طبیعت گردی با ابزار و وسایل پیشرفته و مناسب

گردش و طبیعت گردی یکی از تفریحات سالمی است که همه آن را دوست دارند. خوشبختانه فرهنگ عمومی در بخش حفاظت از محیط زیست به خصوص در میان نسل جوان با سرعت خوبی در حال بهبود است و به نظر می رسد در آینده بهتر هم بشود. اما هنوز مواردی از عدم رعایت اصول ساده مثل در طبیعت رها کردن زباله ها، شکستن درختان، سوزاندن بوته ها و رها کردن آتش در طبیعت مشاهده می شود که باید با افرادی که این اعمال را انجام می دهند با زبانی نرم و توام با مهربانی برخورد کرد. پرهیز از به کار بردن لحن و عبارات تند در این میان ضروری خواهد بود.

در اکثر موارد هم میهنان عزیز به سرعت متوجه اشتباه خود می شوند و نسبت به رفع آن اقدام می کنند اما اگر در موردی شخصی به هر دلیلی تصمیم به مقاومت گرفت و از انجام کار درست پرهیز کرد به هیچ وجه نیازی به ایجاد درگیری لفظی و مانند آن نخواهد بود و خیلی ساده با جمع کردن زباله های خودتان و ایشان می توانید رفتار درست را به ایشان نمایش دهید. باور کنید این شیوه تاثیر خیلی بیشتری خواهد داشت و در طولانی مدت باعث ارتقاء مورد نظر در سطح فرهنگی کشور عزیزمان خواهد شد. در این مسیر باید صبور باشیم. اما در این بخش قصد داریم تا با وسایل طبیعت گردی بیشتر آشتا شویم.

گردباد آتش مینیاتوری

تهیه آتش همیشه یکی از دغدغه های اصلی در طبیعت گردی است. سازندگان اجاق سفری کوچک Ember آن را برای بیشترین کارایی ممکن طراحی کرده اند، به این معنا که به کمک آن می توانید با مقدار کمتری شاخه شعله مورد نیاز برای تهیه خوراک خود را تامین کنید. برای این منظور آن ها به سراغ ایده هوا رسانی از بالا و پایین رفته اند. اجاق در کل دارای دو بخش است.

قسمت پایینی به هواکش های معمولی مجهز است اما بدنه نیز در دل خود کانال هایی برای رساندن هوا به سمت بالای شعله ها دارد. داغ شدن تنه، مکشی طبیعی در این کانال ها به وجود می آورد و طراحی هندسی خاص خروجی ها در نهایت این هوای داغ و پرفشار را به شکلی داخل شعله ها تزریق می کند تا گرداب آتش به وجود بیاید.

به ادعای تیم سنگاپوری سازنده، این روش حداقل ۳۰ درصد گرمای بیشتری به وجود می آورد و به فرد اجازه می دهد با سوخت به مراتب کمتر و کم دودتر پخت و پز خود را انجام دهد. Ember تنها ۱۰ سانتی متر عرض و ۵.۵ سانتی متر ارتفاع دارد و به راحتی داخل کوله پشتی قابل حمل است. تمام بدنه از فولاد ضد زنگ ساخته شده که ماندگاری بالایی را برای آن به ارمغان خواهد آورد.

سبک ترین چادر دو نفره دنیا

چادر یکی از مهم ترین وسایل یک طبیعت گردی و کوهنوری می باشد. به ادعای سازندگانش، Nemo Equipment Rocket 2 با تنها ۶۲۱ گرم وزن سبک ترین چادر دنیا با گنجایش دو نفر به شمار می آید. برای رسیدن به این رقم آن ها از پارچه هایی از جنس Dyneema Cord برای پوسته خارجی و ۱۰D برای کف وسیله بهره برده اند .

به منظور فراهم آورن بیشتر فضای سر، پایه در مرکز چادر قرار می گیرد و از جنس فیبر های کربن ساخته شده است و در دیگر بخش ها خبری از تیرک های فلزی نیست و همه چیز به کمک طناب های مخصوص کوهنوردی سر جای خود قرار خواهند گرفت.

به صورت کلی سر هم کردن آن سخت تر از نمونه های معمول است و تنها کوهنوردان کار کشته بعد از چند بار تمرین خواهند توانست به قلق های آن برای سر پا کردن دست پیدا کنند اما با این وزن و کارایی گرمایی محصول جدید برای صعود های ارتفاع بالا یک موهبت واقعی به شمار می آید.

در اینگونه کوهنوردی ها وزن آنقدر مهم است که افراد بعضاً با کارهایی مثل شکستن دسته مسواک، جدا کردن بسته بندی کاغذی خوراکی ها بریدن نقشه ها برای به همراه بردن تنها بخش های ضروری، نسبت به کم کردن وزن بار خود اقدام می کنند. در حالت باز شده این چادر فضایی به مساحت ۲ متر مربع و حداکثر ارتفاع سقف ۱۰۲ سانتی متر ایجاد می کند که برای جای دادن دو نفر در خود کافی به نظر می رسد. کف چادر ۱۹۵ در ۱۰۱ سانتی متر ابعاد دارد.

حمام صحرایی

دستمال های مرطوب در مسافرت واقعاً یک موهبت هستند و به لطف برخورداری از مواد شوینده و ضدعفونی کننده می توانند برای پاک کردن دست ها و صورت گزینه ای ایده آل باشند اما Shower Pouch یک گام جلوتر رفته و می خواهد به شما این اجازه را بدهد تا با استفاده از حوله های مرطوب آن ها تمام بدن خود را تمیز کنید و بدون نیاز به دوش تا اندازه ای بهداشت را به تن خسته از مسافرت خود بازگردانید. این دستمال ها با ابعاد ۶۴ در ۳۲ سانتی متر سطح کافی برای تمیز کردن کل بدن را در اختیارتان قرار می دهند. ضخامت نیز حدود سه برابر نمونه های معمول است.

سازنده از مواد ضد آلرژیک در ساخت الیاف استفاده کرده و PH پوست را هم در حد مناسب نگاه می دارد و این دستمال های بزرگ در بسته های سه تایی و با قیمتی حدود ۱۵ دلار عرضه می شود.

یک چراغ برای همه موقعیت ها

افرادی که زیاد به طبیعت گردی می روند معمولاً یک چراغ قوه، هد لامپ و چراغ چادر به همراه دارند. سازندگان Head Spin می خواهند تمام این کارکرد ها را در یک نمونه مجتمع کنند و به نظر می رسد موفق هم بوده اند. اول از همه خود چراغ قرار می گیرد که با ظاهری مکعبی که دارد می تواند تا ۴۰۰ لومن نور ایجاد کند و به لطف بدنه از جنس پلاستیک ABS سقوط از ارتفاع ۲ متری را هم دوام می آورد و به لطف استاندارد ضد آبی Ip66 تا عمق ۱۰ متری هم می تواند به کار خود ادامه دهد. کلید بالایی شش حالت روشنایی مختلف را برای این وسیله امکان پذیر می کند. Head Spin در پشت خود یک آهن ربای قدرتمند دارد که به آن اجازه می دهد به هر سطح فلزی معناطیسی متصل گردد.

سازنده در بسته این محصول دو پایه مختلف را هم قرار داده که یکی آن را به شکل چراغ قوه دستی در خواهد آورد و از دیگری می توان برای استفاده روی سر بهره برد. به ادعای سازنده هر بار شارژ باتری برای ۴۰ ساعت نوردهی کافی خواهد بود. هرچند قیمت آن آنقدر بالا هست که این کارایی عالی را با چالشی جدی رو به رو کند. این محصول حدود ۲۰۰ دلار قیمت دارد.

چند کاره کار درست

در میان ابزار های چند کاره کم پیش می آید که یک وسیله بتواند تمام کارکرد هایی که ادا می کند را به خوبی اجرا کند و در اکثر موارد این دسته از کالاها نمونه هایی نمایشی و اعصاب خرد کن هستند.

اما حساب Aclim8 Combar از این دسته جدا خواهد بود. این ابزار چهار کاره تمام آنچه ادعا می کند را به خوبی انجام می دهد.

در حالت کاملاً جمع شده، بخش سر به شکل یک چکش بزرگ در می آید که برای خرد کردن و کوبیدن هر چیزی آماده به نظر می رسد. با باز کردن این بخش تیغه تیز تبر نمایان خواهد شد که به لطف آلیاژ با درصد کروم مناسب بخش سر علاوه بر تیزی، مقاومت بالایی در برابر خوردگی و زنگ زدگی هم از خود نشان خواهد داد. یک چرخش دیگر برای تبدیل سر به تیشه کافی خواهد بود و شما به لطف آن می توانید زمین را برای درست کردن اجاق یا خندق باران دور چادر ها به راحتی بکنید. در بخش دسته نیز دو ابزار مهم دیگر پنهان شده اند: اره و چاقو این تیغه بلند ۲۴ سانتی متری از فولاد ۴۲۰HC ساخته شده که هیچ گاه زنگ نمی زند. دسته از الیاف نایلون ساخته شده و برای کاهش وزن به صورت تو خالی است.

به سبکی پر، به استحکام فولاد

به همراه داشتن یک صندلی تاشو کوچک یکی از آن مواردی است که می تواند در پیاده روی های طولانی و کمپین های کنار آتش و یا طبیعت گردی های طولانی مدت واقعاً به کار بیاید و این روز ها ده ها مدل مختلف از آن ها را می توان مشاهده کرد. مدل Bip Chair محصول مجموعه ایتالیایی Di-Lite است و با تنها ۴۲۰ گرم وزن می تواند تا ۱۳۰ کیلوگرم را تحمل کند که در نوع خود یک رکورد جالب توجه به شمار می آید.

برای این منظور سازنده تعداد پایه های آلومینیومی را به تنها دو عدد محدود کرده و در عرض آنها را با اتصالات عرضی به وسیله بند های پلی استری تقویت می کند.

هرچند این رویکرد به آن معناست که نمی توانید کاملاً راحت روی آن بنشینید و باید برای حفظ تعادل خود کمی تلاش کنید. رویه نیز از جنس پلی استر ساخته شده و هیچ تلاشی برای نرم یا راحت بودن انجام نمی دهد، به هر حال این صندلی قرار است سبک باشد و راحتی در درجه دوم اهمیت قرار دارد.