ژاپن «سرزمین شکوفه‌های گیلاس؛ ساکورا»

Japan-aradmag-013
Japan-ژاپن

سال‌ها قبل از پیدایش کلیساهای اروپایی معابد و پرستشگاه‌های بودایی در این کشور شکل گرفته‌اند؛ در طول تاریخ کشور ژاپن در مسیر تجارت پیشرفت های قابل توجهی داشته است؛ از چینی‌های زیبا و ظریف تا ابریشم. سرزمین ژاپن در طی جنگ‌ها و تخریب‌های بیشمار بخش اعظمی از فرهنگ و سنت غنی خود را حفظ کرده است. با آرادمگ همراه باشید.

کشور کوهستانی ژاپن زادگاه کوه های مرتفع بسیار زیبایی است که این کوه ها به شاخص‌ترین جاذبه‌های طبیعی ژاپن تبدیل شده‌اند؛ همچنین نیمی از بیشتر کوه‌های آتشفشانی جهان در کشور ژاپن واقع شده‌اند و این امر دلیل وقوع زلزله‌های بیشمار در این کشور است.

Japan-aradmag-001
ژاپن

اولین کشور در زمینه شیلات ژاپن است زیرا این کشور در میان اقیانوس واقع شده و شیلات نقش مهمی در اقتصاد کشور دارد؛ پایتخت ژاپن شهر «توکیو» یکی از گرانترین پایتخت‌های بزرگ در جهان است.

ژاپن جاذبه‌های طبیعی فوق‌العاده‌ای دارد و هر گردشگری که یک بار به این کشور سفر کرده از تصمیم خود پشیمان نشده و به دیگران نیز سفر به این کشور سبز و تاریخی را توصیه کرده است.

کوه فوجی «Mount Fuji»

کوه فوجی بلندترین کوه در کشور ژاپن است که بیش از سه هزار متر ارتفاع دارد و سالانه صدها هزار نفر قله کوه فوجی را فتح می کنند؛ ناگفته نماند که صعود به کوه آسان نبوده و کوهنوردان حرفه‌ای سختی کمتری نسبت به مردم عادی برای بالا رفتن از کوه تحمل می‌کنند، بهترین زمان برای کوهنوردی و رسیدن به قله ماه‌های مرداد و شهریور است.

Japan-aradmag-002
کوه فوجی-ژاپن

کوه فوجی همیشه الهام بخش بسیاری از هنرمندان جهان بوده است. در گذشته این کوه به عنوان مکانی مقدس بین مردم بومی ژاپن شناخته شده بود و برخی از افراد مذهبی معبدی بر بالای کوه ساختند که نمادی از الهه «سِنگن ساما» است که در واقع نمادی از طبیعت است.

اولین شخصی که به قله کوه فوجی رسید مردی راهب بود که در حدود سال ۶۶۳ توانست قله را فتح کند. در سال ۲۰۱۳ کوه فوجی در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسید. کوه فوجی همچنین یک کوه آتشفشانی است که سال‌های بسیاری است که غیرفعال شده و آخرین تاریخ فعالیت آن به سال ۱۷۰۸ میلادی برمی‌گردد.

Japan-aradmag-003
کوه فوجی-ژاپن

کوه فوجی یکی از پربازدیدترین جاذبه های طبیعی کشور ژاپن است که هر ساله گردشگران بسیاری برای تماشای چشم‌انداز زیبای آن که در میان پنج دریاچه واقع شده به این مکان سفر می‌کنند.

کاخ امپراتوری توکیو «Imperial Tokyo»

یکی از شناخته‌شده‌ترین جاذبه‌های گردشگری ژاپن در شهر توکیو واقع شده است؛ کاخ امپراتوری توکیو یکی از بناهای تاریخی متعلق به قرن هفدهم میلادی است که با پارک هایی زیبا و دیدنی احاطه شده است. کاخ امپراتوری میزبان بسیاری از پادشاهان بوده است و اکنون نیز صد و بیست و پنجمین امپراتور ژاپن به همراه خانواده‌اش در این کاخ زندگی می‌کند؛ به همین دلیل بازدید از کاخ تنها در روزهایی خاص از سال برای گردشگران امکان‌پذیر است.

Japan-aradmag-004
کاخ امپراتوری توکیو-ژاپن

در گذشته به جای کاخ کنونی قلعه‌ای دیگر به نام «کاخ ایدو» در این مکان برپا بود که تنها قسمت‌های کمی مانند برج مراقبت و دروازه ورودی از این کاخ باقی مانده است. دروازه‌ای به نام دروازه «اتمان» راه اصلی ورود به باغ‌های شرقی است که کاربری آن در گذشته دفاع از کاخ بوده است.

Japan-aradmag-005
کاخ امپراتوری توکیو-ژاپن

یکی از معروف ترین پل های ژاپن در این مجموعه واقع شده است؛ پل «نیجوباشی» ورودی اصلی به کاخ امپراتوری توکیو است که در مناسبت های خاص بازدید از آن امکان پذیر است. تنها مکانی که بازدید از آن محدودیتی ندارد باغ‌های شرقی هستند که سرسبزی و زیبایی آن‌ها توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب می‌کند.

پارک صلح هیروشیما «Hiroshima Peace Memorial Park»

حادثه تلخ هیروشیما در سال ۱۹۴۵ در کشور ژاپن اتفاق افتاد، پارک صلح یادبودی از واقعه هیروشیماست؛ این یادبود بعد از انفجار بمب هسته‌ای در این مکان احداث شد؛ علاوه بر پارک موزه‌ای نیز ساخته شد که در این موزه تاریخ هیروشیما و بررسی همه جانبه این حادثه شکل گرفته است. در کنار موزه صلح قبرستانی به شکلی نمادین ساخته شده که نشان دهنده قربانیان این حادثه می باشد.

Japan-aradmag-006
پارک صلح هیروشیما-ژاپن

نکته دردناک و قابل توجه در مورد این حادثه تعداد آسیب دیدگان بعد از حادثه است؛ بیش از ۲۰۰ هزار نفر به دلیل عواقب انفجار بمب هسته‌ای از بین رفتند که بر روی طاقی در این مکان نام بسیاری از آن‌ها حک شده است.

مکانی که موزه و پارک صلح در آن واقع شده‌اند در گذشته یکی از مهمترین مراکز اقتصادی و سیاسی شهر هیروشیما بوده است که به همین دلیل این مکان هدف اصلی جنایت محسوب می‌شده است.

کیوتو «Kyoto»

یکی از پربازدیدترین و محبوب‌ترین شهرهای ژاپن «کیوتو» است که متأسفانه از معدود شهرهای ژاپن محسوب می‌شود که از آسیب های جنگ جهانی دوم نجات پیدا نکرد؛ بیش از هزار سال پیش شهر کیوتو مهمترین مرکز فرهنگی ژاپن به شمار می‌آمد.

Japan-aradmag-007
کیوتو-ژاپن

کیوتو به سرسبزی شهرت دارد و یکی از جاذبه‌های گردشگری سبز آن منطقه «آراشی یاما» است که در بهار و پاییز گردشگران از اقصی نقاط جهان به تماشای زیبایی خیره کننده آن می‌نشینند؛ از دیگر جاذبه‌های تاریخی شهر کیوتو قلعه «نیجو» است که قدمت آن به سال ۱۶۰۱ میلادی برمی‌گردد که برای محافظت از کاخ سلطنتی احداث شد، کاخ سلطنتی که در گذشته محل سکونت خاندان سلطنتی بوده در پارکی سرسبز و بزرگ واقع شده و به یکی از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی ژاپن تبدیل شده است.

Japan-aradmag-008
کیوتو-ژاپن

علاوه بر قصر سلطنتی کیوتو؛ دو قصر تاریخی دیگر به نام‌های قصر «سنتو» و «شوگاکوین» در این منطقه وجود دارد که هر کدام چشم‌اندازهای بی نظیری در خود دارند. گردشگران علاوه بر بازدید از مکان های تاریخی و طبیعی می‌توانند برای آشنایی با فرهنگ مردم کیوتو و خرید سوغاتی به بازار «نیشی کی» رفته و از جاذبه‌های این بازار قدیمی دیدن کنند.

یکی از جاذبه‌های شهر کیوتو معابد آن است؛ بیش از ۲۰ معبد در این شهر وجود دارد و همچنین عبادتگاه‌های بسیاری نیز که پیرو مذهب «شینتو» هستند در شهر رؤیت می شوند. مهمترین معبد کیوتو «فوشیمی» است که قدمت آن به سال ۱۴۹۹ برمی‌گردد؛ این معبد متعلق به خدای برنج است و در حال حاضر نیز این معبد مورد استفاده قرار می‌گیرد و مردم کیوتو برای برکت یافتن مال و روزی‌شان در این معبد به دعا و نیایش می‌پردازند.

Japan-aradmag-009
کیوتو-ژاپن

معبد «کیومیزو» یکی دیگر از معابد زیبای شهر کیوتو است که در فهرست جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است؛ معبد کیومیزو متعلق به قرن هشتم میلادی است و به پاس احترام به الهه رحمت احداث شده است.

همانطور که اشاره شد معابد و عبادتگاه‌های بسیاری در کیوتو وجود دارد؛ معبد «کیناکوجی» یکی از این معابد است که بین مردم این شهر از محبوبیت بسیاری برخوردار است. معبد کیناکوجی به رنگ طلایی است و در گذشته کاربری آن ویلایی سلطنتی بوده که در حال حاضر به مکانی برای راهبان بودایی تبدیل شده است.

شهر نارا «Historic Nara»

قدمت شهر باستانی نارا به ۱۴۰۰ سال پیش برمی‌گردد؛ این شهر زیبا و کهن در گذشته پایتخت ژاپن بوده است. در شهر نارا معابد و پرستشگاه‌های متعددی وجود دارد که در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

Japan-aradmag-010
شهر باستانی نارا-ژاپن

معبد «هوریوجی» یکی از قدیمی‌ترین معابد این شهر است که قدمت آن به قرن هفتم میلادی برمی‌گردد؛ معبد هوریوجی در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده و دارای پنج طبقه چوبی است. در کنار معبد هوریوجی معبد زیبای دیگری به نام «چوگوجی» قرار دارد که مجسمه مشهور «میتریا بودیساتوا» در آن واقع شده است که ساخت بی‌نظیر آن شگفتی گردشگران را برمی‌انگیزد.

Japan-aradmag-011
شهر باستانی نارا-ژاپن

معبد باشکوه «یاکوشیجی» از دیگر معابد شهر ناراست که در مجموعه‌ای متشکل از هشت ساختمان واقع شده است؛ این معبد نیز در یونسکو به ثبت رسیده است. یکی از بزرگ‌ترین مجسمه‌های بودا در شهر باستانی نارا در معبد «تودای جی» واقع شده و از پربازدیدترین آثار دیدنی این شهر محسوب می شود؛ قدمت معبد تودای جی به قرن هشتم میلادی برمی‌گردد.

قلعه اوساکا «Osaka Castle»

در سال ۱۵۸۶ سیاستمدار و جنگجویی مشهور به نام «تویوتومی هدیوشی» تصمیم به ساخت قلعه‌ای مستحکم گرفت؛ این قلعه در زمان خود یکی از بزرگ‌ترین و مهمترین بناهای کشور بود که در طول سال‌ها بارها مورد حمله قرار گرفت و تخریب و بازسازی شد.

Japan-aradmag-012
قلعه اوساکا-ژاپن

اصلی ترین قسمت این قلعه برج پنج طبقه آن است که با بیش از ۴۰ متر طول بر پایه ای سنگی و ضخیم واقع شده است؛ گردشگران می‌توانند با بالا رفتن از برج چشم انداز زیبایی از غروب خورشید داشته باشند. معبد مشهور اوساکا نیز از دیگر قسمت‌های پربازدید این مجموعه است که به عنوان اولین معبد بودایی در ژاپن شناخته شده است.