جاذبه‌های گردشگری نیوزلند

newzealand-aradmag-014

نیوزلند آب و هوایی معتدل و مطلوب دارد و در ماه‌های گرم سال سواحل جزیره‌ی شمالی زمان مناسبی برای استفاده از ساحل است و در مقابل در فصل سرد مردم در جزیره‌ی جنوبی به تفریحات زمستانی می‌پردازند. نیوزلند از دو جزیره بزرگ و چند جزیره‌ی کوچک تشکیل شده و هر ساله گردشگران بسیاری به این کشور سفر می‌کنند. با آرادمگ همراه باشید.

خلیج جزایر Bay of Islands

یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری نیوزلند Bay of Islands یا خلیج جزایر است. گردشگرانی که به قایق‌رانی و دریانوردی علاقه دارند از این خلیج حتما دیدن می‌کنند. این خلیج ۱۴۴ جزیره با سواحل ماسه‌ای دارد و در این خلیج می‌توان از دیدن گونه‌های دریایی مانند دلفین، نهنگ و پنگوئن لذت برد.

newzealand-aradmag-001

فعالیت‌هایی هیجان‌انگیز زیادی می‌توان در این خلیج انجام داد و از مناظر زیبای آن دیدن کرد. گردشگران می‌توانند با کشتی‌های کروز از مناظر شگفت‌انگیز اطراف این خلیج دیدن کنند و اگر به دوچرخه ‌سواری علاقه دارند می‌توانند از مسیرهای مخصوص دوچرخه سواری استفاده کنند.

یکی از بزرگ‌ترین جزایر موجود در این خلیج جزیره‌ی «ارووپوکوکا» ست که مکان مناسبی برای دوچرخه سواری و پیاده‌روی است و صدای زیبای آواز پرندگان نیز آرامش جزیره را دوچندان می‌کند.

برخی از شرکت‌های دریانوردی در خلیج خدمات غواصی ارائه می‌دهند و علاقه‌مندان به غواصی می‌توانند از دنیای زیر آب لذت ببرند.

پارک ملی Tongariro

newzealand-aradmag-002

پارک ملی تونگاریرو از اولین پارک‌های ملی نیوزلند به شمار می‌آید. تونگاریرو سرزمینی است مملو از زیبایی‌های طبیعی و شگفتی‌های خیره کننده که هرساله گردشگران بسیاری از آن دیدن می‌کنند. در این پارک آتش‌فشان‌های فعالی وجود دارند که صدها سال قدمت دارند و از جاذبه‌های این پارک محسوب می‌شوند. دریاچه ها، جنگل‌های بکر و دشت‌ های فراخ نیز از دیگر دیدنی‌های این پارک ملی هستند.

Rotorua

شهر روتوروا یکی از جاذبه‌های توریستی نیوزلند است که دارای آب فشان ها، آتشفشان ها و حوضچه‌های گل می‌باشد. اطراف این شهر نیز جاذبه‌های دیدنی دیگری وجود دارد که توریست ها را به خود علاقه‌مند کرده است. یکی از بهترین نقاط برای آشنایی با فرهنگ و رسوم مردم نیوزلند شهر روتورواست.

دره‌ی آتشفشانی «وایمانگو» از پربازدیدترین مناطق در شهر روتورواست که حفره‌های مملو از دود و باریکه‌ های زردرنگ اسیدی و سبزرنگ آهکی از عجایب آن به حساب می‌آیند.

newzealand-aradmag-003

با بازدید از موزه‌ای که در شهر روتوروا تأسیس شده می‌توان با فرهنگ مائوری و حقایقی از تاریخ این شهر بیشتر آشنا شد.

در ۲۷ کیلومتری جنوب روتوروا چشمه‌ی آب گرم زیبایی وجود دارد که آبفشانی به نام «لیدی ناکس» هرروز صبح به مدت ۱۵ دقیقه فوران می‌کند که ارتفاع آب به بیش از ۱۵ متر می‌رسد. آبفشان دیگری نیز به نام «پوهوتو» در این شهر وجود دارد که یکی از بزرگ‌ترین آبفشان ها در نیم‌کره‌ی جنوبی زمین است. ارتفاع آب در این آبفشان به بیش از ۳۰ متر می‌رسد که ممکن است این فوران آب چندین روز ادامه داشته باشد.

پارک هلز گیت یکی از جاذبه‌های شهر روتورواست که گردشگران برای استفاده از چشمه های آب گرم و آب‌های گوگردی به آن سفر می‌کنند و از خدمات آن‌که شامل درمان‌های سنتی و ماساژ سنتی مائوری است لذت می‌برند.

غارهای «وایتومو» از دیگر جاذبه‌های خاص شهر روتوروا هستند که کرم‌های شب‌تاب منحصربه‌فردی به نام Arachnocampa luminosa در این غارها زندگی می‌کنند و دیواره های این غارها را به شکل زیبایی روشن می‌کنند، این کرم‌های شب‌تاب فقط در استرالیا و نیوزلند یافت می‌شوند.

newzealand-aradmag-004

کسانی که به نیوزلند سفرکرده‌اند حتما از روستای هابیتون در نزدیکی شهر روتوروا دیدن کرده‌اند. پیتر جکسون کارگردان سری فیلم‌های ارباب حلقه‌ها و سه‌گانه‌ی هابیت برای ساخت فیلم هایش روستایی را در یکی از شهرهای شمال نیوزلند بنا کرد که این روستا هابیتون نام گرفت. خانه های این روستا برای گردشگران جذابیت زیادی دارد و سالانه افراد زیادی از این خانه ها و طبیعت زیبای اطرافش دیدن می‌کنند.

newzealand-aradmag-005

درون دریاچه‌ی روتوروا جزیره‌ای به نام «موکویا» وجود دارد که برای بومیان بسیار مهم و ارزشمند است زیرا این جزیره به ریشه های باستانی مردم روتوروا برمی‌گردد. این جزیره زیستگاه برخی از پرندگان کمیاب است و نقش مهمی در حیات وحش نیوزلند دارد.

تعداد بی‌شماری از این پرندگان کمیاب نیز در پارک جنگلی «ویریناکی» یافت می‌شوند و این پارک جنگلی از مکان‌های پربازدید در نیوزلند است.

Auckland

شهر آوکلند بزرگ‌ترین شهرِ نیوزلند است که به نوعی مرکز فعالیت‌های اقتصادی نیوزلند به حساب می‌آید.

newzealand-aradmag-006

بلندترین ساختمان این شهر بندری برج آسمان است که ۳۲۸ متر ارتفاع دارد و بالای این برج مکان مناسبی برای داشتن دیدی وسیع از شهر است.

جزیره‌ی «وایهکی» یکی از جزایر شهر آوکلند است که گالری‌های هنری و سواحل سفید زیبایی دارد و علاقه‌مندان به پیاده‌روی این جزیره را برای این منظور انتخاب می‌کنند. علاوه بر سواحل ماسه‌ای در وایهکی می توان از جاذبه‌های تاریخی آن مانند پناهگاه «استونی باتر» نیز دیدن کرد که تونل‌های زیرزمینی آن در دوران جنگ جهانی دوم ساخته شده است.

newzealand-aradmag-007

آکواریوم «کلی تارلون» از دیگر جاذبه‌های شهر بندری آوکلند است که انواع ماهی‌ها و موجودات دریایی را می‌توان در این آکواریوم مشاهده کرد و بخش هیجان انگیز این آکواریوم قسمتی است که از پنگوئن ها نگه‌داری می‌شود.

یکی از بنادر مهم در آوکلند بندر «وایتماتا» ست که توسط یک پل قسمت‌ های شمالی شهر را به جنوب آن متصل می‌کند و کشتی‌های سراسر نیوزلند می‌توانند در آب ‌های این بندر رفت‌وآمد کنند.

شبه جزیره Coromandel

newzealand-aradmag-008

یکی از بهترین مکان‌ها برای بازدید در شمال نیوزلند شبه‌جزیره‌ی کورومندل است. به تمام گردشگرانی که تصمیم دارند از هیاهوی شهر دور باشند و با آرامش به فعالیت‌هایی مانند قایق‌رانی و پیاده‌روی بپردازند این شبه جزیره پیشنهاد می‌شود.

سواحل کورومندل به داشتن ماسه ‌هایی طلایی رنگ معروف هستند.

پارک ملی فیوردلند

فیوردلند بزرگ‌ترین پارک ملی نیوزلند است که در فهرست جهانی یونسکو نیز ثبت شده است. این پارک به عنوان منطقه‌ی حفاظت شده در جنوب نیوزلند واقع شده است. فیوردلند دارای «فیورد» یا «آبدره» های زیبایی است که بر اثر فرسایش و یخبندان‌ها ایجادشده‌اند، در واقع آبدره ها زمانی ایجاد می‌شوند که یک یخچال به دریا رسیده و آب می‌شود.

newzealand-aradmag-009

«داوبتفول ساوند» و «میلفورد ساوند» دو نمونه از معروف‌ترین آبدره های موجود در پارک ملی فیوردلند هستند، آبدره های فیوردلند بر اساس تحقیقات انجام گرفته بیش از ۱۰۰ هزار سال قدمت دارند.

یخچال‌های فاکس و فرانتس جوزف

newzealand-aradmag-010

یکی از خارق‌العاده‌ترین پدیده‌های طبیعی نیوزلند یخچال‌های فاکس و فرانتس جوزف هستند که گردشگران همراه با تورهایی مخصوص با هلی‌کوپتر بر فراز این یخچال‌های زیبا حرکت می‌کنند و از تماشای این پدیده های منحصربه‌فرد لذت می‌برند. غارهای یخی و قله های کوهستانی برفی مناظر شگفت انگیزی را رقم می‌زنند.

پارک ملی آبل تاسمان

newzealand-aradmag-011

آبل تاسمان کوچک‌ترین پارک ملی نیوزلند است که ۲۲۵ کیلومترمربع مساحت دارد. این جزیره گردشگران را به‌منظور کایاک سواری به خود جذب می‌کند و همچنین صخره های زیبا و سواحل شنی نیز از جاذبه‌های این پارک کوچک است.

جزیره سفید

newzealand-aradmag-012

جزیره سفید منطقه‌ای آتشفشانی است و در حال حاضر تنها آتشفشان زیردریایی ست که از قرن‌ها پیش به‌جامانده است. بخارهای آتشفشانی زیبا که در این منطقه دیده می‌شود منظره‌ای بی‌نظیر و عجیب ایجاد کرده و این منطقه را مانند دیگر نقاط گردشگری نیوزلند دیدنی کرده است.

شهر نایپر

newzealand-aradmag-013

نایپر شهری کوچک در نیوزلند است که در خلیج «هاوکه» واقع شده است. محبوبیت این شهر به خاطر سبک دکو آرت است و این امر باعث شده معماری این شهر با دیگر شهرهای نیوزلند کاملا متفاوت باشد. متأسفانه بیشتر مناطق این شهر در زلزله‌ی سال ۱۹۳۱ از بین رفت.