پاییز گردی در زیباترین کویرهای ایران

زیباترین کویرهای ایران
زیباترین کویرهای ایران

ایران دارای جاذبه های گردشگری بسیاری است، از دشت و طبیعت فوق العاده اش گرفته تا کوهستان، صحرا، دریا و جنگل. کویر در روز گرم است و در شب سرد، اکنون که در فصل پاییز به سر می بریم، می توانید سفرهای یک روزه را به زیباترین کویرهای ایران تجربه کنید. اما زیباترین کویرهای ایران کدامند؟ با ما باشید تا با این جاذبه های گردشگری با شکوه آشنا شوید.

زیباترین کویرهای ایران

کویر مصر

حتما تا با امروز نام کویر مصر را زیاد شنیده اید. کسانی که شیفته ی طبیعت هستند، حتما از سفر به این کویر زیبا لذت خواهند برد. برای آنکه به کویر مصر سفر کنید، می بایست به روستای مصر که از توابع استان اصفهان است، بروید. به اینجا که برسید، با بهشتی از شن رو به رو می شوید که از زیبایی شما را مسحور خود خواهد کرد.

علاوه بر گشت و گذار در این کویر زیبا، می توانید به روستاهای اطراف نیز بروید. روستای امیر آباد، روستای فرحزاد، روستای عروسان، روستای مصر و نیزار مصر از مهم ترین جاذبه های گردشگری این کویر زیبا است.

کویر مصر
کویر مصر

 

کویر مرنجاب

حتما می دانید تا به امروز تورهای گردشگری مختلفی به کویر مرنجاب برگزار شده است و این حاکی از آن است که کویر مرنجاب، یکی از زیباترین کویرهای ایران است. پس خوب است که پایان هفته خود را به بازدید از این کویر اختصاص دهید. به این کویر که بروید، می توانید پوشش های گیاهی و جانوری مختلفی را رصد کنید. همچنین لازم به ذکر است که شما با سفر به این کویر، می توانید تپه های شنی رویایی که تنها در تصاویر دیده اید، را مشاهده کنید.

اگر شب را در این کویر بمانید می توانید یکی از پر ستاره ترین آسمان های کشور را نیز رصد کنید. دریاچه نمک، چاه دستکن و جزیره سرگردان از جمله دیدنی های این منطقه هستند.

این کویر در فاصله ی ۳۰۱ کیلومتری از تهران و در فاصله ۶۰ کیلومتری از کاشان واقع شده است. باید بگوییم که یکی از بهترین گزینه های سفرهای کوتاه به زیباترین کویرهای ایران در پاییز، همین کویر مرنجاب است.

کویر مرنجاب
کویر مرنجاب

 

کویر ریگ زرین

یکی دیگر از زیباترین بیابان های ایران، کویر ریگ زرین است. این کویر دیدنی که پوشیده شده از شن های روان است، در استان یزد و در ۴۰ کیلومتری شمال کویر بافق قرار دارد. اینجا برای پیاده روی و ثبت تصاویر خاطره انگیز، گزینه ای بسیار مناسب است، اما دقت داشته باشید که در باتلاق های جنوبی این کویر گرفتار نشوید.

کویر ریگ زرین
کویر ریگ زرین

 

کویر شهداد

کویر شهداد را می توان به جرات یکی از زیباترین کویرهای جهان دانست. این کویر باشکوه و فوق العاده، در منقطه شهداد استان کرمان و در قسمت شرق کوه های کرمان قرار گرفته است. وجود این منطقه در دل کویر لوت و با تپه های شنی فوق العاده اش، رودخانه ای شور و کلوت های بی نظیری که در قلب خود جا داده است، گزینه ای فوق العاده را برای سفرهای پاییزی ایجاد کرده است. از آن جایی که بارش در این منطقه بسیار کم است، شما شاهد یکی از گرمنترین مناطق دنیا در این کویر خواهید بود.

کویر شهداد
کویر شهداد

 

کویر ابوزید آباد

اگر می خواهید از شلوغی های شهر و دود و آلودگی به دور شوید، کویر ابوزید آباد را برای سفرهای آخر هفته ی خود انتخاب کنید. این جا پر است از رمل های شنی که تمامی استرس های هفتگی را از شما دور می کند. جالب است بدانید تنها کویر و چشم انداز شنی آن نیست که شما را به خود جلب می کند، بلکه می گویند قدیمی ترین شهر زیر زمینی دنیا هم در این منطقه قرار دارد که دارای سیستم تهویه عجیبی است که می تواند برای چند روز برای پناهجویان خویش، اکسیژن های لازم را تامین کند.

کویر ابوزید آباد
کویر ابوزید آباد

کویر حلوان

برای دیدن از این کویر زیبا، می بایست به طبس که غرب استان خراسان جنوبی قرار دارد، بروید. روستای حلوان نیز در همان حوالی قرار گرفته است که پس از گشت و گذار در کویر می توانید در نخلستان های این روستا استراحت کنید.

کویر حلوان
کویر حلوان

کویر ورزنه

این کویر در فاصله ی ۱۰۰ کیلومتری از شرق اصفهان قرار گرفته است و با سفر به کویر ورزنه می توانید متفاوت ترین تپه های شنی را مشاهده کنید که به سبب نوع وزش باد در این منطقه شکل گرفته است. ضمنا در اطراف کویر ورزنه می توانید به تالاب گاو خونی بروید و از قلعه قورتان نیز دیدن کنید. اگر دوست دارید شب های پر ستاره کویر را نیز ببینید، می توانید در خانه های محلی اقامت کنید و زیباترین شب زندگی تان را در زیر آسمان کویر ورزنه به صبح برسانید.

کویر ورزنه
کویر ورزنه

 

کویر زردگاه

این کویر در نزدیکی روستای نایبند که از توابع شهرستان طبس استان خراسان جنوبی است، قرار دارد. این کویر با سایر کویرهای ایران متفاوت است چرا که روستای اطراف آن پر است از سرسبزی نخلستان های زیبا. اینجا روستایی هایی را خواهید دید که حصیربافی می کنند و در خانه های پلکانی زیبایشان در دل طبیعت زندگی می کنند. با سفر به این کویر می توانید در چشمه آب گرم و استخرهای کوچک آبتنی کنید و از درختان پرتقال و نارنج و نارنگی میوه بچینید.

کویر زردگاه
کویر زردگاه

 

همان طور که در ابتدا مطلب ذکر کردیم، کویر یکی از بهترین مناطق گردشگری در پاییز است، پس چنانچه قصد سفر به این مناطق دیدنی دارید، کویرهایی که در این مطلب معرفی کردیم را از یاد نبرید.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...