سوباتان، قطعه‌ای از بهشت در خاک ایران

سوباتان

اگر از هیاهو و کش مکش‌های زندگی شهری خسته شده‌اید و میخواهید به مکانی سفر کنید که طبیعتش بکر و رویایی، هوایش پاک، و از دل زمینش آب بجوشد و یا دلتان هوای آن را کرده که چند روزی را در کلبه‌های چوبی زندگی کنید با آراد مگ همراه باشید تا شما را با سوباتان، قطعه‌ای از بهشت آشنا کنیم.

 بهشت روی زمین

مراتع و چمنزارهای سرسبز، چشمه‌های پر آب، رودخانه‌های خروشان، آبشار‌های زیبا، اسب‌های وحشی که در مراتع سرسبز می‌چرخند، کلبه‌های چوبی که از دودکش آن دود حاصل از روشن شدن شومینه بیرون می‌آید که حاکی از جریان زندگی است. نسیمی که گل‌های شقایق دشت را می‌رقصاند، چشم انداز‌های رویایی و هوایی دلپذیر؛ این‌ها همگی ویژگی‌های سوباتان، قطعه‌ای از بهشت است که خالق زیباییها آن را در گوشه‌ای از سرزمین پهناورمان ایران قرار داده است.

سوباتان کجاست؟

ییلاق سوباتان که در ارتفاع ۱۹۰۰ تا ۲۵۰۰ متری از سطح دریا است در استان زیبای گیلان قرار دارد که از شرق به جنگل‌های انبوه تالش و از غرب به ییلاقات اردبیل و یکی از زیباترین دریاچه‌های ایران، دریاچه نئور، می‌رسد. در شمالش رودخانه خروشان لیسار و ییلاقات خطبه سرا قرار دارد و در جنوبش مناطق ییلاقی آسبومار جوکندان.

سوباتان

سوباتان به چه معناست؟

سوباتان در گویش ترکی به معنی محل فرود و ریزش آب است و گمان می رود یکی از دلایل نام گذاری این منطقه به این نام، ریزش باران های فراوان و فرو رفتن آن در میان حفره های موجود در این منطقه باشد. و از طرفی دیگر سوباتان به گویش تالشی به معنی رویش گلپر است و از آنجایی که در این منطقه گلپر زیادی می‌روید و سالانه بیش از ۵۰ تن دانه گلپر از سوباتان برداشت میشود. عده‌ای معتقدند علت نام‌ گذاری‌اش به این منظور بوده است .

آثار طبیعی و دیدنی

سوباتان با چشم اندازی زیبا، محیطی آرام در دل کوهستان، آرامش خیال را برای گردشگران به ارمغان می‌آورد. وجود کلبه‌های چوبی که در دشت پراکنده‌اند، کلبه‌هایی از جنس چوب بلوط و ملات کاهگل که  در تابستان از نفوذ گرمای آفتاب و در زمستان از ورود سرمای سوزان جلوگیری می‌کند؛ نوید اقامتی آرام و رویایی را می‌دهند و گله هایی از اسب های وحشی که در دشت‌های سر سبز آن، مشغول چرا هستند و مناظر زیبایی را برای علاقه‌مندان به عکاسی از طبیعت ایجاد می کنند.

وجود آبشاری به نام ورزان در حدود ۴ کیلومتری این روستا و در ارتفاع ۱۹۴۵ متری از سطح دریا از دیگر جاذبه‌های این سرزمین رویایی است. پیاده روی از روستا تا این آبشار نیز، خود از مسیرهای جذاب طبیعت گردی است. آب این آبشار از چشمه های اطراف تامین می شود و در نهایت به رودخانه لیسار می ریزد.

پارک جنگلی آلچالیق از تفرجگاه های سوباتان است که طبیعت گردان زیادی را به سمت خود می کشاند. درختان وحشی گلابی، سیب، گوجه و ازگیل در این جنگل ها به وفور یافت می شود.

تماشای طلوع و غروب خورشید از بلندای صخره گنج نامه و تماشای گله های گوسفندان هنگام بازگشت به روستا لذتی توصیف ناپذیر دارد.

از دیگر مکان های دیدنی سوباتان می توان گوری دره با وجود گورستان‌های هفت هزارساله، هاچا داش (جایی که نوک کوه بصورت دوشاخه در آمده)، چمنزار وسیع بیده پشت، غار طبیعی گنجخانه، ساری داش (سنگ زرد)، منطقه باغداگول (معروف به بهشت گل ها)، باتمان بولاق و داش باشی و هاچاداشی اشاره کرد.

سوباتان

وجود قلعه تاریخی صلصال

قلعه صلصال با قدمت هزارساله یکی از قدیمی‌ترین آثار تاریخی استان گیلان محسوب می‌شود که این قلعه تاریخی در پایین‌دست سوباتان واقع شده و تنها اثر تاریخی – معماری در این محل است. و وجود گور‌های بزرگ سنگی قدمت سوباتان را به ۷ هزار سال پیش می‌رساند و این واقعیت را اثبات می‌کند که تاریخ تمدن سوباتان به قبل از اسلام برمی‌گردد.

وجود گیاهان دارویی و گل‌های زینتی

در سوباتان علاوه بر لذت بردن از طبیعت سرسبز، آب و هوای پاک و جاذبه‌های تاریخی و گردشگری، عطر گل‌های زیبا و گیاهان دارویی نیز هوش را سر می‌برد  و بر زیبایی این سرزمین شگفت‌آور افزوده است. یارپوز یا پونه، بالدِرقان یا گُلپَر، بومادران، شقایق و گزنه از جمله گیاهان دارویی ییلاقات سوباتان هستند.

سوباتان

غذاهای لذیذ سوباتان

به سمت آبشار ورزان بروید چند رستوران با میز و صندلی‌های چوبی می‌بینید که می‌توانید از خوردن غذاهای محلی و کباب بره در فضایی بهشتی نهایت لذت را ببرید.

یکی از غذاهای پر طرفدار در سوباتان، سوجا دیله است. یک خوراک آبدار که حاوی گوشت سرخ شده گوسفندی در مخلوطی از روغن و کره محلی است که کمی ماست به آن اضافه می‌کنند و روی حرارت ملایم می‌گذارند تا جا بیفتد.

پِندیرَه ویسوج یا پنیرسرخ شده یکی دیگر ازغذاهایی است که باید امتحانش کنید. پنیر تازه را که جوشانده‌اند در روغن سرخ  و با برنج سرو می‌کنند.

یکی از غذاهای این ییلاق که معمولا در جشن‌ها سرو می‌شود، گوزِلی بریان یا بره بریان است. بره کامل را در آب می‌پزند و شکمش را با گردو، سبزی محلی و ادویه پر می‌کنند که غذایی بسیار لذیذ و کامل کننده‌ی هر بزمی است.

سوغات سوباتان

یکی از مناظر جالبی که در سوباتان دیده می‌شود زنانی هستند که در کنار کلبه‌های چوبی پای بساط نان پزی نشسته‌اند و به شیوه زندگی عشایری نان محلی می‌پزند. این نان‌های خوش عطر و طعم سوغات خوبی برای عزیزانتان است. علاوه بر نان محلی، پنیر و کره و ماست معروف سوباتان از سوغاتی‌های خوشمزه‌ی این دیار با صفاست.

بهترین زمان سفر به سوباتان

این منطقه در زمستان ها، به دلیل سرمای شدید هوا و بارش سنگین برف تقریبا خالی از سکنه می شود و از اواخر اردیبهشت ماه که شقایق‌های سوباتان شروع به روییدن می‌کنند، رفته رفته کلبه هایش دوباره رنگ زندگی به خود می‌گیرند. و به دلیل ارتفاع بالایش و قرار داشتننش در مسیر بادهای شمالی از هوای خنک و مطلوبی در فصل گرم تابستان برخوردار است.

مسیر دسترسی

دسترسی به سوباتان از گیلان: ابتدا به رشت سفر کنید و از این شهر زیبا به هشت پر بروید و از آنجا برای رسیدن به سوباتان وارد جاده اق‌اولر شوبد، البته از هشت‌پر به سوباتان را باید با اتومبیل‌های شاسی بلند یا نیسان‌های محلی به سوباتان بروید.

دسترسی به سوباتان از اردبیل: از اردبیل وارد جاده زیبای خلخال شوید و ابا گذر از جاده نئور، با سرزمین رویایی سوباتان دیدار کنید.

با سفر به این سرزمین دلربا، با مناظری شگفت‌آور و دلپذیر، فارغ از دغدغه‌های زندگی شهر نشینی و به دور از آلاینده‌ها و آلودگی‌های شهر، روحی تازه کنید و آرامشی وصف ناشدنی را در قطعه‌ای از بهشت تجربه کنید.