شش موزه جذاب برای کودکان و نوجوانان در تهران

تمامی انسان‌های روی زمین دارای توانایی‌ها و استعدادهای گوناگونی هستند که اگر در مسیر درست قرار بگیرند و استعدادهای خود را شناسایی کنند، علاوه بر لذت بردن از انجام آن کار می‌توانند زمینه‌های رشد، شکوفایی و پیشرفت خود و آن جامعه را مهیا سازند. موزه ها یکی از بهترین مکانها برای کشف این استعداد ها هستند.

در واقع هر انسانی اگر به کار و فعالیت روزانه خود علاقه‌مند باشد، به راحتی می‌تواند در مقابل سختیها و مشکلات آن کار دوام آورده و  و راه حل مناسب برای عبور از آن را بیابد چرا که عشق و علاقه به کار اصلی‌ترین دلیل پیشرفت و موفقیت انسانها و کشف استعدادهاست.

هرگز انسان موفقی را در طول تاریخ نخواهید دید که با بی‌علاقگی و بی‌حوصلگی توانسته باشد در انجام یک کار موفق باشد و در آن کار به رشد و شکوفایی برسد.

مهمترین راه برای کشف توانایی‌ها، آشنایی با علوم و هنرهای گوناگون است تا افراد بتوانند با قرار گرفتن در مسیر درست موفق به کشف استعدادها و علایق خود شوند. دوران کودکی و نوجوانی زمان بسیار مناسبی برای این اتفاق است.

موزه‌های کودکان مکانی برای پرورش هوش و خلاقیت

آشنا کردن کودکان با مهارت‌ها، علوم، هنرها و اطلاعات متنوع می‌تواند زمینه ساز کشف استعدادها و شکوفایی آنها در سالهای آتی باشد و مسیر درست زندگی را برای آنها هموار سازد.

یکی از بهترین مکانها برای آموزش به کودکان و کشف استعدادها، موزه ها هستند. یک موزه مناسب برای کودکان و نوجوانان به قدری می‌تواند بر بالا بردن سطح آگاهی و رشد فکری آنان تاثیر گذار باشد که صدها ساعت درس و مطالعه نتواند چنین تاثیری بر روی ذهن و روان دست نخورده کودکان و رویاهای شکل نگرفته نوجوانان به جای بگذارد.

موزه کودک

موزه‌های مناسب برای کودکان و نوجوانان

موزه‌ها مکانهای جذابی هستند که در آنها آثار ارزشمند تاریخی، طبیعی، فرهنگی و … نگهداری می‌شود و در معرض دید عموم قرار می‍گیرد.

 در این مکان‍ها می‌توان با پیشینه یک کشور آشنا شد، تنوع زیستی گیاهی و جانوری را دید، فرهنگ بومی و پوشش مردم آن منطقه را شناخت و از دانش و مهارت‌های مختلف آگاهی پیدا کرد.

در کشورهای مدرن و موفق دنیا موزه‌های بسیاری طراحی شده که صرفا به کودکان و نوجوانان اختصاص دارد و بسیار موفق و هدفمند فعالیت می‌کنند. مانند موزه‌های شازده کوچولو  و انیمیشن گیبلی در کشور ژاپن، موزه اسباب‌بازی استانبول، باغ موزه پیتر خرگوشه انگلستان، مرکز علم نمو هلند و بسیاری موارد دیگر.

 در کشور ایران نیز با وجود فعالیتهای بسیار آرامی که انجام می‌شود موزه‌هایی ایجاد شده که می‌تواند برای کودکان و نوجوانان جذاب باشد و دنیای فکری آنها را وسعت بخشد.

بنابراین اگر خواهان داشتن کودکانی باهوش و توانمند هستید با آراد مگ همراه شوید تا با تعدادی از موزه‌های جذاب برای کودکان و نوجوانان آشنا شویم تا هم تابستانی متنوع برای آنها رقم بزنیم و هم زمینه ساز پاشیدن بذری مناسب در زمین بایر ذهن آنها باشیم.

موزه عروسکهای ملل و موزه عروسک و فرهنگ ایران

یکی از جذابترین موزه‌هایی که برای کودکان در شهر تهران برپا شده موزه عروسک‌های ملل است. این موزه خانه‌ای است که انواع گوناگونی از عروسک‌های دنیا در آن گرد هم آمده‌اند تا داستان‌های جذابی از سرزمین خود را بازگو کنند. بازدید از این موزه نه تنها برای کودکان بلکه برای بزرگسالان نیز بسیار لذت بخش است.

موزه عروسکهای ملل

موه عروسک‌های ملل موزه‌ای خصوصی است که در سال ۱۳۹۳ همزمان با روز جهانی صلح در تهران راه‌اندازی شد. در این خانه عروسکی، بیش از دو هزار قطعه عروسک وجود دارد که از بیش از ۸۴ کشور جهان جمع‌آوری شده‌اند. این عروسک‌ها به تفکیک قاره در بخش‌‌های مختلفی در معرض نمایش قرار دارند.

فعالیت‌های موزه عروسک‌های ملل

در این موزه برنامه‌های متنوعی برگزار می‌شود و کارگاه‌های آموزشی ویژه‌ای چون آموزش ساخت عروسک برای کودکان و نوجوانان دارد.

 از فعالیت‌های دیگر این موزه برگزاری تورهای گروهی است. تورهای مادر و کودک، تورهای دانش آموزی، تورهای تخصصی برای دانشجویان و پژوهشگران و تورهایی مخصوص معلولان و ناشنوایان از اقدامات ارزشمند موزه عروسک‌هاست.

برگزاری نمایش‌های عروسکی، فیلمهای جذاب، برپایی موزه‌های سیار، اجرای شب‌های فرهنگی و فروش محصولات متنوع از دیگر فعالیتهای این موزه است.

موزه عروسک

 موفقیت‌های موزه عروسکها

این موزه در سال ۹۴ جایزه موزه داران برتر را از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و در سال ۹۴ تا ۹۶ جایزه موزه برتر را از ایکوم (شورای بین المللی موزه‌ها) در شاخص های آموزش پژوهش، کودک و نوجوان خلاقیت و نوآوری، نگهداری و حفاظت و گردآوری دریافت کرد.

بخش های مختلف موزه

طبقه پایین موزه  به تونل اسباب بازی اختصاص دارد و در طبقه اول عروسکهای ملل نگهداری می شوند.

طبقه دوم هم به پوشاک، عروسکها و  قصه ها و افسانه های فراموش شده ایران اختصاص دارد.

آشنایی با تعدادی از عروسک‌های موزه ملل

عروسک سیب

عروسک‌های سیب از جالب ترین عروسک‌های این موزه است که به استان خراسان تعلق دارد. این عروسک‌ها با سیب ساخته شده‌اند. در گذشته خانواده‌های خراسانی برای سرگرمی کودکان بر روی سیب صورت انسان را با چاقو حکاکی می‌کردند. این سیب ها در ابتدا چهره‌ای معمولی داشتند، با گذشت زمان و تبخیر آب درون سیب این چهره ها جمع شده و صورت پیرزنی را برای کودکان تداعی می‌کرد.

عروسک‌های تو در توی ماتریوشکا

این عروسک‌ها از سوغاتی‌های کشور روسیه بوده و چندین عروسک هستند که در دل یکدیگر جای می‌گیرند. امروزه تعداد صدتایی آنها هم ساخته می شود و از شخصیتهای معروف مثل فوتبالیستها، رئیس جمهور و … در ساخت این عروسکها استفاده می شود.

عروسکهای ماتریوشکا

عروسک‌های ماتریوشکا داستان بسیار جالبی دارند که توسط راهنمای موزه تعریف می‌شود و یا در صورت امکان انیمیشن آن برای کودکان به نمایش گذاشته می‌شود. تو در تو بودن عروسک‌های ماتریوشکا نماد حفاظت و نگهداری بزرگترها از کوچکترها است و به معنای حمایت از خانواده است.

عروسک کورن دال (عروسک غلات)

این عروسک متعلق به آمریکای جنوبی است. کورن دال عروسکی بدون چهره است و درون آن با ساقه غلات پر می‌شود. حکایت جالبی در مورد این عروسک وجود دارد. طبق داستان‌ها این عروسک دختر زیبا رویی بود که همیشه برای دیدن صورت زیبای خود به کنار رودخانه می‌رفت و از دیدن چهره خود بسیار لذت می‌برد و این عامل باعث غرور و خودخواهی در او شده بود. به فرمان خدایان جغدی مامور برداشتن عکس دختر از درون آب می‌شود و دیگر دخترک تصویری از خود را در آب نمی‌بیند.

عروسک‌های خیمه ‌شب ‌بازی ( مبارک و تبارک)

عروسک‌های خیمه شب بازی تعدادی دیگر از عروسک‌های موزه ملل است که برای نمایش خیمه شب بازی از آنها استفاده می‌شده است. مبارک اصلی‌ ترین و شناخته شده ترین عروسک خیمه شب بازی است.

عروسک غم و غصه

غم و غصه عروسک بسیار زیبایی متعلق به کشور گواتمالاست. وقتی کودکی غمگین و ناراحت است این عروسک را برایش می‌سازند تا کودک غم و غصه هایش را برای این عروسک تعریف کند و شب آن را زیر بالشش می‌گذارد. خانواده شبانه عروسک را از زیر بالش کودک برمی‌دارند. صبح کودک وقتی به دنبال عروسک خود می‌گردد آن را نمی‌یابد و این به آن معناست که غم و اندوه کودک رفته و هرگز باز نمی‌گردد.

داروما

داروما عروسکی ژاپنی است که چشم نداشته و کودکان ژاپنی برای آن یک چشم می‌کشند و پس از آن آرزوهای خود را بر بدن عروسک می‌نویسند. کودکان پس از برآورده شدن آرزوها چشم دیگر عروسک را بر صورت داروما ترسیم می‌کنند. در واقع با ثبت آرزو علاوه بر قدرت بخشیدن به رویای خود آنرا هرگز فراموش نمی‌کنند.

عروسک داروما

عروسک‌های بی چهره

عروسک‌های بی چهره دیگری در این موزه وجود دارد که متعلق به کشور تاجیکستان است. مردم این خطه بر این باورند که نقش چهره، دخالت در کار آفرینش محسوب می‌شود و به همین علت عروسک‌های آنها از داشتن چهره محرومند.

عروسک باران

تعدادی عروسک جذاب در این موزه وجود دارد که به فرهنگ اصیل مازندرانی مرتبط است. این عروسکها با قاشق‌های چوبی درست می شوند و طبق گفته راهنمای موزه برای مراسم باران خواهی کاربرد داشته‌اند.

تعداد این عروسکها و حکایت‌های آنها بسیار زیاد است. برای شنیدن همه این داستان‌ها باید سری به موزه عروسک‌های ملل بزنید و با این مهمانان دوست داشتنی از نزدیک آشنا شوید.

دسترسی

برای دیدن این موزه باید به خیابان انقلاب، اول سعدی شمالی کوچه فیات، پلاک ۲ جنب موزه پمپ بنزین بروید.

ساعت بازدید: پنجشنبه‌ها و جمعه ها ساعت ۱۱ الی ۱۸  بوده و در سایر ایام هفته بازدید گروهی با هماهنگی قبلی امکان‌پذیر است.

چهارشنبه‌ها نیز با هماهنگی قبلی روز بازدید از موزه اسباب بازی و کارگاه ساخت اسباب بازی است.

تلفن هماهنگی: ۰۹۳۶۰۳۴۴۶۷۲

موزه علوم و فنون موزه‌ای علمی برای کودکان

یکی دیگر از موزه‌های فعال و بسیار جذاب برای کودکان و نوجوانان موزه علوم و فنون است. این موزه در خیابان سی تیر قرار دارد. موزه علوم  دارای گالری‌های متعددی است که هر کدام از آنها دریچه‌ای از علم و فناوری را به روی مخاطب خود می‌گشاید. در این موزه اجازه آزمایش و دست زدن به برخی از آثار به بازدید‌کننده ها داده می‌شود.

موزه علوم

گالری مرکز علم

در این گالری مفاهیم و قانون‌های فیزیک در قالب دستگاه‌های تعاملی به بازدید‌کنندگان نمایش داده می‌شود. بازدید‎کننده‌ها در این گالری اجازه دست زدن به این اشیاء را داشته و می‌توانند نتایج کار خود را ببینند. در این بخش از موزه  به جای آموزش به صورت تئوری می‌توان به صورت عملی از دیدن و ارتباط با اشیاء لذت برد.

گالری مورس و موبایل

در این گالری خط زمان وقایع روی  داده در کشور ایران و جهان در قالب اینفوگرافیگ به صورت ۳۶۰ درجه دور تا دور موزه بر روی دیوار به نمایش در‌آمده و سیر تحول ارتباطات از ابتدا تا امروز را  در یک مسیر خطی می‌توان دید.

در این بخش از موزه سیر تحول  قدیمی ترین وسایل ارتباطی چون مورس و تلگراف، رادیوهای لامپی، گرامافون، تله تایپها، کامپیوتر‌های شخصی و سرانجام تلفن‌های همراه به نمایش گذاشته شده و سرانجام بازدید کننده با سوالی در ذهن که در آینده چه خواهد شد و گزینه بعدی چیست؟ این سالن را ترک می کند.

گالری ابزار جراح

در این بخش از موزه همانطور که از نام آن مشخص است ابزارهای جراحی در معرض نمایش قرار دارند. این ابزارها بر اساس تصاویر و مستندات به جای مانده از کتاب «التّصریف لمن عجز عن التّألیف» اثر خلف بن عبّاس زهراوی (قرن ۴ هجری قمری) بازسازی شده و نشان دهنده پیشرفت جراحی در دوران نخست  اسلامی بوده است.

گالری انرژی‌های نو

در این بخش از موزه علوم و فنون کودکان و نوجوانان با انرژی‌های نو خصوصا انرژی هسته‌ای آشنا می‌شوند. این موزه با همکاری سازمان انرژی اتمی ایران با بیانی ساده به نمایش این فناری برای علاقه‌مندان پرداخته است.

موزه علوم در هشت بخش مجزا و در قالب تصاویر به معرفی این انرژی نوپا می‌پردازد و کودکان و نوجوانان گام به گام با انرژی هسته‌ای و کاربردهای آن آشنا می‌شوند.

تاریخچه اتم و مدل‌های آن، قانون هم ارزی جرم و انرژی انیشتین، بازی سرگذشت اورانیوم، ماکت نیروگاه هسته ای، پسماندهای هسته‌ای، کاربرد فناوری هسته‌ای و آشنایی با شهدای هسته‌ای از بخش‌های مختلف گالری انرژی های نو است.

گالری فناوری‌های بومی

در این بخش از موزه، فناوری‌های بومی چون یخچال‌های طبیعی، آسباد، آسیاب و بادگیر، در قالب ماکت به نمایش در آمده است. همچنین در این بخش می‌توان دستاوردهای علمی دانشمندان در پیش از اسلام و بعد از آن را تماشا کرد.

موزه علوم

باتری‌های دوره اشکانی، الحیل و گرانکش ها، تعدادی از این آثار است که بر اساس  مدارک و اسناد به جای مانده بازسازی شده‌اند.

گالری ابزار نجومی کهن

کشور ایران دانشمندان بسیار داشته که در علوم نجوم سرآمد دانشمندان هم عصر خود بودند. این دانشمندان توسط اشیاء گوناگون به رصد ستارگان می‌پرداختند. ابزارهای موجود در این گالری بر اساس رساله مویدالدین عرضی و با جزئیات بسیار ساخته شده است. این ابزارها  اطلاعات بسیار ارزشمندی از رصد ستارگان در رصدخانه های مراغه و سمرقند در اختیار کودکان و نوجوانان قرار می‌دهد.

این بخش از موزه در سال ۱۳۹۶ به روی علاقه‌مندان بازگشایی شد.

گالری نور

گالری نور قسمت دیگری از این موزه است. در این گالری ماهیت نور برای بازدید کنندگان تشریح شده  و دانشمندان اثر‌گذار در این زمینه معرفی می‌شوند.

این بخش از موزه در راستای اعلام سال  ۲۰۱۵ به عنوان «سال جهانی نور و فناوری نوری» توسط یونسکو برپا شد. سازمان یونسکو به منظور تجلیل از خدمات ابن هیثم این سال را با این عنوان نامگذاری کرد.

بازی نور، اتاق تاریک ابن هیثم، دیسک بنهام، لیساژور، قرص نیوتن، پدیده فوتو الکتریک، میز قطعات اپتیکی، پلاریزور، هولوگرام، آینه‌های بی‌نهایت و ساختار چشم و عیوب انکساری از موضوعات معرفی شده در این بخش است.

در این گالری بازی‌ای طراحی شده که به معرفی و آشنایی با کوررنگی می‌پردازد.

بازدید مجازی از موزه علوم و فنون

اگر دوست دارید خود یا فرزندتان به این موزه بروید اما زمان و یا مسافت این اجازه را به شما نمی‌دهد، با ورود به وبسایت موزه علوم و فناوری به آدرس http://inmost.ir/ می‌توانید به بخش موزه مجازی بروید و گشت و گذاری در این موزه جذاب داشته باشید.

در این موزه برنامه‌های متنوعی‌ نیز در جهت رشد و شکوفایی استعدادهای کودکان برگزار می‌شود که همخوانی داستانهای علمی تخیلی یکی از این موارد است. در فروشگاه این موزه نیز انواع کتب علمی و فرهنگی را می‌توان به صورت حضوری و مجازی خریداری کرد.

دسترسی

این موزه در تهران، خیابان امام خمینی، خیابان سی‌تیر، بالاتر از موزه ایران باستان و در محل سابق کتابخانه ملی واقع شده است. ساعت بازدید از این موزه روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸ الی ۱۶ و روزهای پنجشنبه و جمعه از ساعت ۱۶ الی ۲۳ می‌باشد.

موزه تاریخ

موزه تاریخ یکی از موزه‌های خاص و بسیار جذاب برای کودکان و نوجوانان است که به همت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان احداث شد.

در این موزه مفاهیم تاریخی با استفاده از راهنمایان و قصه‌گویان بسیار متبحر و با ارائه برنامه‌ای جذاب برای کودکان آموزش داده می‌شود.

موزه تاریخ

تونل زمان

در این موزه دسته‌های کودکان به صورت گروهی وارد موزه می‌شوند. پس از عبور از تونل زمان وارد اتاقی می‌شوند که با ابزار و وسایل قدیمی آراسته شده است.

راهنمای موزه با ادبیاتی جذاب به توضیح این اتاق پرداخته و کودکان با زندگی و بخش‌های مختلف یک خانه قدیمی چون مطبخ، گرمابه و … آشنا می‌شوند.

راهروی تاریخ

پس از آن کودکان از راهروی تاریخ عبور می‌کنند. در این راهرو سیر زندگی انسان از دوره غار نشینی تا عصر حاضر به نمایش در آمده است.

سفینه تاریخ

بعد از این بخش سفینه تاریخ قرار دارد. در این بخش دانش آموزان با تاریخ پیدایش کره زمین و آغاز حیات و سیر تغییر و تکامل آن آشنا می‌شوند.

مکتب‌خانه

مکتب‌خانه یکی دیگر از بخش‌های این موزه جذاب است. در این بخش تعدادی از کودکان داوطلب پوشیدن لباس های بسیار قدیمی می‌شوند. لباس‌هایی که قدمت آنها به یک قرن پیش بازمی‌گردد و از این طریق با پوشش نیاکانشان آشنا می‌شوند.

موزه تاریخ

در ادامه با نمایش اسلاید راهنمای موزه به سیر تحول و پیشرفت بشر، چون کشف آتش، کشف فلزات، اختراع لامپ و … می‌پردازد.

مفاخر ایران

آشنایی با تعدادی از بزرگان سرزمین ایران بخش دیگری از این موزه است که مفاخر ادبی، تاریخی و فرهنگی ایران و دستاوردهای آنها به کودکان معرفی می‌شوند.

گنجینه تاریخ شناسی

گنجینه تاریخ شناسی نیز بخش انتهایی این موزه است که در آن کودکان با خط و سکه و مهرهای قدیمی آشنا می‌شوند.

فروشگاه موزه

در این موزه فروشگاهی وجود دارد که در آن محصولات فرهنگی عرضه می‌شود. سفال‌ها و ظروف باستانی ایران از جمله آثار عرضه شده این فروشگاه هستند.

دسترسی

برای تماشای این موزه باید به میدان شهداء، ابتدای خیابان پیروزی و خیابان افروز بروید. این موزه همه روزه به جز پنجشنبه ها و جمعه ها باز بوده و بازدید از آن به صورت گروهی و با تعیین وقت قبلی از مدارس و یا آموزشگاه‌ها امکان پذیر است.

تلفن تماس : ۳۳۳۴۷۳۶۶

موزه های حیات وحش تهران

یکی از موزه‌های بسیار پر مخاطب و جذاب برای کودکان و نوجوانان موزه‌های حیات وحش هستند . این موزه‌ها با نمایش انواع گونه‌های جانوری به صورت تاکسیدرمی شده می‌توانند اطلاعات بسیار مفیدی به مخاطبان عرضه کنند.

موزه طبیعت و حیات وحش دارآباد

موزه حیات وحش دارآباد یکی از موزه‌های فعال در زمینه تاریخ طبیعی است. در این موزه علاوه بر به نمایش درآمدن آثاری که جنبه تفریح و سرگرمی دارد دارای بخش‌های متنوع آموزشی نیز می‌باشد.

موزه حیات وحش دارآباد

در این موزه پنج راسته از پستانداران شامل گوشتخواران، خرگوشها، جوندگان، فرد سمان و زوج سمان به نمایش در آمده و  ۱۶۵ گونه پرنده در معرض دید عموم قرار دارند.

سالن آسیا، اروپا و آمریکای شمالی

در این سالن مار پیتون (بزرگترین مار دنیا) را می‌توان دید، ببر بنگال و بزرگترین گوزن دنیا (موس) خرس‌های قهوه‌ای آمریکای شمالی و ببر سیبری از دیگر موجوداتی هستند که تاکسیدرمی آنها در این بخش به نمایش  گذاشته شده است.

سالن شمال ایران

در این سالن قوچ البرزی، آهو، قوچ ارمنی، شاه بوف، قرقاول و فلامینگو به نمایش در آمده است. فیل ماهی خزر با طول بیش از ۴ متر از موجودات جالب در این قسمت است.

پلنگ، گربه وحشی، مرال، سیاه گوش و جانورانی چون شغال، روباه و گرگ از جانوران این بخش هستند که در جنگل‌های شمال زیست می‌کنند.

سالن مرکز و جنوب ایران

در این سالن موجودات مرکز و جنوب ایران به نمایش گذاشته شده است. دو نمونه از نادرترین پستانداران دنیا یعنی گور ایرانی و یوز ایرانی اصلی‌ترین جانوران به نمایش در آمده در این سالن هستند.

 کاراکال، شغال، روباه و کفتار از دیگر جانورانی هستند که حضور آنها در این سالن نمایانگر پراکندگی آنها در این خطه از خاک ایران است.

سالن آفریقا

از جانوران جالب در این بخش می‌توان به  سگ وحشی، کرگدن سیاه، گراز زگیل دار، پلنگ و آثاری از جانوران چون عاج فیل، شاخ و جمجمه گاو وحشی آفریقایی اشاره کرد. آنتیلوپ ها نیز نمونه‌ای از گاوسانان آفریقایی هستند که در این سالن می‌توان به تماشای آنها نشست.

موزه دارآباد

سالن آبزیان و خزندگان

این موزه تنها شامل جانوران تاکسیدرمی شده نبوده و آبزیان و خزندگان زنده نیز در آن نگهداری می‌شوند. نمونه‌های بسیار زیبایی از ماهیان آبهای شور و شیرین و انواع خزندگان و مارهای سمی و نیمه سمی از جانوران این بخش است.

سالن زمین شناسی

این موزه حاوی اطلاعات ارزشمندی در حوزه زمین شناسی است و می‌تواند کودکان را با دنیای سنگ‌ها و کانی‌ها آشنا سازد. در این سالن دوران‌های مختلف زمین شناسی به شکل شماتیک به نمایش در‌آمده و نمایشی کلی از دوران‌های مختلف زمین شناسی را در معرض دید عموم قرار می‌دهد.

فسیلها و سنگواره‌های میلیونها ساله و سنگ‌ها و کانی‌هایی که از لحاظ درمانی، صنعتی و ساختمانی کاربرد دارند در این بخش از موزه به نمایش در آمده است.

سالن حشرات

سالن حشرات بخش بسیار جذاب دیگری از موزه حیات وحش دارآباد است که می‌تواند اطلاعات بسیار مفیدی از زندگی پروانه‌ها و پراکندگی آنها به مخاطبان ارائه دهد.

 در این بخش انواع مختلفی از پروانه ها به نمایش درآمده‌اند. پروانه ها بر اساس جغرافیای جانوری به دسته‌های قاره کهن، قاره جدید، دنیای گرمسیری جدید، آفریقای گرمسیری، هند و مالزی، استرالیا، جنوبگان و جزایر اقیانوسی  تقسیم شده‌اند.

 در این سالن علاوه بر پروانه‌ها، انواع مختلفی از عقرب، رتیل و قاب بالان نیز دیده می‌شود.

تور مجازی

این موزه نیز دارای تور مجازی بوده و با مراجعه به وبسایت اصلی می‌توانید گردشی در بخش‌های مختلف این موزه دیدنی داشته باشید.

دسترسی

موزه حیات وحش دارآباد در میدان نیاوران، خیابان دارآباد، بعد از آجودانیه واقع شده و در همه روزهای سال به جز روزهای شنبه، ایام سوگواری و عید پذیرای بازدیدکنندگان است.

 بازدید از این موزه در نیمه اول سال  از ساعت ۸ الی ۲۰ و در نیمه دوم سال از ساعت ۸ الی ۱۸ امکان پذیر است.

موزه حیات وحش هفت چنار

موزه حیات وحش هفت‌چنار نیز در محله بریانک واقع شده و علاوه بر نمایش جانوران، ساختمان تاریخی بسیار زیبایی نیز دارد که متعلق به دوره قاجار است.

بخش های مختلف موزه

این موزه شامل سالن A، سالن B، سالن تاکسیدرمی، غار، آکواریوم، کتابخانه، قهوه‌خانه و سفره‌خانه ای سنتی است که مانند موزه حیات وحش دارآباد در آن جانوران به صورت تاکسیدرمی در معرض نمایش قرار دارند.

موزه هفت چنار

دسترسی

موزه هفت چنار در خیابان قزوین، میدان بریانک و در خیابان شهید دعوتی قرار گرفته است. این موزه  از ساعت ۸ الی ۲۲ همه روزه  به جز روزهای شنبه و ایام سوگواری پذیرای علاقه‌مندان است.

تلفن تماس: ۶-۵۵۷۳۸۷۴۵

 موزه اتومبیل‌های سلطنتی

موزه اتومبیل‌های سلطنتی یکی دیگر از موزه‌های جذاب برا ی کودکان  و نوجوانان خصوصا برای پسر بچه‌هاست. این موزه در کاخ سعد‌آباد قرار دارد و اتومبیل‌های سلطنتی که محصول شرکت‌های خودروسازی مشهور جهانند در این موزه در معرض نمایش قرار دارند.

موزه اتومبیل های سلطنتی

این موزه شامل دو قسمت است: گالری رولزرویس و گالری مرسدس بنز.

اتومبیل‌های این موزه بسیار فاخر بوده و متعلق به خانواده سلطنتی پهلوی بوده است.

 رولز رویس فنتوم ۵

این خودرو یکی از لوکس‌ترین خودرو‌های کلاسیک جهان محسوب می‌شود که متعلق به اشرف پهلوی بوده و نمونه‌های دیگری از آن متعلق به ملکه الیزابت، پادشاه پنجم نروژ و جان لنون خواننده معروف انگلیسی است.

رولز رویس سیلور شدو مدل۱۹۷۶ میلادی (Silver shadow)

این خودرو نیز جزو محصولات لوکس شرکت رولز رویس بوده و به محمد رضا پهلوی تعلق داشته است. این خودرو شامل صندلی و شیشه‌های برقی بوده و و دارای سیستم صدا و کولر می‌باشد.

مرسدس بنز ۶۰۰ لیموزین

این خودرو  از شاهکارهای  شرکت مرسدس بنز بوده و در مراسم تشریفاتی دربار از آن استفاده می‌شد.  این خودروی فاخر در رقابت با خودروهایی چون جاگوار، کادیلاک، رولزرویس و کرایسلر امپریال در دهه ۷۰ میلادی و در یک آزمون شش ماهه به عنوان بهترین خودروی جهان شناخته شد.

موزه اتو مبیل

یک دستگاه خودروی اسپید باگی، پنج دستگاه بنز، سه دستگاه رولز رویس، یک دستگاه اسنومبیل، شش دستگاه  موتور سیکلت و یک دستگاه کالسکه  از مجموع  آثار به نمایش در آمده در این موزه هستند.

دسترسی

موزه اتومبیل‌های سلطنتی در داخل کاخ سعد آباد قرار دارد. این کاخ در خیابان ولیعصر، خیابان شهید فلاحی (زعفرانیه)، انتهای خیابان شهید کمال طاهری قرار گرفته  است.

این موزه همه روزه از ساعت ۹ صبح الی ۱۸:۴۵ پذیرای علاقه‌مندان است. فروش بلیط در این موزه تا ساعت ۱۷ پایان می‌یابد.

شماره تماس: ۹ – ۲۲۷۵۲۰۳۱

مقاله‌های مرتبط:

موزه‌گردی در بافت قدیم تهران (قسمت اول)

موزه‌گردی در بافت قدیم تهران (قسمت دوم)

 

مائده معیری
دانش آموخته ایرانشناسی، عاشق سفر و قلم