چرا تنهایی سفر کردن گاهی لازم است؟

چرا تنهایی سفر کردن گاهی لازم است؟
چرا تنهایی سفر کردن گاهی لازم است؟

مسافرت با دوستان و خانواده می تواند بسیار لذت بخش باشد و تجربیات هیجان انگیزی را در اختیارمان قرار دهد و خنده هایی را نصیبمان کند که پیش تر تجربه نکرده ایم. در این صورت به نظر می رسد که تنهایی سفر کردن تجربه ای خوشایند نخواهد بود، چرا که در غیاب دوست و آشنایانمان گویا قرار نیست حتی لبخندی بر لبانمان بنشیند.

با این وجود، بسیاری از مسافرانی که تنها سفر می کنند، از خاطرات فوق العاده شان، تجربه های جدیدی که در طول سفر کسب می کنند و روزهای شگفت آوری خود تعریف می کنند. این مسافران تنهایی میبنند، تنهایی می شوند و تنهایی چیزهایی را احساس می کنند که با حضور سایر افراد در کنارشان محقق نمی شود.
اما آیا تا به حال از خود پرسیده اید که چرا باید تنهایی سفر کرد؟ در ادامه مطلب ما به بررسی چند دلیل برای آنکه باید دست کم یکبار هم که شده تنها سفر بروید را بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

دلایل تنهایی سفر کردن چیست؟

 

چرا تنهایی سفر کردن گاهی لازم است؟
چرا تنهایی سفر کردن گاهی لازم است؟

بیشتر روی مقصد گردشگری تمرکز می کنید.

هنگامی که تنهایی سفر می کنید، فقدان کسانی که شما را وادار می کنند به مواردی که در نظر آنان مهم است دقت کنید، سبب می شود که تمام تمرکز خود را روی مقصد گردشگری قرار دهید. در این حالت شما کاملا مجذوب تمام اطرافتان می شوید و هر آنچه که هست را به خوبی می بینید و حس میکنید. یکی از مهم ترین مزیت های تنهایی سفر کردن همین است؛ تمرکز بیشتری روی مقصد خواهید داشت.

افراد محلی بیشتری را ملاقات می کنید

هنگامی که تنها به سفر می روید و کسی شما را همراهی نمی کند، قطعا شما همراهی برای صرف صبحانه و سایر وعده های غذایی در سفر نخواهید داشت، لذا با کمی ابتکار و استفاده از توانایی هایی که در صحبت به زبان خارجی دارید، میتوانید با افراد محلی آشنا شوید و با آن ها سخن بگویید. اینگونه بیشتر میتوانید با مردم منطقه ای که به آن سفر کرده اید آشنا شوید. اصلا خاصیت سفر همین است؛ رفتن به ناشناخته هایی که برایتان آشنا می شود و غرق شدن در فرهنگ مردم منطقه! چه چیزی بیشتر از دوستی با محلی می تواند این امکان را در اختیارتان بگذارد؟

سفر با دوستان و آشنایانتان به طور قطع میزان برقراری ارتباط با محلی ها را کم می کند، لذا از اینکه تنها سفر می کنید چندان ناراحت نباشید؛ موقعیت های خوبی پیش رویتان قرار می گیرد.

دلایل تنهایی سفر کردن
دلایل تنهایی سفر کردن

برنامه ها دست خودتان است

هنگامی که سفر و گردشگری همراهانی داشته باشد، معمولا برنامه ریزی ها برای بازدید از مناطق گردشگری به گونه ایست که بر وفق مراد تمامی افراد گروه باشد. در این صورت با اجرا نشدن هر بخش از برنامه، ممکن است خاطر فردی از گروه مکدر شده و لذت سفر به کام تمامی اعضای گروه تلخ شود. اما تنهایی سفر کردن این مشکلات را ندارد. درست است که همراهی فردی در کنارتان خوشایند است، اما دقت داشته باشید که در این حالت از صفر تا صد برنامه دست خودتان است و با اجرا نشدن یکی، گروهی نیست که اعضایش دلخور شود.

اگر برنامه ای نیز به هم خورد، دیگر نگرانی از این بابت ندارید و احساس گناه نخواهید کرد که چرا برنامه ی سفر دیگران خراب شده است.

در لحظه امکان تغییر برنامه را دارید

با جمعی از افراد سفر کردن یعنی اینکه هر تغییر در برنامه ای نیاز به شور و مشورت دارد و میبایست نظر همه یا بحش اعظمی از گروه تامین شود. اما در سفرهای تنهایی، خودتان هستید و خودتان و می توانید در هر لحظه برنامه های سفر را تغییر دهید.

مدیریت مالی با خودتان است

گاهی در سفر اختلاف نظرهایی بر اساس بودجه بندی های سفر پیش می آید. بعضا شما علاقه ای به خرج های کلان ندارید در صورتی که همسفرانتان جور دیگری فکر میکنند. از آنجایی که سفر گروهیست، میبایست بر اساس نظر جمع پیش بروید. اما در تنهایی سفر کردن، تمامی مدیریت های هزینه با خود شماست و تنها تصمیم گیرنده مالی خودتان هستید و جیبتان.

دلایل تنهایی سفر کردن
دلایل تنهایی سفر کردن

هیچ منعی برای تجربه های جدید وجود ندارد

هنگامی که به تنهایی سفر می روید، هیچ منعی برای تجربه های جدید وجود ندارد. این در حالی است که همراهی دیگران در سفر سبب می شود که نتوانید تجربه های لازم را در سفر به دست آورید، چرا که حمایت بزرگترهایی که کنارتان هستند، پوششی بر این تجربه های جدید خواهد بود.

ریتم سفر را پیدا می کنید

یکی از موارد مهمی که در زندگی وجود دارد، ریتم زندگی و انتخاب های شماست. در سفر این موضوع می تواند در بهترین شکل ممکن خودنمایی کند. تصمیم گیری ها، بودجه بندی ها و برنامه ریزی هایی که به تنهایی انجام می شود، ریتم شما را شکل می دهد.

تنهایی سفر کردن به شما این امکان را می دهد که در هر لحظه که دوست دارید، فیلمی تماشا کنید، برای ساعت ها در یک موزه بمانید، در خیابان ها قدم بزنید، از مترو برای تردد استفاده کنید و هر چیز دیگری که شاید همراهی دیگران نوعی عامل بازدارنده برایتان باشد.

تنهایی سفر کردن اعتماد به نفس را بیشتر می کند

تنهایی سفر کردن اضطراب آور است، اما رفته رفته با غلبه بر استرس، اعتماد به نفس افزایش میابد. در طول سفر احساس جدیدی در شما شکل می گیرد که در شرایط دیگری نمی توانید آن را به دست آورید. کم کم یاد می گیرید که چگونه کنترل اوضاع را بر دست بگیرید و خود به تنهایی مدیر برنامه ی سفرتان شوید.

بیشتر خودتان را می شناسید

هنگامی که تنهایی به سفر می روید، در دنیایی قرار می گیرید که در نهایت می توانید خودتان را پیدا کنید. به دور بودن از خانواده و دوستان به شما این امکان را می دهد تا خودتان را پیدا کنید.

همان طور که مشاهده کردید، تنهایی سفر کردن مزیت هایی دارد که هر فرد در طول زندگی خود می بایست دست کم برای یکبار هم که شده، آن را تجربه کند و چیزهایی را بیاموزد که با سفرهای دسته جمعی، در نمیابد.

 

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...