ترکیه را بیشتر بشناسیم!نکات عجیب و جالب در رابطه با کشور ترکیه

Istanbul-aradmag-0013

ترکیه، یکی از کشورهای اوراسیایی است که بخشی از آن در آسیای کوچک و بخشی از آن در غرب آسیا و خاورمیانه قرار دارد. ترکیه یکی از کشورهای نزدیکی ایران است که ازنظر فرهنگی هم نقاط مشترک بسیاری با ایران دارد.

ترکیه یکی از کشورهایی است که بسیاری از ما ایرانیان، برای گذراندن تعطیلات آن را انتخاب می‌کنیم. فرهنگ و آداب‌ورسوم ترکیه بسیار نزدیک به فرهنگ ما ایرانیان است و شاید این نزدیکی فرهنگ یکی از دلایل اصلی تمایل سفر ایرانیان به ترکیه باشد.

اما ترکیه ازنظر جغرافیایی دقیقاً کجای کره زمین قرار دارد؟

تُرکیه به ترکی استانبولی کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آسیای کوچک در شمال غرب آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی هم در منطقه بالکان (منطقه‌ای در جنوب شرق اروپا) قرار دارد.

ترکیه در شرق با کشورهای ایران، نخجوان، ارمنستان و گرجستان؛ در جنوب شرقی با عراق و سوریه؛ و در شمال غربی (بخش اروپایی) با بلغارستان و یونان همسایه است. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه، از غرب با دو دریای کوچک مرمره و اژه و از جنوب غرب با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. دو تنگه مهم بسفر و داردانل نیز در خاک ترکیه است.

Turkey-aradmag-001

وسعت ترکیه ۷۸۵٬۳۴۷ کیلومترمربع است. این خاک زیبا، کشوری کوهستانی و نسبتاً پرباران است. شکل این کشور مانند یک مستطیل است که از سمت شرق و غرب امتدادیافته است. ترکیه با قرار گرفتن دریکی از حساس‌ترین مناطق جهان، دارای موقعیت مهمی است و گذرگاه شمال غرب آسیا و اروپا به شمار می‌آید و کشورهای بسیاری، به‌ویژه کشور ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده می‌کنند.

ترکیه آب‌وهوای معتدل و گاهی اوقات سردی دارد. در فصل زمان در این کشور کمتر می‌توان آفتاب دید و حتی در بسیاری از روزهای تابستانی هم با بارش شدید باران روبه‌رو می‌شوید.

جمعیت کشور ترکیه حدود ۸۲ میلیون نفر است که حدوداً ۷۵ تا ۸۵ درصد مردم سنی و ۱۵ تا ۲۵ درصد هم شیعه هستند.

حکومت ترکیه بی‌دین است ولی بسیاری از مردم به دین اسلام پایبند هستند و عید فطر و عید قربان در این کشور تعطیل رسمی است. همچنین ترکیب نژادی در ترکیه حدود ۷۰٪-۷۵٪ درصد مردم ترک، ۱۸٪ درصد کرد و ۷٪-۱۲٪ را سایر باشندگان قومی ترکیه تشکیل می‌دهند.

Turkey-aradmag-002

زبان رسمی ترکیه، ترکی (استانبولی) است که درگذشته با خط عربی (عثمانی) نوشته می‌شد و پس از جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراتوری عثمانی و تشکیل جمهوری ترکیه توسط آتاتورک در سال ۱۹۲۳ با خط لاتین نوشته می‌شود.

آنکارا

Turkey-aradmag-003

آنکارا پایتخت ترکیه است و بسیاری از مراکز صنعتی ترکیه در این شهر قرار دارد. آنکارا بعد از استانبول قدیمی‌ترین شهر و مرکز سیاست ترکیه است.

اما بسیاری از ما کشور ترکیه را با شهر استانبول و شلوغی و زیبایی این شهر می‌شناسیم. بسیاری از جاذبه‌های توریستی و تفریحی ترکیه در استانبول قرار دارد و این شهر سالانه توریست‌های زیادی را از سراسر جهان پذیراست.

استانبول

استانبول، بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر در کشور ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی آن کشور است. این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد. تنگه بسفر دو قاره آسیا و اروپا را از یکدیگر جدا می‌کند و استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره جهان گسترده شده است. بندر طبیعی شاخ طلایی یا خلیج در این شهر واقع است.

این کلان‌شهر به‌عنوان پایتخت فرهنگ اروپا در سال ۲۰۱۰ انتخاب‌شده است. همچنین ازلحاظ تعداد گردشگران خارجی سومین شهر توریستی جهان در ۲۰۱۰ به شمار می‌رفت.

بسیاری از کشورها ازجمله ایران در این شهر دارای کنسولگری هستند.

Turkey-aradmag-004

جاذبه‌های توریستی زیادی در ترکیه وجود دارند که در ادامه به معرفی محبوب‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

مسجد ایاصوفیه

بدون شک یکی از زیباترین و حیرت‌انگیزترین بناهای تاریخی ترکیه، مسجد ایاصوفیه است. این مسجد یکی از تاریخی‌ترین بناهای ترکیه است که ابتدا کلیسا بوده و پس از فتح عثمانیان و اضافه شدن مناره به اطراف آن به مسجد تبدیل شد.

عظمت بنای ایاصوفیه در دنیا مثال‌زدنی است، کاشی‌کاری‌هایی که در داخل بنا مشاهده می‌شود متأثر از کاشی‌کاری‌های بیزانس است و کاملاً رد پای رومی و یونانی در بنا دیده می‌شود.

اِفِسوس

Turkey-aradmag-005

افسوس یکی از شهرهای ایونیا در آناتولی باستان است که امروز ویرانه‌هایی از آن باقی‌مانده است. افسوس یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های به‌جای مانده از تمدن یونانیان در مدیترانه شرقی است.

بنای افسوس نشان‌دهنده تاریخ بزرگ و عظیم ترکیه است و نشان می‌دهد از چندین قرن پیش حیات در این خاک وجود داشته است و این بنا در دوران طلایی امپراتوری روم بناشده است. اگر به تاریخ و باستان‌شناسی علاقه دارید، در سفر به ترکیه بازدید از افسوس را هرگز از دست ندهید.

کاپادوکیه

Turkey-aradmag-006کاپادوکیه اسم سرزمین باستانی بزرگی در ترکیه است. نام کاپادوکیه پس از روزگار باستان در زمان تسلط مسیحیت بر این بخش پایدار ماند و امروزه هم درزمینهٔ گردشگری به این بخش تاریخی کاپادوکیه گفته می‌شود. توریستی‌ترین بخش کاپادوکیه استان نوشهر ترکیه کنونی است. نام این منطقه در متون اسلامی به‌صورت قبدوقیه آمده است.

نکته جالبی که در رابطه با کاپادوکیه وجود دارد این است که این منطقه سال‌ها پیش زیر آتش و گدازه آتش‌فشان مدفون‌شده بوده است. کاپادوکیه به دلیل توپوگرافی منحصربه‌فردش امروز به یک منطقه باستان‌شناسی تبدیل‌شده است و سالانه گردشگران زیادی برای بازدید این منطقه منحصربه‌فرد پا به ترکیه می‌گذارند.

یکی از تفریحاتی که انجام دادن آن در کاپادوکیه متداول است، بالن‌سواری است. چشم‌اندازی که از انبوه بالن‌ها در غروب آفتاب در کاپادوکیه دیده می‌شود منحصربه‌فرد است.

کاخ توپقاپی

Turkey-aradmag-007

کاخ توپقاپی واقع در استانبول یکی از قصرهای معروف امپراتوری عثمانی است که از ۱۴۶۵ تا ۱۸۵۳ مرکز اداری این امپراتوری بود. سلطان محمد فاتح دستور ساخت این قصر را داد. این قصر بین شاخ طلایی و دریای مرمره در استانبول قرار دارد و چشم‌اندازی بسیار عالی به تنگه بسفر دارد.

در ۱۸۵۳ سلطان عبدالمجید تصمیم گرفت محل اقامتش را به قصر تازه‌ساز دلمه باغچه منتقل کند که اولین کاخ مدل اروپایی شهر بود. امروز قصر توپقاپی به موزه تبدیل‌شده است و از جذاب‌ترین جاذبه‌های توریستی ترکیه است. در این موزه بسیاری از آثار ادبی و هنری ایران نیز نگاه داشته می‌شود. در این موزه آثاری همچون لباس پیامبر اسلام، شمشیرهای مختلف او، دندان، مو، کفش او و … نگهداری می‌شود.

پاموک‌کاله

Turkey-aradmag-008

پاموک کاله یکی از شگفتی‌های طبیعت در ترکیه است که محلی است که رنگ زمین در ان به رنگی آبی و سفید است.

پاموک کاله دارای سنگ‌آهک خال‌دار تراورتن است و آب روان باعث ته‌نشین شدن کانی‌های کربناتی به‌صورت ایوان‌های مطبق در این ناحیه شده است. پاموک‌کاله در منطقه دریای اژه و دره رودخانه مندرس واقع‌شده است که در بیشتر فصل‌های سال آب‌وهوایی معتدل دارد.

مکانی مشابه این منطقه در ایران بانام باداب سورت وجود دارد، با این تفاوت که در باداب سورت ایوان‌های مطبق به رنگ نارنجی و قرمز هستند.

صومعه سومولا

Turkey-aradmag-009

صومعه سومولا از دیگر آثار تاریخی ترکیه است که شاید کمتر کسی با این بنای تاریخی آشنایی داشته باشد.

این صومعه در یک شیب تند صخره‌ای و در ارتفاع حدود ۱۲۰۰ متر رو به دره ساخته‌شده است. دره‌ای که از جاذبه‌های توریستی منطقه به‌حساب می‌آید. با توجه به افزایش سقوط سنگ و به برای ایمنی و بازسازی، این صومعه در سال ۲۰۱۵ برای مدت یک سال بسته شد و تعمیرات تا سال ۲۰۱۸ ادامه پیدا کرد.

صومعه سومولا در سال ۳۸۶ میلادی در زمان سلطنت امپراتور تئودوسیوس من تأسیس شد، بر اساس نوشته‌های ویلیام میلر دو راهب آتنی به نام‌های برناباس و سوفرونیوس صومعه را تأسیس کردند. این صومعه به دلیل داشتن یک نقاشی از مریم باکره معروف شده و گفته می‌شود این نقاشی توسط رسول لوقا نقاشی شده است.

در طول تاریخ طولانی خود این صومعه بارها خراب و دوباره بازسازی شد؛ و در قرن ۶ میلادی توسط بلیساریوس و به دستور ژوستین بازسازی و گسترش پیدا کرد. در قرن ۱۳ میلادی، در زمان امپراتوری ترابزون صومعه به فرم امروزی درآمد.

کوه نمرود

Turkey-aradmag-0010

کوه نمرود یکی از تاریخی‌ترین سایت‌های باستان‌شناسی در جهان است که در جنوب شرقی ترکیه قرار دارد و به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین محدوده‌های تاریخی مربوط به دوران هلنی شناخته می‌شود. آرامگاه آنتیوخوس اول، یکی از پادشاهان کوماژن در این منطقه وجود دارد. پادشاهی کوماگنه که در سال ۱۰۹ قبل از میلاد در جنوب شرقی آناتولی و به‌عنوان یک پادشاهی مستقل تأسیس‌شده بود، جوامع، مذاهب و فرهنگ‌های مختلف را گرد هم آورده بود.

پادشاه این تمدن باهدف تحکیم پیوند باخدایان و تأمین آرامش مردم، در نقاط مختلف کشور معابد زیادی ساخته بود، معبد ساخته‌شده در کوه نمرود نیز یکی از این معابد است.

پادشاه آنتیکوس اول باهدف نشان دادن منت و سپاس خود به درگاه خدایان و به‌پاس احترامی که برای اسب‌هایش قائل بود، این مقبره، مجسمه‌های یادبود و کتیبه‌های بزرگ آن را ساخته است که همه از مهم‌ترین آثار بجای مانده از دوره هلنیستیکی هستند.

آنتالیا

اگر بتوان گفت که استانبول برای علاقه‌مندان به تاریخ و تمدن شهر ایده آلی است، آنتالیا برای آنانی است که عاشق آفتاب و تفریح هستند.

آنتالیا یکی دیگر از شهرهای بزرگ و توریست پذیر ترکیه است که امروز طرفداران زیادی پیداکرده است.

Turkey-aradmag-0011

آنتالیا، از شهرهای مهم و توریستی کشور ترکیه است. این شهر که به‌عنوان مرکز گردشگری و تفریحی در ترکیه محسوب می‌گردد دارای جاذبه‌های زیادی است. در این شهر بلوارهای زیبا با درختان نخل و لنگرگاه‌ها وجود دارد. در این شهر و در بخش قدیمی و تماشائی آن منطقه قلعه‌ایچی (درون قلعه) قرار دارد. بافت خاص منطقه که شامل خیابان‌های کم‌عرض و پیچ‌درپیچ بوده به همراه خانه‌های قدیمی که توسط دیوارهای قدیمی محصورشده، بسیار جلب‌توجه می‌کند.

سال ۲۰۱۸ جمعیت این شهر ۲٫۸۲۳٫۵۵۵ نفر برآورد شده است. این شهر سالانه میزبان میلیون‌ها توریست از سراسر دنیا است.

آنتالیا در منطقه مدیترانه و در غرب ترکیه واقع‌شده است. این شهر از سمت شمال با شهر بوردور، از جنوب به دریای مدیترانه، از شرق به شهر سریک، از غرب به شهر کورکوتلی و از جنوب غرب به شهر کمر احاطه‌شده است. تنها رودخانه این منطقه رود آکسو است که در انتها به آبشار دودن منتهی می‌شود.

آب‌وهوای آنتالیا به‌طورکلی مدیترانه‌ای بوده که در فصل تابستان گرم و خشک و در زمستان معتدل و بارانی است.

به‌عبارت‌دیگر در فصل زمستان امواج هوای گرم از دریا به‌طرف ساحل در چرخش بوده و مانع از سرمای زیاد می‌شود. میانگین دما در تابستان بین ۳۰ تا ۳۵ درجه است. در زمستان ماه ژانویه دمای هوا به‌طور متوسط بین ۹ تا ۱۵ درجه است؛ و ازنظر هواشناسی تا امروز برف و یخبندان در این شهر به‌ندرت دیده‌شده است.

آنتالیا را می‌توان شهری تابستانی و مناسب برای تفریحات این فصل دانست.

ازمیر

Turkey-aradmag-0012

اِزمیر یکی از شهرهای ترکیه است. ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه بعد از استانبول و آنکارا ازلحاظ بزرگی و دارای موقعیت ممتاز به‌عنوان شهری تجاری، صنعتی و بندری شناخته می‌شود.

جمعیت ازمیر طبق آخرین سرشماری در سال ۲۰۰۸ میلادی ۳٫۷۳۹٫۳۵۳ نفر است. این شهر در ساحل دریای اژه قرار دارد. همه‌ساله ازمیر میزبان تعداد زیادی نمایشگاه و کنگره‌های مختلف صنعتی، تجاری و علمی است. دانشگاه‌های معتبری در این شهر وجود دارد که بارزترین آن‌ها دانشگاه اژه و دانشگاه دوکوز ایلول هستند.

ازمیر یکی از جاذبه‌های توریستی ترکیه نیز به‌حساب می‌آید. سراسر جنوب ازمیر دارای سواحل زیبای ماسه‌ای، آثار تاریخی متعدد از دوره‌های پیشین همانند شهر تاریخی افس یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین شهرهای باستانی در دنیا و آب‌های معدنی در سواحل چشمه و … همه‌ساله شمار زیادی توریست علاقه‌مند به دریا و آثار تاریخی را به خود جلب می‌کند.

شهرهای یادشده تنها بخشی از جاذبه‌های ترکیه است و این کشور سراسر زیبایی است.

در ادامه این مقاله مجموعه مقالاتی در رابطه با نحوه سفر ارزان و استفاده از حمل‌ونقل عمومی در ترکیه ارائه می‌شود. با آرادمگ در روزهای آتی همراه باشید.

فاطمه محمدی
فوق لیسانس گرافیک و عاشق دنیای شگفت انگیز هنر!هنر همیشه دغدغه اصلی زندگی من بوده،خواندن درباره هنر امروز به یک عادت برای من تبدیل شده،هدف من به اشتراک گذاشتن دریچه ای از تاریخ شگفت انگیز هنر با شماست!