مهم ترین نکات برای کوهنوردان مبتدی که باید بدانند

مهم ترین نکات برای کوهنوردان مبتدی که باید بدانند
مهم ترین نکات برای کوهنوردان مبتدی که باید بدانند

کوهنوردی یکی از فعالیت های فوق العاده هیجان انگیز است که طرفداران بسیاری دارد. اما تمامی طرفداران کوهنوردی از همان ابتدای امر، یک کوهنورد حرفه ای نبودند. اگر شما جز کوهنوردان مبتدی محسوب می شوید  و می خواهید برخی از آخر هفته های خود را به این تفریح هیجان انگیز اختصاص دهید، با ما همراه باشید تا با مهم ترین نکات برای کوهنوردان مبتدی آشنا شوید.

مهم ترین نکات برای کوهنوردان مبتدی که باید بدانند
مهم ترین نکات برای کوهنوردان مبتدی که باید بدانند

مهم ترین نکات برای کوهنوردان مبتدی

از اینکه یک کوهنورد مبتدی هستید، نگران نباشید، زیرا در صورتی که اقدامات لازم را برای کوهنوردی به کار بندید، می توانید یک تفریح بسیار هیجان انگیز را برای خود رقم بزنید.

کار خود را با این موارد آغاز کنید:

برای کوهنوردی به لوازم مخصوص این کار نیاز دارید، پس بهتر است با کسانی که تجربه ی کوهنوردی را دارند، به مراکز معتبر فروش لوازم کوهنوردی بروید.
همچنین خوب است یک همراه باتجربه و کاربلد برای خود بیابید تا بتوانید تجربه های اول کوهنوردی را با او بگذرانید. و در نهایت لازم است کار خود را از مسیرهای ساده شروع کنید. کوهنوردی خطرناک و سخت است، پس تا زمانی که تجربه های لازم را کسب نکرده اید، بهتر است مسیرهای سخت را فراموش کنید.

چگونه یک مسیر برای کوهنوردی انتخاب کنید؟

برای آنکه یک مسیر کوهنوردی را برای خود انتخاب کنید، می بایست چند فاکتور را مد نظر قرار دهید که در ادامه مطلب با آن ها آشنا خواهید شد:

مدت زمانی که برای کوهنوردی انتخاب می کنید:

حتما می دانید که مسیرهای مختلف کوهنوردی به مدت زمان متفاوتی برای صعود نیاز دارند. برای برخی از مسیرها تنها یک روز زمان نیاز است در حالیکه مسیرهای طولانی تر زمان های بیشتری برای پیموده شدن می طلبند.  از آنجایی که شما جز کوهنوردان مبتدی محسوب می شوید، پس لازم نیست که فشار را زیاد کرده و از مسیرهای طولانی و طاقت فرسا بگذرید. کار خود را از مسیرهای کوتاه که تنها یکی دو روز از شما زمان می گیرد، آغاز کنید.

مهم ترین نکات برای کوهنوردان مبتدی که باید بدانند
مهم ترین نکات برای کوهنوردان مبتدی که باید بدانند

سازگاری محیط با شما چگونه است؟

به عنوان یک کوهنورد، چه مبتدی چه حرفه ای، احتمالا از میزان آمادگی جسمانی خود آگاهی دارید. لازم است قبل از صعود کاملا نسبت به شرایط بدنی خود آگاهی داشته باشید تا نسبت به آن مسیر را انتخاب کنید.

مسافتی که طی می کنید، چقدر است؟

حتما می دانید که در کوهنوردی می بایست کوله ای از وسایل را با خود حمل کنید، پس می بایست مسافتی که قرار است طی کنید را بشناسید. خوب است که از بازه های کوتاه مدت شروع کنید تا بتوانید با حمل وسایل، شرایط سخت را به راحتی بگذرانید.

به چه ارتفاعی صعود می کنید؟

آیا می دانید قرار است به چه ارتفاعی صعود کنید؟ قبل از شروع حرکت و انتخاب مسیر، باید از ارتفاع منطقه ای که قرار است صعود کنید، آگاهی داشته باشید. برای مبتدیان خوب است از مسیرهای نسبتا صاف، شروع کنند. مسیرهای پر شیب با حمل کوله می تواند سخت و طاقت فرسا باشد.

وضعیت آب و هوا چگونه است؟

آگاهی از شرایط جوی و آب و هوای منطقه از الزامات است. قبل از شروع، به پیش بینی های هواشناسی گوش فرا دهید و وضعیت جوی را بسنجید. درست نیست که در روزهای بارانی و وقوع احتمالی طوفان، حتی در مسیرهای آسان و نسبتا صاف، کوهنوردی کنید.

وضعیت حمل و نقل را بررسی کنید

آیا قرار است تا ابتدای مسیر با اتومبیل شخصی بروید یا اینکه از سیستم های شهری استفاده می کنید؟ در هر صورت زمان را به گونه ای تخمین بزنید تا به موقع و قبل از تاریک شدن هوا، چادر زده باشید.

مهم ترین نکات برای کوهنوردان مبتدی که باید بدانند
مهم ترین نکات برای کوهنوردان مبتدی که باید بدانند

لوازم مورد نیاز برای کوهنوردان مبتدی

کوهنوردی یکی از تفریحات هیجان انگیز گروهی است، به این معنا که شما می توانید با سایر هم گروهی های خود هماهنگ شوید و از حمل اضافه ی برخی از وسایل مشترک کوهنوردی خودداری کنید. در کل لوازم مورد نیاز کوهنوردی شامل موارد زیر می شود:

 

چادر کوهنوردی
چادر کوهنوردی

چادر

یکی از اصلی ترین وسایل کوهنوردی، چادر است. در خرید چادر می بایست سایز و وزن چادر را مد نظر قرار دهید. هرچه وزن چادر کمتر باشد و سبک تر، قیمت بیشتری خواهد داشت. از آن جایی که قرار است چادر را در مسیرهای نسبتا طولانی حمل کنید، بهتر است به سراغ چادرهای سبک بروید. مطمئن باشید هزینه  به راحتی و آسایشی که تجربه می کنید، می ارزد.

اجاق

در نظر داشته باشید که حتی در زمان تفریح نیاز دارید چیزی میل کنید. در کوهنوردی که انرژی بیشتری از شما می ستاند، حتما لازم است با مواد غذایی، چیزی مقوی درست کنید. پس اجاق هرگز نباید فراموش شود. در صورتی که تعداد نفرات در گروه شما زیاد است، به یک اجاق اکتفا نکنید.
لازم به ذکر است که وسایل مربوط به آشپزی را هم نباید فراموش کنید. چاقو، ظروف، لیوان، ادویه و هرچه لازم است را بردارید تا در آن ارتفاعات که مغازه ای برای خرید وسایل یافت نمی شود، به مشکل برنخورید.

وسایل تصفیه آب

آیا فکر می کنید می توانید میزان آبی که برای دو روز کوهنوردی به آن نیاز دارید را با خود حمل کنید؟ اشتباه می کنید. این حجم از آب، وزن کوله ی شما را بالا می برد. پس بهتر است به چاره های دیگری بیندیشید. وسایل کوچک و سبک تصفیه آب مانند بطری ها و نی های تصفیه به شما کمک می کند که از آب های زیر زمین و رودخانه ها آب بنوشید.

لباس

در کوهنوردی می بایست لباس هایی را با خود حمل کنید که سریع خشک می شوند و از طرفی هم در برابر رطوبت مقاومت بالایی دارند. لباس های زیر، روپوش ها، بارانی، لباس خواب، عایق ها مانند ژاکت، لباس های پشمی و .. را فراموش نکنید.

کفش و چکمه

به کفش اهمیت ویژه ای دهید، چرا که قرار است با پای پیاده و به همراه کفش مسیرهای طولانی و سخت را بپیمایید. کفش و چکمه ای را انتخاب کنید که سبک و راحت باشد و در مقابل رطوبت و کثیفی راه مقاوم باشد و در عبور از سفتی صخره ها، آسیبی به پای شما وارد نکند. همچنین خوب است یک صندل و کفش راحت برای زمانی که چادر زدید با خود همراه داشته باشید تا برای قدم زدن به پای خود استراحت دهید.

کیسه خواب و زیر انداز

برای خرید کیسه خواب، به سراغ آن هایی بروید که قابلیت فشرده شدن دارند. همچنین وضعیت کیسه خواب را از نظر دما و شرایط اقلیمی نیز در نظر بگیرید.
زیراندازی را انتخاب کنید که راحت و عایق باشد. از آن جایی که قرار است روی این زیر انداز بنشینید، به سراغ نوعی از آن بروید که راحتی و آسایش را برای شما به همراه داشته باشند تا بتوانید خستگی راه را از تن بیرون کنید.

وسایل کمک های اولیه

حادثه خبر نمی کند. در صورتی که تمامی نکات ایمنی را رعایت کنید، ممکن است دچار حوادث کوچک و بزرگ شوید. به همین دلیل لازم است به همراه داشتن وسایل و ابزارهای کمک های اولیه، حوله های تمیز، استریل کننده ها و ژل های پاک کننده نیز با خود به همراه داشته باشید.

با توجه به تمامی مواردی که به آن ها اشاره شد، باید تاکید کنیم که می بایست از تجربیات کوهنوردان حرفه ای استفاده کنید و حتما از آن ها مشورت بگیرید تا کوهنوردی اولیه خود را با اطمینان پشت سر بگذارید.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...