نکات مهم برای اولین سفر دریایی با کشتی کروز

اولین سفر دریایی با کشتی کروز
اولین سفر دریایی با کشتی کروز

یکی از وسایل حمل و نقل برای گردشگری کشتی کروز است. کشتی کروز هیجاناتی دارد و تجربه هایی را در اختیار مسافرانش قرار می دهد که شاید سایر تورهای گردشگری چنین قابلیت هایی را نداشته باشند. سفر روی آب، تماشای منظره ای که تا چشم کار می کند دریاست، برای همه لذت بخش است. اما این تجربه ای نیست که هر کسی در هر زمان بتواند آن را به دست آورد. چنانچه قرار است اولین تجربه سفر دریایی با کشتی کروز را پشت سر بگذارید، با ما همراه باشید تا مهم ترین نکات در این رابطه آشنا شوید.

چند نکته مهم در اولین تجربه سفر دریایی با کشتی کروز

هزینه های اضافی را در نظر بگیرید.

اکثر سفرهای دریایی و تور کشتی کروز همه چیز را در بر نمی گیرند. بنا بر این شما می بایست هزینه هایی مانند نوشیدنی ها، استفاده از رستوران های مخصوص، استفاده از آبگرم، بازی های ویدئویی، خشکشویی، استفاده از اینترنت و … را در اولین سفر دریایی با کشتی کروز در نظر بگیرید. چنانچه قصد استفاده از این خدمات را داشته باشید، می بایست خود را برای هزینه های اضافه آماده کنید.
با این وجود تور کشتی کروز می تواند مقرون به صرفه باشد، اما خوب است که این موارد را نیز مد نظر قرار دهید. هرچه کروزی که انتخاب می کنید لوکس تر و بزرگتر باشد، احتمالا با هزینه های جانبی بیشتری مواجه خواهید شد.

کشتی کروز
کشتی کروز

برای سفر خود بودجه بندی کنید

بسیاری از تورهای کشتی کروز، به ازای هر روز و به ازای هر نفر به اندازه ۱۰ الی ۱۵ دلار اضافی را به صورت حساب مسافران اضافه می کنند.
خدمه کشتی همانند سال های قبل، درخواست انعام ندارند. یعنی لازم نیست برای هر خدماتی که طلب می کنید انعامی پرداخت نمایید. اما لازم به ذکر است که خدمه ها برای تمیز کردن اتاق شما، انعام درخواست می کنند. گاهی در برخی از تورهای کشتی کروز با مراجعه به رستوران های ویژه از شما درخواست می شود تا به کارکنان انعام دهید.

بسته چمدان برای سفر دریایی با کشتی کروز
بسته چمدان برای سفر دریایی با کشتی کروز

بار زیادی با خود حمل نکنید

متوسط کابین کشتی کروز حدود ۱۷۰ تا ۲۰۰ فوت مربع است، چیزی در حدود نیمی از اندازه اتاق متوسط یک هتل است. اگر شما بتوانید از حمل بارهای اضافی خودداری کنید، قطعا فضای بیشتری را در اختیار خواهید داشت. هوشمندانه چمدان خود را ببندید و تنها وسایل و لباس هایی را بردارید که به آنها نیاز دارید تا فضای بیشتری را در کابین کشتی در اختیار داشته باشید.

کدهای لباس کشتی را در نظر بگیرید.

با وجود آنکه بسیاری از تورهای کشتی کروز نیاز به لباس مخصوص ندارند، اما لازم است تا از این موضوع اطمینان حاصل کنید، چرا که گاهی لازم است برای صرف غذا در یک رستوران ویژه لباسی خاص را بر تن کنید.
هم اکنون در بسیاری از کشتی های کروز نروژی هم می توانید برای رفتن به رستوران اصلی، شلوار جین بپوشید. کشتی های دیگر، مانند Celebrity و Holland America، شب های رسمی بیشتری دارند.بسیاری از خطوط بزرگ کشتی کروز، جریان های برق ویژه ای را ارائه می دهند، اما برخی از کشتی های بین المللی، مخصوصا آنهایی که در اروپا و آسیا تردد می کنند، ممکن است استانداردهای الکتریکی دیگری داشته باشند.

رستوران کشتی کروز
رستوران کشتی کروز

قبل از سوار شدن به کشتی، از این موضوع اطلاع یابید تا بتوانید تجهیزات لازم را برای استفاده از وسایل برقی که به همراه دارید، را تهیه نمایید. تقریبا در هر کشتی یک سشوار وجود دارد، بنابراین به ندرت نیاز به حمل سشوار حس می شود. اما شاید برای شارژ موبایل و یا تبلت خود به تجهیزات ویژه تری احتیاج پیدا کنید.

اطمینان حاصل کنید که چه وسایل آرایشی و بهداشتی در کشتی کروز در اختیار شما قرار می گیرد.

تقریبا تمام کشتی های کروز شامپو و صابون (ژل های شست و شوی مایع)، حوله ساحلی و خشک کن مو، را برای مسافران فراهم می کنند؛ بعضی از آن ها سایر لوازم آرایشی دیگر را ارائه می دهند، اما اگر به چیزی خاص نیاز دارید، از قبل درباره ی آن تحقیق کنید.
تقریبا هیچ یک از خطوط کشتی رانی اجازه ی اتوکشی در کابین برای جلوگیری از احتمال آتش سوزی را نمی دهند. اما برخی از این خطوط خودشان با داشتن اتاقی جداگانه برای اتوکشی، این خدمات را ارائه می دهند.
کشتی های Royal Caribbean و Norwegian Cruise Line (و همچنین چندین خط دیگر) اتاق های خشکشویی ندارند. اما خطوط کروز فوق العاده به طور معمول مجموعه ای از امکانات رفاهی بیشتری را ارائه می دهند.

فهرستی از وسایل مهم و مورد نیازتان تهیه کنید

حتما می دانید که وسط آب و دریا نمی توانید وسایل مورد نیاز خود را پیدا کنید یا اگر هم در فروشگاهی در کشتی موجود باشد، می بایست هزینه های زیادی را برای تهیه ی آن ها پرداخت کنید.
مواردی که اغلب فراموش می شوند عبارتند از: ساعتهای زنگ دار، باتری ها، محصولات بهداشتی زنانه، دافع حشرات، کرم های ضد آفتاب، داروهای تهوع، صندل، وسایل ورزشی، عینک آفتابی و کتانی.

پول نقد را فراموش نکنید

گاهی به پول نقد احتیاج است، حتی اگر تور شما All inclusive باشد. اگرچه برخی از کشتی ها دارای دستگاه خودپرداز هستند، اما اغلب هزینه های هنگفتی دارند.

کابین کشتی کروز
کابین کشتی کروز

وضعیت تخت خواب ها را بررسی کنید

پیکربندی تخت خواب بسیار اهمیت دارد. در کابین های جدید معمولا دو تخت دو قلو قرار می گیرند که با چسباندن آن ها می توان یک تخت خواب کینگ ایجاد کرد. در بعضی از کشتی های بزرگ تر، تخت ها به کف وصل می شوند و ممکن است به شکل L باشند. شما می توانید این اطلاعات را به راحتی از بروشور تور کشتی کروز خود دریابید.

پاسپورت یا کارت پاسپورت را دریافت کنید.

دقت داشته باشید که در برخی از سفرهای دریایی با تور کشتی کروز، شما نیاز دارید تا برای گذشتن از مرزها، پاسپورت و مدارک ارائه دهید. پس آن ها را چک کنید تا با خود حمل کرده باشید.

این نکات را نیز به یاد داشته باشید

– مدارک خود را مجددا بررسی نمایید. اطمینان حاصل کنید که گذرنامه و مدارک شناسایی مهم در طول سفر منقضی نشوند.
– چک این را آنلاین انجام دهید. این یکی از مراحل ضروری سوار شدن در کشتی کروز است و سوار شدن را سرعت می بخشد. شما می بایست اسناد مسافرتی خود را حین وارد کردن اطلاعات در اختیار داشته باشید تا بتوانید وارد کشتی شوید. با این کار شما می توانید برچسب های چمدان را نیز پرینت بگیرید. این یعنی تسریع در مراحل سوار شدن.
– پاسپورت مسافرتی خود، برچسب های چمدان و برنامه سفر را با خود حمل کنید.
– داروهایی که ممکن است به آن ها احتیاج پیدا کنید را فراموش نکنید.

اولین تجربه سفر دریایی با کشتی کروز می تواند فوق العاده باشد. البته لازم به ذکر است که خرید تورهای گردشگری کروز به مقاصد دور می تواند بسیار هزینه بر باشد. اگر می خواهید این تجربه را در برگ خاطرات خود ثبت کنید، می بایست یک برنامه ریزی عالی برای بودجه بندی سفر، داشته باشید.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...