تاریخی های جهاندیدنی های جهانگردشگری

مالزی «سرزمینی سرزنده، ترکیبی از اقوام و ادیان متفاوت»

مالزی یکی از مهمترین کشورهای واقع شده در قاره آسیاست که جایگاه ویژه‌ای در صنعت گردشگریِ کشورهای آسیایی دارد.

کشور مالزی در جنوب شرقی آسیا قرار گرفته است و دشت‌ها، جنگل‌های سرسبز و تپه‌های مرتفع این کشور دیدنی را احاطه کرده‌اند. تنوع قوم و نژادهای موجود در کشور مالزی سبب شده تا این کشور مملو از فرهنگ‌ها و اعتقادات متفاوتی باشد؛ گروه‌های متعددی از هندوها، مسیحیان، مسلمانان و بودایی‌ها در این کشور اقامت دارند. با آرادمگ همراه باشید.

Malaysia-aradmag-001
مالزی

پایتخت مالزی شهر «کوالالامپور» یکی از مهمترین و زیباترین شهرهای کشور مالزی است که جذاب‌ترین شاخصه این شهر برج‌های دوقلو آن است که در منطقه‌ای به نام «کی ال سی سی» واقع شده‌اند؛ از دیگر شهرهای گردشگری مالزی می‌توان به شهر «پنانگ» اشاره کرد که بازارهای محلی آن شهرت فراوانی دارند.

Malaysia-aradmag-002
کوالالامپور-مالزی

شهر «لنکاوی» نیز از دیگر شهرهای پربازدید این کشور است؛ در شهر لنکاوی بیش از صد جزیره وجود دارد که این شهر به بهشت مالزی مشهور است. شهرهای «میری، جرج تاون و ایپوه» دیگر شهرهای توریستی مالزی محسوب می‌شوند.

مالزی جاذبه‌های طبیعی و گردشگری بسیاری دارد و هر گردشگری با سفر به مالزی می‌تواند از روزهای اقامت خود در این کشور لذت کافی را ببرد.

غارهای باتو «Batu Caves»

Malaysia-aradmag-003
غارهای باتو-مالزی

غارهای شگفت انگیز باتو یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری کشور مالزی هستند که در فاصله کمتر از یک ساعت خارج از شهر کوالالامپور واقع شده‌اند. مجموعه غارهای باتو از سه غار اصلی به همراه چند غار کوچکتر ساخته شده‌اند که درون هر کدام عبادتگاه‌هایی با صد سال قدمت و مجسمه‌هایی از خدایان هندو قرار دارد؛ غارهای آهکی باتو قدمتی بیش از ۳۰۰ میلیون سال دارند و گردشگران می‌توانند به تنهایی یا به همراه راهنمای تور از غارها دیدن کرده و اطلاعات لازم را درباره این جاذبه‌های طبیعی بی نظیر به دست آورند.

غار اصلی که به غار کلیسای جامع شهرت دارد بر بلندای یک پلکان بزرگ و رنگی واقع شده است و برای رسیدن به آن باید از ۲۷۲ پله عبور کرد؛ این پله‌ها در گذشته چوبی بوده‌اند و بعد از افزایش عبادت کنندگان و بازدیدکنندگان تصمیم به تعویض پله‌ها گرفتند و از چوبی به سیمانی تبدیل شدند.

Malaysia-aradmag-004
غارهای باتو-مالزی

در سال ۲۰۰۶ در قسمت ورودی پلکان مجسمه‌ای طلایی رنگ با ارتفاع ۴۳ متر ساخته شد که زیبایی این منطقه را دوچندان نمود. یکی از جاذبه‌های غارهای باتو که به یکی از پرستشگاه‌های بزرگ هندو تبدیل شده برگزاری مراسم مذهبی «تایپوسام» است که در ماه ژانویه انجام می شود؛ در این مراسم مذهبی بسیاری از افراد معتقد به مذهب هندو هدایا و نذورات خود را تقدیم به خدایان هندو می‌کنند و برخی از آن‌ها نیز با هدایای خود از پلکان بالا رفته و به کاهنان تحویل می‌دهند.

کوه کینابالو «Mount Kinabalu»

Malaysia-aradmag-005
کوه های کینابالو-مالزی

کوه مقدس کینابالو با بیش از ۴ هزار متر ارتفاع بلندترین کوه در مالزی محسوب می شود؛ این کوه در واقع بخشی از پارک کینابالو به شمار می رود که یکی از قدیمی‌ترین پارک‌های مالزی است و در فهرست جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

مهمترین نکته درباره کوه کینابالو حرکت کردن آن است که توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب کرده است؛ آن طور که از شواهد و گفته ها پیداست این کوه در طول سال به اندازه چند سانتی متر حرکت می‌کند؛ از عوارض این حرکت به وجود آمدن شیب‌هایی بر روی زمین در نواحی نزدیک به کوه کینابالو است.

همانطور که ذکر شد کوه کینابالو کوهی مقدس است و مردم محلی از این جهت این کوه را مقدس می‌شمارند که اعتقاد دارند ارواح مردگان قبل از وارد شدن به دنیای دیگر به این کوه می‌روند.

Malaysia-aradmag-006
کوه های کینابالو-مالزی

مهمترین کاربری کوه کینابالو مربوط به افرادی است که به کوهنوردی علاقه دارند؛ کینابالو هر ساله یکی از مقاصد مهم کوهنوردی در مالزی است که کوهنوردان حرفه‌ای به آن صعود می‌کنند؛ افراد عادی نیز می‌توانند از این کوه برای کوهنوردی استفاده کنند اما توصیه می شود این افراد برای بالا رفتن از کوه از راهنماهای کوهستان کمک بگیرند زیرا از دامنه کوه به بالا امکان رفت و آمد سخت‌تر می شود و آن‌ها به تنهایی نمی‌توانند این مسیر را طی کنند.

Malaysia-aradmag-007
کوه های کینابالو-مالزی

روزانه بیش از صد مجوز برای صعود به کوه کینابالو توسط مسئولین پارک صادر می شود که کوهنوردان می‌توانند از مکان‌هایی که در این منطقه برای اقامت در نظر گرفته شده، استفاده کنند؛ گردشگرانی که علاقه به بالا رفتن از کوه دارند باید توجه داشته باشند که هر چه به قله کوه نزدیک‌تر شوند هوا بسیار سرد خواهد شد و باید نکات لازم در این مورد را در نظر داشته باشند.

علاوه بر جاذبه‌های کوه، پارک ملی کینابالو به تنهایی یکی از زیباترین جاذبه‌های مالزی محسوب می شود؛ پارک کینابالو دارای اکوسیستم منحصر به فردی است و مناظر طبیعی شگفت انگیزی را در خود جای داده است؛ علاوه بر گونه‌های متنوع گیاهی، گونه‌های متفاوتی از جانوران نیز در این پارک دیده می‌شود.

جزایر پرهنشِن «Perhentian Islands»

Malaysia-aradmag-008
جزایر پرهنشن-مالزی

جزایر پرهنشن یکی از مقصدهای مهم گردشگری در شمال شرقی مالزی است که گردشگران برای گذران اوقاتی خوش و دلنشین به این جزایر سفر می‌کنند؛ در سراسر جزیره جاذبه‌های طبیعی زیبایی وجود دارند که گردشگران می‌توانند یک روز کامل به گشت و گذار در جزیره بپردازند.

در گذشته این جزیره مکانی برای داد و ستدهای بازرگانی بین تجار و بازرگانان مالزی و شهر بانکوک بوده است و همچنین ماهیگیری نیز یکی از شغل‌های مهم در این جزیره محسوب می‌شده است؛ در حال حاضر صنعت گردشگری یکی از مهمترین عوامل رونق اقتصادی جزیره به شمار می‌آید.

Malaysia-aradmag-009
جزایر پرهنشن-مالزی

جزایر پرهنشن علاوه بر سواحل ماسه‌ای سفید و زیبا که یکی از زیباترین جاذبه‌های آن محسوب می شود، دارای گونه‌های متنوعی از جانوران دریایی است و همچنین تفریحاتی مانند قایقرانی، ماهیگیری، موتور سواری و غواصی نیز از دیگر جاذبه‌های جزایر پرهنشن به شمار می‌آیند.

مالزی جزایر زیبایی دارد که جزیره «سیپادان» از دیگر جزایر مهم در سواحل شرقی مالزی است که مکان بسیار مناسبی برای غواصی است؛ غواصان حرفه ای این جزیره را یکی از بهترین مکان‌ها برای غواصی می دانند؛ ذکر این نکته نیز ضرورت دارد که غواصی در این منطقه به مجوز نیاز دارد و بدون صدور مجوز غواصی ممنوع است.

Malaysia-aradmag-010
جزیره تیامون-مالزی

در گذشته در این جزیره سکونتگاه‌های تفریحی متنوعی وجود داشت که گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کرد اما در حال حاضر جزیره سیپادان خالی از هر گونه مکان تفریحی است و منطقه‌ای حفاظت شده محسوب می‌شود؛ دلیل این امر وجود گونه‌های باارزش جانوری و گیاهی است که این منطقه را به یکی از مهمترین زیستگاه‌های دریایی جهان تبدیل کرده است.

از دیگر جزایر مالزی می توان به جزیره «پنانگ»، جزیره «مابول» که این جزیره نیز یکی از بهترین مکان‌ها برای غواصی به شمار می آید، جزیره «تیامون»، جزیره «لنکاوی» که جزیره ای مسکونی است و جاذبه‌های گردشگری متنوعی در خود دارد، جزیره «پانگکور»، جزیره «کاپاس» و… اشاره کرد.

پارک ملی گونونگ مولو «Gunung Mulu National Park»

Malaysia-aradmag-011
پارک ملی گونونگ مولو-مالزی

یکی از منحصر به فردترین جاذبه‌های طبیعی مالزی پارک ملی گونونگ است که در میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است؛ این پارک ملی علاوه بر جنگل‌های انبوه و دیدنی، غارهای عظیمی را در دل خود پنهان ساخته است که یکی از زیباترین شگفتی‌های این پارک محسوب می‌شوند.

Malaysia-aradmag-012
پارک ملی گونونگ مولو-مالزی

جنگل‌های بارانی بخش زیادی از پارک ملی را فرا گرفته‌اند که دسترسی به بیشتر این مناطق برای افراد عادی دشوار است؛ همچنین بسیاری از غارهای موجود در پارک بعد از دهه ۱۹۷۰ مورد بررسی و کاوش قرار نگرفته‌اند زیرا دسترسی به آن‌ها به راحتی امکان پذیر نبوده است. یکی از زیباترین غارهای گونونگ غار گوزن است که ارتفاع برخی از قسمت های آن به بیش از ۱۲۰ متر می‌رسد.

تپه پنانگ «Penang Hill»

Malaysia-aradmag-013
تپه پنانگ-مالزی

یکی از مشهورترین جاذبه‌های گردشگری مالزی تپه پنانگ است که به دلیل هوای معتدل و چشم اندازی وسیع در لیست مکان‌های محبوب گردشگران قرار گرفته است؛ گردشگران توسط قطار و تله کابین از این منطقه دیدن می‌کنند.

تپه پنانگ خود از پنج تپه کوچک دیگر تشکیل شده که ارتفاع تپه پنانگ به بیش از ۷۰۰ متر می رسد؛ مجموعه وسیع این تپه‌ها امروزه منطقه‌ای حفاظت شده هستند زیرا گونه‌های متفاوت و منحصر به فردی از گیاهان و جانوران در این منطقه یافت می‌شوند.

Malaysia-aradmag-014
تپه پنانگ-مالزی

تپه پنانگ و تپه‌های اطراف آن توسط کاپیتانی اهل انگلیس کشف شدند و در ابتدا دسترسی و مسیر آسان به این منطقه دشوار بوده است و او شروع به کار بر روی این منطقه کرد تا با اسب بتوان این مسیر را طی کرد؛ این تپه نام‌های بسیاری به خود دیده است اما شاخص‌ترین نام آن که امروزه گردشگران نیز آن را به این عنوان می‌شناسند پنانگ است.

معبد کک لوک سی «Kek Lok Si Temple»

یکی از بزرگ‌ترین معابد آسیایی معبد کک لوک سی در مالزی است؛ این معبد همچنین بزرگ‌ترین معبد بوداییانِ مالزی محسوب می‌شود؛ ساخت این معبد زیبا از سال ۱۸۹۰ شروع شد و حدود بیست سال تکمیل شدن آن طول کشیده است.

Malaysia-aradmag-015
معبد کک لوک سی-مالزی

معبد کک لوک سی با هفت طبقه یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری مالزی است که با بیش از ده هزار مجسمه بودا احاطه شده است؛ همچنین در این معبد مجسمه‌ای از الهه رحمت با بیش از ۳۰ متر ارتفاع قرار دارد؛ علاوه بر مجسمه جاذبه‌های دیگری مانند باغ‌های زیبا، تالارهای مذهبی، استخرهای ماهی، مغازه‌های کوچکِ اشیاء مذهبی و غیر مذهبی که گردشگران به عنوان سوغات می توانند از آن‌ها خرید کنند، وجود دارد.

Malaysia-aradmag-016
معبد کک لوک سی-مالزی

معبد کک لوک سی یکی از پربازدیدترین معابد در سراسر جنوب شرقی آسیا است که افراد مذهبی و گردشگران هر ساله از این مکان دیدن می‌کنند یا به عبادت می پردازند؛ همچنین در جشن سال نو چینی نیز معبد با هزاران فانوس تزئین می‌شود.

مرکز توانبخشی سپیلوک «Sepilok Rehabilitation Center»

مرکز توانبخشی سپیلوک در سال ۱۹۶۴ برای حفاظت از اورانگوتان‌ها تأسیس شد؛ در این مرکز از نوزادان اورانگوتان محافظت می شود؛ این حیوانات در واقع از تجارت بیرحمانه حیوانات و شکار غیر قانونی نجات یافته‌اند؛ مسئولان این مرکز به این حیوانات زنده ماندن و زندگی کردن در حیات وحش را آموزش می‌دهند، در واقع آن‌ها جایگزین مادران این حیوانات می‌شوند.

Malaysia-aradmag-017
مرکز توانبخشی اورانگوتان سپیلوک-مالزی

این حیوانات بعد از آموزش‌های لازم در جنگل‌های اطراف این مرکز که بیش از ۴ هزار هکتار مساحت دارند، رها می‌شوند و تحت کنترل و مراقبت هستند. گردشگران و بازدیدکنندگان از دور می توانند از این حیوانات دیدن کنند و اجازه ارتباط مستقیم با آن‌ها را ندارند.

ارتفاعات کامرون «Cameron Highlands»

Malaysia-aradmag-018
ارتفاعات کامرون-مالزی

ارتفاعات کامرون چشم اندازی وسیع و شگفت انگیز از کوهستان‌های سبز است که امروزه گردشگران بسیاری با سفر به مالزی از این منطقه نیز دیدن می‌کنند. یکی از مهمترین جاذبه‌های این منطقه مزارع کشت چای است که میراثی از دوران استعمار انگلیس به حساب می‌آید.

Malaysia-aradmag-019
ارتفاعات کامرون-مالزی

جنگل‌های خزه‌ای از دیگر جاذبه‌های این منطقه سرسبز و خوش آب و هوا محسوب می شوند که در قسمت‌های مرتفع این منطقه واقع شده‌اند؛ در کنار مزارع چای، مزارع توت فرنگی نیز از محبوبیت بسیاری برخوردار هستند که کشت و پرورش آن‌ها در این منطقه رواج دارد.

منبع
planetwaretouropia
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن