کنیا «بهشتی در قاره آفریقا»

Kenya-aradmag-009
Kenya - آفریقا

کشور کنیا از سال ۱۹۲۰ میلادی تا ۱۹۶۳ تحت استعمار حکومت انگلیس بوده است و پس از دوران استعمار هر ساله در روز دوازدهم دسامبر، استقلال کشور خود را جشن می‌گیرند. موقعیت جغرافیای کنیا از دیرباز به گونه‌ای بود که گروه‌های بسیاری از خاورمیانه و آفریقا به منظور تجارت به این سرزمین سفر می کرده‌اند؛ این امر سبب شد تا اقوام و فرهنگ‌های مختلفی وارد این کشور شوند. با آرادمگ همراه باشید.

کنیا از شمال با سودان و اتیوپی و از جنوب با تانزانیا هم مرز است و همچنین از شرق با سومالی و از غرب با اوگاندا همسایه است. کنیا در رتبه اقتصادی یکی از بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین کشورهای شرق و مرکز آفریقا محسوب می‌شود.

Kenya-aradmag-001

بخش بزرگی از تاریخ سرزمین کنیا را دوره برده‌داری تشکیل داده است؛ در میانه قرن نوزدهم میلادی برده‌داری در بسیاری از کشورها منسوخ اعلام شده بود اما در این کشور برده‌داری همچنان رواج داشت؛ بسیاری از مردم کنیا توسط اروپاییان و اعراب به بردگی گرفته شدند و برخی از آن‌ها در این جریان برای همیشه ناپدید شدند.

کنیا سرزمین صحراهای بی پایان است؛ هر ساله گردشگران بسیاری برای تجربه لذت قدم زدن در صحرا به این کشور سفر می‌کنند. نیمی از مردم کنیا در ارتفاعات زندگی می‌کنند؛ نایروبی پایتخت کنیا در ارتفاعی حدود ۱۷۰۰ متر قرار دارد، یکی از دریاچه‌های مشهور کشور کنیا دریاچه «تورکانا» است که در دره‌ای در بیابان‌های شمال کنیا واقع شده است. برخی از بهترین سواحل قاره آفریقا در کشور کنیا واقع شده‌اند.

Kenya-aradmag-002

در کنیا بیش از ۶۰ زبان برای صحبت کردن وجود دارد و بیش از ۴۰ گروه و قوم‌های مختلف در این کشور زندگی می‌کنند. بیش از ۶۰ درصد از مردم آن مسیحی و تنها ۶ درصد از آن‌ها مسلمان هستند. آموزش و تحصیل در مدرسه کاملا رایگان است اما از آنجا که بسیاری از مردم این کشور در فقر به سر می برند؛ کودکان مجبور به کار کردن هستند و وقتی برای رفتن به مدرسه باقی نمی ماند.

یکی از قابل‌توجه‌ترین نکات در فرهنگ مردم کنیا موسیقی و داستان های عامیانه است که بخش مهمی از فرهنگ محلی و آداب و رسوم آن‌ها را تشکیل می دهد؛ این کشور سرسبز از سنت و فرهنگی غنی در ادبیات شفاهی برخوردار است.

Kenya-aradmag-003

حیات وحش کنیا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و حیوانات بسیاری در صحراها و پارک‌های ملی آن زندگی می‌کنند، دولت کنیا با تأسیس بیش از ۴۰ پارک ملی و حفاظتگاه وظیفه محافظت از انواع گونه‌های جانوری را بر عهده دارد؛ همچنین جنگل‌های کنیا سکونتگاه گونه‌های جانوری متفاوتی است که تنها در این کشور یافت می‌شوند. ذکر این نکته الزامی است که در هر منطقه از کنیا گیاهان و حیوانات مخصوص به آن منطقه را می‌توان مشاهده کرد.

یکی از کمیاب‌ترین فیل‌ها در جهان که فیل عاج بلند نام دارد در کنیا «منطقه ساوو» زندگی می‌کنند که به دلیل جهل و خودخواهی انسان این گونه از فیل ها در حال انقراض هستند؛ شکار غیرقانونی فیل‌ها و استفاده از عاج باعث نابودی بسیاری از آن‌ها شده است؛ طبق گزارشات انجام شده کمتر از ۳۰ فیل عاج بلند در جهان وجود دارد.

Kenya-aradmag-004

یکی از جاذبه های طبیعی کنیا جزیره ای سنگی به نام «میگینگو» است که در دریاچه «ویکتوریا» واقع شده است و یکی از پرجمعیت‌ترین جزیره‌ها در دنیا به شمار می‌آید. یکی از حوادث قابل توجه در تاریخ این کشور در جزیره میگینگو اتفاق افتاده است، در سال ۲۰۰۸ ارتشی از کشور اوگاندا برای به سلطه در آوردن جزیره به آن لشکرکشی کردند و جنگی بین مردم جزیره و ارتش اوگاندا درگرفت؛ نتیجه این جنگ صلح بین دو کشور بود که تا به امروز این توافق ادامه داشته است.

Kenya-aradmag-005

همانطور که از دریاچه ویکتوریا نام بردیم این دریاچه بزرگ‌ترین دریاچه در قاره آفریقا محسوب می‌شود و همچنین یکی از بزرگ‌ترین دریاچه‌های آب شیرین در جهان نیز به شمار می‌رود. دریاچه «ناکورو» یکی دیگر از دریاچه‌های کنیاست که سکونتگاه میلیون‌ها فلامینگو است و گردشگران بسیاری هر ساله برای تماشای فلامینگوها و دیگر گونه‌های حیوانی و پرندگان به کنیا سفر می‌کنند.

از دیگر جاذبه‌های طبیعی کنیا می توان به کوه‌های مرتفع آن اشاره کرد که برخی از آن‌ها بیش از ۵ هزار متر ارتفاع دارند و کوهنوردان برای رسیدن به قله این کوه‌ها با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.

یکی از بزرگ‌ترین پارک های ملی کشور کنیا پارک «ساوو شرق» است که گردشگران هر ساله برای بازدید از گونه‌های مهم حیات وحش از جمله شیر، بوفالو، کرگدن و… به کنیا سفر می‌کنند. پارک «آمبوسلی» از دیگر پارک‌های ملی کنیاست که گونه‌های متنوعی از حیوانات و پرندگان را می توان در آن مشاهده کرد؛ همچنین یکی از بزرگ‌ترین قبایل آفریقایی در این پارک زندگی می‌کنند.

Kenya-aradmag-006

پارک ملی «مالیندی» نیز یکی دیگر از محبوب‌ترین پارک‌های ملی در کنیاست که به عنوان پارک دریایی نیز شهرت دارد؛ این پارک در سواحل اقیانوس هند واقع شده و یکی از مناطق محافظت شده در کنیا محسوب می‌شود.

بعد از نایروبی پایتخت کنیا؛ شهر «مومباسا» دومین شهر بزرگ در کشور کنیاست. مومباسا شهری بندری است؛ سواحل و جاذبه‌های آن توجه بسیاری از گردشگران را از اقصی نقاط جهان به خود جلب کرده است. یکی از مهمترین جاذبه‌های شهر مومباسا «قلعه مسیح» است که قدمت آن به سال ۱۵۹۳ میلادی برمی‌گردد و یکی از آثار ثبت شده در فهرست جهانی یونسکو است. قلعه مسیح به شکل پیکر یک مرد طراحی و ساخته شده است، طراح آن معماری ایتالیایی بوده است.

Kenya-aradmag-007

همانطورکه اشاره شد مومباسا سواحل زیبایی دارد؛ سواحل شمالی و جنوبی این شهر از پربازدیدترین مکان‌ها در کنیا هستند که گردشگران برای آفتاب گرفتن و استفاده از ورزش های آبی از این سواحل استقبال می‌کنند.

یکی از مکان‌های جذاب در کنیا هتل لانه پرنده است که در قسمت مرکزی این کشور، منطقه «لایکیپیا» واقع شده است؛ این هتل به شکل لانه پرندگان ساخته شده و اکثر لانه‌های آن دو نفره هستند و لانه‌هایی نیز مخصوص خانواده‌هایی با جمعیت بیشتر تعبیه شده است.

Kenya-aradmag-008

سرزمین کنیا به مناظر زیبا و شگفت انگیز شهرت دارد و بهشتی سرسبز در قلب قاره آفریقاست؛ اولین مقصدی که به ذهن دوستداران طبیعت و حیات وحش برای سیاحت و ماجراجویی می رسد قاره آفریقاست و کشور کنیا نیز یکی از محبوب‌ترین مکان ها برای سفر و لذت بردن از طبیعت و جذابیت های آن است.