چگونگی ثبت رکورد در گینس

ثبت رکورد در گینس

حتما تا به حال درباره ثبت رکورد در گینس و رکوردهای گینس، مطالب زیادی شنیده، دیده و خوانده اید. برخی از رکوردهای گینس به راستی جالب و عجیب هستند. اما رکورد گینس چیست و چه اتفاقی برای شخصی که موفق به ثبت رکورد در گینس می شود، خواهد افتاد؟

رکورد گینس چیست؟

هیو بیور کسی بود که برای نخستین بار کتاب گینس را به عنوان یک مرجع برترین های جهانی به وجود آورد. ماجرا از آن جا آغاز شد که او در یک جمع دوستانه به بحث سریع ترین پرنده اروپا وارد شده و ایده به وجود آوردن کتاب مرجع “ترین” ها به ذهنش یورش آورد.

نوریس و راس مک ویرتر که دو برادر بودند، نخستین دستیاران بیور برای ایجاد کتاب گینس و جزء بانیان آن گشتند. این دو اطلاعات لازم را جمع آوری کرده و برترین ها در حوزه های مختلف را شناسایی می کردند.

این کتاب هر سال یک بار و در ماه اکتبر، در نسخه جدید خود چاپ شده و به ۲۳ زبان زنده ی دنیا ترجمه می شود. نخستین چاپ آن به سال ۱۹۵۵ میلادی باز می گردد و از آن زمان هر سال تحت چاپ قرار گرفته است.

ثبت رکورد در گینس

جایزه ثبت رکورد در گینس

در حقیقت هیچ امتیاز خاصی به شخصی که موفق به ثبت رکورد در گینس می شود، اعطا نخواهد شد. بلکه تنها امتیاز وی ثبت شدن نام و رکوردش در کتاب گینس بوده و شهرتی ست که از این بابت به دست می آورد. البته یک گواهینامه از گینس هم به وی، برای ثبت رکورد داده خواهد شد.

بنابراین تصوری که برخی نسبت به این دارند که با ثبت رکورد در گینس به انتفاع مالی می رسند، کاملا اشتباه بوده و ثبت رکورد در گینس نه تنها جایزه نقدی به دنبال نخواهد داشت، بلکه برخی اوقات برای تسریع در انجام آن، باید وجهی نیز پرداخت کنید.

از آن جایی که درخواست های ثبت رکورد در گینس بسیار زیاد است و روزانه تعداد زیادی درخواست به این مرکز در شهر لندن فرستاده می شود، برای جلو انداختن زمان بررسی؛ مبلغی از سمت گینس دریافت می شود.

با پرداخت این وجه، نوبت شخص متقاضی جلو افتاده و در حقیقت باز پول موجب برتری می گردد!

مراحل ثبت رکورد در گینس

برای ثبت رکورد در گنیس، ابتدا باید ببینید که آیا به راستی رکوردی برای ثبت کردن دارید یا نه؟ اگر شما از داخل ایران برای ثبت رکورد در گینس اقدام می کنید، دو روش پیش رویتان خواهد بود.

ثبت رکورد در گینس

ثبت رکورد در گینس از طریق وب سایت

برای این منظور به وب سایت گینس به آدرس http://www.guinnessworldrecords.com وارد شده و روی گزینه Break A World Record کلیک کرده و به بخش آن وارد شوید.

سپس یک حساب کاربری برای خود بسازید. برای این منظور باید اطلاعات شخصی خود را وارد کرده و سپس یک نام کاربری و رمز عبور ایجاد نمایید.

بعد از آن لازم است که فرم درخواست ثبت رکورد در گینس را پر کرده و اطلاعات مربوط به رکورد مورد نظر خود را در آن وارد سازید.

نکته: حتما از این فرم یک پرینت نیز تهیه نمایید.

اکنون باید منتظر بمانید تا مرکز رکوردهای جهانی گینس، رکورد شما را بررسی کرده و پاسخ مربوطه را بدهد. در صورتی که رکورد شما در چهارچوب مقررات سازمان جهانی گینس باشد، به مراحل بعدی وارد می شوید.

اگر ویدئو یا تصویر معتبری از رکوردزنی شما وجود داشته باشد، می توانید آن را به صورت یک مدرک از طریق وب سایت اینترنتی گینس به این مرکز، ارسال کرده و برای تائید منتظر بمانید. در صورت تائید شدن، از این طریق نیز امکان ثبت در کتاب رکوردهای جهانی گینس وجود دارد.

ثبت رکورد در گینس

ثبت رکورد در گینس برای ایرانی ها به شکل حضوری

از آن جایی که سازمان جهانی گینس در ایران نمایندگی ندارد و نماینده و داور نیز به ایران نمی فرستد؛ ایرانیان برای ثبت رکورد خود در گینس، باید هزینه بیشتری پرداخت کنند.

اگر از میان ایرانیان مقیم کشور، شخصی بخواهد نسبت به ثبت رکورد در گینس اقدام کند، باید مبلغ را به موسسه واریز کرده و سپس در صورت موافقت اولیه، به کشوری مانند ترکیه یا دبی رفته و در آن جا بررسی رکورد وی صورت خواهد گرفت.

در صورتی که داور نماینده گینس، رکورد فرد متقاضی را واقعی و برترین در نوع خود در سطح جهانی بیابد؛ ثبت این رکورد در گینس عملیاتی خواهد شد. به این صورت نام شخص به همراه رکورد وی، برای همیشه در کتاب رکوردهای جهانی گینس ثبت می شود.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...