور محسوب می‌شود و در دریای مدیترانه واقع شده است. در این جزیره نیز جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بسیاری وجود دارد که کوه «اِتنا» یکی از این جاذبه هاست. کوه اتنا یک کوه آتشفشانی است که درواقع یک کوه آتشفشانی فعال است و ارتفاع آن به بیش از ۳ هزار متر می رسد.

پارک ملی گرن پارادیسو «Gran Paradiso»

Italy-aradmag-023
پارک ملی گرن پارادیسو-ایتالیا

یکی از قدیمی‌ترین پارک‌های ملی ایتالیا پارک گرن پارادیسو است که درواقع اولین پارک ملی این کشور نیز به حساب می‌آید. نام این پارک ملی برگرفته از کوهی به همین نام است که در این پارک واقع شده است. یکی از حیواناتی که از قرن نوزدهم تا به حال از آن در پارک گرن پارادیسو محافظت می‌شود بز کوهی است؛ در حال حاضر بیش از ۳ هزار بز کوهی در این پارک محافظت می شوند.

ساسی دی ماترا «Sassi di Matera»

Italy-aradmag-024
شهر باستانی ماترا-ایتالیا

شهر باستانی ماترا شهری معروف به خانه‌های غارشکل است. در این منطقه رودخانه‌ای قرار داشت که به نوعی اولین سکونتگاه مردم در این شهر محسوب می شد. قدمت این شهر درواقع به بیش از ۸ هزار سال قبل برمی‌گردد. خانه‌های این شهر باستانی در دل کوه حفاری شده‌اند و به همین دلیل به شهر خانه‌های غاری شهرت پیدا کرده است. این شهر باستانی همچنین در فهرست جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است.