معرفی پیست های اسکی توچال

معرفی پیست های اسکی توچال
معرفی پیست های اسکی توچال

با فرا رسیدن فصل بارش و سفید شدن دامنه های کوه، بسیاری از افراد به پیست های اسکی می روند تا روی برف ها، تجربه ای لذت بخش داشته باشند. در ایران پیست های اسکی مختلفی وجود دارد اما اگر بخواهیم نزدیک ترین پیست اسکی به منطقه ی شهری که رفت و آمد به آن آسان است را نام ببریم، باید به پیست های اسکی توچال اشاره کنیم.

معرفی پیست های اسکی توچال
معرفی پیست های اسکی توچال

پیست های اسکی توچال

توچال کجاست؟ اگر به ۵ کیلومتری شمال تهران بروید، می توانید پیست اسکی زیبای توچال را ببینید. توچال در واقع بخشی از رشته کوه های البرز است و ارتفاع آن به ۳۹۶۲ متر می رسد. شما می توانید از تهران، که آسان ترین مسیر از ولنجک است، به دامنه جنوبی توچال بروید و اسکی کنید.

توچال از سمت شرق به کلکچال، دارآباد، لزون و از غرب به منطقه امام زاده داوود و قله شاخ نشین می رسد.

به توچال که بروید می توانید از چند مسیر برای رسیدن به قله استفاده کنید، چرا که در این منطقه سه خط تله سیژ، سه خط اصلی و یک خط تله اسکی وجود دارد که طول تله کابین های توچال روی هم به ۷ هزار و ۵۰۰ متر می رسد. جالب است بدانید که پیست اسکی توچال، از طولانی ترین پیست های اسکی جهان به شمار می رود.

معرفی پیست های اسکی توچال
معرفی پیست های اسکی توچال

چرا برای اسکی به پیست اسکی توچال برویم؟

این پیست به مرکز شهر بسیار نزدیک است و در آن خطوطی وجود دارد که می توانید به راحتی به قله و مرکز اسکی برسید. همچنین برای استراحت امکان اقامت در هتلی که در این قله ساخته شده، فراهم است و حتی می توانید بهترین لوازم های مربوط به اسکی را از مدرسه اسکی که در این محل قرار گرفته، خریداری کنید.

اگر برای بار اول است که می خواهید این ورزش را تجربه کنید، می توانید از کمک مجرب ترین مربیان اسکی بهره بگیرید و با خیالی آسوده اسکی کنید. شما می توانید هر روز هفته به غیر از یکشنبه ها به توچال بروید و در پیست، این ورزش برفی را انجام دهید و لذت ببرید.

معرفی پیست های اسکی توچال
معرفی پیست های اسکی توچال

معرفی پیست های اسکی توچال

برای رسیدن به پیست اسکی می بایست از ایستگاه های مختلفی عبور کنید که هر یک از این ایستگاه ها از سطح دریا، ارتفاع مختلفی دارند:
ایستگاه اول تله کابین: ارتفاع ۲ هزار متری از سطح دریا
ایستگاه دوم تله کابین: ارتفاع ۲ هزار و سیصد متری از سطح دریا
ایستگاه پنجم تله کابین: ارتفاع ۳ هزار متری از سطح دریا
ایستگاه هفتم تله کابین: ارتفاع ۳ هزار و هفتصد متری از سطح دریا

در ایستگاه هفتم تله کابین دو تله سیژ، یک تله اسکی، یک هتل و دو رستوران وجود دارد و علاقه مندان می توانند از آغاز بارش ها از اواسط آبان ماه، تا اواخر بهار به این ایستگاه آمده و اسکی کنند.

معرفی پیست های اسکی توچال
معرفی پیست های اسکی توچال

در ایستگاه هفتم، سه پیست اسکی مجزا وجود دارد که در زیر با آن ها آشنا می شوید:

پیست اسکی شماره یک:

این پیست اسکی، به پیست قله معروف است و همان طور که از نامش پیداست، از ارتفاع ۳۸۵۰ متر، از پایین قله آغاز می شود و در ارتفاع ۳۵۵۰ متری در هتل پایان می پذیرد. طول این پیست به ۱۲۰۰ متر می رسد و در این قسمت یک دستگاه تله سیژ و یک تله اسکی وجود دارد. جالب است بدانید این پیست و پیست اسکی سبلان اولین مکان هایی هستند که در ایران پوشیده از برف می شوند.

پیست اسکی دوم:

این پیست در دامنه ی غربی توچال قرار گرفته است و یکی از خیره کننده ترین منظره ها را این پیست به خود اختصاص داده است. این قسمت از توچال از ارتفاع ۳۷۵۰ متری آغاز می شود و به هتل ختم می شود و باداشتن ۹۰۰ متر، یکی از پیست های منحصر به فرد را برای اسکی بازان فراهم می کند. در این قسمت میتوانید از یه دستگاه تله سیژ برای رسیدن به ابتدای مسیر اسکی استفاده کنید.

پیست اسکی سوم:

این پیست از ارتفاع ۳۷۵۰ آغاز می شود و در ایستگاه پنجم به پایان می رسد و در آن می توانید از تله سیژ یا تله اسکی استفاده کنید.

معرفی پیست های اسکی توچال
معرفی پیست های اسکی توچال

هتل توچال

همان طور که در ابتدا اشاره کردیم، برای اقامت گردشگران می توانید در یک هتل زیبا اقامت کنید. هتل توچال در سال ۲۰۰۳ با مساحتی به وسعت ۲۴۳۰ متر مربع تکمیل شده است و از آن زمان تا به امروز پذیرای گردشگرانی است که برای اسکی به توچال می آیند. این هتل چشم انداز بسیار زیبایی دارد و در ارتفاع ۳۵۴۵ متری از سطح دریا قرار گرفته است.

معرفی پیست های اسکی توچال
معرفی پیست های اسکی توچال

در این هتل، رستورانی مجلل ساخته شده است و لابی آن چشم اندازی به پیست اسکی توچال دارد. گفتنیست که در این هتل می توانید پینگ پنگ یا بیلیارد بازی کنید و یا اینکه از سیستم نمایش فیلم های داخلی استفاده کرده و در زمان اقامت، خود را سرگرم کنید.

بی شک اسکی، یکی از جذاب ترین تفریحات زمستانی می باشد و پیست اسکی توچال یکی از بهترین پیست هایی است که می توانید این ورزش زمستانه را در آن تجربه کنید.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...