ده شهری که به تاریخ پیوسته اند

جستجو در شهرهای باستانی گمشده بیشتر به داستان ها و فیلم های علمی تخیلی شباهت دارد . اما این موضوع برای همه می تواند جالب و جذاب باشد تا کنون ده ها نویسنده و فیلمساز این موضوع را سوژه خود قرار داده اند و آثار ماندگار و ارزشمندی را با محوریت های باستان شناسی و کشف شهر های گمشده ساخته اند . شهر های بزرگی که فقط به داستان ها مربوط نمی شوند بلکه در دوره های مختلف تاریخ توسط پادشاهان مختلف بنیان گذاری شده اند و سال های سال مردمانی در این سرزمین ها زندگی کرده اند . شهرهایی که اکنون زندگی در آنها جریانی ندارد و فقط معماری های شکوهمند و با عظمتشان در آنها پابرجا مانده است.

این شهرهای باستانی را باستان شناسان کشف می کنند و از درون تاریخ بیرون می کشند تا شاید روایاتی از تاریخ و تمدن مردمانشان و سرزمینشان را برای نسل امروز بازگو کنند.در این مطلب با ۱۰ شهر گمشده در تاریخ ، که اخیرا کشف شده اند آشنا خواهیم شد. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که به دنیال اکتشافات و علاقمند به باستان شناسی هستید با ما همراه باشید.

ماچوپیچو – پرو

یک شهر باستانی که متعلق به دوره ایکا است و در بالای تپه ارووبامبا در پرو قرار دارد. این شهر در سال ۱۹۸۳ به عنوان یک میراث جهانی در یونسکو ثبت شده و از آن زمان به عنوان یکی از مقاصد گردشگری پرو تبدیل شده است. این شهر در سال ۱۴۵۰ ساخته شده و صد سال بعد یعنی در سال ۱۵۵۰ در پی تهاجم اسپانیا به آمریکای جنوبی رها شد. در واقع این شهر بیش از ۵۵۰ سال خالی از سکنه بود. بسیاری از سازه های این شهر گمشده دست نخورده مانده اند.

نکته جالبی که در خصوص این شهر وجود دارد نوع معماری های آن است.ساخت این سازه ها در آن زمان و آن هم با وسایل ابتدایی کار بسیار پیچیده و زمانبری بوده و این در حالی بود که ایکاها از هیچ وسیله آهنی و یا حیوانات استفاده نکرده اند و این نشان از این دارد که ایکا ها به خوبی از پس این کار بر آمده اند . نکته دیگری که دانشمندان را متحیر ساخته سیستم پیچیده آبی است که ایکا ها اختراع کرده اند و به وسیله آن تمام زمین های کشاورزیشان را آبیاری می نمودند.

پترا- اردن

پترا یا رز یکی از شهرهای باستانی در دره اردن که قدمت آن به ۳۱۲ سال پیش از مسیح برمیگردد. سازه های این شهر قدیمی از نوعی سنگ صورتی در داخل یک کوه ساخته شده است و روی آنها حکاکی هایی دیده می شود. در واقع این شهر به زیبایی سنگ هایش و معماری معروف است. اما چیزی که پترا را از سایر شهرهای قدیمی متمایز می سازد روش نو آورانه برای انتقال آب به این شهر باستانی است که توجه همه از جمله باستان شناسان را جلب نموده است.

خیلی ها این شهر را ساخته موجودات فرازمینی می دانند. این شهر در مسیرراه ابریشم بوده اما زمین لرزه ای مسیر آب را به این شهر متوقف می نماید و همین باعث می شود تا ساکنان آن برای همیشه مهاجرت کنند.پترا کلمه یونانی است و به معنای صخره می باشد. این شهر به مدت ۲۰۰ سال محل حکومت نبطی ها بوده است.

تیکال – گواتمالا

در قلب جنگل یک شهر گمشده که به مایاها تعلق دارد. زمانی این شهر به عنوان پایتخت یکی از قدرتمند ترین حاکمان مقیم مایان بود . سلسله ای که در قرن چهارم از Teatibuacanشکست خورد .این شهر در قرن دهم رها شده است. اگرچه این شهر دورافتاده است اما یکی از بزرگترین و زیباترین مکان های مایا به شمار می رود. معابد هرمی شکل این شهر بیش از هر چیزی توجه گردشگران و توریست ها را به خود جلب می نماید.

پمپئی – ایتالیا

از شهرهای مطرح گمشده در جهان پمپئی است .قدمت این شهر به ۲۰۰۰ سال قبل یعنی به امپراتوری روم بر می گردد. بندری که ۶۰۰ سال به عنوان ییلاق رومیان بود.شهرزیبایی که توسط اوسی ها بنا شده بود.این شهر با فوران آتشفشان کوه ووزویوس در زیر خاکستر مدفون شد. بسیاری از مردم در این شهر دفن شدند و برخی نیز موفق به فرار شدند . سایر افراد در قرن هجدهم یعنی زمانی که شهر مجدد کشف شد پیدا شدند. این آتشفشان همچان فعال است. و خطری که در آن زمان شهر را یکبار تهدید کرده همچنان ادامه دارد.

آنگکور-کامبوج

یکی از بزرگترین معابد جهان مجتمع Angkorwat است این بنا نزدیک به ۲۰۰ هکتار است و در سال ۱۹۹۲ به عنوان میراث جهانی ثبت شده است. معبدی که در هند واقع شده و قدمتش به پیش از قرن ۱۲ بر می گردد. این معبد توسط پادشاه خمر سوروبامان دو تاسیس شد و وی بعد از مرگش در همانجا دفن گردید.این معبد در ابتدا یک معبد هندو بود اما امروزه ساختاری بودایی دارد.گفته می شود ماموری فرانسوی به قصد میانبر در هنگام سفرش در این منطقه آن را کشف کرده است. نماد این معبد روی پرچم این کشور هم دیده می شود.

تئوتیهواکان – مکزیک

شهری ناشناخته با بیش از ۲۰ کیلومتر وسعت که هنوز هم سازندگانش ناشناخته مانده اند. این شهر که ظرفیتی بیش از ۱۰۰ هزار نفر داشته توسط هرم هایی احاطه شده و مشخص نیست چرا مردم در ۱۴۰۰ سال قبل این شهر و خانه هایشان را ترک کرده اند.هرم خورشید بزرگترین سازه در این شهر است . و چیزی که دانشمندان تاکنون از این شهر کشف کرده اند چند فرهنگ بودن ساکنان آن است.

تیواناکو-بولیوی

بناهایی با معماری های خاص در نزدیکی دریاچه تیتیکای تنها بقایای یکی از بزرگترین شهرهای باستانی است که گردشگران و جهانگردان را به خود جذب می کند.گفته می شود ساکنین شهر به دلیل وضعیت آب و هوایی و نیز خاک نامرغوب زمین های اطراف از این شهر مهاجرت کرده اند. عده ای نیز سیل ها را دلیل اصلی برای مهاجرت مردم بیان کرده اند .در افسانه ها و داستان های زیادی از این شهر نام برده شده و برخی مبدا وجود بشر را از این شهر می دانند.

تروی (تروا)- ترکیه

تروی زمانی به عنوان یک شهر گمشده اسطوره ای بود و مردم گمان می کردند این شهر فقط یک شهر داستانی است اما در سال ۱۸۰۷ طی حفاری که در شهر آناتولی انجام شد به بقایای شهری قدیمی رسیدند که بعد ها تایید شد این بقایا همان شهر افسانه ای تروی است.شهری که بارها مورد حمله دشمنان قرار گرفته و مجدد بازسازی شده است. این شهر در دوره بیزانس خالی از سکنه شده است. از این شهر در داستان ایلیاد هومر نیز یاد شده است.

پالنکه – مکزیک

شهری در داخل جنگل که قدمتش به قرن هفتم می رسد و توسط مایاها در جنوب مکزیک واقع شده است.علت رها شدن این شهر نیز مشخص نشده است.روداخانه ای به نام اوسوماسینتا نیز از کنار این شهر می گذرد این شهر در قرن نوزدهم کشف و بازسازی شد. و اکنون به یکی از جاذبه های گردشگری تبدیل شده است .

آتلانتیس

آتلانتیس شهری اسطوره ای در آثار افلاطون که برخلاف شهرهای باستانی دیگر هنوز کشف نشده است . بسیاری از مورخان و باستان شناسان بر این عقیده اند که این شهر وجود خارجی ندارد اما افلاطون معتقد بود این شهر به دلیل درهم شکستن با اقیانوس اطلس غرق شده است.محل احتمالی این شهر بین دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس پیش بینی می شود ولی تاکنون تیم های اکتشافی موفق به کشف این شهر افسانه ای نشده اند.