معرفی چشمه آب گرم ورتون اصفهان

معرفی چشمه آب گرم ورتون اصفهان
معرفی چشمه آب گرم ورتون اصفهان

اصفهان یکی از زیباترین شهرهای ایران است و سالانه افراد زیادی برای بازدید از جاذبه های گردشگری اش روانه ی این شهر می شوند. در اصفهان همه چیز پیدا می شود، از آثار و بناهای تاریخی تا باغات و چشمه های زیبا. امروز قصد داریم به معرفی یکی از جاذبه های گردشگری فوق العاده ی این شهر به نام چشمه آب گرم ورتون اصفهان بپردازیم که طرفداران زیادی دارد. با آراد مگ همراه باشید.

 

معرفی چشمه آب گرم ورتون اصفهان
معرفی چشمه آب گرم ورتون اصفهان

چشمه آب گرم ورتون اصفهان

اگر شما جز علاقه مندان به آب تنی در چشمه آب گرم باشید، چشمه آب گرم ورتون اصفهان یکی از بهترین گزینه ها خواهد بود. برای رسیدن به این چشمه، می بایست مسیر خود را به سمت ۳۵ کیلومتری جاده اصفهان کج کنید، جایی که به منطقه ی ورتون معروف است. چشمه آب گرم ورتون اصفهان در دهستان زمزه، در بخش کوهپایه ای و همچنین در فاصله ی ۱۵ کیلومتری از جنوب غربی روستای ورتون قرار گرفته است.
جالب است بدانید که قدمت این چشمه به دوران صفوی بر می گردد و از آن زمان تا به امروز مورد توجه بسیاری از افراد بوده و هست.

 

معرفی چشمه آب گرم ورتون اصفهان
معرفی چشمه آب گرم ورتون اصفهان

از آن جایی که چشمه آب گرم ورتون اصفهان از دیرباز محبوب بوده، در این منطقه حمام هایی به سبک های تعلق به دوران صفویه ساخته شده است که البته از بسیاری از آن ها هم اکنون چیزی جز خرابه باقی نمانده است. اما هنوز هم تعدادی حمام سالم قدیمی وجود دارد که مسافران می توانند از آنها بازدید کنند.
این چشمه در واقع مجموعه ای از چشمه های آبگرم معدنی، حوضچه های آبگرم، حمام های قدیمی و ساختمانی سنگی قدیمی است. این ساختمان دارای اتاق هایی زیبا و معماری سنتی فوق العاده است که برای بازدید بسیار جذاب خواهد بود.

ساختمان سنگی قدیمی این حوضچه، معماری منحصر به فردی دارد و درون آن تالار سنگی و حوضی به نام حوضچه مراد وجود دارد که می توان آن را شاهکاری فوق العاده دانست.

اینجا چشم انداز زیبایی به دشت ورتون دارد و شب های پر ستاره ی آن بسیار دلنشین است. درخشش ستاره ها در آسمان پاک ، تداعی کننده ی شب های کویریست.

چنانچه از دردهای عصبی و رماتیسمی رنج می برید، آب این چشمه به واسطه ی داشتن آب های کلرو بی کربنات و سولفات، می تواند برای شما همانند یک مسکن عمل کند. در صورتی که از آب این چشمه بنوشید، سبب ازدیاد ترشح معده خود می شوید.

همچنین لازم به ذکر است که در آب چشمه آب گرم ورتون اصفهان سدیم و آهن وجود دارد که به ترتیب خاصیت ملینی دارد و درمانی برای کم خونی است. برخی ها نیز از گل و لای چشمه استفاده می کنند تا کوفتگی های ماهیچه، بیماری های پوستی، دردهای مفاصل و … را درمان کنند.

معرفی چشمه آب گرم ورتون اصفهان
معرفی چشمه آب گرم ورتون اصفهان

در آن حوالی چه خبر است؟

به این مجموعه ی دلنشین که بروید، می توانید شب ها را در کلبه هایی که در این اطراف ساخته شده اند، سپری کنید. این کلبه ها دارای سیستم های تهویه ی سرمایشی و گرمایشی هستند و شما می توانید شبی بسیار آرامش بخش را درون آن ها بگذرانید. سرویس بهداشتی هم در خارج از کلبه ها وجود دارد و شما می توانید شبی ساده اما راحت در کنار این چشمه را تجربه نمایید.

رستوران و چایخانه هم در اطراف حوضچه قرار دارد و یکی از خوشمزه ترین غذاهایی که در این منطقه سرو می شود ” لاخول ” نام دارد که حتما باید آن را امتحان کنید.

این مجموعه دارای حوضچه های ۴ نفره، ۲۰ نفره، ۲۵ نفره ی خانوادگی هستند. حوضچه های ۴ نفره در ساختمانی جداگانه ساخته شده اند که بانوان و آقایان هر کدام می تواند جداگانه از آن ها استفاده کنند.

چنانچه در برنامه های سفر خود، قصد بازدید از اصفهان را دارید، حتما به این چشمه بروید و در این روزهای سرد هم، خستگی را از تن خود به در کنید.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...