تایلند «جاذبه‌های گردشگریِ کشور معبدهای طلایی»

Thailand-aradmag-018
Thailand

کشور تایلند در جنوب شرقی آسیا قرار گرفته است و با جاذبه‌های طبیعی و تاریخی منحصر به فردش هرساله برای گردشگران خاطره‌ای به یاد ماندنی از خود به جای می‌گذارد. شهر پرجمعیتِ بانکوک پایتخت کشور تایلند است و مذهب بیش از ۹۰ درصدِ مردم تایلند آئین بودایی است. با آرادمگ همراه باشید.

Thailand-aradmag-001
بانکوک

یکی از شهرهای پربازدید تایلند پایتخت آن بانکوک است که به شهر فرشته‌ها شهرت دارد. جنگل‌های وسیع و بکر، سواحل شنی و ماسه‌ای و جاذبه‌های باستانی و تاریخی کشور تایلند آن را به یکی از قطب‌های مهم گردشگری در جنوب شرقی آسیا تبدیل کرده است. جاذبه‌های گردشگری بسیاری در سفر به تایلند برای بازدید وجود دارد که ما در این مطلب به معرفی برخی از این جاذبه‌ها می‌پردازیم.

کاخ بزرگ «Grand Palace»

کاخ بزرگ یا کاخ پادشاهی تایلند یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری این کشور محسوب می‌شود. کاخ بزرگ در شهر بانکوک واقع شده و قدمت آن به سال ۱۷۸۲ برمی‌گردد که به دستور پادشاه «راما اول» ساخته شد. باگذشت زمان ساختمان‌هایی به کاخ اصلی اضافه شد و تا سال ۱۹۲۵ پادشاهان سلطنتی در این کاخ سکونت داشتند.

Thailand-aradmag-002
کاخ بزرگ بانکوک-تایلند

آخرین خانواده سلطنتی که در این کاخ سکونت داشتند خاندان سلطنتی پادشاه «راما پنجم» بود که بعد از این خانواده کاخ خالی از سکنه باقی ماند. در حال حاضر درب‌های این کاخ برای بازدید گردشگران باز می‌شود و همچنین مراسم‌ها و جشن‌های دولتی نیز در کاخ بزرگ برگزار می شود.

در این کاخ ساختمان‌های مختلفی وجود دارد که هر کدام جاذبه‌ای دیدنی به حساب می‌آیند. یکی از مهمترین جاذبه‌های کاخ بزرگ مجسمه زمردین بوداست و نکته جالب توجه در مورد این مجسمه لباس‌های آن است که از جنس طلاست و در هر فصل تعویض می شود.

علاوه بر مجسمه بودای زمردی بارگاه بیرونی، بارگاه میانی و بارگاه درونی نیز از قسمت‌های مهم کاخ بزرگ هستند.

معبد وات فو «Wat Pho»

یکی از زیباترین معابد در بانکوک معبد وات فو است که در نزدیکی کاخ بزرگ واقع شده است. اصلی‌ترین دلیل محبوبیت معبد وات فو مجسمه بودای آن است که به شکل خوابیده ساخته شده و حدود ۴۰ متر طول دارد. کف پای این مجسمه با سنگ‌های قیمتی و گرانبها پوشیده شده است. در این معبد کتیبه‌هایی قدیمی وجود دارد که بسیار مهم و باارزش هستند.

Thailand-aradmag-003
معبد وات فو بانکوک-تایلند

معبد وات فو به دستور پادشاه رامای اول ساخته شد و در سال‌های بعد که مورد تخریب قرار گرفت به دستور پادشاه رامای سوم بازسازی شد.

از دیگر جاذبه‌های این معبد تصاویر متعددی از بوداست و همچنین یک مرکز آموزش ماساژ سنتی تایلندی نیز در این معبد وجود دارد که درواقع جزء اولین مراکز آموزشی در تایلند محسوب می شود.

معبد وات آرون «Wat Arun»

یکی دیگر از معابد زیبا و باشکوه تایلند در شهر بانکوک واقع شده و معبد وات آرون نام دارد. این معبد یکی از مقدس‌ترین معابد در نزد مردم بانکوک است که اعتقاد دارند این معبد از شهر و مردم آن محافظت می‌کند. نام این معبد از خدای خورشید در هند «آرونا» الهام گرفته شده و کلمه «وات» نیز به بناهای مذهبی که با دیوار پوشیده شده‌اند، گفته می شود.

Thailand-aradmag-004
معبد وات آرون بانکوک-تایلند

این معبد در نزدیکی رودخانه «فرایا» قرار دارد و این رودخانه چشم انداز زیبایی به معبد بخشیده است. معماری شگفت‌انگیز معبد وات آرون هر ساله گردشگران بسیاری را مجذوب خود می‌کند.

معبد وات ترامیت «Wat Traimit»

معبد وات ترامیت یا معبد بودای طلایی از دیگر جاذبه‌های گردشگری شهر بانکوک به شمار می‌آید. مجسمه بودای طلایی یکی از بزرگ‌ترین مجسمه‌های بودا در جهان محسوب می شود و ارتفاع آن به بیش از ۳ متر می‌رسد.

Thailand-aradmag-005
معبد وات ترامیت بانکوک-تایلند

این مجسمه طلایی زیبا قدمتی چند صد ساله دارد و در زمان پادشاهی «سوخوتای» این مجسمه در برابر آسیب‌هایی که دشمن ممکن بود به آن برساند با گچ پوشانده شده بود. بعد از گذشت زمان راهبی تصمیم گرفت از این مجسمه محافظت کند زیرا به خاطر وزن و ابعاد آن کسی حاضر به نگهداری آن نبود.

Thailand-aradmag-005-1

راهب برای محافظت از مجسمه بنایی احداث کرد و زمانی که این مجسمه به مکان مورد نظر انتقال داده می‌شد قسمتی از گچ آن تخریب شد و راهب متوجه مجسمه طلایی شد.

تصمیم بزرگی که راهب برای نگهداری از مجسمه بودا گرفت، سبب شد این مجسمه طلایی تبدیل به یکی از بهترین جاذبه‌های دیدنی بانکوک شود.

بازارهای شناور بانکوک

Thailand-aradmag-006
بازار شناور دامنئون سادوک-تایلند

اولین نشانه‌های سکونت در شهر بانکوک در کنار رودخانه‌ها شکل گرفت. از همان ابتدا اقتصاد مردم این شهر بر پایه بازارهای شناور استوار بود که به نوعی محل داد و ستد مردم محسوب می شد. بازار شناور «دامنئون سادوک» یکی از مهمترین بازارهای شناور در بانکوک است که در حال حاضر با ترویج گردشگری و صنعت توریسم کیفیت زندگی مردم نیز بسیار بهتر از قبل شده است.

خیابان خائوسان «Khao San»

Thailand-aradmag-007
خیابان خائوسان بانکوک-تایلند

خیابان خائوسان یکی از شلوغ‌ترین مکان‌ها در بانکوک است. پیاده‌روی در این خیابان و لذت بردن از غذاهای خوش‌طعم تایلندی یکی از تفریحات گردشگران در این خیابان پرهیاهو محسوب می شود. علاوه بر شب‌های زنده جاذبه‌های دیگری نیز مانند برج ارواح، گالری ملی بانکوک و یادبود چهاردهم اکتبر در خیابان خائوسان وجود دارد.

شهر باستانی آیوتایا «Ayutthaya City»

Thailand-aradmag-008
شهر باستانی آیوتایا-تایلند

شهر باستانی آیوتایا یکی از آثار ثبت شده در فهرست جهانی یونسکو است. قدمت این شهر به سال ۱۳۵۰ برمی‌گردد و در آن زمان به عنوان پایتخت تایلند شناخته شده بود. معماری شهر آیوتایا برگرفته از سبک معماری کامبوج است و در گذشته یکی از زیباترین شهرهای جهان بوده است.

معبد پناهگاه حقیقت «Sanctuary of Truth»

معبد پناهگاه حقیقت که از چوب ساج ساخته شده یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر پاتایا محسوب می‌شود. قدمت این معبد به سال ۱۹۸۱ برمی‌گردد و ارتفاع آن به بیش از ۸۰ متر می رسد. یکی از نکات قابل توجه در معبد پناهگاه حقیقت حکاکی‌های زیبای معماری این بناست که همگی به صورت دستی حکاکی شده‌اند.

Thailand-aradmag-009
معبد پناهگاه حقیقت-تایلند

این بنا علاوه بر اینکه بنایی زیبا و منحصر به فرد است، مفهوم و معنایی فلسفی و مذهبی برای مردم دارد. برخی از این حکاکی‌ها بیانگر نبرد خیر و شر هستند و مفاهیم نهفته در معبد پناهگاه حقیقت بیانگر حقایقی مذهبی و فلسفی از مفاهیم بودایی و هندوست.

معبد وات یان سانگ وارارام «Wat Yansang Vararam»

قدمت این معبد زیبا که یکی از مهمترین معبدها در پاتایا محسوب می شود به سال ۱۹۷۶ برمی‌گردد. این بنا که با مجسمه‌هایی زیبا تزئین شده به احترام پادشاه تایلند احداث شده است.

Thailand-aradmag-010
معبد وات یان سانگ وارارام-تایلند

درون معبد قسمت‌های زیادی با طراحی‌های متفاوتی از فرهنگ‌های تایلندی، هندی، چینی و… وجود دارد. همچنین در نزدیکی این معبد موزه‌ای چینی وجود دارد که آثار ارزشمندی از کشور چین در آن قابل مشاهده است.

معبد بودای بزرگ پوکت

یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری شهر پوکت معبد بودای بزرگ است که مجسمه‌ای از جنس سنگ بر فراز تپه‌ای نزدیک به خلیج «چالونگ» قرار دارد. ارتفاع این مجسمه به ۴۵ متر می‌رسد. قدمت این معبد به سال ۲۰۰۹ برمی‌گردد و ساخت آن از همان سال شروع شد.

Thailand-aradmag-011
معبد بودای بزرگ پوکت-تایلند

این مجسمه از زمین نیز ۲۵ متر فاصله دارد و از فراز این تپه می‌توان چشم اندازی زیبا از شهر داشت. در کنار مجسمه بزرگ بودا مجسمه کوچک دیگری نیز در کنار آن وجود دارد که جنس آن از برنج است و روکشی از طلا دارد.

سواحل پوکت

پوکت به داشتن سواحلی زیبا و آرام شهرت دارد و هر ساله گردشگران بسیاری به این سواحل سفر می‌کنند. ساحل «آزادی» یکی از زیباترین سواحل تایلند است که مکان بسیار مناسبی برای شنا و آفتاب گرفتن است. ساحل «کاتا» از دیگر سواحل پوکت است که گردشگر کمتری در این ساحل دیده می‌شود و بیشتر مردم بومی از این ساحل استفاده می‌کنند.

Thailand-aradmag-012
سواحل پوکت-تایلند

ساحل «سورین» یکی از سواحل شنی زیبای پوکت است که به نوعی مقصد گردشگری افراد ثروتمند به‌حساب می‌آید. در این ساحل خانه‌ها و سوئیت‌هایی شیک برای ثروتمندان تعبیه شده است و این ساحل بسیار تمیز و آرام است.

از دیگر سواحل پوکت می‌توان به ساحل «نای هارن»، ساحل «بهشت»، ساحل «کاتا نوی» و… اشاره کرد.

پناهنگاه فیل‌ها در پوکت

Thailand-aradmag-013
پناهنگاه فیل‌ها در پوکت-تایلند

پناهگاه فیل‌ها در پوکت توسط شخصی به نام «راجر سون» احداث شد که هدف از تأسیس این پناهگاه نگهداری از فیل‌هایی است که زخمی یا آسیب دیده هستند. یکی از سرگرمی‌ها در شهر پوکت فیل سواری است که فیل‌ها در مسیر سبز جنگل به گردشگران سواری می‌دهند. در حال حاضر علاوه بر نگهداری دائمی از چند فیل در این پناهگاه، فیل‌های زخمی و مریض هم برای مراقبت و مداوا به این مکان آورده می شوند.

معبد وات چالونگ «Wat Chalong»

Thailand-aradmag-014
معبد وات چالونگ-تایلند

در شهر پوکت بیش از ۲۰ معبد وجود دارد که یکی از آن معابد زیبا وات چالونگ است که قدمت آن به قرن نوزدهم میلادی برمی‌گردد. در این معبد مجسمه‌های قدیمی زیبایی وجود دارد و همچنین نقاشی‌هایی بی‌نظیر از بودا در سرتاسر این معبد مشاهده می شود. از آنجا که معابد مکان‌هایی مقدس در تایلند محسوب می‌شوند برای وارد شدن به این معابد باید لباس‌هایی پوشیده به تن کرد.

پارک ملی خائوسوک «Khao Sok National Park»

یک از جاذبه‌های طبیعی کشور تایلند پارک ملی خائوسوک است که قدمت آن به سال ۱۹۸۰ برمی‌گردد. گونه‌های متنوع گیاهی و جانوری کمیابی در این پارک ملی وجود دارد. درواقع این پارک، جنگلی بارانی است که درون آن صخره‌های مرتفع و آهکی زیبایی وجود دارد.

Thailand-aradmag-015
پارک ملی خائوسوک-تایلند

یکی از مهمترین دلایل محبوبیت این پارک ملی وجود بزرگ‌ترین گل جهان در آن است. این گل که «Bua Phut» نام دارد بیش از ۷۰ سانتی متر قطر دارد و در ماه دسامبر رشد این گل کامل می شود و گردشگران می‌توانند از مشاهده زیبایی آن لذت ببرند.

آبشار تی لو سو «Thi Lo Su»

Thailand-aradmag-016
آبشار تی لو سو-تایلند

آبشار زیبا و دیدنی تی لو سو در پناهگاهی به نام «اومفانگ» واقع شده که ارتفاع آن به بیش از ۲۰۰ متر می‌رسد و یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی تایلند محسوب می شود. این آبشار در استان «تاک» واقع شده است.

غار کائو کومون «Kaew Komon Cave» و غار تام لوت «Tham Lot»

این دو غار از مهمترین جاذبه‌های طبیعی کشور تایلند به شمار می‌آیند. غار تام لوت غاری زیبا با قدمتی کهن است که در گذشته زیستگاه انسان‌های پیش از تاریخ بوده است و همچنین در طول سال‌های زیاد محققان و باستان شناسان ظروف سفالی و قدیمی بسیاری را از دل این غار بیرون کشیده‌اند.

Thailand-aradmag-017
غار تام لوت-تایلند

غار کائو کومون نیز غاری کلسیتی است که امروزه تنها غار شناخته‌شده‌ی کلسیتی در کشورهای جنوب شرقی آسیا محسوب می شود. کلیست نوعی کانی است که از ترکیب اکسیژن و کلسیم کربن ساخته شده است.