آشنایی با جاذبه های گردشگری رشت

رشت

طبیعت ایران بسیار شگفت انگیز و جادویی است و سفر به طبیعت می تواند تاثیر بسزایی بر روحیه انسان بگذارد که یکی از همین جاذبه های بکر و بی نظیر استان زیبای گیلان و شهر همیشه سرسبز رشت است. رشت به دلیل داشتن آب و هوایی پاکیزه، طبیعت منحصر به فرد و دست نخورده ای که دارد و همچنین جاذبه های تاریخی که بسیار زیاد هم هستند، جزو یکی از مناطق اصلی گردشگری ایران محسوب می شود.
بدون شک سفر به رشت خصوصا در فصل بهار بهترین انتخاب است، چرا که می توانید با سفر به این منطقه خاطرات شیرین و تجربه های به یاد ماندنی برای خود و عزیزان تان رقم بزنید. ما سعی داریم در این مطلب ۱۰ مورد از جاذبه های گردشگری رشت را به شما عزیزان معرفی کنیم پس با ما همراه باشید.

گوهر رود رشت

گوهر رود رشت

رشت یکی از شهرهای رودگذر در ایران است و یکی از مهم ترین رودخانه هایی که از این شهر می گذرد، رودخانه گوهر رود است. این رودگذر از شریان های رودخانه زرجوب و همچنین یکی از مهم ترین شریان های اصلی شهر رشت است که به تالاب انزلی منتهی می شود.

در واقع سرچشمه های اصلی گوهر رود، کوه های سراوان هستند و بعد از ورود به رشت از سمت جنوب با پیوستن به رودخانه زرجوب یک رودخانه به نام پیرباز را تشکیل می دهند.

این رودخانه از قسمت جنوبی وارد رشت می شود و از کنار باغ محتشم و بیمارستان رازی و چمار سرا می گذرد و به سوی روستایی به نام سیاه اسطلخ و جیر محله روانه شده و در نهایت به تالاب انزلی ختم می شود. گوهر رود در گذشته رودخانه ای خروشان و زیبا بود و همچون نامش مانند گوهری در رشت می درخشید، اما امروز به دلیل عدم توجه به مسائل زیست محیطی به شدت آلوده شده است.

دو مرداب کوچک و بزرگ در مسیر گوهر رود قرار دارند. مرداب کوچک که جفت سلان نام دارد، در نزدیکی های جاده لاکان و مرداب بزرگتر در حوالی پل چمار سرا و در پشت محله حافظ آباد قرار گرفته است که اکنون بخشی از حافظ آباد به یک مکان تفریحی و زیبا تبدیل شده است.

باغ محتشم رشت

باغ محتشم

باغ محتشم که به آن پارک شهر هم می گویند، یکی از قدیمی ترین پارک های رشت است که در خیابان حافظ و در مجاور رودخانه گوهر رود قرار گرفته است. این باغ در دوره قاجاریه ساخته شد و یکی از اصلی ترین مکان های تفریحی مردم رشت است.

در زمان حکومت ناصر الدین شاه قاجار فردی به نام اکبرخان بیگلر بیگی که سمت اجاره گمرکات شمال کشور را به عهده داشت، دستور احداث این پارک را صادر کرد. اکبر خان یکی از ثروتمندترین افراد ایران در دوره قاجاریه بود که در سال ۱۳۰۷ از دنیا رفت. نهال های کوچکی که در آن زمان در پارک محتشم به دل خاک ها سپرده شدند، اکنون به درختانی سر به فلک کشیده و تنومند تبدیل شده اند.

به دستور اکبر خان، در آن زمان سراسر این پارک را معبرکشی کرده و یک عمارت باشکوه و زیبا به نام «کلاه فرنگی» احداث شد. بعد از این که اکبرخان بیگلر بیگی از دنیا رفت، این باغ به عنوان میراث به جای مانده به دخترش رسید.

دختر اکبرخان با پسر عموی خود یعنی صادق خان اکبر محتشم ازدواج کرده بود و از آن به بعد به باغ محتشم شهرت یافت. در زمان حکومت رضاخان، دولت به دلیل بدهی مالیاتی این خانواده، باغ محتشم را تصرف کرد و پس از آن این باغ مورد استفاده عموم مردم رشت قرار گرفت.

پارک محتشم در گذشته بسیار بزرگ تر بود، به طوری که اگر به این پارک می رفتید، بدون همراه داشتن یک راهنما قطع به یقین راه را گم می کردید؛ اما با گسترش شهر رشت و تدابیر شهرداری برای احداث خیابان های جدید از وسعت این پارک کاسته و به خیابان های اطراف اضافه شد. اما یکی از مهم ترین دلایلی که منجر به کوچکتر شدن این پارک شد، احداث یک شهربازی و بنای استان داری گیلان بود که پس از انقلاب اسلامی ساخته شد.

عمارت کلاه فرنگی

عمارت کلاه فرنگی

مسلما اولین چیزی که بعد از رفتن به باغ محتشم توجه تان را تا حد زیادی جلب می کند، عمارت کلاه فرنگی است که یکی از جاذبه های گردشگری رشت بوده و در قسمت بالا هم اشاره ای به آن داشتیم. این عمارت زیبای چوبی از بیرون سه طبقه به نظر می رسد، اما در واقع چهار طبقه است و دارای قدمتی ۲۰۰ ساله بوده که با وجود رطوبت سنگین هوای رشت هنوز هم ظاهر خود را حفظ کرده و در برابر حوادث طبیعی مانند زلزله و وقوع سیل هنوز هم پا برجاست.

همان طور که پیش تر گفتیم این عمارت متعلق به اکبر خان بیگلر بیگی بوده است و در گذشته به عمارت بیگلر بیگی هم معروف بود؛ اما پس از مدتی نام آن را به عمارت کلاه فرنگی تغییر دادند، زیرا طبقه سوم این عمارت شبیه به کلاه سیلندری (فرنگی) بوده است. عمارت کلاه فرنگی با سبک معماری بسیار خاصی ساخته شده و همچون نگینی در پارک محتشم می درخشد. اگر به عکاسی علاقه مند باشید این عمارت در میان درختان سر به فلک کشیده و تنومند باغ محتشم یک سوژه ناب برای عکاسی است.

مساحت این عمارت تقریبا ۲۴۰ متر مربع است و به صورت هشت ضلعی ساخته شده و دارای ۴ طبقه می باشد. برای ساخت این بنا از آجر و چوب و پوشش هایی از جنس سفال خمره ای استفاده کرده اند. در طبقه اول و دوم یک اتاق وجود دارد که در آن ها پنجره هایی بزرگ ساخته شده است. بزرگترین اتاق عمارت به صورت هشت ضلعی ساخته شده و دارای پنجره های متعددی می باشد؛ به طوری که از هر سو پنجره ای در مجاور باغ محشتم باز می شود.

تا حدود سال های دهه چهل بیشتر حکام و فرمانداران رشت در این امارت سکونت داشتند، اما بعد از انقلاب مدتی متروکه ماند و پس از مدتی در اختیار میراث فرهنگی گیلان قرار گرفت و اکنون در اختیار پژوهشگاه صنایع دستی و گردشگری گیلان است. این عمارت در تاریخ ۲۶ آبان سال ۱۳۷۵ با شماره ثبت ۱۷۶۴ جزو یکی از آثار ملی ایران شناخته و به ثبت رسید.

پارک ملت رشت

پارک ملت رشت

در گویش رشتی به این پارک «سیاه باغ» می گویند و یکی از مکان های طبیعی و جاذبه های گردشگری رشت می باشد. مساحت پارک ملت رشت ۱۲۰ هزار متر می باشد. مکان فعلی پارک ملت رشت در گذشته یک باغ شخصی بوده است که بعدها توسط دولت خریداری شده و به واسطه شهرداری تبدیل به مکانی برای تفرجگاه عمومی شده است؛ به همین خاطر اکثر درختان این پارک کهنسال هستند. ساکنین نزدیک به این پارک هر روز صبح برای ورزش دسته جمعی به پارک آمده و به صورت گروهی ورزش می کنند.

بعد از انقلاب اسلامی، شهرداری اقداماتی در خصوص طراحی و احداث فضاهای سبز در سطح شهر انجام داد و به همین دلیل شروع به خرید باغ های متروکه و قدیمی جهت نوسازی و تبدیل آن ها به پارک های کوچک و یا بزرگ کرد که پارک ملت هم جزو همین باغ های بازسازی شده بود که در سال ۱۳۷۸ احداث شد.

از جمله امکانات تفریحی و رفاهی که در پارک ملت رشت وجود دارد، می توانیم به کمپینگ، زمین های ورزشی، سینمای شش بعدی، نماز خانه و سرویس بهداشتی اشاره کنیم و همچنین یکی از محبوب ترین قسمت این پارک وجود آکواریوم بزرگی است که بیش از ۶۸۰ گونه ماهی و ۲۸ گونه خرچنگ در آن وجود دارد.
یکی از بخش های شگفت انگیز پارک ملت رشت، آب نمای موزیکال آن است که رتبه دومین آب نمای بزرگ خاورمیانه را به خود اختصاص داده و در سال ۱۳۹۵ استارت احداث آن رقم خورد. آب نمای پارک ملت در اوایل سال ۹۶ به مرحله بهره برداری و ساخت رسید و مساحت آن ۵.۰۰۰ متر مربع می باشد.

این آب نما با فواره های کوچک و بزرگ به همراه موسیقی آب را به شکل جذابی به هوا پرتاب می کند و جلوه ای بی نظیری در پارک ملت رشت ایجاد کرده است. شهرداری برای پیشگری از حوادث و ایمن سازی بیشتر حفاظ هایی برای جلوگیری از افتاد افراد به داخل استخر آب نما طراحی کرده تا خطر غرق شدن و حوادث از این دست بسیار کاهش یابد.

بقعه دانای علی

بقعه دانای علی

دانای علی، عارفی مومن و مردمی بود که مردم شهر رشت ارادت خاصی به او داشتند. وی در سال ۱۲۱۲ هجری قمری و در روستایی به نام سیاه اسطلخ چشم به جهان گشود. ایشان از همان کودکی تا زمانی که فوت کردند، ساکن رشت بودند و از طریق کشاورزی و فروش علوفه صاحبان دام امرار معاش می کردند. پس از این که از دنیا رفتند، مردم شهر آرامگاهی با هدف زنده نگهداشتن نام این بزرگوار ساختند و نام آن را بقعه دانای علی گذاشتند.

این بقعه در میانه خیابان آیت الله طالقانی (بیستون) نرسیده به سه راه رجایی (رشتیان) در محله جهان سرای رشت واقع شده است و یکی از جاذبه های گردشگری رشت محسوب می شود که به شما پیشنهاد می کنیم اگر به رشت سفر کردید، حتما از این بقعه بازدید کنید که دیدن آن خالی از لطف نیست.

بازار بزرگ رشت

بازار بزرگ رشت

به جرات می توان گفت که لذت بخش ترین قسمت سفر به رشت، گشت و گذار و قدم زدن در بازار بزرگ و محله هایی قدیمی رشت است. این بازار در مرکز شهر قرار گرفته و یکی از بازارهای پر رفت و آمد رشت است که در روز بیش از هزاران نفر از این شهر و شهرهای اطراف برای خرید به آن جا می روند.

بازار بزرگ رشت دارای مساحتی بالغ بر ۲۴ هکتار بوده و از بخش های متعددی تشکیل شده است. میدان بزرگ، میدان کوچک، چهارسوق ها و کاروان سراها از جمله قسمت های مختلف این بازار هستند. در این بازار ۱۴ کاروانسرا وجود دارد که از طریق راسته های مختلف به یکدیگر متصل می شوند. قدمت این کاروانسراها مربوط به دوره صفوی و قاجاریه است و هر کدام از این طاق ها با معماری جذاب و زیبایی ساخته شده اند.

بازار بزرگ رشت همه روزه فعالیت دارد و می توانید با خیال راحت هر زمانی که دلتان می خواهد به خرید بروید. این بازار بزرگ برخلاف بازارهای بزرگی که در شهرهای دیگر قرار دارد سرپوشیده نیست؛ اما تنها قسمتی که دارای سقف های گنبدی شکل و سرپوشیده است، راسته بازار زرگرها است.

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی

میرزا یونس ملقب به میرزا کوچک خان جنگلی، یکی از بنام ترین قهرمانان شمال کشورمان است که فعالیت های زیادی در زمینه مقابله با بیگانگان داشته است. وی در محله ای قدیمی به نام استاد سرای رشت متولد شد و در تاریخ ۱۱ آذر سال ۱۳۰۰ دار فانی را وداع گفت. آرامگاه ایشان در جنوب رشت و در محله سلیمانیه داراب میان بقعه و گورستان داراب قرار گرفته است. آرامگاه این بزرگمرد که نامش در تاریخ ایران همیشه طنین انداز بوده، جزو یکی از جاذبه های گردشگری رشت می باشد و سالانه گردشگران زیادی از این مکان بازدید می کنند.

پس از انقلاب اسلامی آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی به عنوان یادبودی برای زنده نگهداشتن یاد و خاطره ایشان ساخته شد. بنای آرامگاه با اصول و سبک معماری سنتی ایرانی و به صورت یک هشت ضلعی به مساحت ۴ متر مربع و ارتفاع ۹ متر احداث شده است. مصالحی که برای ساخت این بنا استفاده شده از آجر، سنگ، سفال، چوب و کاشی است و می توان این بنا را یکی از جاذبه های گردشگری رشت دانست.

خیابان علم الهدی رشت

خیابان علم الهدی رشت

در سال ۱۳۱۰ هجری شمسی پروژه ای مبنی بر احداث پیاده روهایی جهت پیاده روی برای مردم شهر طراحی شد و با اجازه وزارت داخله به منظور زیباسازی شهر به تصویب رسید. خیابان علم الهدی جزو اولین پروژه های پیاده راه سازی شمال ایران است که به دو خیابان اصلی میدان شهدای ذهاب و سبزه میدان متصل می شود. طول این خیابان ۲۷۵ متر و عرض آن ۲۷ متر است و دو پیاده روی ۶.۵ متری و دو فضای سبز زیبا دارد. پیاده روی در خیابان های علم الهدی در هر فصلی شما را به وجد می آورد و حس و حالی توصیف نشدنی را برایتان به ارمغان می آورد.

سبزه میدان رشت

سبزه میدان رشت

یکی از قدیمی ترین میدان های رشت، سبزه میدان است که در حوالی میدان شهرداری قرار گرفته است. در گذشته این میدان در میان دو محله دیگر به نام (کیاب و استاد سرا) قرار داشت و به چمار سرا منتهی می شد. در دوره حکومت مظفر الدین شاه، فردی به نام محمد ولی خان تنکابنی برای حکومت رشت انتخاب شد و به دستور او سبزه زارها و خیابان بندی و درختکاری سبزه میدان آباد شد و همچنین چند مدرسه و باغ در نزدیکی و اطراف آن احداث کردند.

میدان شهرداری رشت

میدان شهرداری رشت

این مجموعه در دوره حکومت پهلوی اول ساخته شد که از بخش های متعددی تشکیل شده است و شامل موزه پست، کاخ شهرداری و ساختمان قدیمی هتل ایران است. یکی از مهم ترین نمادهای شهر رشت ساختمان شهرداری و برج ساعت هستند که از جاذبه های گردشگری رشت به حساب می آیند.

در سال ۱۳۶۹ مجموعه منجیل تا حدودی تخریب شد؛ اما به واسطه سازمان میراث فرهنگی مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت. مجموعه میدان شهرداری در تاریخ ۲۶ آذر سال ۱۳۵۶ و با شماره ثبت ۱۵۱۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. هنگام فرا رسیدن مناسبت های خاص و عمومی شهرداری رشت در داخل محوطه میدان، مراسمات به خصوصی اجرا می کند.

امیر ابوالمعصوم
با تلاش و زحمت مهندسی فناوری اطلاعات رو گرفتم اما با عشق تولید محتوا انجام میدم .