با کویر مرنجاب آشنا شوید

سفر به کویر مرنجاب
سفر به کویر مرنجاب

با نزدیک شدن به فصل بهار، بسیاری از افراد خود را برای سفر و گردشگری آماده می سازند، چرا که رفته رفته آب و هوا برای بازدید از بسیاری از مناطق مناسب می شود. یکی از همین مناطق دیدنی، کویرهای زیبای ایران است. اما اگر قرار باشد سفری به کویرهای ایران داشته باشید، کدام را انتخاب می کنید؟ ما گزینه ها را برای شما آسان می نماییم، بهتر است خوب به کویر مرنجاب بیندیشید.
اما کویر مرنجاب کجاست و چرا جز زیباترین کویرهای ایران محسوب می شود؟ با ما همراه باشید تا به این پرسش با هم پاسخ دهیم.

سفر به کویر مرنجاب
سفر به کویر مرنجاب

کویر مرنجاب

بی شک یکی از پر طرفدارترین کویرهای ایران، کویر مرنجاب است که تورهای گردشگری مختلفی به آن نیز برگزار می شود. این کویر بکر می باشد و به دلیل موقعیت قرارگیری که دارد، می تواند حس ماجراجویی بسیاری را در افراد به وجود آورد. در کویر مرنجاب، پوشش گیاهی مختلف، شن های روان و گونه های جانواری را خواهید دید که می تواند برایتان حیرت انگیز باشد. از آن جایی که یافتن و کندن چاه آب شیرین در این کویر، بسیار طاقت فرسا بوده است، در زمان شاه عباس صفوی ” کویر مرد رنج آب ” نامیده می شد که رفته رفته به مرنجاب تغییر یافت.

کویر مرنجاب کجا قرار دارد؟

برای گردش در این کویر می بایست به استان اصفهان و از آن جا به شمال شهرستان آران و بیدگل بروید. این کویر در محاصره دریاچه نمک آران و بیدگل، کویر بند ریگ و پارک ملی کویر، کویر مسیله، دریاچه های نمک حوض سلطان و حوض مره می باشد.

گردش در کویر مرنجاب
گردش در کویر مرنجاب

گردش در کویر مرنجاب

به این کویر که سفر کنید، گونه هایی از گیاهان و جانوران را مشاهده خواهید کرد که در نوع خود خاص هستند و کمتر در مناطق گردشگری دیگری خواهید دید. به عنوان مثال گرگ، روباه شنی، کفتار، انواع مختلف مار، شغال، آفتاب پرست، پرندگانی مانند شاهین و عقاب در این کویر زندگی می کنند. از طرفی گیاهانی مانند ارته، دم گاوی، قیچ، گز، تاق و … را خواهید دید که در مرنجاب رشد کرده اند.

در این کویر چشمان شما دریاچه های نمک، تپه های شنی بلند و جنگل های تاقی را می بینند که زیر آسمان زیبا، به زیبایی خودنمای می کنند.

دریاچه ای به نام مسیله در مرنجاب قرار گرفته که به دلیل بارندگی هایی که در طول سال صورت می گیرد، عمق ۲ الی ۵ سانتی متری خواهد داشت. جالب است بدانید که این دریاچه در طول سال جا به جا می شود به همین دلیل است که به آن جزیره سرگردان گفته ی شود.

دسترسی به کویر مرنجاب
دسترسی به کویر مرنجاب

دسترسی به کویر مرنجاب

برای آنکه به مرنجاب برسید، می بایست به ۸۰ کیلومتری خالد آباد که در جنوب شرقی کاشان است، بروید. البته بهتر است بگوییم که نباید تنهایی به دل جاده زده و به این کویر بروید، و ترجیحا با یک راهنمای تور از مرنجاب دیدن نمایید. ضمنا خوب است غذا و آب کافی با خود به همراه داشته باشید تا اگر با مشکلی مواجه شدید، مشکلاتتان تشدید نشود.

چنانچه قصد دارید در نوروز به یکی از بهترین کویرهای ایران سفر نمایید، ما به شما پیشنهاد می کنیم حتما مرنجاب را در برنامه ی تفریحی خود بگنجانید.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...