کلیسای مریم مقدس کجاست؟

کلیسای مریم مقدس
کلیسای مریم مقدس

در ایران جاذبه های گردشگری مختلفی وجود دارد که هر کدام به واسطه ی ویژگی های جذاب خود، می توانند گزینه های فوق العاده ای برای بازدید محسوب شوند. ما در این مطلب به معرفی یکی از جاذبه های فوق العاده ای که در آذربایجان خواهیم پرداخت که از مکان خود جا به جا شده است. با ما در ادامه مطلب همراه باشید تا با کلیسای مریم مقدس آشنا شوید.

کلیسای مریم مقدس

نام دیگر کلیسای مریم مقدس، سور سور می باشد و به جرات یکی از بهترین بناهای تاریخی آذربایجان و به خصوص در ایران محسوب می شود. این کلیسا در آذربایجان غربی و در شهرستان چالدران قرار گرفته است.
پس چنانچه به این منطقه سفر کردید، می بایست مسیر خود را به روستای باران کج کنید. از مردم این روستا که بپرسید، به راحتی آدرس این کلیسا را به شما خواهند داد.

کلیسای سورسور
کلیسای سورسور

موقعیت قرار گیری کلیسای مریم مقدس

این کلیسا در حوالی سد بارون قرار گرفته است و شکل صلیبی بنای آن به همراه گنبد ۱۶ ضلعی با ۴ نورگیرش از کمی دورتر پیداست. ۴ نورگیر دیگر در ۴ دیوار این بنا در کنار نورگیرهای ساق گنبد نیز وجود دارد که جلوه ی داخلی آن را بیشتر می کنند. پیش تر ارمنیان مسیحی از این بنا برای برگزاری مراسم های مخصوص استفاده می کردند و اکنون به یکی از دیدنی های آذربایجان تبدیل شده است.

برای رسیدن به این کلیسا می بایست به ۲۰ کیلومتری ماکو بروید. سپس شما می بایست از قسمت غربی این کلیسا وارد شوید تا بتوانید بنا را به خوبی از نزدیک ببینید.
درست است که این کلیسا، بزرگترین بنای تاریخی آذربایجان محسوب می شود، اما اندازه ی آن به اندازه ی یک نمازخانه نزدیک است.
قدمت این کلیسا به قرن ۱۴ میلادی بر می گردد و اسقف بسداچی زاکاریا این بنا را طی سال های ۱۳۱۵ تا ۱۳۲۴ ساخت.
این کلیسا به دلیل قدمت بالایی که دارد در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است.

کلیسای سورسور
کلیسای سورسور

بنای ساختمان:

سنگ های تراشیده شده ای در اندازه و حجم های مختلفی این کلیسا را ساخته اند که تمامی این سنگ ها در عین سادگی، بنای زیبایی را پدید آورده اند. آنچه که این سنگ ها را کنار و روی هم نگه داشته، شیوه ی تراش آنهاست که در هم قفل می شوند.
پنجره ها و نورگیرهایی که در این ساختمان ساخته شده، به کمک ستون های کاذب بنا، به قوسی جناغی می رسند.

یک نکته جالب درباره ی کلیسای مریم مقدس

گفته می شود که کلیسای مریم مقدس از محل خود جا به جا شده است. اما چگونه؟
در جریان احیای زمین های دشت ماکو در سال ۱۳۶۷، احتمال تخریب این بنا وجود داشت. اما از آنجایی که این کلیسا، ساختمانی تاریخی و عضوی از میراث جهانی یونسکو محسوب می شود، سازمان میراث فرهنگی این کلیسا را به مکانی امن منتقل کرد که البته این کار با هماهنگی خلیفه گری ارمنیان صورت گرفت.

این بنا در مدت ۲۵ روز، ۶۰۰ متر دورتر و چیزی حدود ۱۱۰ بالاتر از مکان اولیه ی آن جا به جا شد، سنگ های آن از هم جدا شدند و در مکانی امن درست به همان شکل، در جای دیگر روی یکدیگر قرار گرفتند تا کلیسای مریم مقدس در مکانی دیگر پذیرای بازدید کنندگان باشد.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...