معرفی بهترین روش های جهت یابی در بیابان

جهت یابی در بیایان
جهت یابی در بیایان

احتیاط شرط عقل است. برای همه ی ما لازم است تا با راه ها و روش های کاربردی که ممکن است در شرایط بحرانی به آن ها نیاز داشته باشیم، آشنا شویم. یکی از این موضوعات مهم، جهت یابی در بیایان است. شاید در یکی از این برنامه های سفر و گردشگری به بیابان های زیبای ایران، راه را گم کرده و نیاز به جهت یابی در بیابان داشته باشید. با ما باشید چرا که قصد داریم در این مطلب به معرفی روش هایی برای جهت یابی در بیابان بپردازیم.

بهترین روش های جهت یابی در بیایان
بهترین روش های جهت یابی در بیایان

روش های جهت یابی در بیابان

همان طور که می دانید، برای هر مشکلی چندین راه پیشنهاد می شود. برای جهت یابی در بیایان هم راه های مختلفی وجود دارد که شما می توانید از آن ها بهره بگیرید:

جهت یابی به کمک لانه ی مورچه
جهت یابی به کمک لانه ی مورچه

جهت یابی به کمک لانه ی مورچه

یکی از راه های جهت یابی در بیابان ، به کمک لانه ی مورچه ها صورت می گیرد. باید بدانید که لانه ی مورچه ها به سمت شرق ریخته می شود. چنانچه لانه ی مورچه ای را یافتید، به کمک آن می توانید جهت شرق را پیدا کرده و به کمک آن سایر جهت ها را بیابید.

جهت یابی به کمک چوب
جهت یابی به کمک چوب

جهت یابی به کمک چوب

یکی دیگر از ره های جهت یابی در بیابان استفاده از چوب و سایه آن است. در صورتی که آفتاب بالای سر شما مشغول تابش باشد، شما می توانید با قرار دادن یک چوب عمودی روی زمین، به راحتی جهت خود را بیابید.
یک چوب نیم متری در بیابان بیابید و آن را به شکل عمودی روی زمین قرار دهید. نوک سایه را روی زمین علامت زده و از آن به عنوان شاخص استفاده کنید.
به مدت ۲۰ دقیقه صبر کنید و مجدد نوک سایه را علامت بزنید چرا که در این مدت جا به جا می شود. همان طور که می دانید حرکت خورشید از شرق به غرب است و حرکت سایه روی زمین از غرب به شرق خواهد بود. اکنون این دو نقطه را به هم متصل کنید. نقطه ی اولی غرب و نقطه ی دومی سمت شرق خواهد بود. پای چپ را روی نقطه اول و پای راست را روی نقطه دوم قرار دهید. اینگونه رو به روی شما سمت شمال خواهد بود و جنوب در پشت سرتان قرار می گیرد.

 

جهت یابی به کمک ستاره ها
جهت یابی به کمک ستاره ها

جهت یابی به کمک ستاره ها

در صورتی که خورشید در آسمان بیابان نباشد، شما می توانید به کمک ستاره ها جهت یابی در بیابان آغاز کنید. خوشه پروین را بیابید. خوشه پروین مجموعه ای ستاره است که به شکل خوشه انگور هستند. این دسته ی ۱۰ الی ۱۵ ستاره در یک نقطه متمرکز هستند و از شرق به غرب حرکت می کنند. دم این مجموعه به سمت شرق قرار می گیرد و با پیدا کردن آن می توانید مسیر خود را بیابید.

از راه شیری هم می توانید کمک بگیرید. اگر در شب های بیابان، توده ی عظیمی از ستاره ها را دیدید، یعنی شما کهکشان راه شیری را پیدا کرده اید. این ستاره های از شمال شرقی به جنوب غربی امتداد پیدا می کنند. سر باریک این مجموعه ی ستاره در شمال شرقی قرار می گیرد و هرچه این کهکشان پهن تر شود، یعنی به سمت جنوب غربی در حرکت هستند. هر چه بیشتر به شب نزدیک شوید، قسمت پهن راه شیری بیشتر به سمت غرب متمایل می شود که به کمک آن می توانید به راحتی مسیر خود را بیابید.

دسته ی ستاره دیگری که می توانید به کمک آن جهت یابی در بیابان را آسان کنید، استفاده از ستارگان بادبادکی می باشد. این دسته از مجموعه ای از هفت الی هشت ستاره تشکیل می شود که شکلی همانند بادبادک را می سازند. این ستارگان در جهت شرق به غربی حرکت می کنند و باید بدانید که دنباله آن در سمت جنوب قرار می گیرد. با پیدا کردن این سمت شما می تواند مسیر خود را بیابید.

جهت یابی به کمک هلال ماه
جهت یابی به کمک هلال ماه

جهت یابی به کمک هلال ماه

گاهی پیدا کردن ستاره ها مشکل می شود، لذا شما می توانید از ماه درخشان در آسمان کمک بگیرید که تقریبا همیشه دیده می شود. در ابتدا در یابید که در کدام نیمه از ماه های قمری هستید. در نیمه ی اول ماه های قمری، قسمت تحدب ماه، جهت غرب را نشان می دهد و برعکس، در نیمه ی دوم ماه های قمری، این برجستگی ماه سمت شرق را نشان می دهد.
از به هم وصل کردن نوک های هلال ماه می توانید جنوب را پیدا کنید. در ذهن خطی میان این دو ترسیم نمایید و آن را تا زمین ادامه دهید. این خط را با یک خط افقی قطع کنید. این تقاطع نقطه ی جنوبی را نشان می دهد.

در صورتی که قرص ماه کامل است کمی صبر کنید و جهت حرکت ماه را پیدا کنید. ماه از شرق به غرب حرکت می کند. با کمک این روش شما هم می توانید مسیر خود را پیدا کنید.

روش های فوق، از بهترین روش های جهت یابی در بیابان محسوب می شود. در کل بهتر است برنامه های سفر خود به این دست از مقاصد را با افراد خبره بچینید تا بتوانید در صورت بروز هر گونه مشکل، به راحتی از آن عبور کنید. اما از سویی بهتر است با این روش ها آشنا باشید تا در صورت لزوم بتوانید از آن ها کمک بگیرید.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...