آشنایی با نیجریه «کشوری در غرب قاره آفریقا»

Nigeria-aradmag-011
نیجریه-Nigeria

مساحت نیجریه حدود یک سوم از ایالت تگزاس بزرگتر است، پایتخت آن شهر «آبوجا» است و بزرگ‌ترین شهر آن نیز «لاگوس» نام دارد که شهری بندری است و قبل از آبوجا پایتخت این کشور بوده است. زبان رسمی کشور نیجریه انگلیسی است و بیش از ۵۰۰ زبان بومی نیز در این کشور وجود دارد؛ درباره مذهب و دین در نیجریه باید به دین اسلام و مسیحیت اشاره کرد که حدود ۵۰ درصد از جمعیت ساکن در این کشور مسلمان هستند و تقریبا ۴۰ درصد به مسیحیت گرایش دارند و ده درصد باقی مانده نیز مربوط به اعتقادات مردم بومی می شود. با آرادمگ همراه باشید.

Nigeria-aradmag-001
نیجریه

کشور نیجریه با شاخص بالایی از جمعیت جوان بیشترین جمعیت جوان بین کشورهای مختلف دنیا را داراست و طبق سرشماری انجام گرفته درصد بالایی از جمعیت این کشور زیر پانزده سال هستند.

قدمت ورود نخستین ساکنین این سرزمین به ۹ هزار سال قبل از میلاد برمی‌گردد و دین اسلام در اوایل قرن سیزدهم میلادی وارد این کشور شد. نیجریه در سال ۱۹۱۴ به طور رسمی تحت استعمار دولت بریتانیا قرار گرفت و بعد از گذشت مدت زمانی در سال ۱۹۶۰ توانست از استعمار نجات پیدا کند و مستقل شود.

Nigeria-aradmag-002
نیجریه

نیجریه یکی از صادر کنندگان نفت در جهان است و همچنین بزرگ‌ترین تولید کننده نفت در قاره آفریقا محسوب می‌شود. علاوه بر نفت که نقش مهمی در اقتصاد این کشور بازی می‌کند، تولید روغن نیز سبب شده تا اقتصاد نیجریه در قاره آفریقا قابل توجه و مهم باشد.

کشور نیجریه از آب و هوایی استوایی برخوردار است و به همین دلیل شما می توانید جنگل‌های انبوه را در نقاط مختلف این کشور مشاهده کنید. یکی از آخرین جنگل‌های بارانی که در این کشور باقی مانده است به شدت تحت حفاظت قرار گرفته و به عنوان «پارک ملی عبور از رودخانه» شناخته می شود؛ این پارک ملی زیستگاه مناسبی برای گونه‌های مختلفی از پرندگان است.

Nigeria-aradmag-003
نیجریه

از دیگر پارک‌های ملی نیجریه باید به بزرگ‌ترین پارک ملی آن اشاره کرد که «گاشاکا» نام دارد و گونه‌های متنوعی از پستانداران در این مکان یافت می شوند؛ افرادی که به ماجراجویی در طبیعت علاقه دارند، پارک گاشاکا گزینه مناسبی برای آن‌ها می باشد.

یکی از مکان‌های محبوب بین مردم بومی در نیجریه پارک ملی «یانکاری» است که در چند سال اخیر نیز به یکی از مکان‌های پربازدید در نیجریه تبدیل شده است؛ یکی از دلایل محبوبیت این پارک وجود چشمه‌های آب گرم است. از دیگر جاذبه‌های طبیعی این کشور صخره‌ای به نام «زوما» است که مکان مورد علاقه صخره نوردان حرفه‌ای است؛ به هنگام تابش مستقیم نور خورشید در صخره تصویری شبیه به چهره انسان ظاهر می شود که از جاذبه‌های صخره زوما محسوب می شود.

Nigeria-aradmag-004
نیجریه

در قرن نوزدهم میلادی صخره‌ای طبیعی از شهری به نام «اگبا» حفاظت می‌کرد که و تا به امروز این صخره که «اولومو» نام دارد در این مکان باقی مانده و تبدیل به یکی از جاذبه‌های گردشگری کشور نیجریه شده است. باغ گیاه شناسی «آگودی» یکی دیگر از مکان‌های محبوب بین مردم بومی است که بیش از صد هکتار مساحت دارد؛ این باغ در شهر «ایبادان» واقع شده است.

از دیگر جاذبه‌های این کشور می توان قلعه «کاجورو» را نام برد که شبیه به یک ویلای شیک و باشکوه ساخته شده و معماری داخلی آن از سبک قرون وسطایی الهام گرفته شده است. مزرعه «اوبودا» که در فلاتی به همین نام واقع شده یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری کشور نیجریه است؛ مناظر سبز و شگفت انگیز و آب و هوای مطلوب و معتدل این منطقه سبب شده تا مردم بومی و گردشگران برای گذراندن اوقات فراغت خود این منطقه را انتخاب کنند.

Nigeria-aradmag-005

در نزدیکی شهر بندری لاگوس خلیجی به نام «تارکوا» وجود دارد که گردشگران می‌توانند از ورزش‌های آبی و امکانات موجود در این منطقه استفاده کنند؛ ساحل این خلیج نیز مکان مناسبی برای قدم زدن و استفاده از آرامش موجود در این منطقه است.

کلیسای ملی نیجریه که در شهر ابوجا واقع شده از دیگر جاذبه‌های این کشور محسوب می شود که از سبک معماری نئوگوتیک الهام گرفته است؛ زمان‌هایی که مردم بومی از کلیسا استفاده نمی‌کنند گردشگران می‌توانند از کلیسا بازدید داشته باشند.

Nigeria-aradmag-006
نیجریه

جزیره زیبای «ویکتوریا» یکی از مهمترین جاذبه های طبیعی کشور نیجریه است که در شهر لاگوس واقع شده و هرساله گردشگران بسیاری از آن بازدید می‌کنند؛ این جزیره در گذشته تحت استعمار انگلیسی ها بوده و به همین دلیل جزیره ویکتوریا نام گرفته است. موزه ملی نیجریه در شهر لاگوس نیز از دیگر جاذبه‌های گردشگری این کشور است که برای آشنایی با تاریخ، فرهنگ و هنر مردمان این سرزمین می توان از این موزه دیدن کرد؛ قدمت موزه ملی به سال ۱۹۵۷ برمی‌گردد.

یکی از بزرگ‌ترین و مشهورترین جشنواره‌هایی که در کشورهای آفریقایی برگزار می شود؛ جشنواره ماهیگیری در نیجریه است که به جشنواره ماهیگیری «آروگونگو» شناخته شده است. این جشنواره از اهمیت فراوانی برخوردار است، به طوری که افراد بسیاری از دیگر کشورها نیز در این مراسم شرکت می‌کنند.

Nigeria-aradmag-007
نیجریه

جشنواره ماهیگیری در روستایی به همین نام در رودخانه «ماتان فادا» برگزار می شود و تعداد بسیاری از ماهیگیران در این مکان دور هم جمع شده و در این جشنواره شرکت می کنند. برنده این جشنواره کسی است که بزرگ‌ترین و سنگین‌ترین ماهی را صید کند؛ مبلغی حدود هفت هزار دلار جایزه این شخص است؛ البته هر سال ممکن است گزینه‌های دیگری نیز به جوایز اضافه شود.

در طول سال هیچکس اجازه صید ماهی از رودخانه ماتان فادا را ندارد و تنها در جشنواره ماهیگیری که چهار روز به طول می‌انجامد مردم اجازه صید ماهی را دارند؛ هر سال به طور تقریبی حدود پنج هزار ماهیگیر در این جشنواره شرکت می‌کنند و با امکانات لازم برای ماهیگیری آماده شرکت در مسابقه می شوند.

Nigeria-aradmag-008
نیجریه

یکی از نکات جالب توجه در مورد جشنواره آروگونگو مطهر کردن آب رودخانه توسط روحانیون منطقه است؛ به این صورت که آن‌ها نوعی از شراب را داخل آب رودخانه می ریزند تا رودخانه را تطهیر کرده و برای جشنواره آماده کنند. جشنواره محبوب و شناخته شده آروگونگو مقارن با پایان دوره برداشت محصول انجام می شود.

یکی از خطرناک‌ترین مناطق جهان از لحاظ ساختاری در نیجریه واقع شده است؛ منطقه «ماکوکو» در نزدیکی شهر لاگوس، شهری شناور بر روی آب است؛ در واقع ماکوکو شهری زاغه نشین است که بر روی یک مرداب در کناره اقیانوس آتلانتیک واقع شده است.

Nigeria-aradmag-009
نیجریه

جمعیت ساکن در این منطقه در خانه‌هایی چوبی زندگی می‌کنند که به مرور زمان دستخوش فرسودگی و خرابی شده است و هر لحظه ممکن است با زیر آب رفتن هر کدام از خانه ها زندگی بسیاری از ساکنین در معرض نابودی قرار بگیرد. در گذشته این منطقه برای ماهیگیری مساعد بود و مردم از این طریق امرار معاش می‌کردند اما در حال حاضر به دلیل آب کثیف و نامناسب این مرداب هیچ گونه فعالیتی مانند ماهیگیری در آن انجام نمی شود.

مردم ماکوکو در وضعیت نابسامانی به سر می برند و با مشکلات رفاهی و بهداشتی متعددی دست و پنجه نرم می‌کنند و هیچ نظارت و کمکی از طرف دولت به این منطقه تعلق نمی‌گیرد. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات ماکوکو مدرسه موجود در آن است که از هیچ استانداردی برخوردار نیست و هر روز جان کودکانی که برای تحصیل به مدرسه می آیند، در خطر است.

Nigeria-aradmag-010
نیجریه

کشور نیجریه دارای سواحل و پارک‌های جنگلی متنوعی است که هر کدام جاذبه‌های منحصر به فرد خود را دارند؛ همچنین سواحل اختصاصی که در رشد صنعت توریسم در این کشور نقش به سزایی داشته اند.