عجایب انسان ؛ مخلوق ناشناخته جهان هستی- بخش دوم

عجایب انسان

در بخش اول قدرت های انسان به مواردی از جمله توانایی پیش بینی آب و هوا، تغییر ساعت خواب بدن، قدرت بویایی، مغز، استخوان ها، چشم و غیره پرداختیم. اما در میان عجایب انسان، این موجود پیچیده و شگفت انگیز چه حقایق عجایب دیگری نهفته است؟

برترین عجایب انسان

رشد گوش انسان

این چیزی نیست که بتوانید با نگاه کردن در آینه، از آن اطمینان حاصل کنید. اما مشاهدات دانشمندان ثابت کرده است که گوش انسان در تمام طول عمر وی، رشد می کند. نرخ این رشد در افراد مختلف، متفاوت است اما در کل هر انسان در هر ۴ سال به طور میانگین، به اندازه ی یک میلی متر رشد در گوش های خود را تجربه می کند.

جالب است بدانید که سرعت رشد در دو گوش یکسان نیست و دقیقا به همین دلیل است که اغلب افراد گوش هایی با سایز متفاوت دارند.

عجایب انسان | رشد گوش ها
عجایب انسان | رشد گوش ها

قدرت تارهای مو

تار موی انسان ها اگر چه به راحتی کنده شده و می توانید آن را از هم گسسته سازید، اما هر یک تار مو می تواند به سان شاخه ی درخت، جسمی به وزن یک سیب یا پرتقال را تحمل نماید.

خودخوری مغز

یکی از عجایب انسان این است که مغز در صورت قرار گرفتن در معرض گرسنگی شدید و نرسیدن مواد مغذی، شروع به خودخوری می کند. مغز با خوردن سلول های خود و تغذیه از آن ها تحلیل رفته و قوای پیشین خود را از دست می دهد.

خودخوری مغز
خودخوری مغز

بازسازی جدار معده هر ۳ یا ۴ روز

جدار معده هر ۳ یا ۴ روز یک بار خود را بازسازی می کند. یعنی هر انسان ظرف هر ۳ یا ۴ روز جدار معده ای تازه خواهد داشت. این اتفاق به دلیل میزان اسیدی بودن اسید معده بوده و همان جدار معده نمی تواند بیش از ۳ روز، اسید معده را پذیرا بوده و آن را تحمل نماید.

پوست اندازی بدن انسان

شاید با دانستن این موضوع، خودتان را از خانواده ی مارها بدانید. اما انسان ها هر ۲۷ روز یک بار، به طور کامل پوست اندازی کرده و پوستی نو و تازه سطح بدنشان را می پوشاند. علت مشخص نبودن این موضوع و عدم احساس آن به وسیله ی خود ما، تدریجی بودن پوست اندازی در انسان می باشد.

نبود گیرنده های درد در مغز انسان

اگر دیده باشید، عمل جراحی مغز انسان بدون نیاز به بیهوشی انجام می پذیرد. علت آن هم این است که در مغز هیچ گیرنده دردی وجود ندارد و مغز بشر قادر به احساس درد نیست. این در حالی ست که پوست انسان در هر یک سانتی متر مربع خود، به اندازه ی هزار حسگر درد دارد.

عجایب انسان
عجایب انسان

خواب دیدن

خواب دیدن انسان یکی از عجیب ترین پدیده هایی ست که تمام افراد بشر آن را تجربه می کنند. حتی افراد دارای نابینایی مادرزادی نیز خواب دیدن و رویابینی را در طول زندگی خود به وفور تجربه می نمایند.

اگر شما خواب های خود را به خاطر نمی آورید، بدین معنا نیست که هرگز خوابی ندیده اید. بلکه احتمالا خواب سنگینی داشته و بدون این که حتی یک لحظه از خواب بپرید، شب را به صبح می رسانید.

اثر زبان منحصر به فرد

شاید پیش از این تصور می کردیم که هر انسانی تنها اثر انگشت منحصر به فرد خود را دارد. اما در واقع این طور نیست، بلکه هر انسانی اثر زبانی منحصر به فرد خود را داراست. شاید علت این که سازمان های پلیس و امنیتی در سراسر جهان تنها به سراغ اثر انگشت می روند، این باشد که معمولا دزدها و جنایتکاران از زبان خود برای باز کردن درب یا لمس اشیاء استفاده نمی کنند! به نظر می رسد که اثر منحصر به فرد زبانی هیچ کارایی خاصی نداشته باشد و تنها می توانیم از آن به عنوان یکی از عجایب بدن انسان یاد کنیم.

بوی منحصر به فرد هر انسان

به جز اثر انگشت و اثر زبانی منحصر به فرد، هر انسانی بوی مخصوص به خود را نیز داراست. فقط دوقلوهای همسان یک کروموزومی هستند که بوی بدن یکسانی دارند.

قدرت گرمای بدن انسان

گرمان بدن انسان شاید به نظر چندان زیاد نباشد، اما اگر بتوان به اندازه ی ۳۰ دقیقه گرمای بدن انسان را جمع آوری کرد؛ این میزان دما قادر به جوش آوردن یک لیتر آب خواهد بود. این یکی از عجایب انسان به شمار می رود که کمتر به آن پرداخته شده است.

قدرت گرمای بدن انسان
قدرت گرمای بدن انسان

آبی که پاهای انسان در یک شبانه روز تولید می کنند

باورکردنی به نظر نمی رسد، اما طی هر شبانه روز، مجموع آبی که از تعریق هر دو پای انسان به دست می آید؛ به راحتی به یک لیتر می رسد.

نوسازی اسکلت انسان

اسکلت انسان تقریبا هر ۱۰ سال یک بار، به طور کامل نوسازی شده و خود را تجدید می سازد. این روند تا حدود ۵۰ سالگی ادامه می یابد.

ارتباط کابوس با دمای محیط

اگر می خواهید شب ها از کابوس دیدن در امان باشید، دمای اتاق خواب خود را همیشه مناسب و به سمت گرمی تنظیم کنید. خوابیدن در محیط سرد، احتمال کابوس دیدن را تا حد زیادی بالا می برد. این موضوع به گفته ی دانشمندان به گیرنده های پوستی و ارتباط مغزی آن ها بستگی دارد.

عجایب انسان
عجایب انسان

اما تمام چیزهایی که در این مقاله و مطلب قبلی پیوسته به آن مطرح کردیم، مربوط به واقعیاتی بود که در خصوص بدن و مغز انسان وجود دارد و چیزی اکتسابی نیست.

در دنیای که زندگی می کنیم ابرانسان هایی وجود دارند که ویژگی هایی ممتاز داشته و قادر به انجام دادن کارهایی هستند که برای دیگران میسر نیست. در آینده به این ابرانسان ها پرداخته و از دنیای آن ها باخبر می شویم.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...