مشهد مقدس؛ از زیارت تا سیاحت

مشهد

شهر مشهد ، برای ما ایرانی‌ها و شیعیان کل دنیا، به سبب وجود بارگاه امام هشتم شیعیان، علی بن موسی‌الرضا (علیه السلام) در این شهر، یکی از مقدس‌ترین و مهمترین مراکز زیارتی محسوب می‌شود. هرساله زائران و مسافران زیادی برای زیارت امام رضا (علیه السلام) وارد این شهر می‌‍‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند.

شهر مشهد علاوه بر حرم مطهر امام رضا (علیه السلام)، جاذبه‌‌های بی‌نظیر دیگری نیز دارد؛ با آراد مگ همراه می‌شویم تا با همه جاذبه‌های این شهر آشنا شویم و با سفر به این شهر مقدس، علاوه بر زیارت، یک سفر سیاحتی را نیز تجربه کنیم.

مشهد

شهر مشهد، دومین شهر پرجمعیت ایران، مرکز استان خراسان رضوی است که در شمال شرق ایران واقع شده است. این شهر حدود ۳۵۰ کیلومتر وسعت دارد و فاصله آن تا پایتخت ۹۳۴ کیلومتر می‌باشد. مشهد شامل ۴ بخش مرکزی، احمد آباد، رضویه، و طرقبه است.

مردم این شهر به زبان فارسی و گویش مشهدی صحبت می‌کنند که این لهجه یکی از شاخه‌های فارسی دری است و به همین سبب از اصالت بالایی برخوردار است. شهر مقدس مشهد در سال ۱۳۸۸ پایتخت معنوی ایران نام گرفت و در سال ۲۰۱۷ نیز توانست پایتخت فرهنگ اسلامی شود.

جاذبه‌های مشهد

حرم امام رضا

حرم امام رضا

اولین و مهمترین جاذبه شهر مشهد حرم مطهر امام رضا (علیه السلام) است که همچون نگینی در شمال شرق ایران می‌درخشد. حرم امام رضا (علیه السلام) که در نیمه شرقی این شهر قرار دارد ؛ با گنبد طلایی و مناره‌های آبی رنگش از زائران و گردشگران دلربایی می‌کند و فضای دلنشین و آکنده از معنویت حرم، احساس آرامش را به آن‌ها پیشکش می‌کند. این حرم بعد از مسجد النبی مدینه، بزرگترین مسجد دنیا از نظر مساحت به شمار می‌آید.

مجموعه حرم امام رضا (علیه السلام) شامل ۲۸ رواق سرپوشیده با معماری بی‌نظیر و آینه‌کاری‌های زیبا ، ۹ صحن با شکوه که هر کدام دارای جاذبه‌های منحصر به‌فردی هستند، مرکز درمانی و مهمانسرا برای زائرین است. کتابخانه و موزه‌های آستان قدس رضوی نیز از جاذبه‌های دیگر این مکان مقدس به شمار می‌روند. آرامگاه شیخ بهایی، مقبره شیخ حرعاملی ،آرامگاه مرحوم شیخ حسنعلی اصفهانی (ملقب به نخودکی) ، مقبره شیخ مجتبی قزوینی و مقبره پیرپالاندوز که همگی از بزرگان این سرزمین هستند در حرم امام رضا علیه السلام قرار گرفته‌اند. سازه‌های این حرم مقدس، از دوران پیش از صفویان به‌جای مانده و در زمان شاه طهماسب صفوی فعالیت بسیاری برای گسترش آن صورت گرفته است. این مکان مقدس موزه‌ای وسیع از معماری ایران به‌شمار می‌رود.

اکثر کارهای خدماتی و مدیریتی این مجموعه بزرگ، توسط بیش از بیست هزار کارمند داوطلب انجام می‌شود.

آرامگاه فردوسی

آرامگاه فردوسی

یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری مشهد، آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی، بزرگترین حماسه سرای ایران است که شاهنامه را در طی ۳۰ سال سروده است. آرامگاه این شاعر بزرگ و نامدار در ۲۴ کلیومتری شمال غربی شهر مشهد در میان باغی بزرگ و با صفا قرار دارد. در محوطه این باغ، علاوه بر مقبره فردوسی، تابلوهای سنگی وجود دارد که بر روی آن‌ها داستان‌های حماسی شاهنامه نوشته شده است و همچنین موزه‌ای که اشیاء نفیس و ارزشمندی در آن برای نمایش عموم قرار گرفته است. یک جلد شاهنامه‌ی خطی به وزن ۳۷ کیلوگرم نیز در این موزه قرار دارد.

بنای آرامگاه فردوسی، با الهام از معماری دوران هخامنشی طراحی و از سال ۱۳۴۳ تا ۱۳۴۷ به مدت ۴ سال بازسازی شد. فضای داخلی آن شامل ۲۰ ستون مرمری در پایین و ۸ ستون در بخش فوقانی است. در بخش‌هایی از دیوار آرامگاه نیز نگاره‌هایی وجود دارد که نمایش صحنه‌هایی از شاهنامه را روایت می‌کند.

کوه سنگی

کوه سنگی مشهد

یکی از تفرجگاه‌های محبوب مشهد، مجموعه کوه‌سنگی است که دومین پارک بزرگ این شهر بعد از پارک ملت است. کوه‌سنگی که در جنوب غربی مشهد واقع شده است محل تاجگذاری شاه عباس بوده است که به همین سبب از شهرت بالایی نیز برخوردار است. در این مجموعه تفریحی و زیبا علاوه بر آب و سنگ و سرسبزی، موزه بزرگ خراسان قرار دارد که معماری این موزه با الهام از معماری کاخ کلات نادر صورت گرفته است و جلوه‌ای زیبا و بی‌نظیر به این مجموعه بخشیده است.

طرح بزرگ توسعه مجموعه تفریحی و گردشگری کوه‌سنگی در حال انجام است که طرح باغ‌های هفتگانه که شامل باغ پذیرایی، باغ فرهنگی، باغ سنگی، باغ طبیعی، باغ آرامگاه، باغ ورزشی و باغ تفریحی می‌شود یکی از طرح‌ها پیشنهادی می‌باشد.

آرامگاه نادر شاه افشار

آرامگاه نادرشاه افشار

آرامگاه نادرشاه افشار یکی دیگر از جاذبه‌های شهر مشهد است که در ضلع جنوبی میدان شهدای این شهر و در باغ نادری واقع شده است. در ساختمانی وسط باغ، علاوه بر مقبره نادرشاه یک سکوی دوازده پله‌ای و یک سکوی مرتفع که مجسمه نادرشاه سوار بر اسب به همراه یارانش، روی آن قرار دارد، دیده می‌شود. از دیگر بخش‌های این مجموعه می‌توان به دو تالار موزه اشاره کرد که در آن‌ها آثار جنگی و اسلحه‌های دوران نادرشاه و دوران مختلف تاریخ ایران به نمایش گذاشته شده است. این بنا در سال ۱۳۴۲ با طراحی هوشنگ سیحون، با سنگ خارای مشهد ساخته شده است و معماری بی‌نظیری دارد.

پارک طبیعی هفت حوض

پارک هفت حوض مشهد

پارک طبیعی هفت حوض با وسعت ۵۷۰ هکتار،  یکی از جاذبه‌های طبیعی مشهد است که در هفت کیلومتری جنوب شرقی این شهر میان کوه های خلج قرار دارد.

به جهت جریان طبیعی آب در این منطقه طی سالیان طولانی وهمچنین فرسایس شیمیایی توسط باران‌های اسیدی، حوضچه‌هایی را در دل سنگ‌ها پدید آورده است و باعث ایجاد یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی و گردشگری در این شهر شده است. بعد از گذر از این هفت حوضچه‌ای که در مسیری حدود ۱۷۰۰ متری، در امتداد هم قرار گرفته‌اند، به تک حوض‌هایی می‌رسید که زیبایی وصف‌ناپذیری دارند و صدای جریان آب از حوضچه‌ها آرامش عجیبی را به شما هدیه می‌کند.

طرقبه

طرقبه در ۱۸ کیلومتری مشهد، بین کوه بینالود و کوه تخت رستم واقع شده است. این منطقه با وسعت ۱۶۰۰ متر، منطقه‌ای هموار و سرسبز است و آب و هوای بی‌نظیری دارد.

از جاذبه‌های این منطقه‌ی خوش آب و هوا و تفریحی، می‌توان به پارک رودخانه، پارک سنگی طبیعی کمر مقبولا، بند گلستان، مجموعه‌های تفریحی و گردشگری و رستوران‌های بی‌نظیر با غذاهای خوش‌طعم محلی اشاره کرد.

پارک وکیل آباد

پارک وکیل آباد مشهد

پارک زیبای وکیل‌آباد با وسعت ۷۰ هکتار، در ۸ کیلومتری شمال غرب مشهد، انتهای بلوار وکیل‌آباد قرار دارد. قنات وکیل‌آباد که از بند گلستان سرچشمه می‌گیرد، درختان تنومند و سر به فلک‌ کشیده‌ی این پارک را سیراب می‌کند. وجود رودخانه‌ی فصلی در این منطقه، زیبایی آن‌را دو چندان کرده است.

آب و هوای این پارک، بسیار مطبوع و دلچسب است. وجود باغ ‌وحش و شهربازی در این پارک بر محبوبیت آن افزوده است و گردشگران زیادی را به سوی خود می‌کشاند.

باغ گیاه شناسی

باغ گیاه شناسی مشهد

باغ گیاه‌شناسی مشهد با وسعت ۲۵ هکتار، در بلوار جمهوری اسلامی، حد فاصل چهارراه مقدم و میدان غدیر این شهر واقع شده است. این باغ یکی از برترین جاذبه‌های مشهد محسوب می‌شود که در خرداد ماه سال ۱۳۹۲ به منظور جمع‌آوری ژرم پلاسم گونه‌های داروئی و بررسی زمینه‌های کشت و تولید انبوه آن‌ها و جنبه‌های آموزشی و تحقیقی برای رشته‌های علوم پزشکی، کشاورزی، تعلیم و ارتقای فرهنگ گیاه درمانی احداث گردیده است. باغ گیاه‌شناسی مشهد دارای بخش‌های متنوعی نظیر مجموعه گیاهی منطقه رویشی ایران، مجموعه آربراتوم و سیستماتیک گیاهی، باغ میوه‌های بومی ایران، مجموعه گیاهی سوزنی برگان و مجموعه نمایشی باغ صخره‌ای است.

حمام مهدی قلی بیک

حمام مهدی قلی بیک

حمام مهدی قلی بیک یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین حمام‌های ایرانی‌ از جاذبه‌های گردشگری مشهد  که در کنار حرم امام رضا، مسجد شاه و بازار فرش فروش‌های مشهد قرار دارد لذا دسترسی به آن بسیار آسان است.

این حمام که قدمتش به زمان شاه عباس صفوی باز می‌گردد، معماری خارق‌العاده‌ای دارد که حاکی از شکوه و عظمت معماری اصیل ایرانی است. بر روی دیوارهایش نقاشی‌های جالبی است که توجه بازدیدکنندگان را به‌سوی خود جلب می‌کند.  در ساخت این حمام تماشایی، از مواد و مصالحی چون ساروج، آهک، فلز، سنگ، شیشه و کاشی استفاده شده و اسکلت اصلی بنا از جنس آجر است. این حمام در مجموع از ۷ بخش از جمله سربینه یا رختکن، غرفه‌های سربینه، هشتی یا میاندر، گرمخانه و نظافت‌خانه، خزینه، تون یا آتش‌خانه، چاله حوض تشکیل شده که هر کدام کارآیی متفاوتی دارند.

امروزه این حمام به موزه مردم شناسی مشهد تبدیل شده و از این رو می‌توانید در کنار حمام، از مجموعه‌ای از اشیا، وسایل، پوشاک و عکس‌های قدیمی شهر نیز دیدن کنید.

خانه تاریخی داروغه

خانه تاریخی داروغه

خانه تاریخی داروغه، در زمینی به وسعت حدود ششصد مترمربع و در بافت پیرامون حرم قرار دارد که قدمت آن به دوران قاجار می‌رسد. سبک ساختاری بنا، استفاده از آجرهای قالبی در شکل های مختلف، وجود کاشی‌های هفت رنگ، تزیینات چوبی زیر سقف‌ها، تندیس‌های گچی تراشیده شده در نمای رو به حیاط، نشان از معماری روس دارد و همین آن‌را از سایر خانه‌های تاریخی متمایز می‌کند. . طرح تراس پله ‌ای دوطرفه، تزیینات و ارسی‌ها هم الگوبرداری از معماری شرقی را نشان می‌دهند.

خانه داروغه اولین جایی بود که در شهر مشهد صاحب حمام خصوصی شد. از دیگر فضاهای جالب توجه این مجموعه می توان به نانوایی و سرداب اشاره کرد.

طرح حفظ و نگهداری خانه داروغه مشهد در سال ۲۰۱۶ برنده جایزه حفظ و نگهداری میراث فرهنگی آسیا- اقیانوسیه از یونسکو شد. این خانه از میان ۱۳ طرح از ۶ کشور استرالیا، چین، هند، ایران، ژاپن و پاکستان توانست چنین جایگاهی را به دست آورد و به افتخاری برای کشورمان تبدیل شود.. و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شماره ۶۳۵۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و میراث ارزشمندی به شمار می رود.

غار مغان

غار مغان مشهد

غار مغان که در سال ۱۳۲۴ توسط کوهنوردان مشهدی کشف شده است؛ یک جاذبه گردشگری بی‌نظیر و هیجان‌انگیز است که در ۳۵ کیلومتری مشهد واقع شده است. براساس اکتشاف فسیل‌های حلزونی درون غار، قدمت آن به صد میلیون سال پیش می‌رسد.

این غار، دارای دو دهانه بوده و ارتفاع آن از سطح دریا ۲۹۱۰ متر می‌باشد. غار دارای چهار تالار با طول و عرض و ارتفاع متفاوتی است و ستون‌های آهکی فراوان و بزرگی دارد و همچنین دارای شیب رو به پایین است و هرچه به درون غار پیش بروید، شیب آن بیشتر می‌شود. درون غار، چشمه‌ها، چاه‌ها و راهروهای متعددی به چشم می‌خورد که به‌وسیله چاه‌ها به سه طبقه تقسیم شده و ارتفاع بعضی از آن‌ها تا ۲۵ متر نیز می‌رسد. بران دیدن تمام غار و کشف راز و رمز نهفته در آن ۲ ساعت زمان لازم است.

خانه تاریخی ملک

خانه تاریخی ملک

خانه زیبا و تاریخی ملک که قدمت آن به دوران قاجار می‌رسد، یکی از آثار تاریخی مشهد به‌شمار می‌رود. این بنای تاریخی شامل دوطبقه است که طبقه‌ دوم آن با سقف مشبک و منبت‌کاری شده چوبی زیبا، تدایی‌کننده عصر قاجاریه است. حمام این خانه تنها حمام خصوصی عصر خود در مشهد بوده است. خانه ملک در حال حاضر مرکز هنرهای سنتی میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی است. این اثر تاریخی از سال ۱۳۷۷ در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردیده است. و در سال ۱۳۸۵ نیز به عنوان خانه توریست انتخاب شده است.

باغ ملی مشهد

باغ ملی مشهد

باغ ملی مشهد یکی از باصفاترین جاذبه‌های گردشگری مشهد است که در خیابان امام خمینی و در کنار بازار بزرگ جنت واقع شده است. آب‌نماهای زیبا و درختان سر به فلک ‌کشیده و تندیس‌هایی از مشاهیر در این باغ خودنمایی می‌کنند. این باغ قدیمی و زیبا دارای مجموعه بازی کودکان نیز می‌باشد که از این حیث محبوب کودکان و دوره‌همی‌های خانوادگی است.

پدیده شاندیز

شاندیز، منطقه ییلاقی با آب و هوای خنک و مطبوع، به خصوص در فصل تابستان، در ۳۸ کیلومتری غرب شهر مشهد قرار گرفته است. این منطقه تفریحی، با رودخانه‌های خروشان و درختان زیبای چنار، صدای شنیدنی آواز پرندگان، نقاشی هنرمندانه‌ی خداوند در دل زمین است.

فروشگاه‌های صنایع دستی و رستوران‌های شاندیز از بخش‌های محبوب این منطقه برای گردشگران محسوب می‌شود. میان صنایع دستی این منطقه، پوستین‌دوزی و میان کباب‌های آن شیشلیگ از معروفیت و محبوبیت بالایی برخوردار هستند.

 سرزمین موج‌های آبی

سرزمین موج های آبی

سرزمین موج‌های آبی مشهد، یکی از بزرگترین و مجهزترین پارک آبی خاورمیانه است که با دارا بودن سرسره‌های متنوع و بازی‌های آبی هیجان‌انگیزش برای تمام گروه‌های سنی از محبوبیت بالایی برخوردار  است. در سال‌های اخیر فاز دوم این مجموعه مختص بانوان تجهیز و راه اندازی شد. سرزمین موج های آبی همه روزه بصورت تمام وقت و نیمه وقت در دو قسمت آقایان و بانوان فعال می‌باشد.

سرزمین پروفسور بازیما، اولین پارک علمی تفریحی در ایران

سرزمین پروفسور بازیما

در گوشه‌ای از شهر مشهد شما سفر در زمان را نیز تجربه خواهید کرد. پارک علمی پروفسور بازیما اولین و منحصر به فرد ترین پارک موضوعی در ایران است این پارک در مساحتی حدود ۲۴۰۰ متر در طبقه چهارم مجتمع وصال واقع در منطقه گردشگری سپاد مشهد واقع شده است. در این پارک شما سفری از آغاز خلقت تا امروز را تجربه خواهید کرد و طبیعت و حیات وحش را در طول زمان خواهید شناخت. شما می‌توانید با سوار شدن بر زیر دریایی اکتشافی، با دنیای جانوران زیر آب نیز آشنا شوید.

همچنین می‌توانید در این سرزمین عجیب، همراه پزشک پروفسور بازیما با عبور از داخل دهان یک انسان غول پیکر و سفر درون اندام‌های بدن، به اسرار بدن انسان پی ببرید. در این پارک از آخرین تکنولوژی‌ها و تکنیک‌های تفریحی، کشف استعداد، افزایش و هدایت هوش هیجانی استفاده شده و سعی شده تا بازدیدکنندگان در حین تفریح و سرگرمی، مطالب علمی و آموزنده‌ای را نیز فرا بگیرند و خاطره‌ای خوش و ماندگار را به جای بگذارند.

بند گلستان

بند گلستان

بند یا سد گلستان یکی دیگر از دیدنی‌های این شهر، پایین‌تر از منطقه توریستی طرقبه و شاندیز قرار گرفته است. قدمت این سد آجری به زمان تیموریان باز می‌گردد. طول تاج بند در حدود ۱۲۰ متر، ارتفاع آن ۱۴، عرض پایه ۲۸ و عرض تاج ۱۴ متر می‌باشد. این سد که آبهای جاری دره‌ها را پشت خود جمع کرده و منظره‌ای زیبا و دیدنی پدید آورده است؛ بسیاری از علاقمندان به طبیعت و تفریح قایق سواری را به سوی خود می‌کشاند.

زشک مشهد

زشک مشهد

منطقه توریستی و تفریحی زشک یکی از جاهای دیدنی مشهد و از جمله روستاهای گردشگری ایران است که در ۳۰کیلومتری مشهد قرار گرفته است . این منطقه ییلاقی که در دره‌ای زیبا از رشته کوه‌های البرز شمالی قرار گرفته است با طبیعت بکر و زیبا و آب و هوایی خنک و مطبوع گردشگران و ساکنین مشهد را به سوی خود می‌کشاند. در این منطقه صنایع دستی و نان‌های محلی متنوع و رستوران‌های بین‌المللی نیز وجود دارد.

غذاهای محلی مشهد

شله مشهدی

شله مشهدی

یکی از غذاهای محلی و مشهور این شهر، شله مشهدی است. این غذا به سبب دارا بودن مواد مغزی و حبوبات، غذایی کامل محسوب می‌شود. برای تهیه این غذای خوش‌طعم از لوبیا چیتی، لوبیا سفید، لوبیا رشتی، برنج نیم دونه، بلغور گندم، ماش، عدس، گوشت گوساله، نمک و فلفل استفاده می‌شود.

آش لخشک مشهدی

آش لخشک

این آش محلی به سبب داشتن عدس، منبع غنی آهن است و برای کسانی‌که کم‌خونی دارند بسیار مفید است. این آش شبیه به آش رشته است با این تفاوت که به‌جای حبوبات در آن فقط از عدس استفاده می‌شود.

خورش ریواس

خورش ریواس

این خورش نیز از غذاهای سنتی محسوب می‌شود که برای تهیه آن از گوشت تازه گوسفند و یا گوساله، ریواس، جعفری و نعنا تازه، پیاز و کمی شکر استفاده می‌شود. و به سبب وجود ریواس در این غذا، کمی ترش مزه است.

آش ماستی

این آش یکی دیگر از غذاهای سنتی و اصیل این شهر است و طرفداران بسیاری دارد. برای تهیه این آش که هم یک وعده غذایی سبک و هم  پیش غذا محسوب می‌شود از موادی نظیر لپه، سیر، ماست، پیاز، شوید خشک، سینه ی مرغ، نعنا، برگ بو، ادویه و زعفران استفاده می‌شود.

شیشلیگ شاندیز

شیشلیگ

از محبوب‌ترین غذاها برای کباب‌خورها، شیشلیگ است که بهترین شیشلیگ را در شاندیز مشهد می‌توانید نوش جان کنید. شیشلیک را از ۶ تکه گوشت از بهترین قسمت گوشت گوسفند یعنی راسته‌ی آن تهیه می‌کنند که غذای بسیار لذیذی است.

کوکو شیرین

کوکو شیرین

یک دسر خوش‌طعم و عطر مشهدی است که برای تهیه آن  از تخم مرغ، زعفران و آرد و ذرت استفاده می‌شود و بعد از پخت، روی آن شیره مخصوصی که از شکر و زعفران و گلاب تهیه شده را می‌ریزند و بعد از سرد شدن، آن را میل می‌کنند.

دیگچه مشهدی

دیگچه مشهدی

در پخت دیگچه مشهدی که نوعی دسر محسوب می‌شود و از غذاهای سنتی مشهد است از مواد غذایی همچون گلاب، هل، برنج، گلاب، شیر، زعفران، شکر و کره تهیه می‌شود. این دسر و یا شیرینی با پایه‌ی برنجی بسیار خوشمزه را معمولا مشهدی‌ها در مراسم های خاص مذهبی همچون نذری ماه محرم و ماه رمضان سرو می‌نمایند.

از دیگر غذاهای این شهر می‌توان به رشته پلو، دیزی سنگی، قیمه مشهدی اشاره کرد.

رستوران‌ها معروف مشهد

این شهر دارای رستوران‌های معروف و محبوبی نیز هست که به چند نمونه از آن اشاره خواهیم کرد.

پسران کریم: این رستوران که در مشهد دارای چندین شعبه است، از رستوران‌های محبوبی است که غذاهای آن از مرغوبیت بالایی برخوردار است. چلو ماهیچه این رستوران، از غذاهای محبوبی است که برای از دست ندادنش باید در ساعات اولیه به رستوران مراجعه کنید.

رستوران رضایی: این رستوران که ۵ شعبه در مشهد دارد، جزء رستوران‌های قدیمی و اصیل مشهد است که در میان قدیمی‌ها محبوبیت بالایی دارد.

رستوران بابا قدرت و سفره خانه عمارت یزدان نیز از رستوران‌ها محبوب و نام آشنای این شهر هستند که بین مردم مشهد و مسافران این شهر از محبوبیت بالایی برخوردارند.

اقامت در مشهد

به سبب وجود بارگاه امام رضا علیه السلام در این شهر، زائران و گردشگران زیادی در طول سال به مشهد سفر می‌کنند؛ از این رو هتل و مسافرخانه و هتل آپارتمان‌های زیادی در سطح شهر به‌خصوص اطراف حرم مطهر وجود دارد که شما می‌توانید با هر بودجه‌ای که دارید یکی از آن‌ها را برای اقامتتان برگزینید.

هتل‌

هتل‌های لوکسی در این شهر وجود دارد که از امکانات کاملی برخوردارند.

هتل‌های ۵ ستاره:  هتل مجلل درویشی، هتل بین‌المللی قصر، هتل بین‌المللی قصر طلایی،  هتل پارس مشهد، هتل پردیسان، هتل مدینه الرضا، هتل کوثر ناب و هتل‌های هما۱ و هما۲

هتل‌ها ۴ ستاره: هتل سی نور، هتل اترک، هتل جواد، هتل قصر الماس، هتل توس، هتل مشهد، هتل میثاق، هتل فردوس، هتل زمرد و …

هتل آپارتمان

مزیت هتل آپارتمان‌ها نسبت به هتل‌ها علاوه بر هزینه پایین‌تر آن‌ها، داشتن آشپزخانه و امکان پخت و پز است که این امکان را برای شما فراهم می‌کند که بعضی از وعده‌های غذایی را خودتان تهیه کنید و از این طریق در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید.

هتل آپارتمان‌های رسالت، یلدا، آرمان مشهد، یلدا، رز طلایی، سروش، ترنم، حیات شرق، کنعان، نو و ترنج نمونه‌ای از هتل آپارتمان‌هایی هستند که از امکانات خوبی برخوردارند.

سوغاتی‌های مشهد

معمولا همه زائران و مسافرانی که به مشهد سفر می‌کنند برای اطرافیان خود از این شهر یک سوغات به‌عنوان تبرک می‌برند. مشهد دارای سوغاتی‌های متنوعی است. از صنایع دستی زیبا و بی‌نظیر تا خوردنی‌های خوش‌طعم که می‌توانید برای عزیزانتان به ارمغان ببرید.

زعفران؛ طلای سرخ

زعفران مشهد

زعفران، یکی از گران‌بهاترین تولیدات کشاورزی است و استان خراسان، بیشترین تولید و صادرات زغفران کشور را دارا می‌باشد. این طلای سرخ، ارزشمندترین سوغاتی مشهد به‌شمار می‌رود. زعفران دارای رایحه و مزه‌ بی‌نظیری است که برای چاشنی و رنگ غذا استفاده می‌شود و همچنین این گیاه پرخاصیت در صنایع مختلف رنگ‌سازی، نساجی و چرم نیز کاربرد دارد.

این گیاه خوش‌رنگ، دارای خواص مختلفی از جمله درمان افسردگی، تقویت حافظه، شادی‌آور، جوانسازی پوست، ضد سرطان، کاهش فشار خون و کنترل‌کننده کلسترول و چربی خون است.

زرشک؛ زینت سفره ایرانی

زرشک مشهد

زرشک، میوه‌ای با طعم ترش و خوشرنگ است که معمولا از نوع خشک آن استفاده می‌شود که در ایران بیشتر برای تهیه زرشک‌پلو کاربرد دارد. ایران بزرگترین تولید کننده زرشک در جهان است و استان خراسان بزرگترین استان تولیدکننده کشور محسوب می‌شود. این ماده غذایی که دارای خواص بی‌شماری از جمله افزایش ایمنی بدن در برابر بیماری‌های عفونی، انطباق عروق، افزایش اشتها و تسکین درد کیسه صفرا است یکی از محبوب‌ترین سوغاتی‌های مشهد به‌شمار می‌رود.

نبات

نبات

نبات که به دو شکل شاخه‌ای و چوبی و در طعم‌های متنوعی نظیر نعنایی، لیمویی، دارچینی، زعفرانی عرضه می‌شود، یکی دیگر از سوغاتی‌های این شهر است. این ماده شیرین به دلیل داشتن طبع گرم، معمولا برای تسکین دل درد و مشکلات سرد مزاجی همراه چای مصرف می‌شود.

نخود و کشمش و خشکبار

انواع گوناگونی از آجیل و خشکبار در فروشگاه‌های این شهر و مغازه‌های اطراف حرم عرضه می‌شود که از این میان می‌توان به نخود و کشمش، انجیر خشک، برگ زردآلو، آلو بخارا، عناب، میوه‌های خشک و انواع مغزها اشاره کرد.

زیورآلات و انواع عقیق و فیروزه

فیروزه مشهد

یکی از معروف‌ترین معادن فیروزه در شهر نیشابور در نزدیکی مشهد واقع شده است و به همین جهت شهر مشهد از گذشته تا به امروز محل تراش و عرضه انواع فیروزه بوده است. انواع زیورآلات تولید شده با فیروزه، عقیق و دیگر سنگ‌های قیمتی درفهرست سوغاتی‌های ارزشمند مشهد قرار گرفته است. لازم به ذکر است انگشتر با نگین‌های مختلف دارای خواصی هم هستنند به عنوان مثال در دست داشتن انگشتر فیروزه موجب درمان بیماری‌های روحی و تنفسی و تقویت چشم می‌شود و انرژی‌های منفی و چشم زخم را دفع می‌کند.

جانماز ترمه و تسبیح

یکی دیگر از سوغاتی‌های مشهد، که بیشتر جنبه معنوی دارد و به عنوان تبرک از این شهر مقدس خریداری می‌شود؛ انواع جانمازهای ترمه با طرح‌های مختلف و زیبا است و همچنین انواع تسبح که می‌توان از میان آن‌ها به تسبیح شاه مقصود، کهربا، فیروزه و عقیق اشاره کرد.

عطر با رایحه گل‌ها

در فروشگاه‌های شهر مشهد به خصوص مراکز خرید اطراف حرم، عطرفروشی‌های فراوانی وجود دارد که عطرهای متنوعی با رایحه‌های گل محمدی، یاس، گل مریم، گل یخ و گل نرگس و… را عرضه می‌کنند.

پوستین دوزی

پوستین دوزی

پوستین‌دوزی هنری است که در ایران سابقه هزار ساله دارد. و یکی از صنایع دستی رایج در خراسان است.روش کار بدین صورت است که، روی پوست گوسفند و یا بره، پس از انجام مراحل دباغی ، برش‌هایی انجام می‌دهند و با آن جلیقه، کلاه پوستی و زیراندازهای تزیینی می‌دوزند، سپس بر رویه کار با نخ‌های ابریشمی طرح‌های سنتی و زیبا را پدید می‌آورند. بهترین پوست مورد مصرف در پوستین دوزی ، پوست بره «شیرمست» است که پوست بره نری است که بیش ازسه ماه از تولدش نگذشته باشد.

ارغوان بافی

ارغوان بافی

ارغوان بافی هنرس سنتی و بومی است که از به هم تنیده شدن تاروپود ترکه‌های نازک حاصل از درختچه‌های ارغوان پدید می‌آید. این ترکه‌ها بصورت طبیعی و خودرو می‌رویند و زمان برداشت آن‌ها از اواسط بهار تا اوخر پاییز است. پس از جمع‌آوری ترکه‌ها آن‌ها را در محیطی خیس و نم‌دار می‌خوابانند و با بافتن ترکه‌های ارغوان به هم، سبدها و اقلام تزئینی تولید می‌کنند.

از دیگر سوغاتی‌های مشهد مقدس می‌توان به قالی‌بافی، گلیم‌بافی‌، آینه‌کاری، تولیدات نمدی و چرم مشهد اشاره کرد.

مراکز خرید

در این شهر، مراکز خرید بسیاری وجود دارد که می‌توانید سوغاتی‌های متنوع این شهر را از آن‌ها خریداری کنید.

بازار رضا

بازار رضا درخیابان امام رضا و در جوار حرم مطهر واقع شده است. ساختمان این بازار دو طبقه، سال ۱۳۵۵ در دوران پهلوی بنا شده است. علاوه بر خرید انواع سوغاتی‌ از این بازار، می‌توانید از بافت و معماری قدیمی و جذاب آن نیز لذت ببرید.

مجتمع تجاری الماس شرق و مجتمع تجاری وصال در انتهای بلوار خیام، مجتمع تجاری پروما در ضلع شرقی میدان جانباز، مجتمع تجاری آلتون در بلوار دانشگاه، مجتمع تجاری ویلاژ توریست در ابتدای جاده طرقبه، از جمله مراکز خرید معروف با اجناس مرغوب این شهر می‌باشند.

آب و هوای مشهد

مشهد به سبب موقعیت جغرافیایی خاصی که دارد ، دارای آب و هوای متغیر است اما در مجموع دارای آب و هوای معتدل و متمایل به سرد و خشک است. زمستان های مشهد سرد و مرطوب است و دمای هوا در این فصل به منفی ۲۰ درجه سانتیگراد هم می‌رسد و تابستان های گرم و خشک دارد که در بیشترین حالت، دمای آن به ۴۳ درجه سانتیگراد می‌رسد.

بهترین زمان سفر به مشهد

مشهد در فصل بهار

شروع بهار با تعطیلات نوروز همراه است از این رو مسافران زیادی در اوایل بهار به این شهر سفر می‌کنند. مشهد در این فصل دارای آب و هوای معتدل و دلچسبی است.

مشهد در فصل تابستان

بیشتر مردم، به سبب تعطیلی مدارس و شروع تعطیلات تابستانی، این فصل را برای سفر به مشهد انتخاب می‌کنند. مشهد دارای تابستان‌های داغ و شلوغی است.

مشهد فصل در پاییز

در فصل پاییز از شدت هوای گرم کاسته شده و هوا در این شهر خنک می‌شود. و با شروع مدارس و دانشگاه‌ها، از میزان سفر به این شهر کاسته می‌شود و معمولا تورهای مسافربری و هزینه اقامت نیز کاهش می‌یابد.

مشهد در فصل زمستان

به جز ایام خاص مذهبی، کمتر کسی در این فصل به مشهد سفر می‌کند. چراکه در این فصل دمای هوا به شدت کاهش می‌یابد و فصل مناسبی برای سفر به مشهد نیست .

به طور کلی از لحاظ آب و هوا و میزان خلوتی، بهترین زمان سفر به مشهد، اواخر بهار و اوایل پاییز است.

راه‌های مختلف برای سفر به مشهد

برای سفر به مشهد مقدس و دیدن جاذبه‌های مذهبی و گردشگری آن راه‌های مختلفی وجود دارد که شما از هر شهری که ساکن آن هستید، می‌توانید یکی از آن‌ها انتخاب کنید.

سفر هوایی با هواپیماهای مسافربری یا سفر زمینی با اتومبیل شخصی، اتوبوس‌های مسافربری و یا با قطار.

فاصله پایتخت تا مشهد حدو۸۹۰ کیلومتر است؛ که مدت سفر هوایی از تهران تا مشهد حدود یک ساعت و نیم زمان می‌برد. با قطارهای سریع‌السیر ۷ ساعت و با قطارهای معمولی ۱۲ ساعت به طول می‌انجامد. با اتومبیل هم بدون توقف حداقل ۱۰ ساعت طول می‌کشد تا از تهران به مشهد برسید.

با سفر به این شهر مقدس، می‌توانید سفری زیارتی و سیاحتی را تجربه کنید و خاطره‌ای خوش را برای خود رقم بزنید.