عجیب ترین پدیده های طبیعی جهان که می شناسیم

عجیب ترین پدیده های طبیعی

در میان تمام قوانین و ساختارهای دارای الگو که در اطراف خود می بینیم و نقض ناپذیر می نمایند، عجیب ترین پدیده های طبیعی جهان نیز در کره ی زمین وجود دارند. کشف این پدیده ها شگفت انگیز بوده و با دانستن درباره ی آن ها، پی می برید که کره ی زمین تا چه اندازه پررمز و راز است. پیشتر به معماهای حل نشده جهان پرداختیم و در این مطلب نگاهی به پدیده های عجیب طبیعی می اندازیم.

عجیب ترین پدیده های طبیعی جهان

گودال آتش ترکمنستان یا دروازه جهنم

این یکی از عجیب ترین پدیده های طبیعی جهان است. در بیابان قره قوم ترکمنستان به یک حفره ی آتشین می رسید که نزدیک به ۵۰ سال است به طور مداوم می سوزد. آتش این گودال پایانی نداشته و طی این ۵۰ سال خاموش نشده است. به همین علت، بومیان منطقه به این گودال، دروازه جهنم می گویند.

توضیح منطقی: البته منطقی پشت زبانه های آتش بیابان قره قوم وجود دارد و آن گازهای انباشته ای ست که در فضای گودال جمع شده و حجم آن ها به حدی زیاد است که اجازه ی خاموش شدن آتش را نمی دهد. اینجا در حقیقت میدانی نفتی بوده که به سال ۱۹۷۱ میلادی کشف شد. اما حفاری موفقیت آمیز نبود و ماجرا تنها به تجمیع غیرقابل تصور گاز در این محدوده منجر شد. تیم حفاری برای از بین بردن و به اتمام رساندن گاز جمع شده، آن را شعله ور ساختند؛ غافل از آن که با روشن کردن چنین آتشی، پایانی برای آن نخواهد بود.

اما با وجود واقعیت فوق، شکل ظاهری و قدرت زبانه های آتش گودال، تعبیری زیباتر از دروازه جهنم برایش به همراه نمی آورد.

گودال آتش ترکمنستان یا دروازه جهنم
گودال آتش ترکمنستان یا دروازه جهنم

مه کمان یا رنگین کمان سفید

این پدیده را بیشتر در قطب می توان مشاهده کرد. اما دیگر مناطق سردسیر جهان نیز چنین صحنه ی زیبایی را تجربه کرده اند. مه کمان در واقع چیزی شبیه به رنگین کمان است که هیچ رنگی نداشته و در طیف سفید دیده می شود.

توضیح منطقی: این رنگین کمان سفید به دلیل قطرات و ذرات آب در مه غلیظ شکل می گیرد. مه کمان را نه پس از باران، بلکه بعد از مه غلیظ می توان مشاهده کرد.

مه کمان یا رنگین کمان سفید
مه کمان یا رنگین کمان سفید

دهانه پاتوم در سیبری

در مورد این دهانه که از عجیب ترین پدیده های طبیعی جهان است، باورهای متفاوتی وجود دارد. برخی آن را ارتباط بین دو جهان می دانند و برخی دیگر معتقد هستند که باز شدن این دهانه، موجوداتی غریب به کره ی زمین راه خواهند یافت.

این دهانه دارای ۱۳۹ متر طول است و پهنای آن به ۱۵۸ متر می رسد.

اگر چه مساحت اطراف این دهانه پوشیده از سرسبزی و پوشش گیاهی است، اما خود دهانه هیچ گونه رویشی ندارد.

توضیح منطقی: در واقع برای دهانه ی پاتوم توضیح منطقی قطعی وجود ندارد. اما زمین شناسان آن را به جا به جایی گسل ها و لایه های زمین نسبت داده اند.

دهانه پاتوم در سیبری
دهانه پاتوم در سیبری

دریاچه صورتی در استرالیا

عادت به دیدن طیف رنگ های آبی یا حداکثر سبز در دریاچه ها و دریاها داریم؛ اما تصور دیدن دریاچه ای صورتی رنگ چطور خواهد بود؟

این دریاچه ی صورتی را در مرکزی ترین نقطه ی استرالیا خواهید یافت. رنگ تند صورتی و بازتاب فوق العاده ی آن، هر دیده ای را مجذوب خواهد ساخت.

توضیح منطقی: توضیح منطقی و البته غیرقطعی آن، جلبک هایی ست که در کف دریاچه قرار داشته و چنین بازتابی را ایجاد می کنند. اما با این همه یکدستی رنگ صورتی آن، عجیب و شگفت انگیز می نماید.

دریاچه صورتی در استرالیا
دریاچه صورتی در استرالیا

سنگ های متحرک دره مرگ کالیفرنیا

دره مرگ به عنوان یکی از عجیب ترین پدیده های طبیعی جهان، به دره ای زیبا و در عین حال رعب آور در کالیفرنیا اطلاق می شود. در این دره سنگ هایی هموار و یکدست می بینیم که دارای وزن قابل توجهی نیز هستند. اما با این همه سنگ های دره مرگ کالیفرنیا در آمریکا، پیوسته حرکت می کنند و آن ها را در حال جا به جایی خواهید یافت.

توضیح منطقی: تاکنون هیچ توضیح منطقی برای حرکت دائمی سنگ های دره مرگ کالیفرنیا ارائه نشده است.

سنگ های متحرک دره مرگ کالیفرنیا
سنگ های متحرک دره مرگ کالیفرنیا

ستون های نورانی آسمان

این ستون های نورانی به شکل خطوط عمودی از آسمان به زمین متصل شده و به سان شمشیرهای تیز و باریکی هستند که به زمین فرود آمده اند. وقتی انسان برای نخستین بار با ستون های نورانی روبرو شد، آن را باز شدن ارتباط میان جهان های چندگانه دانست. هنوز هم باورهای مردمی خاصی درباره ی این نورها وجود دارد و دهان به دهان می چرخد.

توضیح منطقی: ستون های نور به دلیل تابش نور به کریستال های یخی معلق در نزدیکی کره ی زمین و انعکاس آن ها؛ ایجاد می شود.

ستون های نورانی آسمان
ستون های نورانی آسمان

این ها مهم ترین عجایب طبیعی جهان بودند که البته برای هر یک توضیحی نسبتا منطقی وجود داشت.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...