حین سقوط هواپیما چه کنیم؟

برای نجات حین سقوط هواپیما چه کنیم؟

اگر چه اپلیکیشن های ردیابی پرواز، سفرهای هوایی را فوق العاده جذاب می نمایند؛ اما سقوط هواپیما یکی از دردناک ترین شرایطی ست که مسافران بدشانس پروازی خاص، ممکن است به آن دچار شوند. اما برخلاف چیزی که به عنوان پایانی تلخ در سقوط هواپیما برای خود، متصور هستیم؛ شانس زنده ماندن و نجات یافتن نیز همچنان وجود دارد. کافی ست بدانیم که حین سقوط هواپیما، باید چه اقداماتی را انجام دهیم!

اقدامات مهم برای نجات از سقوط هواپیما

اقدامات زیر در دو گروه پیشگیرانه و حین سقوط قرار داشته و هر یک به نوعی می توانند، به نجات جان شما علی رغم سقوط هواپیما منجر شوند.

برای نجات حین سقوط هواپیما چه کنیم؟

پیش از هر چیزی باید به این نکته اشاره کنیم که غالب مرگ و میرهای ناشی از سقوط هواپیما، پس از سقوط و به زمین کوبانده شدن هواپیما اتفاق می افتد. به این معنا که آتش گرفتن هواپیما معمولا جان مسافران را گرفته و خود پدیده ی سقوط، تلفات کمتری دارد. به همین دلیل ۹۰ ثانیه ای که از زمان سقوط کامل تا آتش گرفتن هواپیما در اختیار قرار دارد؛ فرصت طلایی نجات برای مسافرانی ست که تصمیم گرفته اند به هر قیمتی زنده بمانند!

دقت به درب های خروج اضطراری

حتما پس از نشستن در صندلی خود، به مسیرهای خروج و درب های خروج اضطراری هواپیما نگریسته و محل آن ها را به خاطر بسپارید. در زمان بحران، فرصتی برای پیدا کردن درب ها و طی نزدیک ترین مسیر به آن ها نخواهد بود.

به علاوه در صورتی که صندلی محل نشستن خود را نزدیک به درب خروج انتخاب کرده باشید، شانس زنده ماندن و نجات پیدا کردن شما؛ در صورت بروز حادثه بارها بیشتر می شود.

هواپیماهای بزرگ با ریسک کم سقوط هواپیما

با هواپیماهای بزرگ سفر کنید. آمار نشان می دهد که احتمال مرگ مسافران پس از سقوط، با هواپیماهای بزرگ به مراتب کمتر است.

برای نجات حین سقوط هواپیما چه کنیم؟

نکات ایمنی پرواز

اگر پیش از این تجربه سفر هوایی داشته باشید، حتما به نکات ایمنی که توسط سرمهماندار پیش از پرواز مرور می شود، توجه کرده اید. اما به هیچ وجه این تصور را نداشته باشید که گوش دادن و توجه به آن ها، برای بار دوم و سوم؛ بیهوده است. لازم است بدانید که غالبا این نکات راهنمای پرواز در خصوص هواپیماهای مختلف، متفاوت بوده و ممکن است نکته ای ظریف در آن ها، موجب نجات جان شما و مسافران دیگر در شرایط بحرانی گردد.

لباس و کفش راحت

همیشه در پرواز از لباس و کفش راحت استفاده کنید. شاید در حال حاضر این موضوع بی اهمیت به نظر برسد؛ اما زمانی که فرصت کوتاهی برای خروج از هواپیما و نجات جان خود دارید؛ تمام این فاکتورها موجب اتلاف زمان یا سرعت بخشیدن به عملکرد شما خواهند شد.

به طور نمونه خانمی که کفش پاشنه بلند به پا دارد، باید در چنین وضعیتی کفش خود را حتما از پا بیرون آورده و پا برهنه از هواپیما خارج شود. بدیهی ست که تلاش برای بیرون آمدن از هواپیما با کفش های پاشنه بلند، به شدت سرعت عمل وی را گرفته و وقت طلایی نجات را از دست خواهد داد.

برای نجات حین سقوط هواپیما چه کنیم؟

ایمن سازی شخصی

در صورتی که هشدار سقوط به شما داده شد، اگر چه کنترلی روی وضعیت هواپیما نخواهید داشت؛ اما می توانید وضعیت بدنی خود را به ایمن ترین شکل ممکن تغییر دهید. مراحل زیر را دنبال نمایید:

– صندلی خود را در حالت کاملا راست قرار دهید.

– قفسه ی بالای سرتان را خالی کرده و چیزی برای سقوط روی سر و بدن خود، باقی نگذارید.

– پاهای خود را کمی عقب تر خط عمود زانوها، محکم و استوار روی کف هواپیما قرار دهید. (در این حالت می خواهیم پاها را در مقابل شکستن بر اثر ضربه، حفظ کرده و تا حد امکان از آن ها زیر حفاظ صندلی، مراقبت کنیم.)

– بالاتنه را به جلو خم کرده و دست ها را روی سر خود به شکلی قرار دهید که محافظتی از سر ایجاد شود. (تا حد امکان سر خود را به داخل شکم و ران ها آورده و با دست های خود روی آن را بپوشانید. در اینجا می خواهیم از ضربات مغزی پیشگیری کرده و به زخمی شدن دست ها و صدمه به آن ها، قناعت کنیم!)

حفظ آرامش در سقوط هواپیما

به خاطر داشته باشید که یکی از مهم ترین فاکتورها برای نجات حین سقوط هواپیما، حفظ آرامش است. در صورتی که اجازه دهید که شرایط بحرانی بر شما مسلط شده و قدرت فکر کردن و تصمیم گیری را از شما صلب کند، قطعا قادر به عکس العمل سریع و واکنش درست نخواهید بود. با وجود قرار داشتن در شرایط سخت، بر اعصاب خود مسلط بوده و با هوشمندی و دقت آماده ی حرکات نجات بخش باشید.

برای نجات حین سقوط هواپیما چه کنیم؟

ماسک اکسیژن و جلیقه نجات

در صورتی که در حال سقوط روی آب هستید، حتما جلیقه نجات بر تن کنید. توجه داشته باشید که نباید جلیقه نجات را باد کنید، به تن کردن آن کافی ست. اگر هواپیما در آب سقوط کرده و شما پیش از آن جلیقه نجات را باد کرده باشید، داخل هواپیمایی که پر از آب شده، گیر کرده و خارج شدنتان از آن سخت می شود. از این روی جلیقه را حتما بر تن کرده، اما باد کردن آن را به خروج از هواپیما موکول کنید.

ماسک های اکسیژن به صورت اتوماتیک در شرایط بحرانی، باز شده و مقابل صورت شما قرار خواهند گرفت. حتما بلافاصله این ماسک را به صورت زده و به آرامی نفس بکشید.

بارهای خود را حین سقوط هواپیما رها کنید

همان طور که اشاره کردیم، بزرگترین عامل مرگ و میر بر اثر سقوط هواپیما، آتش سوزی و دودی ست که پس از سقوط با آن روبرو می شویم. با این حساب ترک سریع هواپیما، کلید طلایی نجات و زنده ماندن خواهد بود. اگر بخواهید به احساس تملک خود نسبت به وسایلی که همراه خود دارید، پاسخ داده و کیف یا چمدان خود را نیز حین خروج حمل کنید، به حتم سرعت شما به شدت کاهش یافته و ممکن است ۹۰ ثانیه طلایی نجات را از دست بدهید.

به سرعت از هواپیما فاصله بگیرید

اکنون شما با موفقیت از هواپیمای در حال سوختن بیرون آمده و جان خود را نجات داده اید؛ اما برای نجات کامل باید سریع از محل هواپیما فاصله بگیرید. انفجارهای پی در پی را از یاد نبرید. هر لحظه ممکن است قسمتی از هواپیما مجددا انفجار گرفته و یا شعله های آن، به سمتی زبانه بکشند.

برای نجات حین سقوط هواپیما چه کنیم؟

خیلی زود از محل هواپیما دور شده و در جایی آرام بگیرید تا تیم های امداد و نجات به سراغتان بیایند.

سفرهای هوایی، امن ترین شکل حمل و نقل

با وجودی که سقوط هواپیما بسیار ترسناک و دلهره آور به نظر می رسد، اما جالب است بدانید که سفرهای هوایی امن ترین شکل حمل و نقل هستند. آمار نشان می دهد که میزان مرگ و میر بر اثر سوانح هوایی بارها کوچک تر از عدد تلفاتی ست که در سفرهای زمینی روی می دهد. با این همه اگر دستور العمل های فوق را به خاطر سپرده و آن ها را به کار گیرید؛ ریسک جان باختن در همان حوادث اندک هوایی را نیز به حداقل می رسانید.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...